lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-02-2014, 15:52   #1
ferdasyn
Member
 
ferdasyn's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Locking UK
Posts: 242
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default radiatoare memorii si vrm pt R9 290

Bun gasit,
am nevoie de citeva sugestii pentru radiatoarele de vrm si cele de pe memoriile grafice ale unei placi R9 290.
Un prieten m-a rugat sa il ajut sa isi schimbe racirea de pe placa video cu ceva mai silentios, si i-am recomandat Mk26 stiind ca este unul dintre cele mai serioase coolere vga. Din pacate, calitatea radiatoarelor pentru memorii si vrm este una putin spus indoielnica, cele de pe memorii nu stau lipite, adezivul este prost si se dezlipesc, nu toate, insa 3 din ele pica tot timpul. Radiatorul lung pentru vrm care se monteaza peste toate chipurile metalice din dreapta chipului grafic cade pur si simplu cu totul lasind chipurile fara racire, iar cele 3 chip uri mici din partea stinga a gpu-ului(asemanatore cu cele din dreapta -sint tot metalice), beneficiaza in pachetul mk26 de niste bucatele de metal foarte mici care nu cred ca fac fata.
Daca puteti sa imi recomandati alte radiatoare pentru memorii si mai ales pentru vrm, insa ceva ce se gaseste in Romania nu afara si care se prind nu cu adeziv ci cu suruburi (macar pentru cel din dreapta) ca sa pot sa ii rezolv problema, mai ales ca si-a cumparat coolerul la recomandarea mea.
Ideea este ca ele sa incapa sub mk26 insa cred ca este spatiu suficient.
Multumesc anticipat pentru sugestii.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	PCB-02.jpg
Views:	625
Size:	151.0 KB
ID:	42041   Click image for larger version

Name:	4993_19_prolimatech_mk_26_video_card_cooler_review_full.jpg
Views:	899
Size:	196.6 KB
ID:	42043   Click image for larger version

Name:	vrm.jpg
Views:	514
Size:	63.7 KB
ID:	42044  

Last edited by ferdasyn; 12-02-2014 at 16:52.
ferdasyn is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2014, 16:02   #2
ionutzu71
Senior Member
 
ionutzu71's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: Pitesti
Posts: 2,377
Mentioned: 21 Post(s)


Send a message via Yahoo to ionutzu71
Default

Poate sa incerce sa foloseasca chiar bucata aceea de aluminiu care acopera tot pcb-ul placii video. Partea mai complicata este dezlipirea coolerului gpu de pe aceasta (este cositorit) .Dar cu putina atentie si mai ales cu ajutorul unei termosuflante se poate realiza.
ionutzu71 is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2014, 16:15   #3
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sau poti apela la solutii adezive mai mult sau mai putin permanente.Poti canibaliza alta placa video mai veche pentru radiatoare, poti folosi mici radiatoare pentru RAM sau le folosesti pe cele din pachet.

Arctic Cooling G-1 - nu prea e pe stoc.

http://pc-coolers.ro/paste-termice/a...ling-g-1--2889

sau

http://www.akasa.com.tw/update.php?t...del=AK-TT12-80

http://www.shop4pc.ro/interfata-term...ource=price-ro

Am folosit cu succes banda dublu adeziva de la AKASA pe un ATI 5770 pe care am montat un cooler Arctic Cooling. Nu am putut determina conductivitatea, insa nu mi-au cazut radiatoarele si nici nu am avut probleme cu placa.

Si eu am avut un 9800GTX la care i-am taiat din coolerul stock toata partea de aluminiu care venea peste VRM pentru ca radiatoarele din pachetul ACCELERO XTREME 9800 erau de toata jena.

Last edited by Robert B; 12-02-2014 at 16:25.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2014, 16:17   #4
ferdasyn
Member
 
ferdasyn's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Locking UK
Posts: 242
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Practic sa decupeze din bucata aceea de metal doar zonele de care are nevoie? Am incercuit eu aproximativ zonele acelea.
O sa ii dau sugestia asta dar ma indoiesc ca va fi de acord cu asa ceva, placa e inca in garantie, daca s-ar intimpla ceva cu ea ii pune coolerul original la loc si o trimite la garantie, dar asa, cu coolerul original decupat nu cred ca i-o va accepta cineva.
Oricum, mersi frumos pentru sugestie Ionutzu o s-o transmit mai departe.
Edit:Multumesc pentru link-uri Robert, cred ca o idee buna ar fi sa isi faca din cupru niste bucati de metal pe care sa le prinda in suruburi, mai ales in dreapta chipului grafic se poate sigur, si poate sa puna si pasta pe chipurile metalice, in stinga cred ca e mai dificil desi cred ca si acolo se poate prinde ce cele 2 gauri dispuse in diagonala pe placa. De placa veche nu se pune problema pentru ca ultima placa pe care a folosit-o era una pe agp, apoi numai laptop o folosit.
Din pacate se pare ca producatorii de solutii de racire afermarket pt placi video neglijeaza caliatatea la restul radiatoarelor de care e nevoie pe o placa video.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Racire-02.jpg
Views:	516
Size:	98.5 KB
ID:	42042  

Last edited by ferdasyn; 12-02-2014 at 16:25.
ferdasyn is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2014, 16:58   #5
ionutzu71
Senior Member
 
ionutzu71's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: Pitesti
Posts: 2,377
Mentioned: 21 Post(s)


Send a message via Yahoo to ionutzu71
Default

Eu am facut ca in poza de mai jos, m-a ajutat faptul ca radiatoarele pentru memorii s-au lipit perfect pe chipuri. Dar asa cum ai spus in primul post, radiatorul pentru VRM era prea rahitic si nu racea destul de bine. In cazul in care nu doreste sa distruga coolerul original este putin mai dificil, poate gaseste unul de vanzare separat , pe piata sh.Ca o paranteza, cauza cea mai comuna pentru care aceste radiatoare nu adera foarte bine la chipurile de memorii/mosfeturi din vrm, este faptul ca nu se degreseaza suficient de bine suprafetele acestora. Raman urmele de la thermalpaduri care sunt uleioase si impiedica adezivul de pe radiatoare sa isi faca treaba.

Last edited by ionutzu71; 07-01-2016 at 23:51.
ionutzu71 is offline   Reply With Quote
Old 12-02-2014, 21:50   #6
ferdasyn
Member
 
ferdasyn's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Locking UK
Posts: 242
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Uitindu-ma acum la placa ta (7950/7970 sau 280x) ma intreb daca nu ar merge lasata rama aceea de metal pe placa, demontate masca de plastic si ventilatorul de pe ea si puse doar radiatoare pe memorii si evident cel mare pe gpu. Trebuie sa ma uit in test sa vad cum arata un cooler original demontat, daca nu se rupe vreo eticheta cind se desface si daca dupa ce dai partea de plastic si ventilatorul jos ramine loc pentru radiatoare pe memorii si nimic nu il impiedica pe cel mare sa fie pus pe gpu, parca in testul de 290x erau poze cu coolerul original desfacut complet. Altfel, o sa ii sugerez ideea de a cauta un cooler original de r290/x sa il taie si sa isi ia partile care ar fi nevoie de pe el, cred ca e cea mai simpla solutie si poate cea mai putin costisitoare, avind in vedere ca acele radiatoare speciale pt vrm-uri fie nu se gasesc in stoc la nici un magazin romanesc, fie nu sint exact ce trebuie, adica vrm2-ul sa ii zic asa acela format din cele 3 chip uri nu pare a fi usor de racit, are o pozitie cam nasoala si cam greu sa poti pune ceva numai peste cele 3 chipuri metalice care au profilul mult mai mic decit restul pieselor din jur. Ma gindeam la un cooler de chipset insa nu cred ca o sa faca contact cu ele ci cu alte piese mai inalte din jur, cu regulatorul digital sau ce mai e pe linga cele 3.

Edit: m-am uitat acum la poze, nu pare sa se poata da jos vaporchamber ul de pe colerul original, iar rama aceea metalica e dintr-o bucata, vine si peste memorii si peste vrm1-cel in linie si vrm2-cel in triunghi, ar fi o idee sa se pastreze doar rama peste vrmuri si memorii iar pe gpu sa vina coolerul mk26 dar nu stiu daca se poate da jos vaporchamber ul de pe rama, posibil sa fie lipit/sudat cumva. Pe de alta parte as avea mai multa incredere in rama asta ca sa raceasca memoriile, si vrmurile decit in heatsink uri independente lipite cu adeziv. Apropo de adeziv si de proasta lui aderenta, se poate sa ai dreptate si sa nu le fi curatat cum trebuie, nu am intrebat despre chestia asta.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Racire-04.jpg
Views:	500
Size:	195.3 KB
ID:	42053   Click image for larger version

Name:	Racire-021.jpg
Views:	536
Size:	237.1 KB
ID:	42054  

Last edited by ferdasyn; 12-02-2014 at 22:12.
ferdasyn is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2014, 11:08   #7
ferdasyn
Member
 
ferdasyn's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Locking UK
Posts: 242
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am ajuns la o concluzie preliminara, aceea ca vrm1 si vrm2 se incing foarte tare iar solutia celor de la Prolimatech pentru vrm-uri este o gluma, mai ales acele bucatele de metal pentru vrm-ul in triunghi, cel putin in cazul unei placi precum r290(x). Nici Alpenföhn sau Arctic Cooling se pare ca nu au reusit sa ajunga prea departe dar totusi vorbind strict despre racirea vrm-ului, ultimele doua firme joaca totusi in alta liga fata de Prolimatech. Totusi, nici cu radiatoare mult mai serioase puse atit pe vrm1 cit si pe vrm2 problema nu este rezolvata si asta pentru ca probabil ca racirea pasiva nu este indeajuns (mai ales pt vrm2 care cred ca este responsabil cu memoriile) iar ceea ce ma face sa cred acest lucru este ca un bus pe 512 biti probabil ca pune la grea incercare acele 3 chip uri (banuiesc ca vrm2 ul este cel responabil de alimentarea memoriilor si nu vrm1-cel cu chipurile asezate in linie). Folosirea de catre coolerul original a ramei aceleia de metal banuiesc ca ofera o suprafata mai mare de aluminiu(sau din ce este facuta rama) in care se disipa caldura absorbita din cele 2 vrm-uri.In plus vrm1 beneficiaza si de ventilatorul placii care este exact linga el si care raceste in primul rind zona din rama suflind aer exact deasupra lui. Concluzia mea preliminara este aceea ca MK26 in cazul R290(x) poate raci cu rezultate excelente pe aer doar chipul grafic, pentru vrm-uri si probabil memorii e nevoie de rama de metal a coolerului original de pe care s-a dezlipit in prealabil vaporchamber-ul, deci pierderea garantiei. Daca insa se opteaza pentru racire cu apa, cu doar un waterblock pe gpu nu se rezolva racirea intregii placi, pentru ca vrm-urile nu imi pare a putea fi tinute in friu, racite fiind doar pasiv cu radiatoare, solutia pe apa fiind deci una completa, waterblock complet care sa acopere toate componentele esentiale de pe placa, gpu, vrm2, vrm1, memorii. La momentul asta desi solutiile de top de la Prolimatech, Alpenföhn sau Arctic Cooling promit multe, in realitate fara un design (complicat) care sa contina heatpipes spre vrm-uri si memorii nu se rezolva decit racirea gpu-ului, iar frustrarea e imensa cind vezi ca gpu-ul sta in 60C in full load dar se resetaza sistemul sau driverul placii video de la vrm-urile care se coc in suc propriu. Poate un user mult mai priceput decit mine va experimenta cu noile solutii aftermarlet pentru placile video de top pe "reactoarele" R9 290(x) si va gasi o modalitate chiar si ghetto style de a raci placile astea intr-un mod echilibrat pe toate componentele cheie, altfel mi se pare complet inutila achizitia oricarui model, nu rezolvi decit gpu-ul si poate memoriile insa ce faci cu vrm-urile?
Altfel spus am gasit in UK un kit de radiatoare de vrm-uri si de memorii pentru Alpenföhn Peter2, pretul e maricel dar oricum mai mic decit ar fi fost de gasit la cei care importa Alpenföhn in Romania, interesant e ca acest kit nu il importa, si nu se gaseste pe plan local nici o alta solutie de a rezolva macar partial problema racirii vrm-urilor. Poate Thermalright o sa scoata in curind ceva dedicat pentru vrm-urile de pe R9 290(x)
Consider investitia intr-un cooler aftermarket in cazul R9 290(x) pe moment ca fiind inutila, asta doar daca nu cumva cel care o face este dispus sa isi piarda garantia si sa isi modifice (ciopirteasca) coolerul original pentru a beneficia de o racire cit de cit normala a vrm-urilor.
Solutia pin al aurma cred ca este folosirea coolerului original pina pica ori ventilatorul de pe el ori pica ceva de pe placa si ulterior...trimterea la garantie, evident ca in felul asta nu se scapa de zgomotul facut de ventilator si nici placa nu va sta in full load mai jos de 80C dar macar...functioneaza.
Cel mai rau imi pare ca m-am facut de kko in fata unui prieten caruia i-am recomandat o duda scumpa, si inutila in cazul placii lui. Poate pe placi cu nvidia situatia sta altfel, desi ma cam indoiesc ca ceea ce ofera Mk26 in pachet va putea imblinzi si vrm-urile unor placi mai serioase de la nvidia, de pilda GTX780/Ti

Last edited by ferdasyn; 13-02-2014 at 19:38.
ferdasyn is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Mushkin Copperhead - un nou tip de radiatoare pentru memorii Micutzu Stiri 4 13-08-2009 23:00

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,142
Total Online: 3271

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 05:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.