lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 22-03-2018, 17:46   #281
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 606 Post(s)

PC-ul meu

Nu trebuie sa ai remuscari pe banii tai munciti.
Eu am dat in judecata un fost angajator, am castigat, am facut executare ca nu vroia sa-mi dea banii castigati la proces, au contestat in tribunal executarea, am castigat si acolo, pe urma au contestat vreo 450 lei din chelt de executare, le-am castigat si pe alea plus chelt de judecata mai mari decat ele si i-am intrebat daca e cazul sa fac executare si pentru sumele respective. Nu a mai fost cazul, mi-au dat banii direct.

Dar eu eram sigur de castig si aveam dosarul beton. Era doar chestie de timp (peste 2 ani). Si suma era marisoara.
Old 22-03-2018, 18:12   #282
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 112 Post(s)

PC-ul meu

asa da felicitari.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2018, 18:29   #283
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1238 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Hm... pentru inceput, daca imi platesc toti banii inafara de cei 2000 lei le voi propune sa-mi lase laptopul in contul banilor respectivi (laptopul valoreaza mai mult de atat, dar banii cash sunt foarte simplu de folosit, laptopul trebuie vandut daca vreau bani, ceea ce dureaza). Sunt curios cum reactioneaza la asta.
Old 22-03-2018, 20:07   #284
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Sa faci si inbscris, sa nubse cace pe ei pe urma ca l-ai furat.
Old 22-03-2018, 20:08   #285
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

Imi face factura, iti dai seama.
Old 22-03-2018, 20:38   #286
coroianu67
Senior Member

coroianu67's Avatar

Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Îi poți da în judecata fără probleme după situația expusă.
Cu foarte mulți ani în urmă am avut o problemă asemănătoare.
Sa lăsat cu proces rezolvat cu doua înfățișări. Cheltuieli zero pentru ca litigiu de muncă și e suportat de stat. Sa lăsat cu executor și asta a fost. Mi-am primit bănuții.

Trimis de pe al meu XT1635-02 folosind Tapatalk
coroianu67 is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2018, 20:46   #287
firewind
Member

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Daca tu castigi, nu cheltui nimic, deoarece pierzatorul va supota si cheltuielile de judecata (exista un plafon maxim probabil, ca sa nu ai anranjament cu avocatul si sa ai onoratiu de 5000eur pentru un prejudiciu de 1000eur, de exemplu).
Singura problema este timpul.

Pentru inceput tu trebuie sa ai toti pasii facuti pe codul muncii:
1. notificare scrisa cu semnatura de primire pe demisie cu preaviz, prin care ceri incheierea contractului cu acordul partilor cu data mai devre (daca vrei; daca nu ramane preavizul)
2. daca zile de concediu depasesc zilele de preaviz, soliciti plata diferentei in max 14 zile de la incetarea CIM sa zicem
3. daca nu-ti plateste, somezi si abia pe urma dai in judecata.

ATENTIE la un aspect de care multi nu tin cont: una este concediul scriptic si alta cel faptic. Multi figureaza in cel scriptitc dar nu apuca sa-l ia fapic (aici nu prea ai ce sa faci). Daca nu l-ai luat nici scriptic, ai dreptul la remunerarea zilelor respective cuvenite si neluate.
Daca nu vor sa-ti dea confirmarea pe demisie, o poti expedia cu posta, recomandata sau scrisoare cu valoare declarata. Deasemenea, poti sesiza in scris si ITM-ul, atentie in demisie la termenul de preaviz, care trebuie respectat in cazul in care iti platesc salariul. Ar trebui sa verifici si contul la banca, sa nu te trezesti cu surpriza ca ti-au livrat banii.
In rest, mergi in instanta fara griji.
firewind is offline   Reply With Quote
Old 22-03-2018, 21:37   #288
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Recomandata sau scrisoare cu valoare declarata insemana tot semnatura de primire.

Si ITM-ul este o solutie, dar daca ti se duce buhu' in piata ca preferi ca dai la ITM in loc sa rezolbi direct cu angajatorul .... cam isi iau headhunterii ochii de pe tine. De cele mai multe ori se prefera un proces civil decat o reclamatie la ITM.

Last edited by kretzu77; 22-03-2018 at 21:39.
kretzu77 is online now   Reply With Quote
Old 22-03-2018, 22:11   #289
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

Confirmarea pe demisie o am deja. Am trimis-o pe email si am selectat optiunea de read report si am primit. Dupa asta mi-au trimis formularul standard pe care l-am completat si trimis.

Eu cred ca, in acest moment, singurele proleme sunt legate de banii pe care nu i-am primit si trebuia sa ii primesc plus eventuale probleme legate de zilele de concediu.

Cred ca astept sa vad ce se intampla iar daca sunt probleme voi vorbi cu un avocat. Bine, selectarea lui e alta chestie.
Old 22-03-2018, 22:34   #290
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Iti ttrbuie confirmare si pe cererea ta de plata a drepturilor cuvenite.
Old 22-03-2018, 23:46   #291
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

Pentru datoria mai veche am raspuns clar in care mi se refuza chestia asta. E salvat in siguranta.

Crezi ca ar fi o idee buna sa ii pun sa imi confirme pe email ca voi primi contravaloare zilelor de concediu sau ce anume?
Old 23-03-2018, 12:07   #292
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Normal.
Daca orice refuz pe drepturi clare reprezinta mai multe sanse de castig.
Old 08-01-2020, 16:17   #293
i860
Ancient friend

i860's Avatar

Mentioned: 252 Post(s)

Si uite au trecut aproape 5 ani.
Azi am facut remortgage 15m la telefon si gata pentru inca 5 ani.
De la 2.35% dobanda am luat la 1.79% am mai pus ceva bani jos si acum o sa ne vina Ł369 pe luna rata.
Pretul la apartament a crescut, sa vandut un apartament in acelasi bloc acum cu Ł265000
https://www.rightmove.co.uk/property...-71647282.html
Old 08-01-2020, 22:18   #294
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 183 Post(s)

Felicitari. Am citit topic-ul cap-coada, tot respectul pentru cei care si-au luat inima in dinti si au gasit ce cautau in afara. Cu mentiuni deosebit lui rodarkone, o gandire extrem de sanatoasa si realizari cap-coada, politica pasilor-marunti, well done sir.

Cat despre traiul in Romania...am fost si eu 3 zile ca omul la munte ( Sinaia). Evident nu eram tampit sa dau 600 lei la hotel Rina pe camera dubla per noapte cu presupuse 4 stele cand de fapt erau 2 stele dar am profitat de un voucher din familie si dusi am fost. 4 ore Bucuresti-Sinaia, zeci de talibani depasind coloana, nervi intinsi la maxim.

Hotelul..maxim 2 stele, curatenie decenta, in rest batea crivatul pe sub usa de la balcon, patul super mic si saltea ce mi-a dat dureri de spate 2 nopti de am crezut ca ajung la spital. Extraordinar de prost antifonat, auzeai absolut orice inclusiv vantul cum mangaia acoperisul ( nu eram la ultimul etaj).

Romanii... noroc cu PSD si voucherele, am vazut persoane care clar nu aveau bani sa stea 2 nopti acolo dar au ajuns unde nu le e locul, talibani prosti si needucati, nu stiu sa isi educe copii, bateau ratatii noaptea la usa, la mic dejun desi romanul in general nu e fan mic dejun a fost bufet si arbaletau talibanii de parca venea potopul. In fine, multi bombardieri, multe toape, multi analfabeti, etc, eu sincer nu cred ca tara asta are scapare, in viitorul apropiat daca UE va deveni o federatie vom fi colonia tier3 buna pentru forta de munca slab-calificata si piata de desfacere pentru toate rebuturile aruncate de vestici.

Last edited by Iubitel; 08-01-2020 at 22:40.
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2020, 22:33   #295
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 112 Post(s)

PC-ul meu

Bai Rina e al dracu de scum si nu inteleg de ce ca e comunist total, noi am fost cu teambuilding-ul acolo cateva sute de oameni si la cazare s-a stat cu orele in conditiile in care trebuia gandita cum trebuie din avans... adica WTF... cum sa fie 10 oameni la receptie si un singur PC functional.
Am nimerit o camera OK insa multi colegi s-au plans de saltele. Galagia o auzieai maxim, cabina de dus curgea blana, usile de la cabina de dus picau, in rest totul OK dpmdv, mancarea okeish etc.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2020, 22:49   #296
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 28 Post(s)

PC-ul meu

Daca ajungeti in Sinaia si bani nu reprezinta un impediment mergeti la hotel International, camerele sunt foarte bine izolate, au la subsol piscina mare, medie cu luminator, 2 jacuzi maricele cu presiuni diferite, sauna uscata si umeda.

L.E. Dus de fite cu robinet digital wireless montat pe sticla.

Last edited by axxel4you; 09-01-2020 at 20:38.
axxel4you is offline   Reply With Quote
Old 09-01-2020, 14:47   #297
ingerulol
Senior Member

Mentioned: 52 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol

Confirm ce zice @axxel4you - International e cel mai misto dintre cele comuniste din Sinaia, insa gasesti si mai frumoase.
In schimb restaurantul TIROL , ori de cate ori trec prin SINAIA , iau masa acolo . E in top TRIPADVISOR Recomended . Mancare la alt nivel . Iar berea e de import . Limonada se face la masa , altceva domnilor ! Recomand si eu .

Revenind la cosul zilnic si costul real - mi se pare ca totul s-a scumpit cu spume, si pensionarii au primit 100lei si se bucura, dar eu la shopping mai putin de 300lei nu prea mai las - pentru nimic . O sacosa .

50LEI pretul muschiuletului file (pana mea de la 34LEI) fiind etalonul meu de baza.
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 10-01-2020, 02:35   #298
rodarkone
Senior Member

Mentioned: 78 Post(s)

@Iubitel - haha mersi man, dar eu am avut noroc, mult noroc ... si multa rabdare, foarte multa pe langa asta am planificat totul, practic "prepare for the worse, hope for the best" ... a fost motto-ul meu si al sotiei din ultimii 10 ani, intr-un fel pot spune ca solutia aplicata e de success (am reusit sa ajut o familie de indieni sa se mute din PL in US si sa aplice cam tot ce am aplicat si eu, chestia misto e ca la mine a fost un hit and miss, iar la ei a fost "la sigur" cu mici sincope datorate neatentiei (ex a uitat omu pasaportu nevestii cand s-au dus sa isi faca SSN ... nu a fost vina mea ) insa procesul de migrare si acomodare a mers ca uns:

0. SIM (cel mai important lucru !!! practic toate celelalte depind de asta, stiu ca pare idiotic dar este adevarat) - ziua 1
1. cont bancar / carduri - ziua 2
2. SSN - ziua 3-6
3. inchiriere apartament - ziua 10
4. utilitati/internet - ziua 10
5. mobila si electrocasnice - ziua 10-13 (in Cehia si Polonia unde am stat am avut absolut tot ... inclusiv tacamuri/farfurii .. in US casa vine GOALA!)
6. asigurare personala (din pacate nu avea permis exista un "workaround" la solicitarea de asigurare personala in vederea obtinerii de permis in SUA)
7. permis auto - ziua 80 (el fiind in drumul meu catre munca il luam zilnic aproape ... la fel la plecare) ... in US esti mort fara masina, am mai scris undeva (cred ca pe topicul de masini) - nu exista trotuare intre comunitati.
8. masina - ziua 90-100 (s-a coit mult ce sa isi ia ... )
9. asigurare - (in aceeasi zi cu achizitia masinii, nu poti pleca cu masina fara asigurare in sensul ca nu iti dau aia masina pe mana )

Tot ce este esential a durat la el < 2 saptamani, la mine a durat aproape 45 zile practic schema de mai sus inmultita cu 3 cu exceptia 7 si 8 (in cazul meu am stat toate cele 60 zile cat este legal cu permis de Romania pentru ca aveam masina de la servici si am zis sa profit ) cel mai greu a fost sa gasim o casa pe gustul nostru la pretul pe care eram dispus sa-l platim, unor prieteni care venisera cu 2 ani inaintea noastra le-a luat mai mult de 6 luni.
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 10-01-2020, 07:40   #299
GreuHip
Senior Member

Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

@rodarkone unde in USA?
exista si apartamente/case de inchiriat ce vin complet utilate
asigurarea la masina e foarte scumpa si scade mult dupa 3 ani de condus in USA, asta daca nu ai evenimente
la State Farm am montat un tracking device pe ambele masini si dupa 6 luni a scazut asigurarea cu vreo 200 de dolari
GreuHip is offline   Reply With Quote
Old 10-01-2020, 15:53   #300
rodarkone
Senior Member

Mentioned: 78 Post(s)

Default Costul real al vietii in Romania si alte tari, confort si valoarea reala a banilor

In NC, Raleigh area .. eu unul n-am vazut case mobilate in orasul unde stau, am intrebat si colegii si mi-au zis cam aceelasi lucru, “nu vei gasi totul la cheie”.

La apartamente, cu exceptia celor de tip “company service apartment” sau hotel apartments - n-am auzit sa vina mobilate.

Culmea e ca amicul sta in aceelasi compelx unde am stat eu initial in service apartment, al meu a fost mobilat, al lui fiind inchiriat direct, a venit gol.

Hehe la masina a fost foarte fun la mine a scazut de la 5300$ (1 masina - 2 soferi, cu “premium”* urias) la 3000$ (2 masini, 2 soferi, fara premium)

* premium este un fel de franchisa la CASCO in Romania ... la mine era 1000$
** in NC nu se accepta driving history din afara NA

PS: de cele mai multe ori sunt electrocasnicele mari (frigider, microunde, aragaz, masina de spalat/uscat rufe) dar nu e “norma” cand cautam case am vazut 30+ si nu toate aveau astea.

Last edited by rodarkone; 10-01-2020 at 16:01.
rodarkone is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules