lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-04-2012, 13:35   #1
Luca
Junior Member
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 8
Mentioned: 0 Post(s)


Default Placa sunet-proiecte\productie audio\muzica

Sunt foarte mandru ca am devenit membru, acum daca cineva imi poate elucida problema as putea fi si fericit. Sunt student la cinematografie si mi-am construit un sistem pentru montaj video\ efecte etc. (lucrez in Adobe CS 5.5). Incerc sa imi dau seama de ce fel de placa de sunet am nevoie!!! Vreau sa fac exporturi audio si video de calitate, nu cred ca am sa inregistrez voci sau altceva. Asadar, placa ar trebui sa faca fata unor aplicatii ca Adobe Soundbooth, sau altor programe de design audio, folosind sunet\sample etc. preluate, repet fara a inregistra. De asemenea, nu m-ar deranja sa aiba performante in muzica, filme etc. Optez pt un Xonar STX. Ce parere aveti ?
Luca is offline   Reply With Quote
Old 06-04-2012, 17:51   #2
xplaur
Senior Member
 
xplaur's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Ville de Boisbriand
Posts: 1,095
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via AIM to xplaur Send a message via Yahoo to xplaur Send a message via Skype™ to xplaur
Default

Eu as recomanda cate ceva de la M-Audio, Studiophile24/96 daca mergi pe stereo, respectiv Revolution 7.1 daca mergi pe multicanal. Cred ca si unele placi de la Asus sunt destul de bune pentru ce vrei tu!
Oricum ar fi, calitatea sunetului depinde de foarte multi factori, placa de sunet e doar o mica parte din puzzle.
xplaur is offline   Reply With Quote
Old 06-04-2012, 17:54   #3
Toshy
Member
 
Toshy's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: brasov
Posts: 203
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Conteaza si pe ce o s-o asculti.
Daca ai PCI in sistem poti sa te uiti la un Maudio Delta Audiophile, daca nu... alternative pe PCIe nu prea ai, dar Xonar-urile sunt niste placi foarte bune si mai mult ca sigur nu o sa ai nevoie de mai mult.

LE: mi-a luat-o xplaur inainte
Toshy is offline   Reply With Quote
Old 07-04-2012, 05:53   #4
Luca
Junior Member
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 8
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Multumesc pt reply-uri !.. Totusi ma invart de 2 sapt. cautand si investigand placi de sunet si nu numai. Nu ma multumesc cu atat. Xplur interesant faptul ca imi recomanzi M-Audio, vad multe recomandari M-Audio in detrimentul Xonar STX cand vine vb de productie audio, in ciuda faptului ca STX-ul se regaseste in majoritatea topurilor de placi audio pe locul 1. Este ceva special cu M-Audio care rezoneaza in mod special cu productia de sunet? Reamintesc, placa o voi folosi pt proiecte video ( scurt-metraje, spoturi etc. ) si am sa doresc sa prelucrez fie sunetul prizat direct la locul filmarii cu microfoane si boom ( curatat in post-productie audio noiseul in general, sound design editare audio ), fie sa realizez coloana sonora, sau sa o creez folosind sample-uri deja inregistrate . Montez in Premiere CS 5.5 si voi trimite materialul audio la prelucrat in Adobe Soundbooth sau programe similare. Eu ma ocup in special de productia filmelor, voi avea monteur, editor, grafician, om pe sunet la post. Am construit sistemul special pt acestia si doresc in momentul in care lucreza omul de sunet pe el, cu placa audio respectiva sa fie 100% multumit si exportul materialului final sa fie cat de bun se poate. Astept un reply de la voi ..
Luca is offline   Reply With Quote
Old 07-04-2012, 05:59   #5
Luca
Junior Member
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 8
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Apropo de calitatea sunetului, la ce te refereai, calitatea sunetului obtinut la exportul din proiect sau sunetul pe care il aud in boxe\çasti ? Si M-Audio Studiophile nu am vazut in searchurile pe google la placi de sunet..

Last edited by Luca; 07-04-2012 at 13:51.
Luca is offline   Reply With Quote
Old 07-04-2012, 06:01   #6
Luca
Junior Member
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 8
Mentioned: 0 Post(s)


Default

As aprecia daca toata lumea in tema s-ar simti libera sa recomande sau sa isi spuna parerea in cadrul acestui thread.
Luca is offline   Reply With Quote
Old 07-04-2012, 06:12   #7
Luca
Junior Member
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 8
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Unele exporturi din proiecte vor trebui sa fie 5.1 si placa imi este importanta si pentru redare .. Ar putea Xonar D2X sa fie o varianta ? Poate recomanda cineva niste casti sa mearga cu placa si nevoile (mai low budget )?

Last edited by Luca; 07-04-2012 at 18:42.
Luca is offline   Reply With Quote
Old 09-04-2012, 17:07   #8
xplaur
Senior Member
 
xplaur's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Ville de Boisbriand
Posts: 1,095
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via AIM to xplaur Send a message via Yahoo to xplaur Send a message via Skype™ to xplaur
Default

Quote:
Originally Posted by Luca View Post
Apropo de calitatea sunetului, la ce te refereai, calitatea sunetului obtinut la exportul din proiect sau sunetul pe care il aud in boxe\çasti ? Si M-Audio Studiophile nu am vazut in searchurile pe google la placi de sunet..
Am facut o mica incurcatura de termeni, imi cer scuze: Audiophile la placi de sunet, Studiophile la monitoare de sunet!
Calitatea sunetului, o chestie profund subiectiva, influientabila de foarte multi factori! Cativa dintre acestia ar fi: calitatea inregistrarii, calitatea sursei de sunet, calitatea amplificatorului, a boxelor, a interconecturilor, caracteristicile acustice ale mediului in care se face auditia, pozitia fata de sursa de sunet...chiar si educatia audiofila a celui care face auditia e cruciala! Ceea ce unora li se pare Nirvana, altora li se pare mediocru, etc...asta este una dintre acele povesti fara sfarsit!

Last edited by xplaur; 09-04-2012 at 17:09.
xplaur is offline   Reply With Quote
Old 18-04-2012, 10:01   #9
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

Luca la ce nivel ai de gand sa faci toate chestiile astea? user sau semi-pro ? Pentru ca va trebui sa alegi chestii diferite. Ca si user poti folosi placi de sunet din astea comune, asus, creative, m-audio. Dar daca vrei sa faci ceva mult mai sus si mai complex, va trebui sa alegi placi de sunet profesionale pt creat/editat muzica (http://www.soundcreation.ro/placi-de...ci-pcie-cid22/). Placile asus, creative si o partea din m-audio (cele mai iefitine), sunt de joaca asa... vrei mai mult, mergi mai sus...
Seatpower is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Proiecte interesante (ale altora) Monstru Modding 3 28-01-2010 11:32

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,135
Total Online: 3479

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 00:24.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.