lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 27-03-2010, 19:15   #1421
dev
Ancient friend

dev's Avatar

Mentioned: 1 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Trance View Post
Exista o versiune 5870 Vapor-X de 2GB? Sau ai vrut sa zici un CF de 5870 Vapor-X?
http://www.hexus.net/content/item.php?item=23079&page=2

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 27-03-2010, 19:19   #1422
Chipicao
Ancient friend

Chipicao's Avatar

Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Chipicao

Lambda, ai spus doar jumatate din adevar
Quote:
Comparand insa GTX 480 cu specificatiile teoretice ale lui GF100, observam ca nici fratele mai mare nu e un chip GF100 intreg: avem numai 15 SM in loc de 16, doar 480 de nuclee CUDA in loc de 512 si 60 de unitati de texturare in loc de 64. De ce ? Un raspuns ar fi ca Nvidia isi pastreaza resursele pentru mai tarziu, si peste cateva luni vom vedea un produs si mai puternic, intruchipat sub numele de GTX 490 sau poate Ultra 480. Alt raspuns ar fi ca momentan capacitatile de productie ale TSMC pe 40nm nu au un randament acceptabil in a produce destule chip-uri atat de complexe si complet functionale. Si nu e exclus ca ambele raspunsuri sa fie corecte.
Sau tu te refereai strict la dezactivarea PhysX?

Last edited by Chipicao; 27-03-2010 at 19:22.
Chipicao is offline   Reply With Quote
Old 27-03-2010, 19:22   #1423
Laurenţiu
Member

Eu si acum ma intreb de ce nVidia s-a tot laudat atat cu GF100.
Eu unul nu vad arhitectura aceea "revolutionara" de tot zic ei .
Daca isi pastreaza muschii mai tarziu pentru GTX490 gresesc.Deja sunt cu , cateva luni bune in urma ATI.
Cand nVidia scot 490 ATI au deja o linie noua de GPUuri scoase.
Pas cu pas nVidia se indreapta in capitolul GPU spre situatia AMD in capitolul CPU.
Laurenţiu is offline   Reply With Quote
Old 27-03-2010, 19:33   #1424
matose
Administrator

matose's Avatar

Mentioned: 70 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose

Desi au aparut review-uri si teste unii tot la presupuneri raman. In ce vis GTX480 e cam la fel de performanta ca GTX295? Arhitectural NVIDIA e creat o capodopera, iar cei care stiu sa interpreteze rezultatele din jocuri au observat deja asta.

Diferenta in jocurile actuale DX11 este mare, dar in jocurile viitoare va fi si mai mare, o data cu cresterea complexitatii algoritmilor de tesselation. Mai devreme tot auzeam argumente ca 5870 2GB recupereaza din diferenta la rezolutii mare, lucru care e partial adevarat dar nu se va apropia niciodata de performanta lui GTX480 cu AA activat. Motivul este acela ca arhitectura GF100 a fost optimizata din proiectare pentru 8xAA si asta se vede.

Cati dintre cei care spun ca ar alege HD5970 s-au si jucat practic cu asa ceva? E fierbinte, e mai scumpa si consuma cam cat un GTX480 ca sa nu mai vorbim ca sufera la greu de microstuttering. Bridge-ul PLX afecteaza performanta destul de mult in unele jocuri, motiv pentru care 2 x HD5850 sunt mai performante in 60-70% din cazuri decat HD5970 (desi nu ar trebui).

Sa nu uitam defapt ca nucleul din HD5870 este defapt vechiul nucleu existent in HD4890 cu mici cosmetizari si 1 unitate de Tesselation. Spre deosebire de asta GF100 nici macar nu se aseamana cu GT200...

Ma doare fix in cot de vanzarile NVIDIA si ATI, nu tin cu niciunii dar pur si simplu ma scot din sarite cei care isi dau cu parerea si nu analizeaza problema din toate unghiurile. Tineti cont de preturile de AFARA nu de cele afisate de magazinele noastre dornice de imbogatire peste noapte....

Last edited by matose; 27-03-2010 at 19:36.
matose is offline   Reply With Quote
Old 27-03-2010, 19:36   #1425
dev
Ancient friend

dev's Avatar

Ma tem ca multi dintre voi au inteles gresit toata lansarea asta.

Arhitectura e foarte ok doar ca nu se preteaza pe 40nm. Daca era lansata pe 28nm nu mai comenta nimeni de consum si temperaturi.

Poate era mai bine pentru verzi daca lansau placile mainstream si performance prima data, tinind cont ca alea aduc grosul de bani, si aminau high end-ul. S-ar parea totusi ca orgoliul de a avea cel mai puternic gpu, ratiuni de marketing fie vorba intre noi, au dictat altfel.

Stiu ca trendul in industrie a fost dintotdeauna sa lansezi flagship-ul si apoi mainstreamul dar de data asta cred mergea o exceptie.

Quote:
Sa nu fim pizde, va rog.
Old 27-03-2010, 19:42   #1426
xdan
Ancient friend

xdan's Avatar

Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Pentru cei fanatici GTA IV, GTX 480 e noul must buy...

Old 27-03-2010, 20:06   #1427
Trance
Member

Trance's Avatar

Mentioned: 0 Post(s)

Send a message via MSN to Trance Send a message via Skype™ to Trance

Hm se pare ca nu e cu mult mai buna decat o 5870 normala. Raman la 5870 CF.

Last edited by Trance; 27-03-2010 at 20:09.
Trance is offline   Reply With Quote
Old 27-03-2010, 20:33   #1428
dev
Ancient friend

dev's Avatar

Acum nu cred ca se astepta cineva ca 1GB in plus la memorie sa compenseze o placa video.

Oricum nici nu au testat jocurile care ar beneficia mai bine de pe urma a 2Gb.

Quote:
Sa nu fim pizde, va rog.
Old 27-03-2010, 21:06   #1429
Jocker
Ancient friend

Jocker's Avatar

Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Singurele jocuri unde am resimtit lipsa memoriei la HD5870 au fost Crysis Warhead si Metro 2033, in Far Cry 2 foarte putin, asta in conditiile in care am testat pana la maxim 2048x1536 cu 8xAA, mai mult nu am posibilitatea.

Ca sa va dau apa la moara ia uitati ce anunta EVGA pe 15.04.2010 , parca sunt o copie de la preturile romanesti.

Last edited by Jocker; 02-03-2014 at 10:00.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 27-03-2010, 21:13   #1430
dev
Ancient friend

dev's Avatar

E o greseala de tipar mai mult sau mai putin intentionata. EVGA a avut intotdeauna cele mai mari preturi.

Quote:
Sa nu fim pizde, va rog.
Old 27-03-2010, 21:15   #1431
495
Senior Member

495's Avatar

Mentioned: 38 Post(s)

PC-ul meu

2500 ron. Ieeeeeeftiiiiiin.... not! :P
Old 27-03-2010, 21:19   #1432
shogun
Senior Member

Quote:
Originally Posted by dev View Post
Poate era mai bine pentru verzi daca lansau placile mainstream si performance prima data, tinind cont ca alea aduc grosul de bani, si aminau high end-ul. S-ar parea totusi ca orgoliul de a avea cel mai puternic gpu, ratiuni de marketing fie vorba intre noi, au dictat altfel.

Stiu ca trendul in industrie a fost dintotdeauna sa lansezi flagship-ul si apoi mainstreamul dar de data asta cred mergea o exceptie.
Situatia nu are nici o treaba cu "exceptia" si orgoliul. Asa cum a spus Matose, arhitectura e revolutionara si are comenzi de sute de mii de cipuri Fermi pentru placile Tesla inca de anul trecut. In 2011 trebuie sa fie operational cel mai puternic supercomputer conceput vreodata, care se va baza pe Tesla cu cipuri Fermi. Aplicatiile profesionale au stabilit prioritatile in cazul Fermi.
E adevarat ca se mai poate lucra la consum si temperaturi dar nu e asa grav precum pare. Cooler-ul e foarte puternic si poate cobori temperatura din load cu 8-10*C fara probleme daca e setat manual. Din rezultatele lui Monstru se observa ca nici consumul nu creste semnificativ la OC, iar prin OC se obtine usor un plus de performanta de 10-12%. Prin drivere o sa mai imbunatateasca performanta. Revizia B2 ar putea sa aduca deja cipul full 512 la performanta lui 5890. Ramine de imbunatatit consumul.
shogun is offline   Reply With Quote
Old 27-03-2010, 21:20   #1433
DiaboRO
Ancient friend

DiaboRO's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by shogun View Post
Situatia nu are nici o treaba cu "exceptia" si orgoliul. Asa cum a spus Matose, arhitectura e revolutionara si are comenzi de sute de mii de cipuri Fermi pentru placile Tesla inca de anul trecut. In 2011 trebuie sa fie operational cel mai puternic supercomputer conceput vreodata, care se va baza pe Tesla cu cipuri Fermi. Aplicatiile profesionale au stabilit prioritatile in cazul Fermi.
E adevarat ca se mai poate lucra la consum si temperaturi dar nu e asa grav precum pare. Cooler-ul e foarte puternic si poate cobori temperatura din load cu 8-10*C fara probleme daca e setat manual. Din rezultatele lui Monstru se observa ca nici consumul nu creste semnificativ la OC, iar prin OC se obtine usor un plus de performanta de 10-12%. Prin drivere o sa mai imbunatateasca performanta. Revizia B2 ar putea sa aduca deja cipul full 512 la performanta lui 5890. Ramine de imbunatatit consumul.
Indirect recunosti ca esti dezamagit ... priceless.
DiaboRO is offline   Reply With Quote
Old 27-03-2010, 21:25   #1434
shogun
Senior Member

Quote:
Originally Posted by DiaboRO View Post
Indirect recunosti ca esti dezamagit ... priceless.
"Lovitura" nu a fost zdrobitoare pe toata linia si se mai pot aduce imbunatatiri, dar la mine in PC va parca un Fermi...
Old 27-03-2010, 21:25   #1435
dev
Ancient friend

dev's Avatar

Am citit ca au fost si baietii care au bagat placile in carcase. In citeva minute temperaturile au sarit de 100 de grade. Eu chiar nu stiu despre ce oc vorbesti sau in ce locomotiva cu aburi locuiesti tu ca sa ignori zgomotul.

Nimeni nu a spus ca arhitectura nu e grozava. Problema e ca pe 40nm e fail.

Quote:
Sa nu fim pizde, va rog.
Old 27-03-2010, 21:39   #1436
matose
Administrator

matose's Avatar

Mentioned: 70 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose

Voi ati vazut EVGA GeForce GTX480 Core 512 in printul lui dev? Nu a bagat nimeni de seama?
Old 27-03-2010, 21:41   #1437
dev
Ancient friend

dev's Avatar

http://forum.lab501.ro/showpost.php?...postcount=1430

Nu te poti baza pe italieni cind vine vorba de cifre si bani.

Priceless:

Quote:
Sa nu fim pizde, va rog.

Last edited by dev; 27-03-2010 at 21:44.
Old 27-03-2010, 21:42   #1438
Laurenţiu
Member

Quote:
Originally Posted by shogun View Post
Ai putea sa te gandesti de cateva ori inainte sa afirmi despre cel mai puternic supercomputer conceput vreodata.Pe ce va fi bazat el , pe Intel si nVidia ? =)
Are si Fermi cateva avantaje in Open CL , DC si alte utilizari , dar faptul ca nu prea se ia la tranta cu 5970 (nici cu 5870 chiar ) in jocurile de moment , nu o face revolutionara.Degeaba o sa fie revolutionara in jocurile DX11 ce vor aparea daca ATI vor scoate ceva mai performant pana atunci.
Nu o tot ridicati atat in slavi ca va fi peste X timp mult peste ATI sau va beneficia de avantajele DX11.Pentru ce exista acum nu e revolutionara.In termenul GPU cand am auzit revolutionar eu ma gandeam macar la 20-30 fps peste toata concurenta.
Chestia cu cel mai puternic super computer mi s-a parut deplasata , scuze de remarca.Cand cel mai puternic supercomputer va fi bazat pe Fermi , iti promit ca iti cumpar eu atunci cea mai puternica placa video.
Cat despre Fermi , pentru timpul ei nu e deosebita.
Daca priviti la rece si la jocurile de moment , nu e o revolutie.Daca era Tesla in loc de GTX480 , era revolutie , nu era o placa video pentru gaming si isi merita laudele pentru Direct Compute etc.
Superb articolul ca de obicei , in nota lab501.Insa eu nu sunt impresionat (nu sariti ca nu am placa in mana , ca nu am pus mana pe ea).
Pe viitor se vor vedea avantajele GF100 , pe viitor cand ATI vor scoate o solutie la fel de eleganta ca seria 5 (ca sa il citez pe Monstru) si vor da clasa nVidiei.Daca nu sunt seriosi , nVidia au sa ajunga jos.
Sau sunt doar eu tampit si m-am asteptat la prea mult ?

Last edited by Laurenţiu; 27-03-2010 at 21:45.
Laurenţiu is offline   Reply With Quote
Old 27-03-2010, 21:51   #1439
shogun
Senior Member

Quote:
Originally Posted by Laurenţiu View Post
Chestia cu cel mai puternic super computer mi s-a parut deplasata , scuze de remarca.Cand cel mai puternic supercomputer va fi bazat pe Fermi , iti promit ca iti cumpar eu atunci cea mai puternica placa video.
Si mie mi se par foarte deplasate o gramade de remarci, dar nu le comentez pe toate.

" nVidia GT300 "Fermi" cGPU to power world's most powerful supercomputer"
"The future Fermi-powered supercomputer is going to be 10 times more powerful than the currently world's most powerful supercomputer, the infamous Jaguar [based on AMD Quad-Core Opteron at 2.3 GHz] that found its home at Oak Ridge National Laboratory. Jaguar's peak computing power is set at 1.50 PFLOPS, i.e. 1507 TFLOPS."
Old 27-03-2010, 21:55   #1440
Jocker
Ancient friend

Jocker's Avatar

Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by matose View Post
Voi ati vazut EVGA GeForce GTX480 Core 512 in printul lui dev? Nu a bagat nimeni de seama?
Bravo matose, esti primul care a observat, asta insemana ca esti atent la ceea ce vezi (citesti), dar printul este la meu .....

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules