lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > In the lab > Articole
Connect with Facebook

Articole Aici putem comenta articolele aparute pe site


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 07-05-2012, 08:40   #1
Micutzu
Oenolog
 
Micutzu's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,207
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Micutzu
Default Cougar GX600 – Test practic

  Asa cum stiti, LAB501 s-a extins de curand prin lansarea NEXT-ului si prin cooptarea unor noi membrii in echipa. Ei bine, nu ne-am oprit aici, si astazi avem placerea sa va facem cunostiinta cu un nou membru al echipei, pe numele sau Victor Nicolae. Victor a fost alaturi de noi in ultimii ani, a [...]

More...
Micutzu is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 09:43   #2
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Sa fie intr-un ceas bun.
Primul lui review
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 10:31   #3
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Important intr-un review la o sursa mi se pare ca trebuie specificata lungimea cablurilor (fara mufe). La mai multe ihlades.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 10:52   #4
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

Buna sursa de scumpa, adica iau o X660 cu 100 lei mai ieftina si e chiar mai buna sursa.
Preturile la Cougar nu stiu de ce n-au mai scazut. Adica la toti si la aia mari au picat preturile de un an si ceva, la Cougar au ramas tot ca si la aparitie foarte mari.
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 13:22   #5
ihlades
Lazy lemur
 
ihlades's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: ~
Posts: 644
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu



Default

Vă mulțumesc pentru primire. Nici mie nu îmi place politica de prețuri practicată de Cougar, dar sursa e bună, nu e niciun dubiu aici.
ihlades is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 13:52   #6
Apocalypse Now
Ancient friend
 
Apocalypse Now's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: under the bed
Posts: 2,408
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Nu imi place, nici sursa nici review'ul... esti mult prea generos cu estimarea eficientei... sistemul ala nu trage 800W(la setarile respective) nici batut
Faci multe greseli, mici ce e drept, dar se aduna... OPPul spre exemplu e intotdeauna implemetat in primar(PFC controller), variatiile pe railul de 5v sunt firesc inexistente datorita faptului ca nu ai nici un fel de sarcina pe railul respectiv cu sistemul de test(cel mult 2-3A necesari placii de baza).
Insa ce mi'a displacut cel mai mult e pleiada de superlative cu care ai pleznit sursa in final(si implicit pe cei de la Cougar) in contextul in care mint sfruntat cu privire la doua aspecte importante..
1. condesatori japonezi - pe dracu(asta trebuia penalizata din start)
2. HDB(FDB) fan - ventilatorul fiind de fapt un sleeve bearing cu o durata tipica de viata la jumatatea unui FDB.

/end rant

Cat despre Cougar, in cazul primei serii GX li s'a reprosat calitatea curentului livrat(ripple/noise borderline out of spec on the minor rails) si minciunile evidente cu privire la condesatori si ventilator... nu au adresat nimic din toate astea, aceiasi condesatori, alt ventilator insa cu acelasi rulment, au schimbat cablurile si carcasa.. si in continuare costa mult prea mult pentru ce e.
__________________
...Indienii mei tot așa fac, mai uită o virgulă, programul crapă, eu bag buguri în sistem, viața trece, leafa merge, suntem cu toții fericiți. - Arise
Apocalypse Now is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 14:06   #7
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Eficienta e masurata si pe site-ul 80PLUS, si e masurata si de jonny guru si altii, nu e nici o greseala aici.

In cazul DC-DC rail-ul de 5 se trage din cel de 12, pot aparea variatii si mai mari, e logic.

Condensatorii sunt japonezi, doar ca nu ce ne asteptam noi sa fie. Vent-ul chiar nu am verificat, cred ca ai dreptate.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 14:21   #8
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Si cu ce este mai presus decat Seasonic Gold, de e mai scumpa?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 07-05-2012 at 14:23.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 14:23   #9
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Cu nimic, ba chiar m-as increde mai mult in Seasonic oricand

Acum trebuie sa intelegem o treaba...cand esti la primele articole esti mai entuziast, mai ales cand a avut in teste si surse mult mai muci...se hartaneste si Victor in timp, nu e bai
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 14:27   #10
Apocalypse Now
Ancient friend
 
Apocalypse Now's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: under the bed
Posts: 2,408
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Eficienta e masurata si pe site-ul 80PLUS, si e masurata si de jonny guru si altii, nu e nici o greseala aici.
Doua aspecte..
1. Certificarea ECOVA e un non-argument, avem surse Gold de la Raidmax daca nu luam dupa ei.
2. Greseala e evidenta, chiar daca sursa asta livreaza Gold, o face in parametri certificarii(87% la 600W, hai 89% pentru ca ii livrezi 230vCC).. insa in 20%+ overload, o estima mult mai onesta ar fi 85%(ce mult), sistemul ala nu trage nici 750W la setarile respective

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
In cazul DC-DC rail-ul de 5 se trage din cel de 12, pot aparea variatii si mai mari, e logic.
Evident, insa eu am spus cu totul altceva...

"rail-ul de +5V, care a suferit variatii infime pe o plaja de incarcari de la ~95W pâna la ~800W."
E un truism, plaja de putere testata poate fi de 3 ori mai mare sau de 10 ori(in parametri astia), linia de 5v va ramane la fel de stabila pentru ca load pe 5v nu prea exista.
Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Condensatorii sunt japonezi, doar ca nu ce ne asteptam noi sa fie. Vent-ul chiar nu am verificat, cred ca ai dreptate.
Cum sa fie japonezi domnule din moment ce scrie Teapo pe ei?
__________________
...Indienii mei tot așa fac, mai uită o virgulă, programul crapă, eu bag buguri în sistem, viața trece, leafa merge, suntem cu toții fericiți. - Arise

Last edited by Apocalypse Now; 07-05-2012 at 14:37.
Apocalypse Now is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 14:38   #11
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu am nicio treaba cu @ihlades.
Eu boala o am pe Cougar, ca au preturi nesimtite.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 14:52   #12
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Bre eu ramasesem cu impresia ca sunt Panasonic...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 14:58   #13
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cat e de eficienta sursa se poate masura simplu.
Poate face cateva teste cu aceeasi configuratie pe un Seasonic X parca ati avut in teste un X-560.
Daca trage din priza tot pe acolo +/- 2-3W e clar eficient Gold aproape de Seasonic X.
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 15:00   #14
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Surpriza mi-a fost furnizata de condensatorul din primar, produs de Panasonic (deci japonez, fara niciun dubiu), cu o capacitate de 390uF, certificat la 105˚C. Majoritatea condensatorilor din secundar sunt produsi de Teapo, o companie de provenienta taiwaneza.
Deci si japonezi si taiwanezi.
__________________
Desktop / Bench: Maximus V Formula + EP45T-UD3P / sk775 addicted /
Cod reducere 1% PC Garage: Z14AXMG1
Despre ce inseamna sa fii extreme overclocker: "Intr-o tara unde ai salariu 12 mil, sa dai 12-15 mil pe hardware intr-o luna, imi pare destul de extrem in plm." by Darco.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 15:12   #15
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Bre, lamuriti-ma si pe mine - scrie pe ea ca toti condensatorii sunt japonezi? Daca da, modific eu cu mana mea concluziile. Daca nu, heck, toti producatorii de surse se refera la condensatorii din primar, nu secundari. Si Seasonic mai folosesc Teapo pe secundari...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 15:33   #16
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu scrie nicaieri ca ALL.
Iar de ventilator da-l incolo e silent ca mortu' pe GX-ul meu 800 rev. veche.
E HDB, pe site la Cougar e garantat zic ei MTBF 300,000hrs.
Si daca ar fii 150.000 de ore daca le imparti la 24 iti da 6250 de zile.
Adica cat 16-17 ani de folosire continua non-stop la 5 de grade.
Deci pe mine putin ma intereseaza ca e FDB ca e HDB daca e silent.

P.S la revizia mea, aia veche erau ventilatoare branduite facute de altii, acuma Cougar are vreo vreo 2 serii de ventilatoare de carcasa de 12-14cm din alea de 14 sigur un model e bagat aici.
Alea vechi erau garantate 150.000 ore astea noi sunt 300.000 deci poate sunt facute de ei mai bine.

Daca era la 580 de lei sursa asta emitea alte pretentii si era in concurenta cu X-560, X-660 . Asa nu e.

EDIT:
Acuma drept sa spun nu m-am mai uitat la preturi la sursele astea de mult timp:
La mediadot e la 627 lei
Ce-i drept ca X-660 tot la mediadot e 550lei, deci inca vreo 70 de lei sunt in plus pentru a fii la concurenta cu X-660.
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.

Last edited by xdan; 07-05-2012 at 15:46.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 15:46   #17
ihlades
Lazy lemur
 
ihlades's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: ~
Posts: 644
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Insa ce mi'a displacut cel mai mult e pleiada de superlative cu care ai pleznit sursa in final(si implicit pe cei de la Cougar)
Unu la mână: Cum eu trag concluzii numai de pe urma testelor efectuate făcute cu mânuța mea, nu am de reproșat nimic d.p.d.v. al performanțelor analizate conform metodologiei descrise în articol. Nu vorbesc despre ripple, nu vorbesc despre performanța în regim tranzitoriu, vorbesc strict despre testul practic la care a fost supusă.

Doi la mână: Probabil înțelegi altfel decât am gândit eu nuanța concluziei, dar am spus destul de clar că nu consider GX600 ca făcând parte din categoria de top. E o sursă de 600W, care costă mult pentru etichetă, dar atinge niște cifre f. bune chiar și după ce am depășit puterea nominală.
ihlades is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 16:26   #18
Apocalypse Now
Ancient friend
 
Apocalypse Now's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: under the bed
Posts: 2,408
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Bre, lamuriti-ma si pe mine - scrie pe ea ca toti condensatorii sunt japonezi? Daca da, modific eu cu mana mea concluziile. Daca nu, heck, toti producatorii de surse se refera la condensatorii din primar, nu secundari. Si Seasonic mai folosesc Teapo pe secundari...
Incorect, nu scri "condesatori japonezi" pe ea cand in secundar ai Teapo decat daca esti tepar... condesatorii(ul)) din primar sunt cei mai putin solicitati si efectiv nu crapa niciodata(exceptand mostre cu defecte), cei ce stiu ce fac si nu vor sa te traga in piept, scot produse de tipul VP550P(Delta) cu un SamXon(iirc) in primar(tot Taiwan) si japonezi in secundar(pentru ca aia crapa, pentru ca aia se degradeaza, pentru ca aia influenteaza efectiv performanta sursei si nu cei de hold-up din primar), la fel si HCG(Seasonic) cu CapXon in primar si NCC in secundar... insa cand pui un [M] in primar(care e literalmente de pomana acolo) doar pentru a scrie "Japanese Capacitors" pe flyere si cutie esti un tepar.

Quote:
Originally Posted by xdan View Post
Nu scrie nicaieri ca ALL.
Iar de ventilator da-l incolo e silent ca mortu' pe GX-ul meu 800 rev. veche.
E HDB, pe site la Cougar e garantat zic ei MTBF 300,000hrs.
Si daca ar fii 150.000 de ore daca le imparti la 24 iti da 6250 de zile.
Adica cat 16-17 ani de folosire continua non-stop la 5 de grade.
Deci pe mine putin ma intereseaza ca e FDB ca e HDB daca e silent.

P.S la revizia mea, aia veche erau ventilatoare branduite facute de altii, acuma Cougar are vreo vreo 2 serii de ventilatoare de carcasa de 12-14cm din alea de 14 sigur un model e bagat aici.
Alea vechi erau garantate 150.000 ore astea noi sunt 300.000 deci poate sunt facute de ei mai bine.
Nu Dane, Cougar nu face ventilatoare... vinde ventialatoare facute de Power Logic... iar MTBF are relevanta 0, dupa MTBF toata lumea vinde surse ce tin de la 11-12 ani in sus in regim 24/7(minim 100000 ore).. la ventilatoare e si mai flagrant rating'ul... iar ventilatorul e primul care crapa intr'o sursa de calitate.

Informatiile de pe siteul Cougar sunt mincinoase, ei spun ca e HDB(FDB) insa e sleeve... si e evident pentru oricine arunca un ochi pe codul de produs Power Logic: PLA14025S12M, S'ul bolduit indica tipul rulmentului folosit in nomenclatorul Power Logic, daca era HDB(FDB) acolo trebuia sa fie un H.
__________________
...Indienii mei tot așa fac, mai uită o virgulă, programul crapă, eu bag buguri în sistem, viața trece, leafa merge, suntem cu toții fericiți. - Arise

Last edited by Apocalypse Now; 08-05-2012 at 00:02.
Apocalypse Now is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 16:32   #19
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Ok, de acord la treaba cu ventilatorul, desi ai 5 ani garantie - crapa fanul, duci sursa la garantie, asa e normal, nu?

La treaba cu condensatorii insa iti spun ca am testat destule surse pe care scria Japanese capacitors, aveau Nippon pe primar si Teapo pe secundar. Daca pe aia nu i-am injurat, nu o sa ii injur pe astia, e normal nu?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 16:58   #20
Apocalypse Now
Ancient friend
 
Apocalypse Now's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: under the bed
Posts: 2,408
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Ok, fara standarde duble.. nimic de zis... insa eu cred ca toti producatorii ce apeleaza la modelul asta de business(minciuna) ar trebui penalizati, stiu personal oameni ce s'au batut cu managementul pentru a elemina astfel de practici, la nume mult mai mari decat Cougar(Antec ar fi unul) si uneori au si plecat din cauze similare... motiv pentru care nu cred ca e fair sa ii bagam pe toti in aceiasi oala, iar o distinctie simpla de tipul "asta vinde ce spune ca vinde iar asta minte" poate cantarii destul de mult in disocierea celor ce merita sustinuti, de ceilalti(cei mai multi).

Legat strict de sursa, e chiar ok, e comparabila cu un OCZ ZX daca vrei.. insa nu la banii astia, la 100 de euro ar fi de cumparat.
__________________
...Indienii mei tot așa fac, mai uită o virgulă, programul crapă, eu bag buguri în sistem, viața trece, leafa merge, suntem cu toții fericiți. - Arise
Apocalypse Now is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Seasonic X-560 - Test practic Micutzu Articole 6 24-01-2012 16:08
OCZ ZT 650W - Test practic Micutzu Articole 0 21-12-2011 11:00
Antec HCP-850 850W - Test practic Micutzu Articole 1 31-10-2011 13:21
OCZ ZX 1250W - Test practic Micutzu Articole 5 03-07-2011 10:17
Silverstone Strider ST1500 - test practic Micutzu Articole 16 24-06-2010 22:13

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,142
Total Online: 3273

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 05:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.