lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 16-05-2015, 16:34   #1
Marmota
Ancient friend

Mentioned: 13 Post(s)

Default O noua casuta pentru ...

I-am gasit azi noapte in spatele blocului si deh ... plangeau asa rau ... ca la 2 noaptea eram la veterinar cu ei .. azi dimineata am fost si la deparazitat ...

Daca doriti sau stiti pe cineva care ar dori ..... sau dati sfoara .. sa gasim o casuta pentru fiecare din ei .....

Marmota is offline   Reply With Quote
Old 16-05-2015, 17:51   #2
Marmota
Ancient friend

Quote:
Originally Posted by ionutzu71 View Post
De unde esti?
Bucuresti

Daca stii sau vrei unu si esti cat de cat pe langa ... pot sa ii aduc eu
Old 16-05-2015, 18:08   #3
Marmota
Ancient friend

Quote:
Eu sunt din Pitesti, fiica mea de aproape 7 ani isi doreste un animalut. Sotia mea si cu mine am cazut de acord in acest sens. Daca ai drum spre Pitesti vreodata fiica mea si-ar dori pisoiul tarcat pe gri.
Ai PM
Old 16-05-2015, 18:34   #4
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 251 Post(s)

Ăștia or să crească super frumoși cu toții Îți luam și eu doi de pe cap să-i țină de urât "urâtului" meu, dar distanța este cam mare

Note amatorilor: animăluțele luate de pe stradă vor fi mereu recunoscătoare pentru asta și se atașează imens de voi.
Old 16-05-2015, 21:41   #5
Marmota
Ancient friend

Quote:
Cel gri este luat deja . Inca odata iti multumesc Bogdan!
Cu foarte mare placere ..

Un teaser mic

Si o mica gramajoara
Old 17-05-2015, 00:10   #6
mbc
Ancient friend

mbc's Avatar

Mentioned: 1008 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Awwww...

Daca eram mai aproape de Bucuresti cred ca luam si eu unul.
Old 17-05-2015, 00:59   #7
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Da, deci Garfields ăia sunt geniali
Old 17-05-2015, 01:23   #8
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

Mentioned: 237 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Enz0 Send a message via Skype™ to Enz0

Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 17-05-2015, 09:50   #9
Marmota
Ancient friend

garfieldsii se pare ca pleaca undeva la calarasi la cineva la curte ... care a spus ca ii vrea pe toti chiar ... dar tarcatul e asteptat de o fetita

Chiar ma bucura ca le-am gasit o casuta asa repede

Si rasa lor este - Pisica Europeana
http://www.zoo.ro/europeana
Old 17-05-2015, 11:27   #10
mbc
Ancient friend

mbc's Avatar

Mentioned: 1008 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

I see no miaw rating.
Old 17-05-2015, 11:36   #11
ktf
Ancient friend

ktf's Avatar

Mentioned: 66 Post(s)

PC-ul meu

Bravo dom'le, ai castigat o cafea gratis luni la munca
ktf is online now   Reply With Quote
Old 17-05-2015, 12:04   #12
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Quote:
Originally Posted by Enz0 View Post
P. much

@Marmota - vezi tu, și a mea tot europeană este A.k.a. tomberoneză. Pe cuvânt că-și justifică numele din urmă, n-am văzut animal mai retardat ca ăsta, dacă este un sac de gunoi destupat prin casă, țup în el. FFS.

În rest este ditamai lordul englez, "jeeves, buy me the most expensive cat bed. So I can sleep in its box".
Old 17-05-2015, 12:07   #13
s3r0t0n1n
Senior Member

s3r0t0n1n's Avatar

Mentioned: 110 Post(s)

PC-ul meu

Al meu doarme pe MacBook, pe rucsacul de la laptop sau pe tableta neveste-mii. Are o afinitate pentru lucrurile astea 3.
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 17-05-2015, 12:26   #14
Marmota
Ancient friend

Quote:
Originally Posted by ktf View Post
Bravo dom'le, ai castigat o cafea gratis luni la munca
Daca ma gasesti ... altfel ramane pe lunea viitoare

@Neo cu chestii de sarit ... nu tine de rasa ...e cat stuff .. nu stiu de ce

si a mea de 18 ani birmaneza ... orice chestie care o vede deschisa sau o poate deschide, si nu conteaza daca incape sau nu (cutie, dulap, sac, geanta de dama, you name it), este asa atragatoare ca se baga in ea ..... si dupa se uita asa mandra la tine si miau miau ..... desi nu mai poate iesi )))))

O data era sa plece cineva cu ea in geanta ... nu intelegea de ce e asa grea .. cand s-a uitat .... miau si ochi mari
Old 17-05-2015, 13:11   #15
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Quote:
Originally Posted by s3r0t0n1n View Post
Al meu doarme pe MacBook, pe rucsacul de la laptop sau pe tableta neveste-mii. Are o afinitate pentru lucrurile astea 3.
Al meu doarme pe ce vrea, dar de obicei sunt lucruri personale ale sclavi..errr oamenilor care trăiesc prin casă (chiar și musafiri). Ultima șotie a fost când a încercat să se bage în geanta recrutoarei de la ultima agenție care mă intervieva. I was liek "-.-".

@ionutzu71 - evită Whiskas, sunt niște jeguri groaznice. Ia-i Purina, sunt excelente, deși puțin cam scumpicele. Alui meu îi pica blana cu pumnul de la Whiskas

Doberman nu știu ce să spun, dar labrador - yes! My master plan is get golden retriever/labrador plus moar cats
Old 17-05-2015, 14:38   #16
s3r0t0n1n
Senior Member

s3r0t0n1n's Avatar

PC-ul meu

Nisip vs. Silicat:
- nisipul se curata mai usor pentru ca rahatul si pisu' se fac guguloaie si se aduna mai usor. Silicatul trebuie schimbat cu totul mai des
- nisipul este imprastiat peste tot de catre matz (i se lipeste de blana etc.), in schimb silicatul e mai usor de curatat (niste bobite cristaline le vezi cu ochiul liber oriunde)
- nisipul face praf, silicatul nu

Mancare:
- Kitkat, Whiskas si alte din astea sunt o aberatie. Contin o gramada de rahaturi.
- recomand: Proplan si Cat Chow
- hrana umeda e de evitat. Maxim maxim juma de plic dimineata si juma de plic dimineata
- ii poti da mancare normala (pentru oameni) dar sa nu fie prea sarata, sa nu contina piper sau altele

Accesorii:
- e oke sa ii gasesti matzului o jucarie din asta de plus foarte mica (al meu are un Shrek cat degetul meu mic) pentru ca se ataseaza de ea si o va considera jucaria lui
- inainte sa-i cumperi o casuta din aia incearca sa faci rost de una si vezi daca se joaca cu ea. Daca nu, nu-i lua. Ai sanse mari sa dai banii de pomana
- ia-i o chestie de ascutit ghearele. De obicei este o scandura pe care e infasurata o sfoara groasa
- ia-i niste iarba matzei uscata (gasesti la pet shop) si dai pe scandura de ascutit ghearele
- trateaza-l ca pe un membru al familiei. Se va adapta mult mai repede. Dati-i de mancare cand mancati si voi etc.
- ia-i clestisor de taiat unghiile
- ia-i o perie din asta: http://www.petpal.ro/ingrijire/perie...a-2-in-1-zolux . Musai din asta care are si dintii lungi si perii mici pe langa fiecare dinte lung. Gasesti la Animax 100%

Eu vin sambata la Pitesti. Daca e, ti-l pot aduce eu de la @Marmota ca vin cu masina si am si cusca de transport.
Old 17-05-2015, 15:41   #17
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Da, recomand silicat cu două mâini, nu am găsit și-a trebuit să iau granule normale săptămâna asta, pute oribil și a ajuns prin toată casa -.-

Hrana umedă eu îi dau un plic pe zi și este ok, nu recomand să împarți un plic în două pentru că se strică. Al meu slurpuie un plic dimineața, apoi în rest snackuie din mâncarea uscată ce-i mai trebuie.

Nu te complica cu jucării complicate sau de pluș. Bile de staniol suficient de mari să nu le înghită și se joacă până crapă cu ele. Pătuc/căsuță - nope, cutie de carton suficient de mare, pui o pătură pe care ai folosit-o o săptămână să te învelești cu ea și aia e. Oricum în rest doarme unde-s sclav...err oamenii

Dacă iarba mâței este catnip, ăla nu este tolerat de toate pisicile. Alui meu nu-i place. Dar trebuie obișnuit să-și ascută ghearele în carton din ăla (scândura poate fi periculoasă dacă face așchii).

Nu-i tăia tu unghiile! Aș sugera să nu-i tai deloc ghearele, pisicile cam au nevoie de ele să se joace/cațăre. Și-o să se cațere peste tot când mai crește oricum. Îl chinuiești inutil și este și foarte periculos pentru că dacă tai prea mult îl rănești.

Obișnuiește pisoiul cu perie cât e mic, altfel o să fie război permanent. La fel, nu te juca cu el cu mâinile pentru că altfel o să te zgârie nasol când i se întăresc gheruțele. Mâna este doar pentru mângâiat, jucatul este cu jucării, trebuie să priceapă asta.

Și mai on topic, watch the signs
Old 17-05-2015, 18:45   #18
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Pisicile fac de mici la litieră, eu unul n-am auzit de mâță care să facă aiurea prin casă decât dacă îi este tăiat drumul spre litieră (i.e. închisă ușa 'n' stuff).

Sfatul meu este să nu-i dai mâncarea pe care o consumați voi în casă din câteva motive:
- pisicile sunt carnivore, nu omnivore;
- au nevoie de foarte multe proteine;
- de asemenea, nu se împacă bine cu carnea de vită sau de porc (cu cea de pui da, dar trebuie să i-l faci fiert);
- este mai ieftin să-i iei câte un pliculeț de hrană umedă pe zi și un săculeț de hrană uscată pe lună și n-ai probleme cu el;
- al meu de exemplu este super-pasionat de ton la conservă (în apă, nu saramură sau ulei), poate mânca cam 3 zile dintr-o cutie; da, este cel pentru oameni, nu chestii pentru pisici Porționat cu grijă, apoi pus o folie de aluminiu peste cutia de conserve și băgat la frigider, se păstrează foarte bine 2-3 zile (dacă nu verși apa). Nota bene: pisicul pricepe că orice conservă tre' să fie ton și mă miaună constant dacă deschid pateu de ficat sau roșii în bulion - este conservă, must be tuna!

Jucați-vă cu pisicul pentru că este super energic și-o să vă miaune la creieri toată noaptea dacă nu-l alergați bine ziua. De asemenea, evitați laserele dacă nu sunteți exersați în a intui unde se duce mâța, dacă îi ajunge în ochi este nasol.

Văd că a început bine, doarme-n cutie
Old 17-05-2015, 20:42   #19
s3r0t0n1n
Senior Member

s3r0t0n1n's Avatar

PC-ul meu

Mancarea preferata a matzului meu e antricot de vita argentiniana. Frageda.

Si nu, nu fac misto.
Old 17-05-2015, 21:35   #20
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Probabil bea si apa plata
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules