lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 05-05-2012, 11:36   #41
Brunch
Banned
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 227
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Shimano View Post
Nu vad ce legatura are cat5 si un cablu cu testarea de wireless.
Aaa, scz. am inteles eu ca bou'. Mai fac si altceva+frustrarea de ieri de la vama

PS: The test is on hold anyway because of different wireless cards spectra
Brunch is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2012, 11:37   #42
Shimano
Senior Member
 
Shimano's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,460
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Shimano
Default

Tot nu am inteles ce vrei sa zici dar in fine nu sunt nici foarte curios.
__________________
There is no knowledge that is not power.
Shimano is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2012, 11:40   #43
Brunch
Banned
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 227
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Testul pe care l-ai mentionat, man. Cu 2 pc uri conectate intre ele prin n. Nu-l pot face. Cardurile nu-s ambele pe n
Brunch is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2012, 11:52   #44
ibm390s
Janitor Member
 
ibm390s's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,503
Mentioned: 9 Post(s)


Default

Tu faci test in Infrastructure mode sau in Ad Hoc? Adica PC-urile sunt conectate intre ele direct (Ad Hoc) sau prin intermediul unui AP (Infrastructure) asta ca sa ma edific putin vis a vis de metodologia voastra de testare.
__________________
Nu am nimic impotriva miscarii feministe... numai sa fie ritmica.
ibm390s is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2012, 12:21   #45
Shimano
Senior Member
 
Shimano's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,460
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Shimano
Default

Pai ca sa testezi tehnologia N ca idee cred ca e mai bine adhoc, ca sa vezi performantele unui router atunci infrastructure dar in orice caz omul nu are toate placile cu N asa ca oricum nu poate face testul.
__________________
There is no knowledge that is not power.
Shimano is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2012, 13:00   #46
theOsiris
Member
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by poker_x View Post
De TP-LINK TL-WR1043ND ce parere aveti? As vrea sa inlocuiesc un Linksys wrt54gl care e foarte stabil dar are throughput f mic, deci ma intereseaza sa nu ma mai limiteze cand trag de pe torenti si bineinteles sa fie stabil.

Pe partea de wireless ma intereseaza sa fie comparabil cu linksys-ul de acum ca range, iar ca viteze cred ca ar trebui sa fie putin mai bun, avand in vedere ca stie standardul N.
M-ai facut curios si pe mine, cu schimbatul acelui WRT54GL.
Eu chiar am unul din asta, de aproximativ 5 ani, n-are nici cea mai mica problema, e drept, e 802.11B/G, nu e si N.
Dar pentru Download am desktopul legat pe direct, si N-ul e inutil pentru local.
Laptopul merge excelent pe G, mai ales ca il folosesc in scop de munca ... mail mostly.

Nu pot sa-ti recomand schimbarea lui, e inca f mare pretul pe piata
http://routere-wireless.3e.ro/linksy...oadband-router
Iar replacement, care sa merite tranzitia de la el, ar fi E1200 (pe WiFi N)
http://www.emag.ro/router-linksys-wi.../pd/EK39DBBBM/
sau mai ieftin la baietii astia:
http://routere-wireless.3e.ro/linksys-e1200-e1200

Bafta domne
theOsiris is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2012, 13:19   #47
ibm390s
Janitor Member
 
ibm390s's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,503
Mentioned: 9 Post(s)


Default

@shimano

in opinia mea daca testezi ad hoc (PtP) testele au relevanta doar pentru last mile access, distrebutie sau tunele pe distante mari unde echipamentele functioneaza ca si cpe-uri. nu foloseste aproape nimeni ad hoc in casa, toata lumea foloseste unul sau mai multi clienti legati la un AP iar comparatia intre PtP si PtMP e inadecvata caci intervin mai multe variabile:

1.procesorul din AP
2.Existenta regulilor de Firewall si NAT
3.Existenta unor reguli de QoS

EDIT:

Ultimele doua sunt direct legate de prima, daca procesorul e de rahat, si/sau implementarea software (firmware) degeaba are 7 antene si 28 de leduri, tot ca o cizma va merge.

/EDIT:

In opinia mea personala, cred ca testul ar trebui condus in infrastructure (PtMP) iar clientii sa fie identici ca si hardware si pozitionare. Am ceva programe pentru teste, dar sunt destul de vechi, in schimb pe net poti gasi o gramada de soft pentru teste de viteza intre clienti.
__________________
Nu am nimic impotriva miscarii feministe... numai sa fie ritmica.
ibm390s is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2012, 16:23   #48
Shimano
Senior Member
 
Shimano's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,460
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Shimano
Default

Eu sunt multumit de tehnologia N cat si de routerul meu. Normal ca se putea mult mai bine cat si pe viteza si pe arie de acoperire dar nici nu fac cine stie daca sunt pe acces point legat la router, probabil citesc un mail sau chestii generale.

Nu ma apuc sa ma joc online sau sa trag filme motiv pt care nu ma stresez foarte tare cu N-ul. Daca intradevar era performant si prin perete aveam si banda mare renuntam la fir ma apucam de testat, asa nici nu ma obosesc foarte tare cu el, am facut niste teste din toate modalitatile, prin router am scos cu putin peste 100mbps ceea ce zic eu e foarte foarte bine pt un wireless.
__________________
There is no knowledge that is not power.
Shimano is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2012, 18:57   #49
ibm390s
Janitor Member
 
ibm390s's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,503
Mentioned: 9 Post(s)


Default

@shimano, eram doar curios. Eu folosesc wireless in mediu industrial unde automat cererile sunt altele si nu prea iti permiti sa gresesti caci pretul platit pentru greseala e destul de piperat. E drept ca unde vorbim de aplicatii mission critical, tot sarma si/sau fibra raman #1. Spre exemplu am facut o aplicatie destul de recent unde trebuia sa iau niste semnale digitale dintr-un tablou de automatizare care era pe un pod decantor. Nu mai aveam inele pe colector, colector nou inseamna vreo 5000EUR plus macara de 80-100 tone sa ridic podul plus freza pentru tras cablu nou. Am luat un gateway de la Banner (DX80) si un nod (DX80) ambele cu IP67 si am rezolvat problema cu vreo 1500EUR. Dar acum ma joc cu niste placi de la mikrotik care cred eu ca au potential si cuplate impreuna cu niste module Remote IO de la Moxa pot face minuni la o fractiune de pret. Interogare prin snmp si vizualizare a semnalului in scada pentru clienti, packet loss, link latency si alte rahaturi.

L.E realizez ca sunt cam off-topic
__________________
Nu am nimic impotriva miscarii feministe... numai sa fie ritmica.

Last edited by ibm390s; 05-05-2012 at 19:07.
ibm390s is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2012, 19:04   #50
Shimano
Senior Member
 
Shimano's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,460
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Shimano
Default

Asa e, la tine e alta situatie, o sa mai treaca insa mult timp pana o sa existe un wireless la fel de bun ca sarma, daca la wireless n ai putin peste ce poate o retea pe fir la 100mbps eu unul tot reteaua pe sarma o aleg pentru ca nu ma intereseaza doar viteza de transfer ci si timpul de raspuns (ping) care la wireless e ceva mai mare decat la fir si la online gaming e critical pingul si peerul sa fie cat mai bun. Acum nu stiu nu prea am lucrat cu scule wireless scumpe dar sunt convins ca nici unele foarte scumpe nu pot concura cu o banala placa de retea 10mbps. Mai intervine si windows cu protocoalele care iti mareate lagul dar nu cu foarte mult.
__________________
There is no knowledge that is not power.
Shimano is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2012, 20:47   #51
poker_x
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 802
Mentioned: 10 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by theOsiris View Post
M-ai facut curios si pe mine, cu schimbatul acelui WRT54GL.
Eu chiar am unul din asta, de aproximativ 5 ani, n-are nici cea mai mica problema, e drept, e 802.11B/G, nu e si N.
Dar pentru Download am desktopul legat pe direct, si N-ul e inutil pentru local.
Laptopul merge excelent pe G, mai ales ca il folosesc in scop de munca ... mail mostly.

Nu pot sa-ti recomand schimbarea lui, e inca f mare pretul pe piata
http://routere-wireless.3e.ro/linksy...oadband-router
Iar replacement, care sa merite tranzitia de la el, ar fi E1200 (pe WiFi N)
http://www.emag.ro/router-linksys-wi.../pd/EK39DBBBM/
sau mai ieftin la baietii astia:
http://routere-wireless.3e.ro/linksys-e1200-e1200

Bafta domne

Cum ziceam intr-un alt post, pana la urma al luat Tp-link TL-WR1043ND, si sunt relativ multumit.
Mai ar fi fost ceva loc pt mai bine pe partea de wireless unde sta asa si-asa .

Deocamdata am testat doar cu echipamente draft N la 65mbps. La aprox 4-5 m printr-un perete de beton am cam 4 MB/s ceea ce e acceptabil. Mai departe, cam la 10m prin 3 pereti de beton, am abia 2MB/s desi semnalul este 4/5 liniute in win 7.
In camera cea mai departata de router (pe la 12m cred ca e), pe telefon SGS i9000 am abia o liniuta de semnal, si viteza putin mai mica decat pe wrt54gl (pe la 2000 kbps).

Ma gandeam sa incerc sa-i pun niste antene de 8dbi, poate se imbunatateste viteza... sunt relativ ieftine, pe la 25/ron o antena; in principiu ar trebui sa mearga mai bine asa... ce parere aveti?
In rest, ca si viteza pe fir si stabilitate (pana acum in astea 2 zile) e super ok pt banii astia (220 ron a fost).
Motivul pt care l-am luat a fost viteza pe cablu, si aici e net superior lui wrt54gl care abia prindea 40mbps pe pppoe. La wireless e cam la acelasi nivel cu wrt54gl la viteza, iar la semnal putin mai slab .

Last edited by poker_x; 05-05-2012 at 20:51.
poker_x is offline   Reply With Quote
Old 14-05-2012, 19:56   #52
Kspic
Banned
 
Join Date: Sep 2011
Location: Brasov
Posts: 1,521
Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Default

Imi cer scuze ca nu am mai postat aproximativ 1 saptamana.
1043n e 100% mort ))
Acuma il am pe WR941N care nu mai face nici o problema.
Cand o crapa atunci in schimb pana atunci vad ca a prins frica
Kspic is offline   Reply With Quote
Old 14-05-2012, 20:43   #53
poker_x
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 802
Mentioned: 10 Post(s)


Default

De curiozitate, ce a patit? Al meu, cu dd-wrt ultima versiune, merge perfect deocamdata.
poker_x is offline   Reply With Quote
Old 20-05-2012, 00:58   #54
Kspic
Banned
 
Join Date: Sep 2011
Location: Brasov
Posts: 1,521
Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pai nu mai pot sa intru pe wireless cu nici un dispozitiv din casa,nu accepta mai multe pc-uri o data conectate prin cablu.
Kspic is offline   Reply With Quote
Old 24-05-2012, 14:10   #55
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

Merita trecerea RTC ADSL 12 MB -> RDS Fiberlink ? Ce router sa iau ?
Am RTC de ani buni insa tarifele lor au cam inceput sa fie nesimitite, platesc aproape 140 lei pentru dolce+net+fix. Asa ca m-am hotarat sa trec la RDS. Nu stiu daca e cea mai buna alegere, poate ma sfatuiti voi in privinta asta.

Va cer sfatul deoarece sunt cam paralel cu tipurile si proprietatile routerelor wifi. Momentan la Romtelecom, am un router adsl Thompson Speedtouch (4 porturi ethernet si wifi). Stau la casa si am fibra optica pana pe stalpul din fata casei. Nu stiu cum se procedeaza la RDS, daca iti mai dau ei ceva modem sau direct fir ethernet pana in casa, poate ma lamuriti voi. Idea este urmatoarea: am 5 deviceuri: 2 smarthphones (Wifi), 2 laptopuri (Wifi), 1 player media (ethernet). Toate astea vreau sa le pot conecta. Am casa si anexe iar routerul il pun undeva intre ele. Routerul de acum face fata onorabil ca si acoperire. Din ce am mai auzit si eu pe ici pe colo, s-ar zice ca unele routere se comporta mai bine, altele mai rau, cu conexiunea de la RDS. Unii ziceau ca lor le limiteaza viteza undeva la 10 mega de la 50. Nu stiu daca asta era o problema RDS sau de configurare.
As dori 2 modele:
1. model buget, cel mai ieftin dar care sa isi faca treaba bine, eventual sa aiba QoS sa pot face browsing comod cand downloadez torente sau altceva.
2. model undeva in jur de 400 lei care sa aiba porturi usb si care sa aiba client de torente inclus sau sa pot atasa o camera web.

Multumesc mult pentru ajutor.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 24-05-2012, 15:23   #56
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

merita trecerea de la orice la fibra optica
mbc is offline   Reply With Quote
Old 24-05-2012, 16:05   #57
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Alin ia un Asus RT-N16. Mai mult decit suficient pentru ce ai tu nevoie.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 25-05-2012, 09:10   #58
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

Multumesc dev pentru sfat. Din cate vad in discutii (cam vechi ce-i drept) softul oficial nu este tocmai bun. Ar trebui sa folosesc pe el DD-WRT ? Daca pun ceva custom, se poate reveni la cel din fabrica, in caz de probleme de garantie ? Dar un model ieftin, 100-150 lei care sa fac doar routare pe ethernet si cablu si sa nu limiteze viteza de la RDS?
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 25-05-2012, 11:54   #59
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu am softul oficial pentru home use si e foarte ok (2 lan + wifi + hdd extern pe usb pentru ftp&shit)
Sngurul domeniu unde mi-a dat fail a fost sa conectez o multifunctionala pe al doilea USB (foarte putine sunt compatibile, mai ales pentru scan).

Asa ca am luat imprimanta cu WIFI si ma doare la basca
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-2012, 17:47   #60
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

Merge pe el partea de download torente pe hard ? Macar asa as scapa de grija calculatorului pentru seed.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Router Wireless & utorrent mascotzel Periferice 76 10-08-2012 21:36
Sfat achizitie router wireless 150 ron ionutigna Cutia de sub birou 18 13-01-2012 01:22
Recomandare router non-wireless blackiller Periferice 7 26-09-2011 08:23
Recomandare router wireless 802.11n practice Periferice 6 09-03-2011 13:17

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,102
Total Online: 3484

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by matose
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 15:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.