lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 13-07-2018, 11:49   #19901
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 678 Post(s)

PC-ul meu

Pai si pe GoPro de ce ai pune? Ai nevoie intr-o anumita situatie sa ai 1/30s vs 1/500s shutter speed, dar sa ai aceeasi expunere(luminozitate)?

ND-urile se folosesc in videography unde daca tragi la 24fps de ex, trebuie sa-ti pui timp de expunere de 1/25 ca sa nu ai goluri de miscare intre cadre si sa para sacadat totul. Da, daca nu poti sa scazi ISO mai mult si ai nevoie de F1.8 de ex, atunci n-ai ce altceva sa faci decat sa bagi un ND ca sa scazi timpul de expunere.

Last edited by Boggy; 13-07-2018 at 11:52.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 13-07-2018, 13:18   #19902
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 489 Post(s)

PC-ul meu

Păi explică-mi și mie atunci ce zice ăsta aici...

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 13-07-2018, 14:11   #19903
mirciusx
Senior Member

Mentioned: 282 Post(s)

PC-ul meu

Boggy, stricam topicul.

Altfel, neutru sau nd, se folosesc și in fotografie. Mai ales dacă filmezi sau fotografiezi in timpul zilei. ND reduce din luminozitate. Poate prea arsa imaginea la diafragma data. Cine știe ce are @Arise in cap, dar tu deja te-ai gāndit la soluții extreme in care, da, ai avea dreptate. Dar in timpul zilei un e binevenit un ND.
La video e indicat sa filmezi de la 1/50 in sus, nu 1/25. Si īți zic asta pentru ca am filmat cāt cāteva evenimente, fie cu drone, fie cu diferite dslr, in special de la Canon si Panasonic, etc. Doar nu filmezi cadre statice, caci deja e long exposure/time lapse.
Old 13-07-2018, 14:18   #19904
mirciusx
Senior Member

PC-ul meu

Iar pentru ND nu īți trebuie manual neaparat, caci e ca și cum ai Īnchide diafragma X stopuri, cāt scrie pe el. O setare manuala la un zbor cu drona ți-ar face praf filmarea. Poate Aperture, dar nici așa. Un P (Nikon) ar fi mult mai indicat dacă nu ai auto pe camera respectiva. Camera e in aer, nu ai de unde știi cum expune.

Eu am cel mai puternic un ND de la B+W 110, are 10 stopuri reale. L-am folosit doar in fotografie.
Old 13-07-2018, 14:52   #19905
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 532 Post(s)

PC-ul meu

Nu ca ma pricep, ca sunt mult mai jos decat genunchiul broastei pebfoto/video, dar ND pe video? Wtf?
Eu nu am vazut asa ceva decat pe filmari de rasqrit de soare, cand au venit aia de la Nat Goegrafic sa filmeze prin Delta.
Atat.

Altcumva cred ca poti folosi asa ceva decat daca stie devide-ul pe care montezi camera unde este orizontul tot timpul si sa-ti alinieze obiectivul dupa el.
Old 13-07-2018, 15:48   #19906
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Uitați-vă la filmul pus. Īn discuție este filtrul complet, nu gradual, iar pe dronă oricum nu ai ce face cu un filtru gradual pentru că numai pe linia orizontului nu va fi linia de la gradual. Doar pentru jello effect și background blur, atāta tot.

Old 13-07-2018, 16:08   #19907
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Asta nu se pot face si din soft?
Old 13-07-2018, 16:11   #19908
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Păi explică-mi și mie atunci ce zice ăsta aici...
https://youtu.be/tVofpbOGxJQ

Sa-mi bag &$, raspunsesem ca la carte dupa vreo 5 minute de scris pe mobil si mi-a dat force close Tapatalk fix inainte sa dau send. )) Raspund acum mai concis.

Eu credeam initial ca-ti expune prea mult si vrei sa mai inchizi imaginea, caz in care n-ar fi folosit. Daca vrei pentru jello, aparent ajuta(si fix din motivul expus de mine mai sus). Vibratiile alea de frecventa inalta se "blureaza" una pe cealalta intr-un cadru. Asta inseamna ca un cadru intreg o sa fie blurry, dar scapi de jello. Tradeoff.

Chestia e ca e ca si cand ai incerca sa tratezi febra cauzata de un picior cangrenat, cu paracetamol. Tratezi doar simptomele. Din cate am vazut, acum ai xyz dynamic filters pe FC-uri si ar trebui sa scapi de orice vibratii in max 15 min de tuning. Also, eu as printa un suport din TPU care sa absoarba vibratiile care ajung in camera. N-as pune ceva sa taie din lumina decat daca n-as rezolva prin metodele astea.

Vezi ca vibratiile alea iti consuma si mai repede bateria, dezechilibrele alea sunt simtite de FC si compensate prin varfuri de putere sau braking. De-aia se incing ca toti dracii motoarele quad-urilor nebalansate.

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Boggy, stricam topicul.
Daca stricam topicul nu mai raspundeai. De doua ori. Unul dupa altul.

Quote:
Altfel, neutru sau nd, se folosesc și in fotografie.
Nu zau. Poti sa le folosesti si ca tocator daca s-au zgariat, sau sub un picior de masa ca s-o balansezi. ) Noi vorbeam aici de efectele din video, care dupa cum vezi sunt mai complicate decat "reduce din luminozitate". Btw, "neutru" sau "nd" sunt acelasi lucru, vrei sa zici Gradual ND sau ND simplu. Faci aceeasi confuzie ca si @kretzu77 - Gradual ND sunt alea in degradeu, mai inchise intr-o parte si mai deschise in cealalta. Aia de la National Geographic le-au folosit sa faca un "HDR", sa expuna corect si cerul si pamantul. Aici ne refeream la filtru ND simplu, de aceeasi culoare care reduce lumina la fel in tot cadrul.

Quote:
Mai ales dacă filmezi sau fotografiezi in timpul zilei. ND reduce din luminozitate. Poate prea arsa imaginea la diafragma data.
Pai da, dar la asta ma refeream si eu. Daca asta era obiectivul, nu reusea nimic. Pentru ca astea mici expun corect la orice luminozitate si n-au problema ca le intra prea multa lumina prin obiectiv sa nu poata compensa.

Quote:
Cine știe ce are @Arise in cap, dar tu deja te-ai gāndit la soluții extreme in care, da, ai avea dreptate.
Da-mi si mie cu bold situatiile alea extreme, ca ce-am zis eu mi se pare basic stuff, nu extrem.

Quote:
Dar in timpul zilei un e binevenit un ND.
Da, la ochi. Polarizat, si anti UV. Se cheama ochelari. Pe obiectivul camerei, atat timp cat n-ai nevoie de motion blur, n-ai nevoie de ND, care ce sa vezi, fiind un alt mediu prin care sa treaca lumina, baga flare si alte rahaturi. Oricat de scump si HOYA BOSS scrie pe el.

Quote:
La video e indicat sa filmezi de la 1/50 in sus, nu 1/25. Si īți zic asta pentru ca am filmat cāt cāteva evenimente, fie cu drone, fie cu diferite dslr, in special de la Canon si Panasonic, etc. Doar nu filmezi cadre statice, caci deja e long exposure/time lapse.
Poti sa fi filmat tu pe RED altoit cu Alexa, ai tras gresit. 24/25fps sunt viteze "cinematografice", pe care daca nu le tragi cum trebuie, par sacadate. Crezi ca aia cand filmeaza LOTR, baga pe sistem boss "1/1000" in scenele de actiune, ca sa "inghete" cadrul? Ar zbura de pe platou in secunda doi. 24/25fps sunt enervant de sacadate comparate chiar si cu 30fps, asa ca pentru a fi utilizabile intr-o productie high-end trebuie sa le tragi la 1/25. Punct. Altfel o sa ai informatie de miscare lipsa intre cadre. Miscarea trebuie sa fie fluida si sa faca tranzitie lina de la cadru la cadru. Unde se termina miscarea intr-un cadru, trebuie sa inceapa in celalalt. Nu sa ai un picior in pozitia x, complet inghetat, iar in cadrul urmator sa fie in alta pozitie, inghetat. Asta nu e cinematografie, iar pentru chestii de genul asta nu te intereseaza ND. In schimb, in cazul in care trebuie sa-ti aduci expunere de asa fel, ai nevoie de filtru ND.

De la 30fps in sus, poti sa ai si timpi mai mici de expunere, pentru ca sunt suficiente cadre cat sa para smooth din prima.

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Iar pentru ND nu īți trebuie manual neaparat, caci e ca și cum ai Īnchide diafragma X stopuri, cāt scrie pe el. O setare manuala la un zbor cu drona ți-ar face praf filmarea. Poate Aperture, dar nici așa. Un P (Nikon) ar fi mult mai indicat dacă nu ai auto pe camera respectiva.
Dupa cum ziceam, Arise aparent nu-l foloseste sa inchida imaginea. Pentru ca daca ar folosi ND sa inchida imaginea pe un aparat care are doar expunere automata treaba ar sta cam asa. Asa ar arata imaginea fara filtru ND:

Iar asa ar arata dupa ce pune ND:

Pentru ca atunci cand n-o sa mai poata creste timpul de expunere, o sa creasca ISO in draci. Imaginea o sa fie la fel de luminoasa, asta tine de metering-ul camerei, dar detaliile o sa se duca pe apa sambetei pentru ca o sa apara noise + noise reduction.

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Nu ca ma pricep, ca sunt mult mai jos decat genunchiul broastei pebfoto/video, dar ND pe video? Wtf?
Eu nu am vazut asa ceva decat pe filmari de rasqrit de soare, cand au venit aia de la Nat Goegrafic sa filmeze prin Delta.
Atat.

Altcumva cred ca poti folosi asa ceva decat daca stie devide-ul pe care montezi camera unde este orizontul tot timpul si sa-ti alinieze obiectivul dupa el.
Dupa cum ziceam, tu mai mult ca sigur ai vazut Gradual ND, care inchid partea de sus a imaginii.

L.E. Un ultim exemplu de ce in productii video trebuie pastrata toata informatia de miscare(si de-aia se folosesc filtre ND in draci). Dati aici la 1:23 si uitati cat de sacadat se vede miscarea din stanga(1/400), si cat de fluida e cea din dreapta(1/30), ambele fiind la acelasi fps.

Last edited by Boggy; 13-07-2018 at 16:27.
Old 13-07-2018, 16:35   #19909
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Multam de lamurire man.
Mai mult ca sigur aveau ce zici tu dupa ce ai explicat cam cum functioneaza dracia asta.
Sa se vada pelicanii pe balta trebuie lumina mai multa in obiectiv, dar deasuprea liniei orizontului se ardea imaginea odata cu intensitatea soarelui rasarit fara chestiile astea.
Old 13-07-2018, 16:49   #19910
mirciusx
Senior Member

PC-ul meu

Bine, ma, ca le stii tu pe toate...

Ziceam ca stricam topicul caci putem discuta mai departe in alta parte. Am raspuns de 2 ori fiind pe mobil, editeaza tu in mers pe un ecran mic in tapatalk. Ti-ai gasit motiv de care sa te legi

Man, imi zici ca incurc filtrele? Ok. Pai, hai sa o luam altfel, eu vin de pe film, unde filtrele erau baza. Fara filtre erai un nimeni. Tu pe vremea aia te uitai la Cartoon Network. Deci...nu incurc nimic. Sunt denumiri diferite, caci unii sunt nu stiu decat sa vada inainte. Iar daca filmeaza perpendicular, faptul ca subexpui cerul e un lucru minunat. Scuza-ma, cred ca am mai multe ore "de zbor" adunate si livrate la clienti decat hobby si povesti de pe youtube sau incercate in spatele blocului.

Iti recomand sa iesi putin afara si sa faci un test la ora 12-14 si apoi sa pui afisezi rezultate la >1:100. Fiecare aparat are performantele lui. Sa vad ce faci tu la o sedinta foto cu lumina naturala in dupa-amiaza limitat la 1/2000 cu un obiectiv cu 1.2. Oh, stai...nu te-ai lovit de chestia asta. Caci esti un new age, stii doar din ce ai vazut pe net. Cu noul obiectiv, poate vei reusi sa afli diferenta. Da, o sa mi-o dai peste nas ca ai D800 cu 1/8000, insa in vremea filmului 1/1000 era ceva deosebit. S-a schimbat ceva de atunci? Nimic. Se aplica acelasi sistem un functie de limitarile deviceului folosit si a sensibilitatii la lumina.

La iso mic, zici ca filtru ND cca deformeaza calitatea imaginii in asa fel? Pai iti recomand sa folosesti filtre bune si sa nu mai cumperi chinezisme. Una e sa dai 1200lei pe un filtru si alta e sa folosesti un filtreu de 200lei. Unde mai iei in calcul si calitatea filtrului, sensibilitatea luminii, etc...am impresia ca discuti despre o ramura a fotografiei (filtre), pe care nu ai saturat-o. In special ca discuti cu cineva care expunerile lungi sunt domeniul lui preferat din fotografiei si care acest gen de fotografie se bazeaza doar pe filtre.

Am tras gresit cu Red si Cxxx? Ok, man, cum ziceam mai sus, noroc cu tine ca le stii tu pe toate. Zici tu ceva acolo, dar iti da o strutocamila. Exista niste standarde, astea se respecta. Am zis eu undeva de 1/1000 legat de filmare? Oh, God...Legat de FPS si ceea ce se face in cinematografie, iti recomand sa discuti detaliat, cu cineva care chiar face asta for a living. Ma gandesc ca tu nu o faci inca, nu?

De ce as sta sa iti scriu ore si sa iti demonstrez contrariul? Sunt doar un nume pe forum, ii las pe astia mai dibaci sa povesteasca. Stiu ca te pricepi, uneori zici si chestii testate doar subtire, dar te bati cu pumnii in piept intr-o directie gresita. Mie nu trebuie sa imi demonstrezi nimic. Just my 2c.
Old 13-07-2018, 17:00   #19911
mirciusx
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post

Pai da, dar la asta ma refeream si eu. Daca asta era obiectivul, nu reusea nimic. Pentru ca astea mici expun corect la orice luminozitate si n-au problema ca le intra prea multa lumina prin obiectiv sa nu poata compensa.

Da-mi si mie cu bold situatiile alea extreme, ca ce-am zis eu mi se pare basic stuff, nu extrem.

Da, la ochi. Polarizat, si anti UV. Se cheama ochelari. Pe obiectivul camerei, atat timp cat n-ai nevoie de motion blur, n-ai nevoie de ND, care ce sa vezi, fiind un alt mediu prin care sa treaca lumina, baga flare si alte rahaturi. Oricat de scump si HOYA BOSS scrie pe el.

Stai ca am recitit. ...frate, tu ai habar ce tampenii vorbesti? ND-ul e bun la motion blur? De asta a fost facut? In timpul zilei ai nevoie de anti UV si Polarizant? E prea cald in Bucuresti? Ai tu habar de ceva, dar esti departe de subiect. Ai incercat vreodata un ND variabil? Ai filmat vreodata cu ND variabil si sa schimbi in "mers" toate astea si sa o faci si continuu? Imi povestesti de LOTR si cum a fost filmat, film care e top 3 filme in cazul meu si pe care l-am studiat cap coada, pe langa filmele lui Spielberg, Lucasfilm....am impresia ca povestesc in van.

Tocmai mi-am schimbat parerea despre tine in domeniul asta. E ok, se poate si mai rau.

Legat de situatii "extreme", pai eu ma lovesc de ele in Bucuresti destul de des. Dar e banal de simplu sa realizezi acest lucru, mai ales ca nu sunt "extreme". @Arise poate iesi din casa cand doreste, la rasarit, la apus, eu sunt obligat sa ies din casa in orice moment al zilei si sa lucrez cu lumina data.

Aia cu filtru de polarizare si anti uv te superi daca o trec la bancul zilei?

"Astea mici....", Orice om stie ca un aparat cu senzor mic nu are calitatile unui senzor de top. Tu zici ca compenseaza, ca are DR bun, ca...Man, tu ai habar ce vorbesti? Oamenii te stiu de priceput, dar ...astazi nu stiu ce ai patit, dar duci lumea in eroare.

LE. Ma poti scoate din discutie, nu vreau sa discut pe subiect mai mult decat am scris. Carry on. Scuze de off topic.

"L.E. Un ultim exemplu de ce in productii video trebuie pastrata toata informatia de miscare(si de-aia se folosesc filtre ND in draci). Dati aici la 1:23 si uitati cat de sacadat se vede miscarea din stanga(1/400), si cat de fluida e cea din dreapta(1/30), ambele fiind la acelasi fps.

[/QUOTE]"

Batman, in fotografie de ce se foloseste ND-ul? Pentru montion blur? Ai ramas agatat in blurul vietii, cand de fapt ceea ce face un ND doar compenseaza expunerea, ceea ce e si normal sa apara un motion blur in cazul videografiei, pentru ca, dăăăăăăăăă, e 1/30 si ....wait for it, se filmeaza. E logic, cu alte cuvinte. Ai impresia ca daca ar trage careva soarele langa pamant si ai avea 1/4000, cu ND, nu ar fi la fel, si sa presupunem ca expunerea e corecta? Facepalm!

LE2. Dar in cazul expunerilor lungi, cand pui ND de 10 stopuri sau mai mult, la ora 12-14, la mare, in plin soare, ai impresia ca vezi ceva? Chiar si la iso 100, trebuie sa sari de f/16 ca sa ajungi macar...wait for it, la bulb (>30 seconds)! Si iti zic pe testate cu 110, 106, polarizare pe un Tokina 12-24mm f/4 (da, eram APS-Cprin 2008). Stii cat ajungea sa tai din cadru pe 36mm? Ajungeam undeva la 24-26mm, in momentul cand incepeam sa corectez vignetarea.

"Da, la ochi. Polarizat, si anti UV. Se cheama ochelari. Pe obiectivul camerei, atat timp cat n-ai nevoie de motion blur, n-ai nevoie de ND, care ce sa vezi, fiind un alt mediu prin care sa treaca lumina, baga flare si alte rahaturi. Oricat de scump si HOYA BOSS scrie pe el."

Ce flare si alte rahaturi povestesti tu acolo. Uite si niste exemple. Iar vorbim din auzite?! N-ai nevoie de ND?!

Bine, ma, ti-am zis, tu chiar le stii pe toate si eu te incurc. Ma scuzi, te rog! De asta mi-am pierdut vreo 2 ore si inca un motiv in plus sa ma retrag din discutie.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	berlin.jpg
Views:	42
Size:	166.4 KB
ID:	63303   Click image for larger version

Name:	test.jpg
Views:	40
Size:	23.4 KB
ID:	63304   Click image for larger version

Name:	barca.jpg
Views:	40
Size:	212.4 KB
ID:	63305  

Last edited by mirciusx; 13-07-2018 at 17:32.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 13-07-2018, 17:27   #19912
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Bă băiatule... m-am tăvălit pe jos de rās, cred că am făcut febră musculară la burtă.

Pe bune.

Filtru de 1000 lei? Filtru de 200 lei?
Deci repet, vorbim de o cameră de 25 USD, te las pe tine să vezi īn lei cāt īnseamnă.

Discuția era īn jurul unei camere de 25USD și filtru ND, filmul pus de Boggy este exact ce trebuie și explică exact ce se īntāmplă, cum naigba aduci īn discuție Red/Scarlet whatever (știu că Boggy a spus primul de ele, stai liniștit nu ți le bag pe gāt)???

Deci, la o cameră de 25USD vreau să īi pun un filtru ND, asta īnseamnă că o să caut un celofan colorat sau o folie īntunecată, sau plm o să o māzgălesc cu markeru negru direct pe lentilă, īnțelegi?!?

Discuția era ok dacă nu īncepeai cu bășinile astea de fotograf. Da frate, tu ești ăla care trăiește din asta și noi suntem ratații care facem altceva fără mari tangențe cu fotografia, dar īn loc să ai pretenția să ne ridicăm noi la nivelul tău ca să ne umilești la acea īnălțime te-aș ruga să te cobori tu la nivelul nostru mediocru și să ne ajuti cu ce avem la dispoziție, nu filtre de 1200 lei și teorii de chibrit.

Mulțumesc!

Old 13-07-2018, 17:29   #19913
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Chiar ca facepalm. Mai reciteste odata, de doua, de trei ori ce-am scris si poate intelegi la ce ma refeream.

/out
Old 13-07-2018, 17:48   #19914
mirciusx
Senior Member

PC-ul meu

[QUOTE=Arise;586785]Bă băiatule... m-am tăvălit pe jos de rās, cred că am făcut febră musculară la burtă.

....nu filtre de 1200 lei și teorii de chibrit./QUOTE]

Stii, aici ai dreptate. Nu toti sunt sarantoci si cumpara plasticuri din Kaufland si au pretentii de LOTR. Unii investesc in hobby-urile lor, mai si testeaza, nu se uita doar pe youtube si fac gargara pe forum si umbla cu camere de 25usd, dar au basini in cap de Spielberg si ii arata cu degetul la altii care a luat un filtru, care desi costa 1200lei, l-am luat cu 250lei (ceea ce nu era concludent in discutie), iar in ultimii 10 ani l-a folosit cu succes la proiectele personale.

Bine ca altii au voie sa scoata perle, dar cand unul le corecteaza, are basini in cap de fotograf. Imi cer scuze, d'mn derector! Cu placere!

ps: iar vorbesti la plural, iar te faci victima...Dude, e a nu stiu cata oara. Iti platesc eu consulatia la psiholog, m-am plictisit sa te aud cum te plangi mereu. Intreb de curiozitate, sunt mai multi @Arise, ala bun, care da sfaturi in 2 peri, e in concediu? A ramas doar ala sarcastic acasa?

Inca nu am vazut nici un rezultat serios de la tine concret, ceva incercari de Doamne ajuta, doar bucati de plasticuri din Kaufland si mufe cu denumiri interesante ca sa pare cool la astia mai prosti, ca mine...

@Boggy Am inteles foarte bine la ce te refereai, altfel nu intram in discutie. Daca tu ai habar de ceva, insa nu stapanesti domeniul suficient de bine, asta nu inseamna ca in jurul tau sunt prosti sau ca nu pot sa isi dea cu parerea. Eu nu ma laud cu lucrarile altora, daca am ceva de aratat, voi discuta despre ceea ce fac eu. Arata-m ceva filmat de tine, detaliat, exemple concrete, nu faptul ca un tip prezinta un clip 101 cum sa compensezi diferenta de expunere printr-un fitru ND; asta o inveti cand afli de compensarea expunerii, nu cand vrei motion blur, are este cu totul o alta mancare de peste legat de ceea ce ai zis mau sus.

Sa recitesc? E suficient ca mi-am pierdut 2 ore sa discut despre un subiect banal si care e prezentat, culmea, chiar in cadrul de pe vimeo pus de tine. Poate nu ai inteles foarte bine ce zice omul ala, insa el face un singur lucru banal pe care ti l-am repetat de cateva ori pe parcursul discutiei.

Last edited by mirciusx; 13-07-2018 at 17:53.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 13-07-2018, 18:08   #19915
mirciusx
Senior Member

PC-ul meu

LE. Ca sa se inteleaga despre ce s-a discutat in ultimele 2 ore, aici este un articol foarte vechi, foarte detaliat si foarte fain explicat.

Despre filtre, ca sa nu mai zica lumea ca gresesti @kretzu77, gasesti aici, caci a gresi e omeneste, dar aici, pe forum, e ceva grav si ai basini in cap daca stii nitel mai multe. Imi pare rau, as fi avut un link mai bun si mai detaliat despre filtre, insa foto-magazin.ro nu merge. Ar fi mers si pentru cei care confunda filtrul pentru reflexii (polarizare) cu NDul. Filtrele "anti UV", care sunt de fapt filtre UV, fara anti, si se foloseau pe vremea filmului. In ziua de astazi sunt doar filtre neutre, folosite sa protejeze lentila frontala a obiectivului, sa nu intre praf si mizerie, noroi la filmare - asigura un minim de protectie.
Old 13-07-2018, 18:13   #19916
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Deci nici acum n-ai inteles miștocăreala cu ochelarii, si crezi ca confund filtrul CPL cu ND? =))))))) wtf are you on, man?

Ca sa explic: Ziceam ca atat timp cat n-ai nevoie sa faci poze miscate sau n-ai probleme de expunere(prea luminoase orice setari ai pune), singurul filtru ND de care ai nevoie in timpul zilei e ala de la ochelari, care ar fi bine sa fie si Anti UV, si polarizat.

Te rog spune-mi ca acum ai inteles, ca o repeti de 3 posturi incoace. ))

Si daca iti mai zic si ca filtrul CPL actioneaza totusi si ca un ND pentru ca taie 1-2 stopuri de lumina?!

)

Last edited by Boggy; 13-07-2018 at 18:15.
Old 13-07-2018, 18:25   #19917
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Default Ce hardware v-ati cumparat in ultimul timp?

Omule, ești dus cu pluta.

Nu sunt spielberg, nu filmez LOTR, nu știu și nu reușesc să īnțeleg ce anume crezi tu că voi face eu cu camera respectivă și cu filtrul ND.

Nu cred că ai văzut niciodată filmările mele, nu știi cu ce mă ocup, ce mă pasionează, ce mă interesează, ce fotografiez sau ce filmez, cu toate astea īți dai cu părerea și mă judeci privind totul din perspectiva ta cu okelari de kal.

Asta e camera, uite īncă o poză comparativă. Dacă tu crezi că am șanse să iau ursu’ de haur la Berlin (dublul sens e intenționat) e bine. [emoji4]

P.S. Pluralul la plastic e plastice, nu plasticuri.

P.S.2. Camera nu este luată din Kaufland, nu știu de unde ai scos tāmpenia asta. Ți-am mai zis, īți imaginezi chestii și trăiești īn lumea ta.

Te pup, să ne trăiești, noroc cu tine, ne mai destindem și noi. [emoji4]

Last edited by Arise; 13-07-2018 at 18:32.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 13-07-2018, 18:34   #19918
mirciusx
Senior Member

PC-ul meu

@Boggy Și pe mine m-ar pufni puțin rasul după ce am văzut ce ai scris. Dar niște mărar nu drege supa īntotdeauna. E ok, toți greșim. Chiar și ție ți se poate īntāmpla din cānd in cānd.

@Arise stai liniștit, te-ai mira ce mică e lumea. Știam ca nu folosesti camera de 25usd, decāt probabil pe drona, fiind zgārcit, și cu bikinii luați in rate, cred ca nu ai pune GoPro la mișcare. Totusi, unii pun pești pe mileul de pe TV.

Dar te-am lăsat sa īți faci show-ul. Ca īntodeauna de fapt.

Mulțumesc pentru corecție.
Old 13-07-2018, 18:41   #19919
mirciusx
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Omule, ești dus cu pluta.

P.S.2. Camera nu este luată din Kaufland, nu știu de unde ai scos tāmpenia asta. Ți-am mai zis, īți imaginezi chestii și trăiești īn lumea ta
Poate imi arati si mie unde am scris asta. De cand vinde Kaufland produse in USD?

Si imi mai zici mie ca sunt dus cu pluta. Probabil sunt, uneori chiar recunosc. Insa din cand in cand eu mai ajung si la mal.
Old 13-07-2018, 18:42   #19920
war4peace
VIP

Mentioned: 230 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

@mirciusx mi-eşti simpatic dar vezi că suferi de "elitită", boala celor care au ajuns īntr-un punct foarte īnalt şi sunt incapabili de a reveni cu picioarele pe pămānt. Boala ta se manifestă īn două domenii: bicicletele şi fotografia. E un fapt, nu o acuzaţie. Şi nu e prima oară cānd o comiţi.

LE: fiind total offtopic, haideţi vă rog să ne potolim, ok?

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is online now   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules