lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Software
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 15-01-2011, 20:46   #1
ferdasyn
Member
 
ferdasyn's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Locking UK
Posts: 242
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default programare, grafuri si algoritmi pt implenentare..pt un proiect

Inspirindu-ma din threadul lui Godfather referitor la ajutorul de care are nevoie pentru un proiect in mathlab, m-am gindit sa va intreb daca stiti de o comunitate/forum de programare in C.
Conditia e sa fie o locatie mai frendly cu incepatorii/habarnistii unde as putea sa intreb si eventual si aflu niste raspunsuri pentru un proiect pe care trebuie sa il predau cam intr-o luna.
De ce mai friendly.. pentru ca am mai incercat acum vreo 2 luni sa intreb pe softpedia si pe inca un forum de programatori fitosi si i-am cam deranjat pe domnii "extrem de saritori si dispusi sa ajute" la modul ca mi-au sters threadul...omenosi tare din fire userii de pe acolo.
De fapt am de facut un proiect ce consta din 10 programe in limbajul C(la nivel educational nu cine stie ce profi, nemaivazute, e chiar posibil sa fie deja rezolvate de catre altii pina acum) legate de grafuri si implementari ale unor algoritmi (Ford, Dickman, Ford-Fulkerson). Daca e necesar pot sa pun si enunturile numai ca n-as vrea sa se supere cineva sau sa ma faca cersetor...pt ca nu vreau pomana :P
Totusi, nu ma astept ca cineva de pe lab501 chiar daca ar fi meserias la asa ceva sa aiba timpul sau dispozitia necesara sa imi dea o mina de ajutor, sau niste idei pentru inceput, dar poate s-o ivi cineva care macar sa ma indrume spre o locatie potrivita unde sa sau de niste oameni dispusi sa ajute un habarnist

Cordial,
ferdasyn

Last edited by ferdasyn; 15-01-2011 at 21:55. Reason: rectificari :)
ferdasyn is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2011, 11:51   #2
fanel
Senior Member
 
fanel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: localhost
Posts: 323
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mai exact ce iti trebuie, partea de algoritmi sau cum sa scrii programul in C?
__________________
fanel is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2011, 12:43   #3
ferdasyn
Member
 
ferdasyn's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Locking UK
Posts: 242
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am deja ceva material pentru 6 din cele 10 probleme, am gasit coduri sursa in C dar nu stiu cit de bine sint adaptate pentru ceea ce mi se cere mie in enunturi. Am gasit pe net algoritmii pentru unele dintre ele dar din nou, nu stiu daca sint exact ceea ce imi trebuie mie.
De ex la problema cu algoritmul Ford Fulkerson am gasit un cod in C dar care are nevoie de un fisier extern pe care sa il incarce dar in care habar n-am ce sa pun...scriu :P
Adevarul e ca la mine e cam ghiveci cu algoritmii astia pt grafuri, am fost la toate cursurile, ni i-a prezentat proful pe mai toti, ne-a desenat pe tabla matrici din care elimina diverse elemente in urma unor reguli ale algorimtului... in fine, dar programele in C trebuie sa le concepem noi. Acum eu sint ferm convins ca deja le-au scris altii pina acum in tot felul de variante...
Ca o concluzie... am cit de cit habar, dar cred ca ma pierd in detalii si nu imi dau seama cum sa pun cap la cap ce am ca sa imi iasa ceva.

Enuntul pentru problema cu F-F e asa:

Alcătuiţi un program in C care utilizează algoritmul Ford-Fulkerson pentru determinarea valorii fluxului minim într-o reţea de transport cu capacităţi limitate.

Codul pe care l-am gasit eu cred ca e pentru determinarea valorii fluxului maxim

P.S. am uitat sa precizez regulile: examenul va consta din prezentarea unei probleme alese la intimplare de prof din cele 10.
E foarte important ca problema sa ruleze si sa pot sa i-o prezint/explic la prof, nu il intereseaza daca problema e luata din alt loc, daca e facuta de altcineva (e treaba mea sa ma descurc sa imi fac rost de ele sau sa le scriu eu).
Astea sint cerintele oficiale:
"Fiecare student va preda un dosar cu cele 10 lucrări de laborator, conform listei de mai sus. Dosarul va cuprinde programele realizate în limbajul C, listate după ce au fost verificate şi funcţionează corect. Termen de predare a dosarului: în preziua examenului. Loc de predare a dosarului: la secretariat.
La examen se va prezenta şi discheta/CD/stick cu cele 10 programe în limbaj sursă (doritorii pot prezenta şi programe executabile alături de cele sursă). Pentru fiecare program lipsă sau care nu funcţionează se scade 1 punct.Studenţii pot schimba de 2 ori subiectul de examen contra unei penalizări de 3 puncte la fiecare schimbare. Pentru prezenţa integrală la ore se acordă un bonus de 1 punct. Absenţele peste numărul admis se tratează conform reglementărilor în vigoare."

Last edited by ferdasyn; 27-05-2011 at 21:42.
ferdasyn is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2011, 13:19   #4
fanel
Senior Member
 
fanel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: localhost
Posts: 323
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pai am avut si eu la un moment dat de facut asta la facultate in cadrul laboratoarelor si cel mai mult m-a ajutat pseudocodul algoritmilor. Daca vrei sa intelegi algoritmi bine pentru a-i putea prezenta cauta urmatoarea carte: "Introduction to Algorithms" a lui Cormen. O sa gasesti acolo atat explicatii despre algoritmi cat si implementari pseudocod.

Pentru implementarile in C cauta pe infoarena.ro eu pe acolo am gasit destule rezolvari pentru problemele de fluxuri, cuplaj, taieturi si alti algoritmi legati de grafuri. Totodata daca vrei iti pot da niste cursuri de Proiectarea Algoritmilor foarte bune.

Legat de implementare in C pune si tu aici lista cu probleme si o sa ma uit eu sa vad ce mai am prin calc.
__________________
fanel is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2011, 13:31   #5
ferdasyn
Member
 
ferdasyn's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Locking UK
Posts: 242
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Fanele... mersi mult de tot pentru ajutor !!!
Am incercat pe infoarena, e cea de-a doua locatie dupa softpedia unde mi-au dat cu flit aia... asta era forumul de programatori fitosi la care ma refeream
Am cd ul cu suportul de laborator, am si manualul de la materia asta - Algoritmica Grafurilor dar e numai prolologhie,exact ca si la curs, iar la laboratoare nu am facut problemele astea ci urmatoarele chestii:

Laborator 1. Utilizarea matricelor. Citirea şi afişarea matricelor
Laborator 2. Operaţii cu matrice. Adunarea, scăderea, înmulţirea cu un scalar
Laborator 3. Operaţii cu matrice. Înmulţirea. Transpunerea
Laborator 4. Ridicarea unei matrice la o putere
Laborator 5. Operaţii asupra matricelor-generalizare
Laborator 6. Matrice booleene. Înmulţirea booleană
Laborator 7. Matrice latine. Înmulţirea latină
Laborator 8. Adăugarea de linii/coloane la matrice
Laborator 9. Eliminarea de linii/coloane din matrice
Laborator 10. Reprezentarea unei mulţimi sub formă de şir. Operaţii cu mulţimi. Reunirea, intersecţia, diferenţa
Laborator 11. Lucrul în mod grafic. Trasarea de linii şi cercuri. Afişarea de text
Laborator 12. Reprezentarea grafică a unui graf. Aranjarea simetrică a vârfurilor pe un cerc. Trasarea arcelor
Laborator 13. Afişarea denumirii vârfurilor. Trasarea arcelor orientate. Afişarea valorii arcelor
Laborator 14. Determinarea drumului minim într-un graf.

Mai nasol e ca nu am baza, adica de asta si e un ghiveci generalizat la mine. In parte cred si din cauza ca noi nu am mai facut pseudocod, adica schitarea problemei si gasirea rezolvarii apoi trecerea la implementare in cod. Eu aici sint rupt de realitate si nu imi imaginez cum naiba sa aplic diverse bucatele de cod pentru ca nu am privirea de ansamblu. De asta ma gindeam la cineva binevoitor care sa poata sa imi zica inginereste asa :P cum sa asamblez puzzle ul.

Asta e lista de probleme, la cele insemnate cu asterisc am cite ceva dar nu stiu daca sint bune.

*LUCRAREA DE LABORATOR Nr. 1
Să se alcătuiască un program care calculează M^k cu k=1, 2, ... şi stabileşte pentru fiecare aij!=0 care sunt lanţurile (drumurile) de lungime k între vârfurile xi şi xj.

LUCRAREA DE LABORATOR Nr. 2
Pentru un graf G să se determine matricea închiderii tranzitive.

LUCRAREA DE LABORATOR Nr. 3
Pentru un graf G să se determine toate drumurile care pot exista între vârfurile sale, folosind metoda matricei latine.

*LUCRAREA DE LABORATOR Nr. 10
Să se întocmească programul care determină drumul de valoare minimă între 2 vârfuri ale unui graf, cu algoritmul Ford.

*LUCRAREA DE LABORATOR Nr. 11
Să se întocmească programul care determină drumul de valoare maximă între 2 vârfuri ale unui graf, cu algoritmul Ford.

*LUCRAREA DE LABORATOR Nr. 15
Să se întocmească un program care pentru un graf G determină arcele esenţiale şi superflue, folosind matricea T”.

*LUCRAREA DE LABORATOR Nr. 17
Să se întocmească un program care pentru un graf G determină arcele esenţiale şi superflue, folosind algoritmul Dickman.

*LUCRAREA DE LABORATOR Nr. 18
Să se întocmească un program care pentru un graf G tare conex determină subgraful cu putere minimală de conexiune.

*LUCRAREA DE LABORATOR Nr. 21
Alcătuiţi un program care utilizează algoritmul Ford-Fulkerson pentru determinarea valorii fluxului minim într-o reţea de transport cu capacităţi limitate.

LUCRAREA DE LABORATOR Nr. 23
Să se întocmească programul care realizează planificarea optimală a unei suite de lucrări.
ferdasyn is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2011, 18:31   #6
fanel
Senior Member
 
fanel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: localhost
Posts: 323
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ok...par interesante subiectele, o sa ma uit mai pe indelete la noapte pe ele si o sa iti spun ce am reusit sa fac, cateva dintre ele cred ca le am rezolvate.
__________________
fanel is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2011, 19:12   #7
ferdasyn
Member
 
ferdasyn's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Locking UK
Posts: 242
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ar fi superb sa ai unele deja facute!
Multumesc mult de tot pentru interes si ajutor
ferdasyn is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2011, 14:59   #8
fanel
Senior Member
 
fanel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: localhost
Posts: 323
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ok am gasit cateva dintre ele, m-am si uitat pe restu, cateva am reusit sa le fac...acuma plec si eu la examen si cand ajung diseara iti dau ce am reusit sa fac
__________________
fanel is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2011, 16:45   #9
Raptor
Senior Member
 
Raptor's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 356
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Daca ai avea probleme punctuale am putea sa incercam sa te ajutam, insa eu nu sunt de acord sa ti se dea proiectele mura in gura.

Noroc cu unii binevoitori ca si fanel, care desi are cele mai bune intentii, nu realizeaza ca ajuta facultatile sa scoata pe banda rulanta incompetenti cu diploma.

PS: nu sunt programator fitzos.
__________________
show version | include ([0-9]*)(_\1)+
Raptor is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2011, 17:39   #10
ferdasyn
Member
 
ferdasyn's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Locking UK
Posts: 242
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Multumesc Fanele, putem sa continuam discutia si pe privat

@Raptor: nu am nevoie de posibilitatea incercarii tale de ajutor, iar cu ce exact esti tu de acord si cu ce nu, du-te si povesteste-i cuiva caruia ii pasa despre optiunile tale

Nu o sa ma leg cu catusa de tastatura ca si programator asa ca nu iti fa griji ca nu o sa-ti fur ciorba de sub nas... si pina una alta facultatille de info scot pe banda rulanta imbecili de mult timp si la un nivel mult sub cel pe care il am eu.

Astea sint codurile de meserii pe care le poti practica in urma absolvirii unei facultati de informatica, programator e doar una din ele

213903 admin baze de date
213102 programator
213101 analist
250102 asistent cercetare in informatica
232201 profesor in invatamint gimanazial ciclul 2 modul psiho educational
249110 asistent cercetare matematica informatica
213103 proiectatnt sisteme informatice
213902 administrator de retea de calculatoare


propuneri:

informatician designer web design
asistent achizitie si analiza date
specilaist testare aplicatii

PS daca nu vrei sa ajuti pe cineva nu tine lectii de moralitate, din punctul meu de vedere esti un fitos care isi flutura o parere... pa pa
ferdasyn is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2011, 20:08   #11
Raptor
Senior Member
 
Raptor's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 356
Mentioned: 0 Post(s)


Default

ferdasyn: nici nu ma intereseaza parerea ta. In schimb daca tu ai avea putina coloana vertebrala, in cazul in care ceea ce faci la facultate nu tie se potriveste (ca doar n-o sa stai legat cu catuse de tastatura), ai putea renunta la aceasta ca sa-ti gasesti ceva ce ti se potriveste. Terminand prin metode de genul acesta o facultate doar pentru a primi la sfarsit o bucata de hartie dilueaza inutil valoarea bucatilor de hartie existente deja.

Iar daca facultatea ta scoate de mult timp imbecili pe banda rulanta, de ce alegi sa fii unul dintre aceia?

Grow some balls.

PS: nu sunt programator, deci n-ai ce paine sa-mi furi
__________________
show version | include ([0-9]*)(_\1)+
Raptor is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2011, 20:11   #12
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Hai ca si tu exagerezi,poate omul e in an terminal,tu ii propui sa inceapa alta de la 0?Facultatea la noi o faci sa ai o diploma,marea majoritatea fac cu totul altceva fata de ce au invatat.Asta e tara astea sunt vremurile,un exemplu de moralitate in plus sau minus va fi tratat la fel de masa celorlalti ignoranti
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2011, 12:07   #13
ferdasyn
Member
 
ferdasyn's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Locking UK
Posts: 242
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

@raptor: cu atit mai putin ma intereseaza pe mine parerea ta, chiar nu inteleg de ce ai tupeul sa poluezi acest thread deschis de mine doar ca sa imi expui parerile tale... aici nu e sectiunea de generalitati unde sa iti expui elucubratiile si sa iti dai si tu cu parerea pentru ca crezi ca ai si tu una!
Ti-ai gresit tara in care sa propovaduesti morala, si esti de-a dreptul amuzant incercind sa fii mai catolic decit papa intr-o ultra ordoxie bizantino-balcanica.

Deocamdata EU am deschis acest thread, acest thread nu a incalcat nici o regula a forumului, si nici un admin nu a cenzurat si nu m-a atentionat in vreun fel cu privire la acest subiect. De cind esti tu Gheorghe dracu, jandarmul de serviciu al acestui forum si de cind parerile tale si adevarurile sau valorile tale au valoare de universalitate?

Daca poti sa stai on topic, daca poti fi constructiv bine daca nu cara-te si urla in pustii sau fluiera falsind daca tot fluieri cind vrei pe ce orice alt thread vrei tu dar nu pe asta... esti waaaay oofffff topic!!!

Daca aveai un pic de rabdare sa citesti primele mele postari vedeai ca nu am cersit nimanui nimic, voiam doar un link spre un alt forum, am fost reticent sa imi postez enunturile pina ce fanel mi-a cerut in mod expres sa o fac.
Am cu siguranta mai multe vertebre pe sira spinarii decit vei avea tu vreodata tu iar de marimea "oo"-lor din chiloti le las pe femei sa isi dea cu parerea.

Utilizeaza-ti timpul constructiv si scuteste-ma de parereile tale despre ce mi se potriveste sau nu.

Nimeni nu renunta la o facultate pentru o materie care nu ii place sau nu o stapineste.
Orice angajator iti da o proba de lucru si nu se asteapta din start de la tine la cine stie ce, te va trimite la cursuri de specializare daca chiar te-a ales si considera ca poate sa scoata ceva din tine si un profit de pe urma ta.
Chiar nu intentionez sa ma angajez programator nicaieri tocmai pentru ca am acea coloana vertebrala si acel bun simt de a nu ma baga unde nu imi fierbe oala... se pare ca tu nu ai habar de treaba cu bagatul nasului unde nu iti fierbe oala proprie

Sti de ce aleg sa o termin pe asta pe care am inceput-o? Pentru ca asa de incompetent cum ma crezi tu sint lider de promotie, in tiparnita asta de diplome unde imi tocesc coatele pe la cursuri si laboratoare zi de zi din cauza ca fara o hirtie de rahat la mina nu ai nici o sansa chiar daca esti uber calificat. Atit de incompetent si de necalificat cum sint, umil imi dau cu parerea pentru toti studentii din facultatea asta in senatul Universitatii tocmai pentru ca unii au considerat ca ceea ce fac nu mi se potriveste deloc

M-am apucat de facultatea asta la 35 de ani dupa ce am lucrat in domeniu suficient de mult timp... dar oare de ce ? pentru ca nimeni nu te ia in seama fara o hirtie la mina chiar daca stergi pe jos cu restul contracandidatilor la un interviu cind vine vorba de experienta.

De ce stau lucrurile asa? De ce e sistemul asa... nu ma intereseaza, si nu voi mai fi eu Don Quijote sa ma lupt cu el, ii las pe cei mai tineri sa fie moralisti si sa incerce sa il schimbe.

Multumesc pentru timpul pierdut parcurgerii acestui raspuns, daca nu ai ce face cu timpul tau, continua sa imi raspunzi, se pare ca vrei sa ai neaparat ultimul cuvint, e oricum ultima data cind iti raspund.
Auguri!
ferdasyn is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2011, 14:08   #14
Raptor
Senior Member
 
Raptor's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 356
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by ferdasyn View Post
Daca e necesar pot sa pun si enunturile numai ca n-as vrea sa se supere cineva sau sa ma faca cersetor...pt ca nu vreau pomana :P
Nu vrei de pomana, dar chiar tu propui sa pui enunturile. Right...

Quote:
Originally Posted by ferdasyn View Post
Totusi, nu ma astept ca cineva de pe lab501 chiar daca ar fi meserias la asa ceva sa aiba timpul sau dispozitia necesara sa imi dea o mina de ajutor, sau niste idei pentru inceput, dar poate s-o ivi cineva care macar sa ma indrume spre o locatie potrivita unde sa sau de niste oameni dispusi sa ajute un habarnist
Daca asta era tot ce voiai nu vedeam nici o problema, insa urmeaza:

Quote:
Originally Posted by ferdasyn View Post
Am gasit pe net algoritmii pentru unele dintre ele dar din nou, nu stiu daca sint exact ceea ce imi trebuie mie.
Quote:
Originally Posted by ferdasyn View Post
Adevarul e ca la mine e cam ghiveci cu algoritmii astia pt grafuri, am fost la toate cursurile, ni i-a prezentat proful pe mai toti, ne-a desenat pe tabla matrici din care elimina diverse elemente in urma unor reguli ale algorimtului... in fine, dar programele in C trebuie sa le concepem noi. Acum eu sint ferm convins ca deja le-au scris altii pina acum in tot felul de variante...
Carevasazica, ai gasit deja cam tot ce-ti trebuie pe net (inclusiv acele idei de inceput pe care le cereai asa umul in primul post ), insa n-ai nici cea mai vaga idee ce scrie acolo, nu vrei sa pui umarul sa intelegi si vrei sa vina cineva sa-ti traduca - tu n-ai ridica un deget.

Quote:
Originally Posted by ferdasyn View Post
Mai nasol e ca nu am baza, adica de asta si e un ghiveci generalizat la mine. In parte cred si din cauza ca noi nu am mai facut pseudocod, adica schitarea problemei si gasirea rezolvarii apoi trecerea la implementare in cod. Eu aici sint rupt de realitate si nu imi imaginez cum naiba sa aplic diverse bucatele de cod pentru ca nu am privirea de ansamblu. De asta ma gindeam la cineva binevoitor care sa poata sa imi zica inginereste asa :P cum sa asamblez puzzle ul.
Recunosti ca nu ai baza, faci acest lucru sa para ceva absolut normal scuzandu-te, dar tot nu vrei sa pui umarul sa intelegi ce ai de facut, preferi sa vina altii sa ti le faca, gratis daca se poate

Quote:
Originally Posted by ferdasyn View Post
Nu o sa ma leg cu catusa de tastatura ca si programator asa ca nu iti fa griji ca nu o sa-ti fur ciorba de sub nas... si pina una alta facultatille de info scot pe banda rulanta imbecili de mult timp si la un nivel mult sub cel pe care il am eu.
Quote:
Originally Posted by ferdasyn View Post
Sti de ce aleg sa o termin pe asta pe care am inceput-o? Pentru ca asa de incompetent cum ma crezi tu sint lider de promotie, in tiparnita asta de diplome unde imi tocesc coatele pe la cursuri si laboratoare zi de zi din cauza ca fara o hirtie de rahat la mina nu ai nici o sansa chiar daca esti uber calificat. Atit de incompetent si de necalificat cum sint, umil imi dau cu parerea pentru toti studentii din facultatea asta in senatul Universitatii tocmai pentru ca unii au considerat ca ceea ce fac nu mi se potriveste deloc
Luand impreuna cele 2 quote-uri de mai sus, sincer imi pare rau pentru studentii pe care tu ii reprezinti in senatul universitatii. Dar de ce ma mira? Sunt convins ca ai avea un viitor stralucit in continuare si in senatul Romaniei.
__________________
show version | include ([0-9]*)(_\1)+
Raptor is offline   Reply With Quote
Old 22-01-2011, 17:58   #15
ferdasyn
Member
 
ferdasyn's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Locking UK
Posts: 242
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default .

.

Last edited by ferdasyn; 23-01-2011 at 10:28.
ferdasyn is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2011, 16:17   #16
tphase
Senior Member
 
Join Date: Jul 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,427
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu de exemplu lucrez ca software developer de 7 ani... si nu am terminat facultate de informatica [nu s-a putut atunci], dar am luat job-ul in detrimentul altor absolventi de informatica care nu stiau decat ce au invatat la facultate.

Lucrez la un ERP distribuit si nu m-am lovit niciodata in 7 ani de cerintele de mai sus... am putea spune prin analogie ca sunt si eu un vai de capu meu, ptr ca nu stiu "algoritmi de nu stiu care" si nici absolvent de informatica nu sunt?

Am putea desigur, dar crezi ca m-ar interesa? Cat timp am background solid in .Net Framework 2.0 si 4.0, WPF / Silverlight / SQL Server / C# / proiectare interfete grafice & stuff... cat timp am un salar care-mi permite sa imi iau toate consolele momentului si orice high end cand apare? Poate omu de mai sus se afla intr-o situatie asemanatoare si e preocupat sa piarda timpul castigand bani decat invatand nu stiu ce algoritmi care poate pur si simplu, nu ii folosesc la nimic.
__________________
IMAWO INC : Proiectul de suport al micilor antreprenori prin soluții informatice personalizate.
www.imawo.ro
tphase is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2011, 17:26   #17
Raptor
Senior Member
 
Raptor's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 356
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Da, dar in acelasi timp tu nu pretinzi ca ai o diploma de la acea institutie care sa ateste ca ai absolvit acele cursuri inutile. Tu esti fair - nu stii respectivele chestii (pentru ca nu-ti sunt utile), insa nici nu pretinzi ca le stii.

Cunosc si eu developeri fara diploma si de obicei aceia sunt cei mai buni. Dar de ce sa ne mintim pe noi si pe ceilalti pentru o bucata de hartie?
__________________
show version | include ([0-9]*)(_\1)+
Raptor is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2011, 17:01   #18
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Originally Posted by Raptor
desi are cele mai bune intentii, nu realizeaza ca ajuta facultatile sa scoata pe banda rulanta incompetenti cu diploma.
Eu as propune sa nu ne erijam in judecatorii produsului finit al actualului sistem de invatamant...Daca ai dreptate sau nu, este mult mai complicat de vazut decat pare, cert este ca nu este cazul intodeuna sa oferi educatie gratuita pe net daca nu ti se cere acest lucru. Ce incerc sa spun este ca ar trebui sa fi putin mai temperat, predici unele idei care desi corecte pe hartie, s-ar putea sa nu se potriveasca deloc cu realitatea "din teren". Asta cel putin, este o utopie atat de dulce-acrisoara intr-o tara ca a noastra...

Quote:
in cazul in care ceea ce faci la facultate nu tie se potriveste (ca doar n-o sa stai legat cu catuse de tastatura), ai putea renunta la aceasta ca sa-ti gasesti ceva ce ti se potriveste.
Ai idee cati oameni chiar au OO sa faca asta? Sau cati oameni au cu adevarat OO sa se lase de ceea ce fac daca nu li se potriveste, sa lase banutzul din mana si sa riste pentru ceva ce le place si li se potriveste? Ia-l mai bland...nu faci decat sa-l indepartezi asa, nu sa inteleaga.

Quote:
Originally Posted by ferdasyn
@Raptor: nu am nevoie de posibilitatea incercarii tale de ajutor, iar cu ce exact esti tu de acord si cu ce nu, du-te si povesteste-i cuiva caruia ii pasa despre optiunile tale
My main man, vezi ca tu ai cerut ajutorul in acest thread, nu el. In situatia asta, nu toate parerile pe care le vei primi vor fi pozitive. Eu zic sa nu te ambalezi atat de tare, lucruri de genul acesta sunt inevitabile, la fel ca si neintelegerile dintre generatii, diminuarea problemelor celor tineri de catre cei batrani, sau dragostea sincera pe care si-o poarta reciproc evreii si arabii. Asa cum i-am spus si lui Raptor, nu ma intereseaza cine are dreptate, ma intereseaza sa discutati civilizat si sa nu faceti mare caz din asta. Da, aveti doua puncte de vedere diametral opuse. Asa, si? Nu puteti continua discutia in contradictoriu fara cearta, fara resentimente personale si fara agresivitate? Aceeasi chestie se aplica si la tine - prin atitudinea ta, in loc sa il convingi de ceea ce tu consideri just, o realitate a etapei din viata prin care treci, nu faci decat sa il indepartezi si sa ii intaresti convingerile. Ori asa dragilor, nu numai ca nu se ajunge la consens, dar nici macar de-o discutie inteligenta nu o puneti, din care sa mai invatati si voi sau altii cate ceva, deci...va certati aiurea.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2011, 18:13   #19
ferdasyn
Member
 
ferdasyn's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Locking UK
Posts: 242
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Thumbs up

Multumesc pentru interventie.
chiar asteptam pe cineva care sa puna un pic de ordine in threadul asta.
Este adevarat ca eu am cerut sfatul/ajutorul, mai degraba as spune ca initiasem acest thread in cautarea unui link spre un alt forum si nici prin cap nu mi-a trecut ca voi ajunge la asemenea discutii contradictorii pe un forum top quality unde pina acum am intilnit numai persoane demne de lauda si de tot respectul.

Dealtfel incepind cu iubitel si continuind cu tphase, s-a incercat temperarea conforumistului dar se pare ca fara succes, dorinta-i de a avea mereu ultimul cuvint fiind mereu mai puternica, nevoia-i de a da calificative si a pune stampile in stinga si in dreapta au denaturat complet sensul si rolul acestei discutii.

Elementarul meu bun simt imi spune sa imi vad de treaba, sa nu ma bag in vorba daca nu pot aduce o valoare adaugata acelei discutii, sa nu incurc inutil un om si, mai mult decit orice sa nu imi flutur pe sub nasul nimanui printzipurile curate ca lacrima, adevarurile-mi revelate intr-o perioada lunga de de doar 26 de ani de viata din care 3 de colegiu pe linga Politehnica Bucuresti.
E teribil de amuzant sa vad ipocrizia ce caracterizeaza un specimen care dupa ce s-a vazut cu sacii in caruta tine predici despre cum ar trebui sa fie sistemul de invatamint desi nu a miscat un pai iar gura i-a fost cusuta atunci cind facea parte din el. Cita lipsa de consecventa si cita ipocrizie!

Chiar doresc sa indepartez un asemenea individ, il doresc departe de aceasta discutie, si daca se poate si de acest forum daca asta e modul prin care intelege sa se exprime.
Din pacate niciunii din cei care au parcurs acest thread nu au avut nimic de cistigat,si nu din priciina mea, doar si-au pierdut timp pierdut iar eu nervi consumati inutil, de invatat nici nu poate fi vorba pentru ca sensul discutiei a fost denaturat voit.
In ceea ce ma priveste voi raspunde oricarui cititor interesat strict de subiectul initial al discutiei, cit priveste insa persoana care a spoit cu rahat acest thread... nu ma intereseaza nici macar o clipa din existenta lui efemera, insa ii astept prima miscare ostila.

Voi continua dialogul civilizat cu persoane care se califica sa poarte o discutie normala, constructiva, si care prin ceea ce scriu aduc valoare atit discutiei in sine cit si forumului. Nu pot sa mai continuu discutii cu exemplare care lalaie fals doar ca sa se auda pe siesi, urmatorul pas firesc unor asemenea indivizi e declararea unui razboi si trecerea la executarea operatiunilor militare pe cale de consecinta in viata reala.

Iti doresc o seara superba, domnule, inca o data multumiri pentru interventie.
Am de citit review ul tau despre raid ul de ssd uri A-data.
Cordial,
ferdasyn
ferdasyn is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2011, 19:11   #20
Raptor
Senior Member
 
Raptor's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 356
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by ferdasyn View Post
.
@ferdasyn: Pacat ca n-ai avut curaj sa lasi si postul asta needitat.

Curiosilor pot sa le trimit pe PM continutul original al acestui post, ca sa vedeti cine este de fapt acest ferdasyn. In eterna lui maretie, ferdasyn a avut bunavointa sa imi trimita pe PM continutul acestui post.
__________________
show version | include ([0-9]*)(_\1)+
Raptor is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
ma uit de juma de ora la carcasa(proiect) asta john_sheppard Carcase si surse 30 23-09-2011 07:48

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,142
Total Online: 3580

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 02:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.