lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Modding
Connect with Facebook

Modding Electronica aplicata si alte practici oculte


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 20-05-2017, 01:38   #1
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,313
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default InWin Ironclad - 4xUSB 3.0 HUB + Fan Controller Face Plate

Dupa modul asta facut acum o caruta de ani...

[yt]https://www.youtube.com/watch?v=1MMi7qX3hi8[/yt]

...am zis sa ma apuc in sfarsit de ceva ce voiam de mult sa fac.

Acum ceva timp am pus eu intr-un drive 5.25" o dracie de-asta:

SPOILER:


Abia dupa ce-am primit-o am descoperit ca cititorul de carduri e limitat la USB2.0. Iar ca sa fie treaba treaba, dupa ~1 an, s-a dus si sonda de temperatura care era pusa pe VRM-ul placii video. Imi arata "Lo" pe ecran.

Mi-am pus un termometru separat acum pe VRM, asa ca tot spatiul ala ocupat e folosit doar pentru cele 2 porturi USB 3.0. Nu tu cititor incet, nu tu ecran LCD folositor, nu tu audio, nu tu eSATA. Tot ce folosesc din tona aia de porturi sunt alea doua mici si albastre.

Am cautat mult timp un hub USB 3.0 care sa se bage acolo, dar singurele variante ieftine pe care le-am gasit au fost ori doar pentru floppy, ori au doar 2x porturi (mi se pare risipa de spatiu sa pui doar 2 porturi acolo).

Ce-am zis, daca tot am un hub 4x USB 3.0 de 4$ care merge bine(am testat cu un stick Kingston, a prins lejer maximul de 150/45 MB) si tot am imprimanta 3D, sa-mi fac singur un faceplate care sa se conecteze la headerul USB 3.0 de pe mobo.

SPOILER:


Ba mai mult de-atat, o sa-i pun si un fan controller de 3A, care vad ca acum au devenit super mici(vs ce folosisem pt proiectul anterior). Iar la 1.6$ bucata am comandat cam un sac... asa, sa am! Si sa le inlocuiesc pe alea vechi.

SPOILER:


Proiectul 3D arata cam asa:

SPOILER:


Dupa print arata cam asa(ma gandesc sa-i trag un strat de grund + spray negru mat).

SPOILER:


Iar asa ar arata bagat de proba in carcasa (il va inlocui pe ala de sus).

SPOILER:


Partea din jurul butonului de la fan controller va avea un led albastru + "sistem optic" facut din hot glue (probat cu succes in proiectul anterior) care va disipa lumina.

SPOILER:


Asta-i doar un prototip, ma gandesc sa schimb un pic design-ul "luminii" din jurul fan controllerului, dar trebuie sa-mi vina PCB-ul sa vad exact cat ma pot misca pe-acolo cu LED-urile.

De asemenea, daca tot are intrare auxiliara pentru asa ceva, HUB-ul va primi 5V dintr-un Molex. Asta ar insemna ca voi putea conecta la el chestii care vor trage cumulat +3.6A din USB (900mA x4porturi), lucru care nu s-ar putea daca va fi conectat doar la headerul de pe MoBo.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Capture1.JPG
Views:	453
Size:	95.7 KB
ID:	58962  
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 20-05-2017 at 01:42.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 20-05-2017, 16:04   #2
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,313
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am modificat proiectul, nu-mi placea deloc cum iesea in afara hub-ul, asa ca am zis sa-l aduc "la față". Sau "flush" cum ar zice englezu'. Ca sa fac asa ceva a trebuit sa modific ca intrarea sa se faca prin spate (that's what she said).

SPOILER:


Spre suprinderea mea, dupa masuratori cu micrometrul si modificat proiectul in consecinta, hub-ul iese absolut perfect la fata si e tinut chiar bine din spate. In clipa asta e "snap-on", dar pe viitor va primi o urechiusa pentru surub in partea de sus, unde nu e tinut de nimic. Mi-e sa nu-l arunc in carcasa daca bag un stick mai tare.

SPOILER:






Sub fiecare port voi umple "ferestrele" cu hot glue sa iasa "sticla" si sa preia lumina de la led-urile din spate de pe hub. Ceva de genul va arata conectat (fara partea de fan controller momentan).

SPOILER:


Din pacate, daca folosesc un cablu normal in hub, mufa acopera cam toata zona in care trebuie sa intre fan controllerul, asa ca va trebui sa scot mufa SS de pe hub si sa ma lipesc cu firele direct pe placa. And those fuckers are small.

SPOILER:


Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Capture2.JPG
Views:	435
Size:	85.8 KB
ID:	58966  
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 20-05-2017 at 16:13.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 20-05-2017, 16:26   #3
gabrielpost
Senior Member
 
gabrielpost's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Ploiesti
Posts: 866
Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to gabrielpost
Default

sau ai putea cauta ceva de genul asta:
Click image for larger version

Name:	The-New-Slim-USB-3-0-A-Male-to-Micro-B-Male-90-Degree-Right-Angled.jpg
Views:	175
Size:	24.7 KB
ID:	58967
gabrielpost is offline   Reply With Quote
Old 20-05-2017, 16:33   #4
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,313
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Chiar cautasem, e faina mufa aia slim de pe asta de la tine. Eu gasisem doar chestii de genul astuia, care nu mi se pare ca economisesc cine stie ce spatiu. Tot butucanoasa mi se pare mufa.

https://www.aliexpress.com/item/Righ...3-e6d0089e5752

Dar chiar si-asa, mi-ar trebui ceva de 30-40cm sa ajung la headerul de pe mobo fara sa trag de cabluri.

O alta idee ar fi sa tai cu cutterul mufa, sa las doar firele conectate la partea metalica, si sa-i fac eu o cutiuta la unghiul de care am nevoie, printat 3d si umplut cu hot glue sa nu joace. Dar trebuie sa vad cum e organizata in interior.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 20-05-2017, 17:18   #5
gabrielpost
Senior Member
 
gabrielpost's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Ploiesti
Posts: 866
Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to gabrielpost
Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Chiar cautasem, e faina mufa aia slim de pe asta de la tine. Eu gasisem doar chestii de genul astuia, care nu mi se pare ca economisesc cine stie ce spatiu. Tot butucanoasa mi se pare mufa.

https://www.aliexpress.com/item/Righ...3-e6d0089e5752

Dar chiar si-asa, mi-ar trebui ceva de 30-40cm sa ajung la headerul de pe mobo fara sa trag de cabluri.

O alta idee ar fi sa tai cu cutterul mufa, sa las doar firele conectate la partea metalica, si sa-i fac eu o cutiuta la unghiul de care am nevoie, printat 3d si umplut cu hot glue sa nu joace. Dar trebuie sa vad cum e organizata in interior.
Am gasit ceva mai interesant :
Click image for larger version

Name:	micro USB 3.0 Type B Male breakout board vertical.JPG
Views:	178
Size:	127.8 KB
ID:	58968
Ii dezlipesti conectorii aia verzi si lipesti direct cablul...
L.E:e cam scump totusi...nu stiu daca o sa reusesti sa tai mufa cu cutterul fara sa atingi firele,dar sigur gasesti la un magazin local niste mufe si poti lipi firele...

Last edited by gabrielpost; 20-05-2017 at 17:30.
gabrielpost is offline   Reply With Quote
Old 20-05-2017, 17:34   #6
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,313
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Foarte faina! Din pacate e aberant de scumpa. Cel mai ieftin am gasit-o la $8.3. In mod normal, daca era sa fie cautata, o mufa de genul n-ar fi costat mai mult de 1-1.5$.

Nu vreau sa sun ca o chitră, dar atat timp cat exista variante de 15$ cu 7 porturi USB 3.0 + alimentare molex (chit ca n-au si fan controller), nu vreau sa dau mai mult de-atat pe tot proiectul. Mi-e mai convenabil sa lipesc firele direct pe PCB-ul hub-ului sau sa desfac mufa si s-o fac eu la 90 grade.

Momentan ca pret al pieselor ar fi 4.5$ hub-ul USB, 1.6$ pretul fan controllerului. Prototiparea unui model ma costa sub 1Ron.

Clar, ca timp consumat nu renteaza deloc, dar fiecare cu nebunia lui. Vreau sa pot zic "I made dis" la final.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Cum pot face downgrade la IOS ? elmysterio Telefoane mobile si alte gadgeturi 2 11-02-2017 14:05

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,084
Total Online: 1120

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 09:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.