lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Software
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 27-11-2019, 15:33   #41
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,603
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

=)).
walkman is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2019, 15:55   #42
guest13
Ancient friend
 
Join Date: Jun 2012
Location: Bucuresti
Posts: 1,008
Mentioned: 27 Post(s)

PC-ul meu

Default

Acum sa ne intelegem: nu sunt de acord cu ideea de piratat si "free" in general, ca cineva munceste pt. orice soft.
Dar ideea e ca daca tu ca firma incurajezi intr-o oarecare masura piratarea prin pasivitate pt. ca stii ca astfel se obisnuieste bizonul cu softul tau si la un moment dat va cumpara ceva de la tine ca nu poate sa migreze asa usor la un alt SO, atunci sa nu ai pretentii prea mari. Nu se iau de firmele alea de apartament si cu piratarea in general fiindca stiu ca daca se duce vorba ca se ia amenda foarte usor atunci usor-usor o sa migreze lumea spre Linux. Asa ca daca acepta "mica piratare" sa accepte si efectele ei mai putin placute gen licente "legale" la 30 de lei.
Daca vroiau sa faca ceva angajau pe cineva cu 3-4000 de lei pe luna si respectiva persoana putea "curata" primele 20 de pagini cu rezultate in Google si marile platforme gen emag de licente la 30 de lei (iar la cifra lor de afaceri o cheltuiala de genul e a n-spea cifra dupa virgula. Dar cum ziceam nu vor). Iar daca nu mai poti cumpara cu factura atunci alta e discutia...

LE:"(2) Buna-credinţă se prezumă până la proba contrară." ca mica paranteza legata de dat amenda unuia care a cumparat cu factura. Se poate ajunge probabil sa intre la probleme si ala de a dat amenda daca se gaseste un avocat mai soarece de biblioteca asa...
Si sa nu uitam ca multi oameni care cumpara licente de genul abia sunt capabili sa umble cu un PC. Crezi ca ala e capabil sa umble dupa eula, distribuitori autorizati and shit? Crezi ca el stie de preturile reale cerute de M$ pt Windows? (plus ca poti si sa o faci pe fraierul.. )

Last edited by guest13; 27-11-2019 at 16:06.
guest13 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2019, 17:02   #43
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Incurajezi prin pasivitate - Asta e de retinut.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 27-11-2019, 23:16   #44
dic1
Senior Member
 
dic1's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 649
Mentioned: 27 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ca sa intri in legalitate exista 3 variante:

- licenta retail care costa vreo 1000lei (sau cat este, dar pe acolo). O cumperi, o instalezi pe ce sistem vrei tu, daca schimbi sistemul, poti sa o instalezi pe alt sistem. Singura chestie pe care trebuie sa o respecti este ca licenta sa fie instalata pe un singur sistem la un moment dat. Asta mi se pare varianta ideala pentru ca poti sa cumperi separat licenta, nu depinde de sistem si o poti muta pe mai multe sisteme, daca le schimbi, chiar si 10 ani fara probleme.

- licenta OEM este cam la jumatate de pret (vreo 500-600lei cred) dar trebuie sa fie prezenta pe aceeasi factura cu sistemul pentru care se cumpara. Este mai ieftina, dar daca peste 2 ani vrei sa schimbi sistemul, nu o poti reutiliza. Are prea multe limitari (trebuie sa fie pe aceeasi factura, este "sudata" de sistemul de pe factura) si personal as evita.

- ultima varianta, cea mai ieftina, ar fi licenta OEM refurbished (parca asa se numeste). Adica poti sa cumperi un sistem SH cu garantie si licenta Windows fara probleme (pentru ca sistemul ala a avut o licenta Windows cred, habar n-am, dar se poate). Daca te impaci ca ai un sistem SH, este ok. Sincer sa fiu e de preferat pentru un SRL mic aceasta varianta (cu un desktop/laptop SH) decat licenta OEM. Se trosneste sistemul peste 2 ani, cumperi altul ieftin cu alta licenta. Poti sa faci upgrade de CPU, RAM, storage si placa video fara probleme daca e desktop (daca vrei sa ii faci upgrade usor, este bine sa alegi un model cu o carcasa mini tower, nu lua ceva small factor), dar intru in offtopic.

Preturile le-am dat din amintiri, nu stiu cat sunt exact, in plus difera Windows 10 Home de Pro.

Iata si varianta: sunt un mic pirat casnic si nu platesc "licenta" la srl-urile de pe emag market place pentru ca sunt tepe. Atentie, varianta asta nu e legala!
Daca esti o persoana fizica, nu o sa vina controlul peste tine. Poti sa utilizezi fara probleme o "licenta" de Windows 10, dar nu are sens sa platesti srl-urile de pe emag market. Daca ai un serial de Win 7 de la un laptop/desktop vechi, poti sa instalezi maxim 3 sisteme Windows 10 cu acel key. Singura limitare este Home pentru Home si Pro pentru Pro. De exemplu, ai pe un laptop vechi de la birou un key de Windows 7 Pro, utilizand acel key poti instala pe maxim 3 sisteme diferite Windows 10 Pro. Trebuie doar sa faci rost de un USB bootabil cu acel Windows 10 (pentru stick te ajuta https://rufus.ie/).
Atentie, daca licenta este pentru firma si vine controlul, firma va plati amenda cat nu face. Varianta sigura este cea legala.

Fie ca alegi varianta legala, fie ca ai gasit pe un laptop un key de Win 7, nu merita sa platesti ceva ilegal de pe emag market place!

Last edited by dic1; 27-11-2019 at 23:44.
dic1 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2019, 00:16   #45
gg0
Senior Member
 
gg0's Avatar
 
Join Date: Aug 2017
Location: Bucuresti
Posts: 1,098
Mentioned: 37 Post(s)


Default

Chiar atat de mult deranjeaza watermarkul ala?
gg0 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2019, 00:26   #46
dic1
Senior Member
 
dic1's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 649
Mentioned: 27 Post(s)

PC-ul meu

Default

Aaa, ok. Am watermark not-genuine la un desktop al parintilor cu Win 7 Home pentru ca nu am (gasit) licenta de Home. Sistemul are doar 2GB RAM ca sa ii pun Pro.
Sunt ceva neajunsuri: ecran negru cu not-genuine, pop-up window la boot si nu mai apar actualizari dese (chiar foarte rar pentru lucruri grave).

Last edited by dic1; 28-11-2019 at 00:29.
dic1 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2019, 00:43   #47
guest13
Ancient friend
 
Join Date: Jun 2012
Location: Bucuresti
Posts: 1,008
Mentioned: 27 Post(s)

PC-ul meu

Default

O dam in legal vs. piratat. Discutia e despre licente CUMPARATE (IEFTIN ce e drept,dar de la niste firme, cu factura).
Poate sunt de pe calculatoare vechi ....la urma urmei CJUE a zis ca se pot revinde softurile cumparate de cineva... Sarcina dovedirii ca tu ai facut ceva ilegal revine Microsoft/organe de control. Si tu ai o factura sa dovedesti buna-credinta...Na ca in seara asta o fac pe avocatul diavolului

LE: si un mic link sa sustina ce zic:
http://curia.europa.eu/juris/documen...564&doclang=EN

Last edited by guest13; 28-11-2019 at 00:48.
guest13 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2019, 00:52   #48
dic1
Senior Member
 
dic1's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 649
Mentioned: 27 Post(s)

PC-ul meu

Default

S-a intrebat daca este legala varianta de cativa zeci de lei pentru un sistem de firma. Nu este legala, cu mentiunea ca o firma poate avea controale si amenzi mult prea mari fata de cat costa o licenta, iar o persoana fizica nu va avea controale.

Pentru un sistem de firma, eu am ales varianta retail, chiar daca din 4000lei am platit 2000lei hardware (dorea sistem din componente noi, nu SH) si 2000lei Windows si Office. Pentru un sistem vechi al parintilor am ales varianta cu watermark.
Pentru ieftin si legal avem sisteme licentiate refurbished cu garantie sau Linux.

Licentele de la emag market place sunt ilegale (sau la limita legalitatii). Personal, pentru o firma, m-as feri de complicatii si de amenzile mult prea mari fata de o factura de Windows retail. Este un avocat mai ieftin decat Windows retail sau un sistem SH refurbished cu licenta? Merita irosirea timpului pentru judecata sau alte cele?

Fiecare este liber sa faca asa cum doreste (si sa suporte consecintele daca este cazul).

Last edited by dic1; 28-11-2019 at 01:10.
dic1 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-2019, 12:01   #49
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
ok
ma retrag aici
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Concurs watch_dogs: 10 licente pentru voi, exclusiv pe nivelul2! LAB501 Nivelul2 8 09-05-2014 23:23
Castiga 5 licente Metro Last Light oferite de LAB501 si Nvidia LAB501 Stiri 0 17-05-2013 12:30
Concurs LAB501 si Futuremark - Castiga 5 licente 3DMark Advanced LAB501 Stiri 2 08-02-2013 15:05
5 licente AIDA64 Extreme Edition pentru forumistii LAB501 Monstru Concursuri 0 16-10-2010 14:51

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,130
Total Online: 4198

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by matose
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 23:17.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.