lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 10-08-2009, 16:08   #1
tphase
Senior Member
 
Join Date: Jul 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,427
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default NVIDIA GT300 Thread

Propun sa vorbim exclusiv in cadrul acestui thread despre urmatoarea generatie de GPU-uri de la nvidia, purtand nume de cod GT 300 [GeForce Tesla 300], deoarece este deja un subiect foarte firebinte si o sa faca multe valuri.

Pe langa specificatiile tehnice care au mai fost amintite pe forum, propun sa ne concentram atentia asupra unei modificari importante de arhitectura. Cel mai important este ca asa numitele pana acum procesoare stream tind sa devina efectiv core-uri specializate, propulsand puternic conceptul de GPGPU si punand bazele unei modificari importante in ceea ce proveste programarea 3D a jocurilor viitoare, cand renderii 3D vor fi scrisi in CUDA folosind exclusiv conceptul de GPGPU. DirectX-ul in aceste conditii devine un layers software built on top of GPU hardware.

GT300 va contine 16 grupuri a cate 32 core-uri rezultand un total de 512 core-uri MIMD [Multiple-Instruction Multiple Data]. Stim ca bus-ul cu memoria video va fi de 512 bit, stim ca memoria va fi de tip DDR5 dar inca nu stim foarte exact frecventele la care vor functiona GPU-ul, core-urile MIMD si memoria grafica. Performanta teoretica este estimata la peste 2x fata de GTX 285.

Quote:
GT300 architecture groups processing cores in sets of 32 - up from 24 in GT200 architecture. But the difference between the two is that GT300 parts ways with the SIMD architecture that dominate the GPU architecture of today. GT300 Cores rely on MIMD-similar functions [Multiple-Instruction Multiple Data] - all the units work in MPMD mode, executing simple and complex shader and computing operations on-the-go. We're not exactly sure should we continue to use the word "shader processor" or "shader core" as these units are now almost on equal terms as FPUs inside latest AMD and Intel CPUs.
Pe masura ce conceptul de GPGPU ia amploare, TIM de la Epic crede ca DX10 [probabil si DX11] o sa fie ultimul API major, tentinta fiind catre programarea direct in limbajul de programare al GPU-ului. Teoretic, asta ar insemna performante crescute. El considera ca odata cu noua generatie de console din 2012, jocurile vor rula bazandu-se pe pipeline-uri software.

Dupa spusele lui programatorii nu vor mai folosi DirectX ci isi vor scrie propriile motoare grafice folosind de exemplu CUDA si vor adresa direct GPU-ul. DX este un API peste hardware-ul GPU-ului si orice layer software aduce penalitati de performanta. Pentru analogie DX-ul este pentru grafica 3D ce este .NetFramework pentru programarea desktop.

Procesoarele grafice modificandu-si arhitectura si procesoarele stream devenind efectiv core-uri specializate, conceptul de GPGPU [implementat de nVidia prin CUDA] va lua amploare si tind sa ii dau dreptate lui TIM cand afirma ca in viitor jocurile se vor scrie in acest mod. Nu poate sa fie decat un lucru bun pentru noi ca gameri, indiferent ca jucam pe PC sau pe console. O dezvoltare mai eficienta rezulta intr-un framerate mai ridicat sau posibilitatea de a implementa efecte grafice deosebite fara penalitati de performanta.
__________________
IMAWO INC : Proiectul de suport al micilor antreprenori prin soluții informatice personalizate.
www.imawo.ro

Last edited by tphase; 10-08-2009 at 16:21.
tphase is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2009, 16:47   #2
ihlades
Lazy lemur
 
ihlades's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: ~
Posts: 644
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eww, să scrii motoarele grafice în limbajul fiecărui producător de carduri video nu sună așa bine. O să avem Crysis III Nvidia/Ati Edition? Săracii programatori o să moară extenuați.

Nu degeaba s-au inventat toate Abstraction Layer-urile. De ce nu am renunța și la seturile de instrucțiuni pentru procesoare în cazul ăsta?

Mai bine să țina GPGPU-ul lor pentru alte aplicații, nu motoare grafice pentru jocuri.
ihlades is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2009, 16:48   #3
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Performanta teoretica este estimata la peste 2x fata de GTX 285.
Sa ma pun deja pe plans?

Quote:
performanta va fi probabil 3 x 285 sau poate ma mult la setari extreme.
Deci nu pot sa plang, sa ma impuste cineva. ACUM!

Last edited by DeDeRa; 10-08-2009 at 17:00.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2009, 16:51   #4
Triplu_Z
Subzero Wins
 
Triplu_Z's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: OC Club
Posts: 3,042
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu



Default

Sti tu ...bancu ala cu "teoretic si practic" nu ?
__________________


Quote:
DICE = Doing Incredibly Crazy Experiments
Triplu_Z is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2009, 16:56   #5
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Daca cale spuse se adeveresc, si mai mult ca sigur ca se vor adeveri (GDDR5@512bit, 512sp mult imbunatatite fata de generatia actuala), performanta va fi probabil 3 x 285 sau poate mai mult la setari extreme.

Last edited by poparamiro; 10-08-2009 at 19:44.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2009, 23:01   #6
the dude
Senior Member
 
the dude's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 718
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pai daca e asa, GT 300 asta o sa fie limitat puternic de procesoare.
the dude is offline   Reply With Quote
Old 10-08-2009, 23:30   #7
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca ai un i7 920 la 4 ghz, nu cred ca o sa aiba nici o limitare...
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 11-08-2009, 00:10   #8
Lambda_Dryver
Senior Member
 
Lambda_Dryver's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bucuresti
Posts: 776
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Lambda_Dryver
Default

Depinde de rezolutie ...
__________________
Daca bani nu e...Nimic nu e!
Lambda_Dryver is offline   Reply With Quote
Old 11-08-2009, 02:42   #9
Micutzu
Oenolog
 
Micutzu's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,207
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Micutzu
Default

Neah, performanta in rezolutii mari nu prea depinde de procesor. Asa as zice si eu, i7 overclockat e mai mult decat suficient, indiferent ce il pui sa faca ... nu limiteaza 3x GTX 285 in SLI, nu vad de ce ar limita un G(T)300 de exemplu (sau NV70, dupa alta nomenclatura).

Mai interesant e de vazut ce aplicatii vor aparea care sa necesite G300, pentru ca momentan GTX 295 se descurca cu brio in 1920x1200 in cam orice joc .. ba chiar de multe ori si GTX 285 e mai mult decat OK.

PS: iar 2560x1600 e o rezolutie mult prea rara, din vizitatorii de pe site 0.4% o folosesc, si pentru cazuri din astea exista si 2x GTX 295.
Micutzu is offline   Reply With Quote
Old 11-08-2009, 09:35   #10
Miru
Ancient friend
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,518
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Deci clar procesoarele core 2 duo si quad vor sari din schema. Deja cand vor aparea noile serii de placi va trebui sa ne gandim si la schimare de platforma.
Miru is offline   Reply With Quote
Old 11-08-2009, 09:57   #11
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu zic ca un quad core overclockat inca este OK pentru cele mai puternice placi video.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 11-08-2009, 11:09   #12
Lambda_Dryver
Senior Member
 
Lambda_Dryver's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bucuresti
Posts: 776
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Lambda_Dryver
Default

Quote:
Originally Posted by Micutzu View Post
2560x1600 e o rezolutie mult prea rara, din vizitatorii de pe site 0.4% o folosesc, si pentru cazuri din astea exista si 2x GTX 295.
Eu la rezolutia asta ma refeream, si din cate stiu, un Core i7 la 4 GHz abia ii face fata fara sa intervina un bottleneck al proc-ului. Avand in vedere diferenta masiva de putere de procesare intre un GTX295 si NV70, eu zic ca va aparea o limitare serioasa la rezolutia de mai sus, si poate (<-subliniat ca sa pun accentul pe el), si la 1920x1200 (de ce nu?).

Dupaia mai e si faptul ca nu orice user stie sa-si oc-eze Core i7-ele la peste 4 GHz si/sau nu are un chip capabil de asa ceva, deci daca luam in considerare ca poate omul vrea GT300 (sa fie sef si sa aiba cea mai tare placa video...), dar nu stie o iota despre un procesor...atunci orice Core i7 si-ar lua, tot va fi limitata placa video.

ps: Nu ma bag inca la Core i9 .
__________________
Daca bani nu e...Nimic nu e!
Lambda_Dryver is offline   Reply With Quote
Old 11-08-2009, 11:27   #13
Micutzu
Oenolog
 
Micutzu's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,207
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Micutzu
Default

Avand in vedere ca momentan jocurile ce sunt disponibile (Crysis nu se incadreaza) ruleaza OK pe i7 + GTX 295 chiar si la 2560x1600, slabe sanse ca bottleneck-ul cauzat de procesor cu un eventual G300 sa pice in spectrul unde ar afecta jucabilitatea. Si pana cand vom vedea jocuri care vor rula cu 40fps pe G300 indiferent de setari vom vedea si i9, cu ale sale 6 core si 32nm, sa vina sa salveze situatia.
Micutzu is offline   Reply With Quote
Old 11-08-2009, 12:03   #14
eXpander
Ancient friend
 
eXpander's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bistrita
Posts: 682
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to eXpander Send a message via Skype™ to eXpander
Default

Din ce am mai citit pe net si discutat cu altii (din pacate inca n-am avut ocazia sa testez), GTX 295 si HD4870 X2 cam stau degeaba pana la 1920x1080. Adevarata valoare a lor se vede aici si la 2560x1600. Pana in 1680x1050 se descurca onorabil si GTX260 pe i7 920 sau mai mic.

Daca Gigi isi ia GT300 ca sa fie sef si nu stie sa dea un OC pe i7, atunci isi ia i7 975X, ca sa fie sef si la procesoare

Sunt de acord cu Micutzu aici.
__________________
eXpanding Limits
eXpander is offline   Reply With Quote
Old 11-08-2009, 12:45   #15
Lambda_Dryver
Senior Member
 
Lambda_Dryver's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bucuresti
Posts: 776
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Lambda_Dryver
Default

Quote:
Originally Posted by eXpander View Post
Daca Gigi isi ia GT300 ca sa fie sef si nu stie sa dea un OC pe i7, atunci isi ia i7 975X, ca sa fie sef si la procesoare
Ce vroiam eu sa spun e ca degeaba si-ar lua i975XE pentru ca exista, si acolo, riscul de bottleneck. D-asta am zis ca indiferent ce i7 si-ar luat, tot este o solutie in genul strutului (iti bagi capu-n pamant sa nu te prinzi). Doar un i9 nu cred ca ar mai avea aceasta problema.

Si bineinteles ca sunt constient ca vorbim aici pe un caz strict teoretic, si ca oricum putini joaca la respectiva rezolutie, iar jocuri care sa puna probleme la acea rezolutie sunt mai putine decat jucatori, dar asta nu inseamna ca nu o sa exista problema, fie ea si doar o mica posibilitate.
__________________
Daca bani nu e...Nimic nu e!
Lambda_Dryver is offline   Reply With Quote
Old 11-08-2009, 13:02   #16
tphase
Senior Member
 
Join Date: Jul 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,427
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Scapam din vedere faptul ca 90% din jocuri sunt portari de pe console asa ca nu trebuie sa ne facem probleme ca bottleneck-ul chiar si pe un i7 [cum spune si M1] ar afecta jucabilitatea. In actuala situatie un joc va rula la 40 FPS pe setari de calitate mici [cam asta inteleg eu prin "indiferent de setari"] la 1080p in 2 cazuri: daca e portare execrabila sau daca e exclusiv PC. In rest teoretic nu e nevoie de GTX 300 pentru nici un joc. Jocurile au platforma master consolele deci trebuie sa mearga pe detalii low/medium la 720p cu un FPS decent.

Hardware-ul consolelor este mult sub ce ofera azi un i7 + gt200, de aceea ne permitem sa jucam la 1080p / AA / high details. Daca ne uitam atent sesizam ca din princina orientarii exclusiviste pe console a producatorilor de jocuri, folosim placile grafice astea puternice doar pentru a forta rezolutii mari si AA. In afara de Crysis si eventual Stalker nu am avut nimic care sa aduca efectiv inovatii tehnologice pe piata jocurilor de PC. Nu ai cum sa exploatezi capacitatile unui GT 300 atata timp cat tu ai platforma master un X1900XT respectiv 7900GT. Pentru versiunea de PC nu se chinuie nimeni sa faca teorii, pentru ca vanzarile sunt slabe si o societate de consum determina orientarea pe profit a marilor corporatii si acestea investesc in piete care le permit intoarcerea investitiei. E trist ca ajungem sa folosim atata putere de calcul si niste arhitecturi deosebite doar pentru a suplini prin putere bruta de procesare porturi de proasta calitate de pe porcariile alea de console si pentru a forta rezolutii mari si 4x/8xAA.
__________________
IMAWO INC : Proiectul de suport al micilor antreprenori prin soluții informatice personalizate.
www.imawo.ro

Last edited by tphase; 11-08-2009 at 13:09.
tphase is offline   Reply With Quote
Old 12-08-2009, 23:08   #17
Maryus3D
Member
 
Maryus3D's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: München
Posts: 161
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Sunt curios ce Quadro-uri vor scoate cu GT300 si cu cat % vor creste performanta in OpenGL si DirecrDraw in programele de grafica .
Maryus3D is offline   Reply With Quote
Old 13-08-2009, 08:11   #18
Miru
Ancient friend
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,518
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Banuiesc ca seria 300 va avea si ceva concurenta din tabara adversa, sunt curios ce preturi vor avea si cu ce raciri se vor mai lauda, ca pana acum numai in asta au investit mult.
Miru is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2009, 15:26   #19
andi29
Member
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 18
Mentioned: 0 Post(s)


Default

La ce softuri si jocuri sunt acum, i7 este prea departe de realitate!, mai trebuiesc 1-2 ani sa se ajunga la cerintele lui...
andi29 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2009, 15:28   #20
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Cerinte? Ce "cerinte" are un i7? Si de ce discutam asta pe threadul despre GT300?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Noutati despre placile video Nvidia Monstru Placi video 19847 28-02-2024 14:10

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,146
Total Online: 4629

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.