lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Carcase si surse
Connect with Facebook

Carcase si surse Nu le ignorati, sunt importante


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 16-12-2015, 18:23   #1
nightgay
Junior Member
 
Join Date: Dec 2015
Posts: 8
Mentioned: 0 Post(s)


Default Opțiuni sursa

Doresc o sursă certificată, modulară,pentru următorul sistem: placă z170, cpu i5 6600k, 16gb ddr4, SSD Samsung 850 Evo, HDD 1TB WD Black, nvidia 980(fără ti), carcasă Fractal Design Define S, răcire cpu Corsair h80i (nu știu dacă încape un noctua NH 14d), DVD-RW, 5 ventilatoare. În viitor posibil încă un HDD. Overclok moderat.
Buget ~500ron

Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk
nightgay is offline   Reply With Quote
Old 16-12-2015, 19:24   #2
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

E foarte simplu, poftim.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 16-12-2015, 20:01   #3
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca vrei calitate poti lua Corsair RMx Series RM550x, 80+ Gold 550W, daca te intereseaza mai mult puterea poti lua Corsair CX750M CP-9020061, 750W, ATX 2.3 (atentie ca este partial modulara).
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 16-12-2015, 20:07   #4
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cand ai Super Flower, nu iti mai trebuie nimic, Leadex e tata lor, mai ales Corsair, care NU face surse, cumpara OEM si le strica, componente mai ieftine.
PS: Inainte sa zici ceva aiurea, tine cont ca si eu am Corsair cu SeaSonic inauntru, nu vorbesc fara sa stiu. Corsair doar strica OEM-uri celebre.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 16-12-2015, 20:29   #5
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

In primul rand Super Flower are o gramada de surse proaste, toate alea ieftine sunt de toata jena, iar daca Corsair nu face surse arata-mi o sursa la fel de potenta ca Corsair AX1500i 1500W la Super Flower. Personal nu cred ca ai avut vreodata in mana RM550x ca sa poti vorbi despre ea.
In al doilea rand recomanda ceva care sa fie pe stoc, in afara de seria Evo sau pocnitori ma indoiesc ca va gasi ceva bun de la Super Flower.

Pentru cultura ta generala orice sursa de la Corsair cu x sau i la sfarsitul denumirii este de calitate foarte buna.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.

Last edited by Jocker; 16-12-2015 at 21:04.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 16-12-2015, 20:50   #6
nightgay
Junior Member
 
Join Date: Dec 2015
Posts: 8
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Este la forit.ro pe stoc un Corsair de 650W model RM650i. Este peste buget dar aș face un efort dacă merită. 599ron
nightgay is offline   Reply With Quote
Old 16-12-2015, 21:02   #7
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Merita daca iti permiti, vezi sa nu uiti sa o inregistrezi la Corsair pe site si ai garantie 7 ani la ea.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 16-12-2015, 21:19   #8
nightgay
Junior Member
 
Join Date: Dec 2015
Posts: 8
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Merci pentru toate părerile. O să dau comandă pentru RM650i.
nightgay is offline   Reply With Quote
Old 16-12-2015, 21:41   #9
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by Jocker View Post
In primul rand Super Flower are o gramada de surse proaste, toate alea ieftine sunt de toata jena, iar daca Corsair nu face surse arata-mi o sursa la fel de potenta ca Corsair AX1500i 1500W la Super Flower.
Ahem...
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 16-12-2015, 21:42   #10
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Vezi ca mai exista pe forum o sursa foarte buna Seasonic Snow Silent 750W - 500 lei, este noua, dar cu garantie doar la Seasonic.

war4peace ma refeream la noi pe piata, ca asa mai sunt o gramada si la alti producatori.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.

Last edited by Jocker; 16-12-2015 at 21:46.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 17-12-2015, 08:24   #11
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Hai ca acum am ceva timp sa lamurim putin problema surselor si a "folclorului urban" legat de acestea. In primul rand se vede in poze electronica de la Corsair AX1500i (prima poza), cea de la Superflower 1600 W (poza a doua) si in a treia poza avem EVGA Supernova P2 1600 W. Nu trebuie sa fi cine stie ce inginer sa-ti dai seama ca electronica de la Corsair este peste Superflower, iar al doilea aspect pe care nu-l inteleg este de ce nu recomanda nimeni si sursele EVGA la noi deoarece sunt copia fidela a lui Superflower, practic si-au pus doar niste stickere inside la toate seriile Supernova G2, P2 sau T2.

Iar daca aveti preferinte pentru o anumita platforma la sursa puteti studia aici o baza de date despre acestea, de asemenea puteti sa aflati si cine copiaza pe cine.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Corsair 1500W.jpg
Views:	863
Size:	276.7 KB
ID:	51661   Click image for larger version

Name:	super-flower-leadex-titanium-1600w.jpg
Views:	829
Size:	301.4 KB
ID:	51662   Click image for larger version

Name:	evga-supernova-p2-1600w.jpg
Views:	836
Size:	356.2 KB
ID:	51663   Click image for larger version

Name:	EVGA P2 850W.jpg
Views:	788
Size:	137.8 KB
ID:	51664   Click image for larger version

Name:	EVGA 750W.jpg
Views:	760
Size:	205.0 KB
ID:	51665  
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 17-12-2015, 17:43   #12
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,628
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Voi nu intelegeti ba incultilor ca Super Floci e D-zeu pe pamant la surse?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 17-12-2015, 20:40   #13
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by Jocker View Post
Nu trebuie sa fi cine stie ce inginer sa-ti dai seama ca electronica de la Corsair este peste Superflower,
Explică-mi ca la proşti.
Că eu nu-mi dau seama prin ce e superioară.
Eu am cumpărat o sursă în urma recomandărilor de pe exact acest forum, acum tu vii şi îmi spui că cei care mi-au recomandat sursa "e proşti şi nu ştie ce zice".
Poate aşa o fi, dar am nevoie de un pic mai mult decât "se vede clar".
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 17-12-2015, 20:46   #14
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,875
Mentioned: 1492 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu, daca ar fi sa imi iau acum o sursa noua buna, as fi foarte dezorientat. Am o gramada surse bune vechi care inca mai merg si sunt asigurat o perioada, dar cand inevitabilul va veni, va fi interesant.

Cand am inceput sa lucrez in IT, respectiv pe la 16 ani, Antec era tatal lor. Acum Antec e foarte putin relevant, atat la surse cat si la carcase.

Scuze de offtopic.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 17-12-2015, 21:46   #15
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

war4peace hai sa comparam sursa ta Super Flower Leadex Gold 750W cu ce sursa isi cumpara nightgay Corsair RM650i, pretul este similar.
Acum sa vedem ce are Corsair in plus: in primul rand este o sursa digitala, asta iti permite sa folosesti Corsair link care monitorizeaza aproape intregul sistem, iar sursa in detaliu (vezi in poza atasata), in principal iti calculeaza consumul si eficienta acesteia instant. OPP-ul sursei iti intra abia pe la 800 W, sursa avand 650W, poti utiliza sursa atat single rail, cat si multi rail, ai si un buton de fan test.

La final vreau sa intelegi ca Super Flower sunt surse bune si atat (valabil doar pentru cele scumpe), dar daca vreau ceva de calitate mai bine renunt la 100 W (asta teoretic, deoarece practic ii am si pe aia la dispozitie) si cumpar un Corsair de calitate. Sau de ce as cumpara un Super Flower Leadex Gold 750W in loc de EVGA SuperNova 750 G2? Pretul este acelasi, dar EVGA imi ofera 10 ani garantie comparativ cu 5 ani Super Flower, in rest nu este nici o diferenta intre ele deoarece au aceeasi platforma Leadex (inauntru sunt identice, la postul anterior ai ultima poza cu varianta EVGA si aici tot ultima poza cu Super Flower).

mbc preferintele mele la ora actuala sunt Corsair, Antec si abia dupa aceea apare Super Flower (asta din ceea ce se gaseste pe piata la noi).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	RMi_650_04_hero.png
Views:	755
Size:	436.6 KB
ID:	51676   Click image for larger version

Name:	Link.png
Views:	741
Size:	420.1 KB
ID:	51677   Click image for larger version

Name:	Super flower 750W.jpg
Views:	773
Size:	359.2 KB
ID:	51678  
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.

Last edited by Jocker; 17-12-2015 at 22:18.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 17-12-2015, 22:06   #16
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Păi mie mi se rupe de digital and shit. E "nice to have", gen cristale Swarovski pe ceas, dar nu face nimic pentru a îmbunătăţi funcţionalitatea produsului (atenţie, nu confunda funcţionalitatea cu feature set-ul).
Briz-briz-ul ăla cu "digital" nu are nimic de-a face cu "calitate". Am văzut produse de toată jena cu 100 de features dar care sufereau grav la funcţionalitatea de bază. Nu mă pricep cine ştie ce, dar când zici "calitate" mă aştept să spui "sursa A are condensatori de tipul X care sunt mai buni decât condensatorii Y ai sursei B din motivele 1, 2 şi 3."

Nu ştiu unde ai văzut tu "preţul e acelaşi" dar din câte văd eu, e o diferenţă de vreo 300 de lei...


Cu garanţia sunt de acord... dar în link-ul d emai sus, EVGA-ul are 36 de luni. Oops?

Nu ţin cu dinţii de sursa mea, mi se rupe, am avut înainte un Corsair HX520 care m-a ţinut fără probleme din 2007 şi acum toarce liniştită în NAS-ul lui @ask4MORE, probabil următoarea sursă va fi un Seasonic, însă nu pot să înghit afirmaţii generale şi nesubstanţiale cum că "marca X e naşpa". Îmi pare rău să-ţi zic dar până acum ai făcut afirmaţii fără surse, fără dovezi şi uşor demontabile. Nu spun că n-ai dreptate, spun că nu m-ai convins. Gotta do a bit better...
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 17-12-2015, 22:09   #17
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

Cea mai buna sursa e cea pe care ti-o permiti. Personal as lua la orice ora seasonic! Or fi si restul bune dar seasonic cam da ora exacta in surse de ceva timp.

http://olx.ro/oferta/sursa-seasonic-...tml#f245cc7f18
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 17-12-2015, 22:14   #18
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

war4peace nu ti-am spus nimic despre stabilitatea tensiunilor deoarece ambele sunt cam pe acelasi calapod, iar P2 este certificata Platinum (de aceea este mai scumpa, pe site la EVGA doar cu 15$, deci la noi intra in categoria bisnita diferenta aia pret), varianta G2 este Gold si are acelasi pret cu a ta (iar garantia este cum ti-am spus la ambele), la EVGA G-urile sunt certificate Gold, T-urile Titanium, iar P-urile Platinum. Am corectat si mai sus. Iar electronica din ele nu poti sa o compari deoarece este complet diferita, sa zicem ca este mai bine sa o privesti ca un black box si sa te interesezi doar ce avantaje ai din exterior.
Dupa logica ta pot sa spun si eu ca ma lasa rece faptul ca sursa ta este modulara si am preferat o sursa Zalman ZM700-GLX la mai putin de 1/2 din pretul lui Super Flower, care functioneaza bine merci fie vorba intre noi si este la fel de tacuta.

Seatpower oricand este de preferat un single rail in fata unui multi rail, deci nu ai dat cel mai bun exemplu.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.

Last edited by Jocker; 17-12-2015 at 22:52.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 17-12-2015, 23:19   #19
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Păi nu ziceai tu puţin mai sus să nu comparăm chestii care nu se găsesc în ţară?
Am ales sursă modulară ca să am wire management cât mai bun, intră la features, e adevărat. Dar pentru asta nu ţi-am zis şi n-o să-ţi zic că Zalman suge (deşi era cât pe-aci să se ducă naibii fiindcă Moneual au făcut fraudă de f'o 3 miliarde de dolari). E Ok atâta vreme cât funcţionalitatea de bază e similară.
Problema e că tu ai venit cu "Super Flower sunt de toată jena" - ceea ce pur şi simplu nu e adevărat. Nu bubuie în load, nu se supraîncălzesc, nu au ripple la voltaje, iar restul feature-urilor sunt importante doar pentru câţiva. Oamenii, în general, vor o sursă cu funcţionalităţi de bază bune, restul e chestiune de pitic pe creier.
Deci mai uşor cu afirmaţiile astea extreme că nu dă bine la credibilitate.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2015, 09:44   #20
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

war4peace ma citez: toate alea ieftine sunt de toata jena. Acum vine si intrebarea fireasca, de ce nu ti-ai luat un Super Flower SF-550K12XP v2 550W? Te costa 1/3 din cat ai dat pe a ta, este semimodulara si iti tinea sistemul.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.

Last edited by Jocker; 18-12-2015 at 12:08.
Jocker is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
sfat sursa Sursa Inter-Tech Energon 750W sau Sursa Zalman ZM500-GS 500W Sursa Zalman hepper User test & review 7 11-06-2012 16:53
coil noise la sursa Rasurbo Silent&Power 430 parere sursa energon 750W sh hepper User test & review 4 05-03-2012 19:15

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,966
Posts: 783,883
Total Online: 1950

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by Miru
- by suzuki
- by LAB501
- by dixy
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 14:52.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.