lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

View Poll Results: In ce situatie te aflii?
Am plecat din tara 14 11.20%
Voi pleca in curand din tara 9 7.20%
Sunt aici si intentionez sa raman 49 39.20%
Sunt aici, dar inca nu m-am hotarat daca plec sau raman 53 42.40%
Voters: 125. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 31-07-2019, 21:08   #121
war4peace
Senior Member

Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Si blocuri nu se construiesc? Sau zi-mi ca se muta lumea de la periferie in centru si din blocurile vechi in alea noi si le abandoneaza pe alea vechi. Hai sa fim seriosi... In toate orasele populatia a crescut, dar in rapoartele oficiale apare ca a scazut.
Alo, tovarășu, ai auzit de faptul că locuințele sunt īn general suprapopulate? Nu? Nasol...
https://www.zf.ro/eveniment/eurostat...in-ue-17251982

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 31-07-2019, 22:10   #122
RaverX
Senior Member

Mentioned: 17 Post(s)

Quote:
Originally Posted by korby View Post
Probabil peste 500k. Īn general, nu doar acuma de "antol".
Da' īn cifrele alea tre' să nu uităm că o bună parte nu-s clujeni īn acte, plus Floreştiul care e "sat" de peste 50k locuitori.
Pai si eu ce zic? Ca una e "in acte" si alta e "in realitate".

Quote:
Originally Posted by dorubm View Post
Ai dat si tu doua exemple de orase care clar au atras mai multa lume, dar ce folos cand alte sute de orase si orasele sunt in scadere groaznica fiind majoritara populatia varstnica.
Depopularea este prezenta peste majoritatea localitatilor. Pana cand am batut drumurile tarii cu fostul job am avut neplacuta ocazie sa vad asta in multe localitati asta .. Tot mai multe case parasite , darapanate, case puse la vanzare in muuuulte localitati etc etc...

LE: Din pacate te deprima cand vezi sute de:
N-ai inteles nimic, din pacate. N-am constestat deloc depopularea zonelor rurale si slab dezvoltate. Nici imbatranirea populatiei. Si nici macar ca populatia tarii nu a scazut. E foarte posibil ca sa fie asa, sa fi scazut.

Am dat exemple in care datele oficiale arata ca populatia a scazut. Si care, exact cum ai zis si tu, au atras lume, iar populatia a crescut in realitate, desi in datele oficiale apare ca ar fi scazut.

Atat am vrut sa zic, luati orice date si statistici cu "un bob de sare", cum ar zice americanul.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 31-07-2019, 22:16   #123
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

Mentioned: 78 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2

Hai mai ce naiba...fara insulte nu puteti discuta?

ReaverX, tu ai oferit 2-3 exemple de orase care atrag populatie...ele cam sunt exceptia de la regula.
Argumentul tau cu "se construieste" mi se pare putin irelevant. Da...se construieste pentru ca romanul are un simt foarte dezvoltat a proprietatii. Se construieste...dar mult si prost. Multi isi dau seama prea tarziu cand au investit prost intr-un imobil si foarte putini au posibilitatea financiara "sa o ia de la capat".

LE: Nu e vorba de statistici si de date oficiale...ei pot spune orice. Vorbim de o constatare reala. Populatia tarii a scazut foarte mult...si vorbim strict de emigrare. Nu vorbim de natalitate, ca la nivel european e in pom.

Last edited by ithanium2; 31-07-2019 at 22:21.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 31-07-2019, 22:33   #124
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 147 Post(s)

Quote:
Nu stiu ce sa zic, dar mi se pare o tampenie toata faza asta cu emigrarea, depopularea, etc. Adica na, ma uit in jur si ma simt tot mai aglomerat, peste tot se construieste, tot mai multa lume, masini, etc.

Poate pleaca lumea, dar statisticile si recensamintele sunt clar o tampenie.

Citez de aici:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Oradea#Demografie

Conform recensămāntului efectuat īn 2011, populația municipiului Oradea se ridică la 196.367 de locuitori, īn scădere față de recensămāntul anterior din 2002, cānd se īnregistraseră 206.614 locuitori.

Daca a scazut populatia eu sunt campion mondial la sumo si la 100 metri, simultan.

Inca un exemplu:

https://ro.wikipedia.org/wiki/Cluj-Napoca#Demografie

Populatie in 1992: 328.602
Populatie in 2011: 324.576

Sa-mi spuna orice clujean cu mana pe inima ca asa e.

Am dat exemplele astea ca sa nu fie discutii de genul, pai pleaca lumea din sate. NU! Am aratat recensamintele oficiale din orase, unde absolut oricine vede ca devine din ce in ce mai aglomerat, se construiesc blocuri, cartiere. Cum dracu sa ai tupeul sa spui ca a scazut populatia.

Deci analizati si voi mai atent si nu credeti chiar tot ce se zice.
Ai ratat ocazia sa nu te faci de ras. Iar...

Pleaca lumea pe capete, mai ales din zona rurala dar nu numai. Jumate din colegii mei de liceu sunt plecati. Am fost acum 2 luni sa imi refac pasaportul, coada de 200 de persoane, toti tineri veniti pentru pasaportul copiilor mici.

Referitor la masini, s-au inmultit dramatic de cand a fost eliminata taxa auto si importurile cu rahat din exterior au capatat proportii. Vorbesc de cazaturi de 10-12 ani, lovite, sute de mii de km in bord pe care le iei cu 800 euro sau putin mai mult. Si uite asa importam rahatul altora si suntem fudui ca avem masini domne. Un cretin, daca nu ma insel chiar pe forum, sustinea ca a avea masina e un drept, de exemplu

Revenind la caprele noastre, vrei sa vezi realitatea, iesi din barlog si da o tura prin tara, mergi la pas cateva ore prin oras si vezi raportul dintre tineri/batrani, lasa statul pe forum si uitatul la antena3, ai scris niste aberatii enorme.
Old 31-07-2019, 22:42   #125
RaverX
Senior Member

Voi ai citit macar ce-am scris? Pe bune acum. Tot asta aud, du-te in sate, vezi cati batrani sunt, bla bla bla. Unde dracu am zis eu ca a crescut populatia in sate? Unde am negat eu ca populatia e imbatranita? Am negat eu ca se emigreaza?

Am dat doua exemple in care "cifrele" zic una, realitatea e alta (cel putin in opinia mea). Atat. Si sunt luat la suturi, "te faci de ras", "iesi din barlog". Daca asta va face pe voi sa va simtiti bine, fie, bagati insultele, doar pe net e "la liber".
Old 31-07-2019, 22:48   #126
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 147 Post(s)

Uite ce ai scris, e nasol cu alzheimer la varsta ta :

"Nu stiu ce sa zic, dar mi se pare o tampenie toata faza asta cu emigrarea, depopularea, etc. Adica na, ma uit in jur si ma simt tot mai aglomerat, peste tot se construieste, tot mai multa lume, masini, etc."
Old 31-07-2019, 23:02   #127
RaverX
Senior Member

Si apoi am dat exemple in care am aratat ce si cum. Adica faptul ca nu iau niciodata pe nemestecate orice-mi serveste "statul" sau site-urile web, ci ma si uit.

Si raman la opinia mea ca e mult exagerata toata treaba, dar repet, asa e, cum ziceti voi, eu sunt prost, cifrele oficiale nu mint niciodata. Continuati, nu va mai deranjez cu prostiile mele.
Old 31-07-2019, 23:04   #128
war4peace
Senior Member

Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

@Iubitel: Boom headshot

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 31-07-2019, 23:13   #129
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 558 Post(s)

PC-ul meu

Default Cati dintre membrii acestui forum am mai ramas in tara?

Ultima persoană care a īncercat să īmi explice că statul și site-urile mă mint īncerca de fapt să īmi explice flat earth theory. Marea conspirație mondială condusă de americani și de Nasa care nu voia ca eu să știu adevărul.
Nu poți să faci fact checks pe fiecare site, unele trebuie să le mai și crezi, aplici common sense. Ai atātea surse, studii și materiale, din țară și afară, Romānia a pierdut populație masiv, tu chiar nu știi pe nimeni care a plecat din țară?

Quote:
ci ma si uit.

P.S. Ideea este să te uiți īn direcția potrivită.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 31-07-2019, 23:21   #130
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 194 Post(s)

PC-ul meu

BIPOLAR? sau bei polar
Old 31-07-2019, 23:29   #131
guest13
Ancient friend

Mentioned: 15 Post(s)

PC-ul meu

@RaverX - ia de aici:
http://demo.istat.it/str2018/index.html
Ia vezi care natie sunt primii ca numar. Si astia sunt aia oficiali. Garantat mai sunt si niste unii care nu stiu ce sunt alea acte
Si asta e doar Italia...

Ca paranteza acum ceva ani eram cu un fost coleg de liceu la el la tara. Cum era cam pustiu pe acolo desi case destul de noi am intrebat care e treaba. Treaba era asac- citez: " Pe aici mai sunt doar batrani, copii, cu probleme medicale. Si cativa aiuriti ca taica-miu. Restul plecati din tara. Cam pe la 2/3 din oamenii din comuna. Si taicamiu a inceput si el sa intrebe in stanga-dreapta de ceva de lucru pe afara"

Asta ca sa nu zic ca stiu eu personal o gramada plecati. Inclusiv din neamuri

Exemplul cu doua trei locuri vazute de tine in care se misca ceva e ca si cum as zice eu ca in Romania se traieste bine ca am vecini cu masini scumpe... :P .
Uite la pozele puse de dorubm. Cam asa arata mare parte din Romania. O zic si eu din pct. de vedere al unuia care a mai mers prin tara cu treaba nu doar asa de acasa la hotel/pensiune in concediu si vazut tara de pe 2-3 artere mai importante dea lungul carora s-a mai miscat cate ceva
guest13 is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2019, 18:34   #132
Kimi
Ancient friend

Kimi's Avatar

Mentioned: 126 Post(s)

Astazi am zis sa fiu si eu atent la trotuare. Am vazut coloane de masini bara la bara si aproape niciun pieton, cu exceptia statiilor de autobuz. Ce-i drept era vreme de ploaie.

O tot crescut numarul de masini dar strazile au ramas aceleasi. De unde senzatia de aglomeratie.

Multi si-au facut case in jurul oraselor si aia circula aproape exclusiv cu masina.

Stiu cateva sate cu neamuri, relativ departe de resedinta de judet, in care abia daca mai vezi picior de om. Tinerii probabil au plecat in afara sau la oras iar batranii, daca nu i-au luat cu ei, au murit.

Parerea mea e ca multi se inghesuie cu masinile la/langa oras si de acolo vine senzatia de aglomeratie si cererea mare de locuinte.

PS: sa nu uitam ca dintre milioanele alea de romani plecati multi sunt tigani
Kimi is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2019, 20:52   #133
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 12 Post(s)

PC-ul meu

Eu am observat ca majoritatea care au o atitudine de rebeli ajung sa emigreze. Bucurestiul si in ultima luna mi s-a parut foarte aglomerat fata de alti ani, parca nu a mai plecat nimeni in concediu, sau poate merg toti doar in weekend pe unde apuca.
Old 01-08-2019, 21:34   #134
saamdepus
Member

Mentioned: 7 Post(s)

Pe sate parasite am mizat si eu sa iau o cotineata la tara la vreo 25k.

E, draqu sa ii pieptene.
Peste tot cocioabe de vaiuga, fara baie, fara canalizare, apa din fantani (in unele cazuri vecinii folosesc fantanile lor vechi pe post de prister infestand panza freatica)
Toate utilitatile sunt la ei "la strada" si vor preturi crancene fata de Ungaria de est unde depopularea chiar se simte in preturi.

Ex. casa Ungaria depopulata: https://www.olx.ro/oferta/casa-de-va...c3817;promoted

Case Romania depopulata: https://www.olx.ro/imobiliare/case-d...Afrom%5D=26000
saamdepus is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2019, 21:52   #135
tomkaten
Senior Member

tomkaten's Avatar

Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

1200 de locuitori in satul ala maghiar, dintre care vreo 300 sunt romi. No thx Ce-i drept, fata de cosmeliile infecte pe care le dau romanii nostri la aceiasi bani, casa aia e vila de ultralux.
tomkaten is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2019, 22:10   #136
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Sunt si parti bune cu emigratul.
Zona mea e mai linistita si sigura fata de cum era acum 10-15 ani. Manelele, bairame, nunti in fata scarii sunt doar o amintire, gastile de cartier idem.
Tiganii s-au mai civilizat, nu mai put, din contra sunt parfumati, au haine de firma, telefoane scumpe, merg in mall in loc sa stea in fata blocului, rar fac scandal. Iar astia tineri, ei sunt inalti iar ele sunt bune bine
Bine nu e totul roz, dar e vizibla imbunatatirea.

Oricum in 50 de ani or sa ne ajunga ca numar, natalitatea la noi e praf in comparatie cu ei. Si daca o sa se continue chestia cu nationalismul in UE si or sa se intoarca masiv acasa, o sa fie rau pentru noi romanii.

Last edited by droopy_ro; 01-08-2019 at 22:15.
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 02-08-2019, 20:47   #137
Fab
Senior Member

Fab's Avatar

Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

Ha! Abia atunci o sa vezi (īncepe!) "amestecarea" ! Socrii mici și socrii mari; sa vezi bairam!!!
Fab is offline   Reply With Quote
Old 02-08-2019, 21:10   #138
DeDeRa
Banned

Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

50 ani este optimist, eu am vazut pana in 2050-2055 o sa fie 50-50 romani-tigani, fara a lua in calcul 5.6 milioane romani plecati din 2007 incoace.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 02-08-2019, 21:17   #139
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 558 Post(s)

PC-ul meu

Țiganii de ce crezi că nu pleacă? Ăia pleacă și ei. De dapt imediat cum am intrat īn UE și s-au deschis granițele au plecat mulți țigani, mult mai aerisit pe aici.

Īn schimb s-au mutat mulți ghiolbani și martalogi de la țară la oraș, nesimțire cāt cuprinde.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 03-08-2019, 19:19   #140
Kimi
Ancient friend

Kimi's Avatar

Mentioned: 126 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Īn schimb s-au mutat mulți ghiolbani și martalogi de la țară la oraș, nesimțire cāt cuprinde.
Problema e ca nu ai ce sa le faci. De un timp nu mai ai loc de ei, la propriu. Mai ales cand isi lasa cazanele in drum ca acolo au treaba si nimeni nu le face nimic.

Politia, indiferent de care e, nu mai exista. Anarhie fara arme.
Kimi is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules