lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 09-09-2013, 15:38   #1
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default iStyle - un fel de Apple store romanesc

Am deschis acest post deoarece vreau sa va recomand cu incredere service-ul lor.
Mi-au schimbat in 5 zile doua iphone 5-uri defecte fara nici o problema, chiar daca au fost cumparate din alta tara (Franta).
Persoanele din magazin nu sunt cele mai receptive si amabile, insa per total, sunt multumit.


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2013, 17:42   #2
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,875
Mentioned: 1492 Post(s)

PC-ul meu



Default

Mda, sunt plictisiti aia de la istyle din Polus de zici ca vrei sa ii furi. Nu aveam interes pe bune sa cumpar un produs de la ei dar eram curios cat de usoare sunt Macbookurile Air. Deci s-a uitat aia la mine de zici ca sunt ultimul boschetar. Era o atmosfera de mormant acolo. Pe bune, si cand te duci la banca si aia iti spun ca esti restant cu ratele e mai ok decat cand te duci la iStyle Polus.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2013, 19:22   #3
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Nu aveam interes pe bune sa cumpar un produs de la ei dar eram curios cat de usoare sunt Macbookurile Air.
Se mai uită şi la om... eu citeam "colindătorii" de la o poştă când lucram în domeniu.

Sunt trei feluri de vizitatori: cei care au banii şi chiar vor să cumpere ceva, cei care vin să se uite dar au în general banii şi sunt decişi să cumpere în viitorul apropiat şi mai sunt şi "colindătorii" - care nu vor cumpăra decât în cazul în care câştigă la Loto, dar vin şi se uită, pipăie, pun întrebări.

După o vreme ajungi să-i identifici după comportament, după cum se uită în jur, etc. După 5 ani în domeniu, îi ghiceşti cu acurateţe de 90% lejer.
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2013, 19:35   #4
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,875
Mentioned: 1492 Post(s)

PC-ul meu



Default

Daca astazi nu vreau sa cumpar un Macbook, dar ma duc si ma uit iar ei se comporta naspa, data viitoare cand voi aveam interesul sa cumpar un Macbook sigur nu o sa ma duc acolo. Sau, si mai simplu: Daca ma duc sa ma uit la un Macbook si se comporta aiurea, cand o sa cumpar un iPod sigur nu ma mai duc acolo - sper ca s-a inteles ideea.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2013, 20:03   #5
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

...Numa' că tu NU ai intenţia asta
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2013, 20:12   #6
Roby
Ancient friend
 
Roby's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,867
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si de cand atitudinea fata de client se masoara in disponibilitatea de a scoate banul din buzunar?

Last edited by Roby; 09-09-2013 at 20:22.
Roby is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2013, 20:18   #7
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,142
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Asta vroiam sa zic si eu. Plm, mentalitate de roman... mai avem de invatat o gramada la capitolul asta...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2013, 20:20   #8
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

N-am zis că e un lucru bun, dar trebuie să fi fost şi de partea ailaltă a gardului ca să înţelegi motivul pentru care se întâmplă lucruri dintr-astea. Un magazin IT cu secţiune de prezentare este foarte afectat de "colindători": şi ca vânzător ajungi să te "aperi" de la epuizare. Ajungi să îţi dai seama că explici şi prezinţi aceleaşi lucruri de 100 de ori pe zi şi ca rezultat vinzi 5 produse, culmea, celor care de obicei sunt deja 90% convinşi de când îţi intră în magazin.

Experienţa mea ca vânzător în magazinele IT m-a învăţat să-i respect mai mult pe cei care lucrează acolo. Ca rezultat, nu intru într-un magazin fără să am deja banii necesari pentru achiziţie, şi întrebările mele sunt doar comparative, gen "să iau X sau Y acum, şi de ce?".
Chiar ieri îmi zicea un prieten "trebuie să merg la Emag Showroom să mă joc cu un S4 Mini" - ceea ce e OK, atâta vreme cât sunt expuse şi le poţi butona fără ajutorul vânzătorului. Dar când îl fwţi la cap un ceas degeaba... sunt şi ei oameni şi au nişte limite. E frustrarea muncii în zadar, se întâmplă.

Repet, n-am zis că e OK. Doar că nu e 100% vina lor.

LE: Monstrule, când o să vorbeşti din experienţă, o să fiu de acord cu tine.
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2013, 20:22   #9
Roby
Ancient friend
 
Roby's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,867
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mi-am amintit de "Oprah Purse Incident". Oare cum e sa pierzi o vanzare de $35K din cauza "ochiului format" al unui parlit de vanzator ?!
Roby is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2013, 20:52   #10
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,142
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

war4peace - mi se rupe, ala e jobul tau. Nu iti convine, lucreaza ceva mai bun. Asta e viata, nu te obliga nimeni sa fi vanzator. In alte tari pot sa intreb de 100 de ori, sa frec produsul pe toate partile in fiecare zi si tot se poarta aia frumos. Aia e meseria lor, nu sa decida ei cine cumpara sau nu.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2013, 21:04   #11
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

war4peace - nu te supara insa atitudinea ta este contrara tuturor strategiilor care se "coc" in mintea celor care fac marketing, daca esti prea pretios sa raspunzi la 100 clienti care vin cu 100 intrebari inseamna ca nu ai ce cauta in acel domeniu. Eu cand lucram cu publicul mereu eram bucuros daca omul ramanea cu ceva dupa o sesiune de Q&A chiar daca nu cumpara nimic din magazin. Mentalitatea cumparatorului este volatila, poate el intra doar sa se uite si pleaca cu produsul pe care si-l dorea (sau pe cel care il vinzi tu pentru ca stii ce sa ii spui si cum sa vinzi produsul).

Sincer sa fiu de aia esti asa de rau tratat in magazinele din Romania spre deosebire de alte tari, chit ca este agresivitate - vanzatorul te agreseaza propriuzis cu o avalansa de informatii nesolicitate (spam verbal) sau este pasvitate, vanzatorul te ignora si se face ca are treaba, pentru ca singura lui menire pe planeta este sa vanda restul de "obligatii" fiind secundare, tertiare etc.(probabil pentru ca vanzatorul are ochiul format si tu esti doar un "colindator")

In romania cei care "lucreaza acolo" (ca vanzatori) pot fi caracterizati cu foarte multe adjective: necalificati, prost-platiti, necunoscatori (habarnisti) si in 99 % din cauzuri ei sunt motivul pentru care doar aia care vin decisi sa cumpere un anumit produs ajung il si cumpere (dupa cum confirma si war4peace)

Si ca sa fiu un pic rautacios (mai mult malitios) war4peace tu si masina tot cu banul necesar achizitiei o cumperi, sau intrii in 2-3 reprezentate, verifici personal dotarile si finisajele de interior ale masinii, eventual soliciti si un drive test si te decizi abea DUPA ce "ai frecat ca nesu" pe vanzator, evident masina nu este o pereche de ciorapi/chiloti, insa pe o scara larga cam tot aia e (sau tot aia ar trebui sa fie)
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2013, 21:09   #12
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,875
Mentioned: 1492 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Se mai uită şi la om... eu citeam "colindătorii" de la o poştă când lucram în domeniu.

După o vreme ajungi să-i identifici după comportament, după cum se uită în jur, etc. După 5 ani în domeniu, îi ghiceşti cu acurateţe de 90% lejer.
Nu asta este jobul tau de vanzator sau asistent vanzari, cum pana mea ii zice. Jobul tau este sa ma asisti intr-o eventuala vanzare. Jobul tau este sa reprezinti brandul respectiv. Daca nu faci fata, nu e treaba mea. Cauta-ti alt job.

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
...Numa' că tu NU ai intenţia asta
Dupa cum am mai zis, e irelevant. Eu intru intr-un magazin de electronice / becuri / paine / orice, vanzatorul trebuie sa imi prezinte marfa.

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
N-am zis că e un lucru bun, dar trebuie să fi fost şi de partea ailaltă a gardului ca să înţelegi motivul pentru care se întâmplă lucruri dintr-astea. Un magazin IT cu secţiune de prezentare este foarte afectat de "colindători": şi ca vânzător ajungi să te "aperi" de la epuizare. Ajungi să îţi dai seama că explici şi prezinţi aceleaşi lucruri de 100 de ori pe zi şi ca rezultat vinzi 5 produse, culmea, celor care de obicei sunt deja 90% convinşi de când îţi intră în magazin.

Experienţa mea ca vânzător în magazinele IT m-a învăţat să-i respect mai mult pe cei care lucrează acolo. Ca rezultat, nu intru într-un magazin fără să am deja banii necesari pentru achiziţie, şi întrebările mele sunt doar comparative, gen "să iau X sau Y acum, şi de ce?".
Chiar ieri îmi zicea un prieten "trebuie să merg la Emag Showroom să mă joc cu un S4 Mini" - ceea ce e OK, atâta vreme cât sunt expuse şi le poţi butona fără ajutorul vânzătorului. Dar când îl fwţi la cap un ceas degeaba... sunt şi ei oameni şi au nişte limite. E frustrarea muncii în zadar, se întâmplă.

Repet, n-am zis că e OK. Doar că nu e 100% vina lor.
Tu intelegi ca munca unui vanzator inseamna mai mult decat a face factura sau bon de casa pentru clientul care e 100% deci si care stie ce vrea. Daca nu ai facut suficienti indecisi sa cumpere, inseamna ca nu esti bun ca vanzator, vezi paragraful anterior.

Quote:
Originally Posted by rob View Post
Mi-am amintit de "Oprah Purse Incident". Oare cum e sa pierzi o vanzare de $35K din cauza "ochiului format" al unui parlit de vanzator ?!
Urat de tot.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2013, 21:41   #13
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
war4peace - mi se rupe, ala e jobul tau. Nu iti convine, lucreaza ceva mai bun. Asta e viata, nu te obliga nimeni sa fi vanzator. In alte tari pot sa intreb de 100 de ori, sa frec produsul pe toate partile in fiecare zi si tot se poarta aia frumos. Aia e meseria lor, nu sa decida ei cine cumpara sau nu.
Ceea ce tu (probabil voit) ignori este şi gradul de civilizaţie al cumpărătorului, care la noi în ţară este la genunchiul broaştei.

Nu vreau să pun un disclaimer mai mare, dar it takes two to dance. În Italia am avut ocazia să pierd vremea la o terasă, vis-a-vis de un magazinaş cu produse electronice. Cred că au intrat vreo 30 de clienţi acolo şi numai 3-4 au ieşit cu mâna goală. Dacă faci acelaşi experiment în România, ai să vezi că e aproape fix pe dos.

Vreau să zic că e vorba de un cerc vicios aici: comportamentul clientului îl determină pe cel al vânzătorului şi viceversa.

Da, tu poţi să iei în braţe mentalitatea celui care dă cu parul, alb versus negru, gen "mi se rupe de vânzător" - ei, aia e problema, ţie ţi se fâl de el, lui i se fâl de tine, rezultă ce se vede.

În Japonia, dacă intri într-un magazinaş şi nu găseşti ceva ce să îţi convină, vânzătorul îşi cere scuze că nu ai găsit ceva pe placul lui - asta din cauza mentalităţii de acolo: este de bun simţ să nu te plimbi prin magazine ca prin parc, se consideră că intri într-un magazin cu un scop precis, acela de a achiziţiona un produs acum, nu mâine sau poate cândva. Chestia asta am aflat-o de la verişoara mea, care a petrecut aproape un deceniu acolo.

Quote:
Originally Posted by rodarkone View Post
Si ca sa fiu un pic rautacios (mai mult malitios) war4peace tu si masina tot cu banul necesar achizitiei o cumperi, sau intrii in 2-3 reprezentate, verifici personal dotarile si finisajele de interior ale masinii, eventual soliciti si un drive test si te decizi abea DUPA ce "ai frecat ca nesu" pe vanzator, evident masina nu este o pereche de ciorapi/chiloti, insa pe o scara larga cam tot aia e (sau tot aia ar trebui sa fie)
O să fii uimit, dar da, exact aşa aş face, am avut intenţie serioasă să îmi cumpăr maşină (în rate) şi totuşi n-am intrat în nicio reprezentanţă fiindcă nu s-a materializat ocazia financiară. În schimb am înroşit site-urile tuturor mărcilor şi m-am uitat pe la toate modelele.

Nici prin gând nu mi-ar fi trecut să intru în vreo reprezentanţă fără să am disponibilitatea imediată de a cumpăra maşina respectivă. Da, dotări lipsă sau un preţ mai mare decât cel de pe site m-ar determina să îmi schimb decizia, dar aici vorbim de ceva diferit.

Una e să intri într-un magazin cu scopul intern declarat de a achiziţiona produsul X, alta e să intri aşa, de formă, că oricum n-ai banii. Mă rog, diferenţă de mentalitate.

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Tu intelegi ca munca unui vanzator inseamna mai mult decat a face factura sau bon de casa pentru clientul care e 100% deci si care stie ce vrea. Daca nu ai facut suficienti indecisi sa cumpere, inseamna ca nu esti bun ca vanzator, vezi paragraful anterior.
Nu vorbim de indecişi aici. Vorbim de oameni care oricum nu ar fi cumpărat produsul respectiv, acum sau mai încolo. Come on, cât de greu e să afli online caracteristicile unui MacBook Air? Chiar trebuie să te duci să-l pipăi pentru asta? Te duci când eşti decis să-l cumperi şi ai banii în buzunar, şi da, poate te răzgândeşti atunci, din varii mici motive, dar aici nu vorbim de asta, ci de mers cu palma-n Trebuci la pipăit electronice.
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2013, 22:10   #14
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

Uneori esti obligat sa intrii de forma, daca produsul pe care vrei sa-l achizitionezi este mai costisitor si trebuie sa fii 100 % sigur ca este pe placul meu ca si cumparator, din absolut toate punctele de vedere, nu doar din cele "redate" de un review pe net. (bun exemplu cu macbook air, eu daca nu il testam in magazin si il cumparam direct online acum aveam un super-portabil care se incinge peste limita mea de suportabilitate)

In nici o poza, sau review nu iti poate explica nimeni ce feeling ai atunci cand atingi o anumita suprafata, sau in ce fel iti pica tie in mana, sau in ce fel vine pe tine, pozele si review urile sunt doar pentru a da o directie, nu pentru a oferi decizia finala. Sunt lucruri pe care le poti cumpara online (de ex memoria ram, sau hdd ul) insa sunt lucruri care se testeaza inainte ( de ex o pereche de pantofi, sau alt articol vestimentar).

Mie poate imi place ENORM o pereche de pantofi dar cand ii incalt ma strang si ma deranjeaza cand merg => decid sa nu ii cumpar - asta nu inseamna ca sunt un "colindator" ci doar imi doresc confort pe langa "look".

Din punctul meu de vedere (daca e sa o luam dupa ce zice war4peace) ar trebui sa facem absolut toate cumparaturile online si sa nu mai existe vanzatori - ceea ce e pana la urma bine, raul se auto-anihileaza.
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2013, 22:14   #15
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,142
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Sa stii ca imi pari destept si imi place cum dialoghezi, dar mentalitatea lasa de dorit.

Nu stiu cum sa iti spun, dar crezi ca la americani gradul de civilizatie al cumparatorului e mai ridicat? Ai de capul meu...sa vezi ce e acolo, inebunesti... Diferenta este ca nu alegi tu cum sa te porti cu omul, aia e treaba ta. Comportamentul tau trebuie sa fie impecabil indiferent cum e cumparatorul. De aia iei bani.

Merg mereu in zeci de magazine prin afara si cumpar doar anumite chestii din unele dintre ele. Am fost si de 3 ori in acelasi magazin fara sa iau nimic. Am stat de vorba cu oamenii, mi s-a parut interesant. Sunt politicosi si serviabili. Asa e normal. Nu am de unde naiba sa stiu la ce magazin din San Francisco gasesc exact ce vreau eu...merg si ma uit in mai multe. Cand m-am hotarat revin in ala care mi-a placut. Asta e viata, nu tebuie sa dau explicatii nimanui si sigur nu imi fac probleme din cauza asta. De aia iei bani, nu ca sa stai sa freci sula si sa faci facturi.

Sa iti spun cat rachiu si vin am baut moca in Grecia pentru ca ne chemau oamenii sa guastam de la ei chiar daca nu cumparam? Intreaba-l pe Z. Da, am si cumparat din unele locuri dar nu din toate.

Pana mea...romanul chiar nu poate invata asta...si uite asa nu mai calc in viata mea la mare la noi, uite asa bag bani la altii. Ca plm, romanul e mandru domne, de aia s-a facut vanzator...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2013, 22:23   #16
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,142
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Si nu am nimic cu tine, dar ma aprind pentru ca recunosc o mentalitate care chiar nu imi place...si daca o regasesc si la oameni inteligenti, de la prosti ce pretentii sa mai am...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2013, 22:32   #17
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 19,027
Mentioned: 793 Post(s)

PC-ul meu



Default

Te duci, te uiți, caști ochii, pipăi, mângâi, tragi de țâțe apoi te duci acasă, intri pe emag.ro și faci comanda. Mă rog, dacă te cheamă Dedera, atunci se aplică excepția de la regulă, intri pe mediadot.ro.

Last edited by Arise; 09-09-2013 at 22:36.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2013, 22:35   #18
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,142
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Ahahahahahaha
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2013, 22:51   #19
s3r0t0n1n
Senior Member
 
s3r0t0n1n's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Bucharest
Posts: 3,490
Mentioned: 110 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Te duci, te uiți, caști ochii, pipăi, mângâi, tragi de țâțe apoi te duci acasă, intri pe emag.ro și faci comanda. Mă rog, dacă te cheamă Dedera, atunci se aplică excepția de la regulă, intri pe mediadot.ro.
Actually...

Mergi in magazin, scoti smartfonu, intrii pe shopmania, price.ro s.a. si cauti produsul cu pricina.

^^ asta e cazul meu.

PS: a nu se intelege ca sunt client cyberport sau alte obscuritati de magazine. Imi este mai usor sa vad pretul de la 10 magazine pe aceeasi pagina decat sa accesez 10 pagini diferite.
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2013, 23:30   #20
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by rodarkone View Post
(bun exemplu cu macbook air, eu daca nu il testam in magazin si il cumparam direct online acum aveam un super-portabil care se incinge peste limita mea de suportabilitate)
De parcă nu e plin online-ul de informaţii...

Quote:
Originally Posted by rodarkone View Post
In nici o poza, sau review nu iti poate explica nimeni ce feeling ai atunci cand atingi o anumita suprafata, sau in ce fel iti pica tie in mana, sau in ce fel vine pe tine, pozele si review urile sunt doar pentru a da o directie, nu pentru a oferi decizia finala.
Eu nu m-am referit la asta. Ce e aşa de greu de înţeles? Eu am pornit strict de la fraza asta: "Nu aveam interes pe bune sa cumpar un produs de la ei dar eram curios cat de usoare sunt Macbookurile Air."

Ce spui tu e următorul lucru: Am banii, am interesul, mă duc să iau produsul, dar verific întâi dacă mi se potriveşte bine şi apoi plătesc sau îmi schimb părerea. E OK. Mergi liniştit şi testează cât doreşti. Nu am absolut nicio problemă cu asta! Niciuna.
Ce mă deranjează e traseismul fără scop, "colindatul" cum se numea în argoul de specialitate, plimbatul prin magazine fără noimă. Ceea ce e OK într-un showroom dedicat, unde nici nu e nevoie să interacţionezi cu vânzătorul, cum e de exemplu la Emag în Crângaşi. De-aia sunt produsele alea acolo, să le pipăi. Iarăşi e OK.

Dar e de prost gust să te duci să pipăi produsul (şi să recunoşti singur că n-aveai nicio intenţie să cumperi) şi apoi să te vaiţi că de ce erau vânzătorii sictiriţi.

Quote:
Originally Posted by rodarkone View Post
Mie poate imi place ENORM o pereche de pantofi dar cand ii incalt ma strang si ma deranjeaza cand merg => decid sa nu ii cumpar - asta nu inseamna ca sunt un "colindator" ci doar imi doresc confort pe langa "look".
Da măi dar acolo te duci cu banii în mână şi ce te opreşte e compatibilitatea cu piciorul - ceea ce, repet a nu'ş câta oară, e ALTCEVA. Aşa am păţit eu chiar ieri, am luat tot Mall Băneasa la rând şi n-am găsit nişte ghetuţe pentru fiu-meu, dar am intrat aţă cu scopul de a cumpăra, am avut buget 200 RON, n-am găsit nimic potrivit în bugetul ăla... DAR AVEAM BUGETUL. Aveam banii. Aveam intenţia de a achiziţiona.

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Sa stii ca imi pari destept si imi place cum dialoghezi, dar mentalitatea lasa de dorit.
...sau poate nu mă fac eu înţeles, sau poate generalizăm aiurea.

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Nu stiu cum sa iti spun, dar crezi ca la americani gradul de civilizatie al cumparatorului e mai ridicat?
Nu, ba chiar deloc. Dar realizez că acolo puterea de cumpărare e mult mai mare, şi ca vânzător înţelegi că aproape fiecare potenţial client are banii ăia în buzunar sau pe card şi depinde doar de tine să-l convingi să plătească. În România, pe de altă parte, pun pariu că e fix pe dos, financiar vorbind.

Pe scurt: în State, problema e să-l faci să scoată cardul. În România, problema e să te prinzi care sunt ăia puţini care chiar au deva bani pe card. Plecăm de la premise diferite, complet diferite.

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Merg mereu in zeci de magazine prin afara si cumpar doar anumite chestii din unele dintre ele. Am fost si de 3 ori in acelasi magazin fara sa iau nimic. Am stat de vorba cu oamenii, mi s-a parut interesant. Sunt politicosi si serviabili.
Fiindcă eşti probabil o minoritate şi ei chiar pleacă de la premisa că ai venit să cumperi. Ţări diferite, situaţii diferite, poremise diferite, putere de cumpărare diferită.

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Asa e normal. Nu am de unde naiba sa stiu la ce magazin din San Francisco gasesc exact ce vreau eu...merg si ma uit in mai multe.
True. Pe de altă parte, nu te duci în iStyle căutând MP3-uri iRiver de 50 de RON, nu?

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Pana mea...romanul chiar nu poate invata asta...si uite asa nu mai calc in viata mea la mare la noi, uite asa bag bani la altii. Ca plm, romanul e mandru domne, de aia s-a facut vanzator...
Lasă că nici cu fudulia ăluia care n-are de-o bere dar se fâţâie prin mall-uri nu mi-e ruşine...
De-aia ziceam că moneda are două feţe şi că e e cercul vicios.
war4peace is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Samsung Smart tv cum pot schimba app store-ul default cu al altei tari secera Foto/Video 0 08-10-2012 21:04
Apple vs PC DIA Cutia de sub birou 28 21-06-2012 23:38
ereader romanesc cu e-ink doru Pe masa de teste 15 23-11-2010 14:47

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,966
Posts: 783,879
Total Online: 1956

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by suzuki
- by Miru
- by LAB501
- by dixy
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 13:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.