lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 13-05-2018, 21:59   #1401
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

It happens insa fazele astea au prostul obicei sa te bantuie ceva vreme
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 13-05-2018, 22:17   #1402
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Ceva vreme? Tin minte ca in vara lui 2008 am vazut in targ o placa de baza slot 1 (mai micuta, dar okish) cu un Katmai 600, bus 100 infipt in ea. O vindea o batranica, cerea 8 lei pe tot... Ca prostul n-am luat-o instant, am zis ca n-o car dupa mine prin targ, m-am mai plimbat prin targ, am zis ca sigur n-o ia nimeni. Cand am dat sa plec din targ am trecut pe acolo, nu mai era.

Apoi am cautat un Katmai la 600 cu anii, am gasit anul trecut in final doua si am gasit si cu bus 133. Insa si acum ma bantuie greseala aia...
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 14-05-2018, 13:45   #1403
mudpie
Member
 
mudpie's Avatar
 
Join Date: Sep 2013
Location: Bucuresti
Posts: 70
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

In Bucuresti e vreun targ pe unde gasesti chestii de genul asta?
mudpie is offline   Reply With Quote
Old 14-05-2018, 16:50   #1404
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

Valea cascadelor ...
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 15-05-2018, 17:38   #1405
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default



Robert B is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2018, 11:44   #1406
stefanels
Senior Member
 
stefanels's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: 0265
Posts: 562
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Default

Imi amintesc primul meu PC gaming de prin 1999 parca, cu un AMD K6 II de 400Mhz, cu 128Mb RAM, hdd de 120Gb si o placa grafica ce rupea pe atunci un 3DFx Vodoo3 3000 de 16MB pe AGP. Jucam Quake II , Tomb Raider si Carma 2 la greu... Good old days
stefanels is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2018, 17:23   #1407
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Welcome to the club

Am terminat tot ce am luat sambata. All clean as a whistle!


Last edited by Robert B; 16-05-2018 at 17:26.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 19-05-2018, 14:00   #1408
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Intel 486 O V E R D R I V E


Protagonistul episodului de azi este procesorul Intel 486 OverDrive de 100 MHz. In speta este vorba despre modelul SZ959 v1.1 pentru PGA168 socket 3. A nu se confunda cu modelul SZ957 care are 169 de pini.

Acest procesor a fost oferit ca varianta de upgrade la procesoare 486 mai slabe. Upgrade matrix-ul il gasiti in link-ul de mai jos. Drop in replacement, a few jumper settings and you were good to go. Procesorul insa poate fi folosit pe o multitudine de placi de baza socket 3 si nu doar ca varianta de upgrade cum este specificat in upgrade matrix. Era destinat placilor de baza ce aveau suport doar pentru procesoare de 5V. "The IntelDX4 OverDrive processor offers several new features not found in the IntelDX2 OverDrive processors. It has 16 KByte on-chip cache and the internal core operates at 3x (speed tripled) the external clock frequency. The underlying technology behind the IntelDX4 OverDrive processor is the IntelDX4 microprocessor core with on-package voltage regulation. This allows the OverDrive processor to plug directly into existing 5V systems."

http://www.cpu-world.com/info/80486/80486upgrade.html

De ceva vreme visam la un Pentium OverDrive. Am vazut cateva astfel de procesoare de-a lungul celor trei ani de zile, de cand a inceput toata aceasta nebunie "retro", insa ori erau prea scumpe ori nu le-am dat atentia cuvenita si momentul oportun s-a dus into the great void beyond.

In exprimare libera visam la cai verzi pe pereti. Sa iau procesoare boxed la ebay prices era exclus. De banii aia umplu jumatate de raft cu minunatii de pe meleagurile natale si in plus where's the challenge in that? Bragging rights cu chestii boxed (Imi plac bunatatile boxed insa nu sunt pregatit sa platesc THE PRICE.)

Sa revenim. Acum ceva vreme am luat din talcioc, noua procesoare si o placa de baza cu procesor soldered AMD 80386-DX40. Tot pachetul a fost 110 de lei. Not bad at all.

Le-am luat de la un clan de rromi si a trebuit sa negociez destul de tare. Cat dai pe ele, da atata, ia-le pe toate, etc. Pana la urma am luat cateva procesoare si i-am fluturat in fata o foaie de 100 de lei la care am primit rest 50 de lei. Treizeci de minute mai tarziu, am revenit si am mai luat ceva, negociere asa cum le place lor. In plus am scos portofelul ca sa vada ca am ceva acolo si nu ma joc cu el.

A incercat sa ma imbarlige insa i-am spus calm, prieteneste: "Domnule, daca ai stii tu cat stiu eu despre procesoarele pe care le vinzi nu ai mai spune nimic. Tu vrei sa iei cat mai mult pe ele, eu vreau sa platesc cat mai putin." Cu asta i-am luat piuitul si am putut sa le cumpar. Initial vroia aproape 100 de lei pe trei procesoare ceramice.



THE LOOT:

AMD Athlon XP 1800+ / AXDA1800DUT3C / 1533MHz / Thoroughbred - S462
AMD Duron 1.1 GHz / DHD1100AMT1B / Morgan -S462
Intel 486 DX4 100MHz / SK051 / A80486DX-100 - socket 3
Intel 80486 Overdrive / SZ959 / DX4ODPR100 / Ab252b03CC A4 33 - socket 3
Intel Celeron 1.1GHz/100/128 - SL5XU - Coppermine
Intel Pentium 133MHz / SY022 / A80502133 / Fb51b8bbAE
AMD K6-2/300AFR / 300MHz
Intel Pentium 166MMX / SL27K / A80503166 / E7249948BG
Intel Mobile Pentium 4 532 / SL7NA - 3.06GHz/1MB/533 - Prescott

Din toata "gramada" de procesoare, unul m-a atras in mod special. Chestia aia cu MOSFET-ul deformat si cu heatsink-ul lipsa. Parea a fi un procesor pentru socket 3 insa nu mai vazusem asa ceva in carne si oase. M-am uitat atent, l-am intors pe toate fetele, am cautat pe internet singurul string gasit: "Ab252b03CC" insa nu am aflat nimic. Deja injuram babuinul care daduse jos ca un vandal micutul heastink de aluminiu care ar fi putut sa ma ajute la identificare procesorului.

Mirosisem eu ca s-ar putea sa fie vorba de un procesor OverDrive sau ceva mai exotic, insa nu aveam idee despre ce anume era vorba. Arata ca naiba insa nu avea multi pini indoiti, semn ca era destul de fresh.

Ajuns acasa m-am bagat la PC-ul principal si am cautat Intel OverDrive. In scurt timp am redus aria de cautare la Intel 486 OverDrive. Mai ramasese sa aflu frecventa de functionare. Dupa ore bune de cautat, citit, verificat mi-am dat seama ca singurul procesor 486 OD care nu are marcaje pe cei trei condensatori ceramici de langa MOSFET, este cel cu frecventa de 100MHz. A mai ramas sa determin exact modelul de 486 OD. Aveam de ales intre DX4ODPR100 si DX4ODP100. O simpla numaratoare a pinilor 168 vs 169 a fost tot ce a trebuit ca sa aflu exact ce aveam in mana. Exista doua variante de procesoare 486 OD 100MHz fara marcaje pe condensatorii ceramici: SZ959 si SU004. La SZ959 stringul de pe spate incepe cu litera "A" iar la SU004 incepe cu litera "E". Prin urmare sunt 99.99% sanse ca procesorul meu sa fie: DX4ODPR100 / SZ959 V1.1

http://brainstones.narod.ru/collecti..._overdrive.htm
http://datasheets.chipdb.org/Intel/x...s/29043606.PDF

Dupa acest moment m-am apucat sa indrept pinii la procesoarele cumparate. Singurul procesor care a pierdut lupta a fost Celeron-ul de 1.1GHz. Se pare ca s-a calcat pe el si deja avea cativa pini rupti. Dupa ce am indreptat pinii cat s-a putut, alti doi pini au cazut si ei. Povestea procesorului de 1.1GHz o sa fie prezentata in episodul cu ABIT SA6.



DX4ODPR100



Not looking good. That thermal glue was giving me the finger across the room

Intr-o prima faza am dat jos MOSFET-ul deformat. A fost foarte usor de inlaturat pentru ca deja era separat de procesor si se tinea doar in cele trei picioruse.



Dupa ce am dat jos MOSFET-ul LT912 CM 9528 MALAY am trecut la indreptarea picioruselor. Stiam ca sansele ca acestea sa se rupa sunt destul de mari si nu m-am repezit imediat ca sa le indrept. Initial am luat un patent fin si am incercat sa le misc. NO DICE! Am luat apoi o surubelnita lata cu varf normal si am bagat-o intre picioruse. Cu atentie si forta moderata bine controlata, am rasucit varful de la surubelnita si le-am indreptat cat s-a putut. A trebuit sa ma abtin sa le fac perfecte de teama sa nu le rup. Am fost multumit de rezultate.



A urmat apoi momentul in care a trebuit sa lipesc MOSFET-ul la loc. Am curatat vechiul fludor de pe pad-urile procesorului si m-am apucat de treaba. Am lipit repede cele trei picioruse pe pad-urile corespunzatoare insa atunci cand a venit momentul sa lipesc cealalta parte a MOSFET-ului, am dat de necazuri. Letcon-ul meu de 40W era cam slab si mai aveam doar unul de 100W. Cum 100W mi s-a parut cam mult am cautat alte solutii.

Mi-am adus aminte ca aveam o sticluta de flux lichid TOPNIK RF800 si am folosit-o. Lipsa de experienta in lipirea MOSFET-urilor a facut ca sa nu imi iasa din prima. M-am uitat la cateva clip-uri pe YOUTUBE. Let's try again. Am pus varful letconului pe partea metalica si am urmarit momentul in care fluxul a inceput sa "bolboroseasca" si atunci am adaugat cositor. Dupa ce cositorul a fost atras am inlaturat letconul si am asteptat ca sa se raceasca toata zona. Am verificat daca lipitura este solida si am fost multumit de rezultate.

My first MOSFET solder job COMPLETED!



THERMAL GLUE! A NIGHTMARE TO REMOVE!

Am mai avut parte de cateva cazuri in care a trebuit sa inlatur thermal glue insa nu asa de mult.

Intr-o prima faza am incercat cu alcool izopropilic 99% insa degeaba. Am incercat acetona dar degeaba. Am incercat diluant dar degeaba. Am incercat sa folosesc o surubelnita fina insa thermal glue-ul era tare de tot. Exista si riscul sa afectez suprafata ceramica a procesorului.

Ce sa fac?

Am cautat alternative. M-am oprit la o lama de cutter si un betigas de bambus. My trusty allies in hard times

Cand am folosit alcool izopropilic 99% am observat ca suprafata thermal glue-ului devine putin mai usor de razuit asa ca m-am pus pe treaba. Am bagat procesorul in alcool izopropilic 99% cam 5-15 minute apoi am luat lama si am razuit cat am putut. Am bagat apoi iar procesorul in alcool si am luat betigasul de bambus si am razuit cat am putut. Am repetat operatia asta de multe ori.



La un moment dat am vazut ca lama nu mai razuieste asa cum trebuie si nu mi-a venit sa cred ca dupa doar cateva razuiri a ramas fara tais la capete HARD STUFF this thermal glue! De betigasul de bambus nici nu mai vorbesc. S-a tocit saracutul de el insa s-a dovedit ideal la inlaturarea ultimelor urme de thermal glue.

Last edited by Robert B; 19-05-2018 at 18:22.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 19-05-2018, 14:01   #1409
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

OBSERVATIE. Lama am folosit-o doar sa razuiesc grosier thermal glue-ul. Pentru operatiile de finete si inlaturarea totala a thermal glue-ului am folosit exclusiv betigasul de bambus!



Dupa aproape trei ore de munca am reusit sa curat tot thermal glue-ul. Nu vreau sa mai repet operatia asta prea curand.




Dupa ce am curatat procesorul a trebuit sa gasesc un heatsink corespunzator. Am vrut sa folosesc un cooler stock de socket 3 (rama de plastic+heatsink) insa cei trei condensatori ceramici si MOSFET-ul nu mi-au permis acest lucru.

Pana la urma am folosit un cooler de socket 3 cu un alt sistem de prindere. De unde l-am luat pe asta? DE LA TALCIOC of course acum cateva luni de zile. Pentru 5 lei l-am salvat dintr-o gramada de fiare si bine am facut. Totul se leaga cu un fir invizibil

PERFECT FIT! I LIKE IT!



Pentru testul procesorului am recurs la placa de baza Jetway J446A v2.0 - chipset SiS 496/497.

Am consultat manualul si pentru ca acesta nu avea prevazute setari pentru procesoare 486 OD de 100MHz m-am folosit de setarile pentru AMD 586-133MHz si P24D-66MHz ca sa determin combinatia exacta. Jumper settings, hmmm, serious business!



Running like a CHAMP! CPUID 0480.


Last edited by Robert B; 19-05-2018 at 18:31.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 19-05-2018, 14:01   #1410
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pasta termica folosita a fost ARCTIC MX-4 FTW!!! Way better than thermal glue that's for sure!

GLAMOUR SHOTS



Toate bune si frumoase insa nu am uitat ceva? Aaaaa...pozele cu procesoarele cu pinii indreptati 486-ele OD mi-a furat toata atentia si era sa uit de ele.



Aventura OverDrive a fost a bumpy ride insa rezultatul a fost PRICELESS. Nu as schimba nimic.

See you soon with the next episode(s) . There's plenty more to come. You can be sure of THAT!

More later.

gallery: https://postimg.cc/gallery/2z1tfzpl4/
gallery2: https://imgur.com/a/srXP0IJ

Last edited by Robert B; 19-05-2018 at 20:43.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 20-05-2018, 13:25   #1411
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Flea market day today

Diamond Viper V550 ATXNLX 16MB SDR - RIVA TNT Rev. B
AMD K6-2/450AFX - 450MHz
Intel Pentium III SL4C8 - 1GHz/256/133 pentru placa ABIT SA6. Inca nu vreau sa fac Tualatin mod chiar daca am trei Celeron Tualatin.
AMD Duron 1.2GHz - DHD1200AMT1B
Cablu PS/2 - bun pentru sisteme AT
Doua module C.O.A.S.T.

Total 40 lei + 1 leu intrarea

Am gasit si o placa ATI Radeon 9800 PRO 128MB AGP insa am zis pas. Dupa atatea necazuri cu placile ATI si mai ales ca pe cooler scria DEF. aka defecta nici nu mi-am batut capul I have enough dead cards as it is, I dont need another

Am luat legatura cu un contact mai vechi si pe saptamana viitoare s-ar putea sa iau ceva. Vom vedea I dont want to get my hopes up.


Last edited by Robert B; 20-05-2018 at 13:55.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 26-05-2018, 11:59   #1412
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Solid base - This is the summer


Brand spanking new!

Ceramic CPU overhaul Duron-ul era asa de naspa ca am zis F..K IT!!! Metal polish paste FTW!!! Rezultatele au fost PESTE ASTEPTARI. Cenusareasa in persoana

WIN! WIN! WIN!



Azi am fost la contactul ala "vechi" si fix PIX, cu tiganii e greu dom'le...nimic...le-a vandut la gramada...

More later.

Last edited by Robert B; 26-05-2018 at 14:14.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2018, 19:06   #1413
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Lately I'm feeling like '90s Eurodance ... I dont know why?!? Could it be all this retro madness? I WONDER!

Real McCoy Runaway


SOON:Rumble in the jungle with RaaaAAAaaAAmmmMMMMMMMMBbbBBBBUUuUuuuSSSS




More later.

Last edited by Robert B; 27-05-2018 at 19:08.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2018, 00:34   #1414
ndi
Member
 
ndi's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 59
Mentioned: 2 Post(s)


Default

wow, ce nostalgie m-a lovit...
ndi is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2018, 01:07   #1415
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nora En Pure - Deep House & Tech House ' Best Dance Summer Mix 2018


Rumble in the jungle with RaaaAAAaaAAmmmMMMMMMMMBbbBBBBUUuUuuuSSSS


RAMBUS. Numele asta a ramas in mintea mea dupa ce back in the day am citit in revista CHIP despre maretul Pentium 4 cu RAMBUS memory, the next best thing after sliced bread.

Dupa cum bine stim, RAMBUS nu a ajuns sa se impuna pe piata si memoria DDR a ajuns sa fie KING. Insa asta este deja ancient history. Nu mi-am permis un P4 RAMBUS si cand as fi putut sa-l cumpar era deja obsolete.

Cert este insa faptul ca eu tot aveam cateva sectoare alocate in memorie pentru chestia RAMBUS iar atunci cand s-a ivit ocazia, I pulled the trigger.

Prin urmare, anul acesta pe la inceputul lunii februarie, am gasit pe OLX un kit RAMBUS: Intel D850EMV2 + 4x128MB RIMM PC800 + Pentium 4 SL683 2.26GHz.

Avand in vedere ca abia in 2018 m-am trezit din letargie datorita focurilor retro-bug-ului, nu am fost pretentios si nu am strambat din nas la o placa de baza Intel Desktop Board si cei doar 512MB RIMM. As fi vrut o placa de baza cu optiuni de OC si eventual RIMM PC1066 dar chiar si asa ma declar multumit.

In anunt se specifica ca placa de baza este functionala si are doar doi condensatori umflati. Nimic iesit din comun.

Am sunat din prima si am vorbit cu proprietarul. Am pus la punct detaliile si am depanat amintiri of times gone by. Se pare ca si el este un "batran" lup de mare . Am primit si poze suplimentare pe email. Toate bune si frumoase.

Kit-ul RAMBUS a sosit prin Posta Romana, ambalat intr-o cutie mare, destul de solida.

Primul lucru pe care l-am facut dupa ce am ridicat coletul a fost sa-l scutur putin. Imediat am auzit un zdranganit care mi-a dat putin de banuit.

Ajuns acasa am desfacut cutia si spre mirarea mea am gasit cele patru stick-uri de RAM plimbandu-se pe liber. Blue Danube GOD DAMN IT!. What the...pescuiesc stick-urile si ma uit atent la ele. NO DAMAGE. Gasesc si punga in care se aflau initial si m-am intrebat de ce nu a fost sigilata cu scotch sau mai bine de ce nu au fost lasate in socket?!? Kit-ul a fost bagat in folie groasa ce se pune de obicei sub parchet. Puncte bonus pentru vanzator care a inclus si shield-ul placii de baza. A nice bonus indeed!

.........trec mai departe la inspectia placii de baza. Imediat am gasit o mica bucata de plastic rupta din sistemul de retentie al heatsink-ului procesorului si sistemul de prindere al heatsink-ului de pe northbridge se tinea doar in trei picioruse din patru..........ma mai uit si gasesc un condensator de 1500uf/6.3V cu carcasa putin indoita..........deja nu prea mai imi venea sa mai caut si alte probleme insa mi-am calcat pe inima si am luat la purecat placa de baza with a fine-comb.

Dupa o verificare minutioasa am ajuns la concluzia ca in rest totul era OK. De mizeria de pe placa de baza nu m-am mirat catusi de putin. It comes with the territory.

Mai mult ca sigur coletul a avut parte de rele tratamente aplicate coletelor asa ca puteam sa fiu fericit ca nu a ajuns sliced and diced.

Am sunat vanzatorul si l-am informat cum a ajuns coletul si ca totul este OK. La intrebarea mea de ce nu fost lasate stick-urile de memorie pe placa de baza am primit raspunsul ca sunt memorii SAMSUNG si ca mai mult ca sigur merg...

I-am multumit frumos pentru kit si nu am comentat nimic.





La cateva saptamani dupa ce am primit coletul a venit si momentul testului. I-am dat o cheie si totul era cum trebuie. In mod necaracteristic nu am curatat placa inainte de a face testul. Doar am inlaturat pad-ul metalic de sub heatsink si am aplicat Arctic MX-4 direct peste thermal compound-ul vechi care era intarit. Am curatat doar praful si mizeria din cooler-ul procesorului. Dont do like I did



Last edited by Robert B; 28-05-2018 at 18:41.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2018, 01:07   #1416
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am inlaturat the offending corpses ale celor doi condensatori Nichicon 3300Uf/6.3V.





There she is in broad daylight. Placa de baza are si o deformare ca urmare a lipsei unui backplate care sa preia din presiunea exercitata de sistemul de racire al procesorului.





How to remove the Intel P4 Boxed Cooler. Screwdriver time!



Last edited by Robert B; 28-05-2018 at 01:16.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2018, 01:08   #1417
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Intr-o prima faza am curatat heatsink-ul, ventilatorul si alte elemente de plastic. Nu am reusit sa inlatur heatsink-ul de pe northbridge pentru ca nu se misca deloc indiferent ce am incercat si pentru ca nu am vrut sa fac mai mult rau decat bine l-am lasat in pace.





Am pus doi condensatori noi Nichicon 3300uf/6.3V.


Robert B is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2018, 01:08   #1418
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am trecut la curatarea partilor cromate cu pasta de polisat. Am acordat atentie la detaliu.





Alcool izopropilic 99%.





Rezultate finale.


Robert B is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2018, 01:10   #1419
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Shine my precious!



gallery: https://postimg.cc/gallery/yocg6ktq/

Aceasta a fost povestea RAMBUS. Nu am avut parte de prea multe neplaceri si totul s-a terminat cu bine.

La talcioc am gasit ulterior o rama noua pentru heatsink-ul procesorului. In plus am observat ca parghia de retentie a heatsink-ului de pe northbridge nu era in pozitia corespunzatoare si am pus-o asa cum trebuie.

Placa de baza are instalat ultimul BIOS. Revizia - AA number, a placii de baza, din pacate nu permite procesoare cu nucleu Northwood de 3.06GHz/512/533 ci doar maxim 2.80/512/533. Prin urmare voi folosi procesorul cu care a venit kit-ul si nu intentionez sa modific configuratia actuala in viitorul apropiat.

C ya later with the next episode
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 29-05-2018, 09:47   #1420
droopy_ro
Senior Member
 
droopy_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucharești
Posts: 1,564
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by ndi View Post
wow, ce nostalgie m-a lovit...
Citind posturile lui @Robert B(mi-a placut sa citesc ce ai scris) m-a lovit nostalgia fara sa fi avut vreodata componentele alea
Primul PC a fost in vara lui '99 cumparat de ai mei, un efort financiar considerabil la vremea aia. K6-2-350 Mhz cu ATi Mach64 si 32MB de RAM cu un HDD de 4GB, fara sunet(exceptand beep din boxa interna), monitor de 14" no-name din ce imi aduc aminte, s-a stricat dupa o luna si a stat in garantie des. Am stat cu el pana pe 11 sep. 2001(da acea zi), cand mi-a luat altul, imi aduc aminte ca de abia ajunsesem acasa cu el si il instalam, cand a inceput "grozavia" cu WTC si Pentagon.

Primul, accelerator grafic a fost o Riva 128ZX cu 8MB de atunci a inceput nebunia cu gamingul pe PC, care continua si azi si sper sa continuie cate zile oi avea.
__________________
“The nail that sticks out gets hammered down”

Last edited by droopy_ro; 29-05-2018 at 09:51.
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,133
Total Online: 3718

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 23:48.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.