lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Procesoare si chipseturi
Connect with Facebook

Procesoare si chipseturi CPU, MCP, MCH, ICH, IOH, etc


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 16-01-2020, 10:24   #381
Victor
Senior Member
 
Victor's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,081
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Red face

Quote:
Originally Posted by Gogu View Post
Vezi ca nu toate direct die frames vin cu toate acareturile, ce ai dat tu acolo e aia de la Rockit, nu e la fel pentru cea de la fermier, nu ai saibe, nu ai stand-off, nu ai nimic, doar pretul maricel.
In video ce a postat Ares saibele si stand-offs sunt de la EK, alea le am si eu, doar ca zice sa pui saibele pe spate la placa de baza ca probabil sa apese mai bine pe die block-ul.

Intrebare: e suficient de curatat cu o lama de cutter pastila sau ar trebui data si pe un smirglu putin sa fie lustruita? Si metal lichid trebuie pus si pe die si pe block sau e suficient pe die?
__________________
Old troll...

Last edited by Victor; 16-01-2020 at 10:26.
Victor is offline   Reply With Quote
Old 16-01-2020, 10:53   #382
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,968
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Liquid se aplică și și, altfel nu va face contact pe toată suprafața. Nu știu ce a rămas la tine urmă de reziduu, dar nu te sfătuiesc să dai pastila cu șmirghel. Nu mai bine pui o poză cu pastila?
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 16-01-2020, 11:28   #383
Ares
Senior Member
 
Join Date: Dec 2013
Location: Cluj Napoca
Posts: 499
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

Orice urma de solder ramasa pe pastila va afecta negativ racirea. LM se pune pe ambele suprafete.
Ares is offline   Reply With Quote
Old 16-01-2020, 11:54   #384
Victor
Senior Member
 
Victor's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,081
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Question

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Liquid se aplică și și, altfel nu va face contact pe toată suprafața. Nu știu ce a rămas la tine urmă de reziduu, dar nu te sfătuiesc să dai pastila cu șmirghel. Nu mai bine pui o poză cu pastila?
Nu m-am apucat inca.

Ma refeream la ce spunea mai sus @Gogu ca ai nevoie si de quicksilver, lama si polish.

Legat de metal lichid, am vazut mai multe clipuri in care spuneau ca e suficient sa pui pe pastila ca se ia si pe waterblock in special daca e nickel.

Ca sa pui pe waterblock metal lichid, cum nimeresti zona unde atinge die-ul? E vreo metoda de marcare? Nu-mi vine in minte o idee sa o marchez cu ceva ce poate sa ramana insemnat, eventual sa pun putina pasta pe die, sa pun block-u, sa inramez cu banda adeziva zona pe waterblock, sa o curat de pasta, pun metalu lichid si dupa aia dau jos banda? Nu-mi vine alta varianta...
__________________
Old troll...
Victor is offline   Reply With Quote
Old 16-01-2020, 11:59   #385
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,968
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu am aplicat mereu după ce am avut pastă preaplicată. În timp suprafața se pătează și chiar după ce o ștergi rămân urme unde a fost și pot fi folosite ca ghidaj. Înainte de aplicare eu pun bandă scoci perimetral și pun liquid doar acolo.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 16-01-2020, 12:00   #386
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,009
Mentioned: 322 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Quote:
Originally Posted by Victor View Post
Nu m-am apucat inca.

Ma refeream la ce spunea mai sus @Gogu ca ai nevoie si de quicksilver, lama si polish.

Legat de metal lichid, am vazut mai multe clipuri in care spuneau ca e suficient sa pui pe pastila ca se ia si pe waterblock in special daca e nickel.

Ca sa pui pe waterblock metal lichid, cum nimeresti zona unde atinge die-ul? E vreo metoda de marcare? Nu-mi vine in minte o idee sa o marchez cu ceva ce poate sa ramana insemnat, eventual sa pun putina pasta pe die, sa pun block-u, sa inramez cu banda adeziva zona pe waterblock, sa o curat de pasta, pun metalu lichid si dupa aia dau jos banda? Nu-mi vine alta varianta...
LM are o tensiune superficiala foarte mare si e posibil sa nu adere cum trebuie pe a 2a suprafata si de aici o sa rezulte un transfer termic foarte prost.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 16-01-2020, 13:49   #387
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Victor View Post
In video ce a postat Ares saibele si stand-offs sunt de la EK, alea le am si eu, doar ca zice sa pui saibele pe spate la placa de baza ca probabil sa apese mai bine pe die block-ul.

Intrebare: e suficient de curatat cu o lama de cutter pastila sau ar trebui data si pe un smirglu putin sa fie lustruita? Si metal lichid trebuie pus si pe die si pe block sau e suficient pe die?
Nu, nu stiu cum ai inteles tu asta, scrie clar in video "Do NOT install the ... that come with your EK waterblock...".
Ce a instalat sunt saibele de la Rockit, care vin cu kit-ul de direct die.

Dupa restul de intrebari pe care le pui iti recomand, din nou, sa stai linistit si sa nu te apuci de procedura, de fapt asta o recomand tuturor celor ce nu au toate ustensilele si "alifiile" necesare.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 16-01-2020, 14:46   #388
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

E anunț delid pe olx, București, cel cu 1 leu.
Pt 9900k e 150 RON. Executa și șlefuit die, etc.
Se poate trimite și prin curier.
recomand.
__________________
"nu mai exista dup-aia"
labuser is offline   Reply With Quote
Old 16-01-2020, 14:50   #389
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Ce treaba are slefuit die la direct die ? Esti constient ca direct die sta cam 0,1-0,2 mm sub nivelul die-ului, sper.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 16-01-2020, 15:04   #390
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pai ia siliciu "mort" de deasupra ca sa arunce caldura mai repede direct in waterblock/talpa coolerului.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 16-01-2020, 15:07   #391
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,968
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Mie mi se pare overkill să șlefuiești siliciul.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 16-01-2020, 15:41   #392
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Pai ia siliciu "mort" de deasupra ca sa arunce caldura mai repede direct in waterblock/talpa coolerului.
Ma bucur ca ai inteles, lol.

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Mie mi se pare overkill să șlefuiești siliciul.
Ai zis bine, ti se pare. E la fel de overkill ca si delid, pina la urma, ca se poate trai si fara.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 16-01-2020, 16:07   #393
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,968
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Șlefuitul nu îți aduce temperaturile alea frumoase pe care ți le aduce delidul.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 16-01-2020, 16:19   #394
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Gogu View Post
Ma bucur ca ai inteles, lol.


Ai zis bine, ti se pare. E la fel de overkill ca si delid, pina la urma, ca se poate trai si fara.
Daca formulezi cum formulezi mai asteapta-te la raspunsuri care nu-s pe limba ta.

Ai intrebat "ce treaba are slefuitul la direct die", o intrebare pe care am citit-o de 3 ori, asa bine a fost formulata.

DirectDie e cand arunci IHS si pui coolerul/wb in contact direct. Caz in care, pentru a-ti mai raspunde odata, are aceleasi beneficii.

Pe langa faptul ca scurtezi drumul pe care-l face caldura sa iasa din DIE, pregatesti si suprafata eliminand solderul ramas care numai plat nu e. Daca apesi pe die fara sa dai jos solderul ala risti sa-l si spargi.

Deci, daca nici acum n-ai inteles scot foaia si creionul... Sau reformulezi intrebarea.

lol

Sent from my MI 8 using Tapatalk
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 16-01-2020, 16:32   #395
Ares
Senior Member
 
Join Date: Dec 2013
Location: Cluj Napoca
Posts: 499
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pentru direct die nu se slefuieste pastila.

Atat de multa iubire pe aici, sunt emotionat deja
Ares is offline   Reply With Quote
Old 16-01-2020, 16:34   #396
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,293
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

Deci voi imi ziceti mie ca apasati cu coolerul/waterblock-ul, direct pe asa ceva?



Mai exista posibilitatea sa-l incalzesti cu suflanta incat sa se inmoaie solderul si apoi sa-l cureti cu un betisor de urechi sau carpa/servetel. Caz in care da, slefuitul nu e necesar decat daca vrei sa mai castigi o infimitate la racire. Dar daca arata ca in imaginea de mai sus nu poti sa pui nimic pe el si sa apesi.

P.S. Parerea mea e ca e mai mare phootaiul sa faci delid la un CPU soldered iar eu unul n-as face asta, discutam dpdv tehnic aici.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 16-01-2020 at 16:39.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 16-01-2020, 16:48   #397
Ares
Senior Member
 
Join Date: Dec 2013
Location: Cluj Napoca
Posts: 499
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

lol, pentru direct die se curata doar solder si atat, ramane die in pwula goala si pui peste el coolerul, cateodata e bine sa pui si ceva pasta
Ares is offline   Reply With Quote
Old 16-01-2020, 19:33   #398
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

@Boggy, ia invata-ma tu cum se face delid, vreau sa iti fiu ucenic, te rog mult.
Dar vezi ca procesorul din poza aia nu e 9900K, deci nu, nu se poate apasa cu talpa WB sau orice alt tip de cooler din motive tehnice care iti scapa maxim, desi le-am explicat mai sus si ai citit invers. Ma rog, se poate, dar trebuie modificari fie la socket fie la talpa cooler-ului.
PS. Pe fraierii astia sa ii pui la punct, www.youtu.be/s3kxo-70FmM
Dupa care der8auer si altii care vand prostii oamenilor si ii mint ca fac chestii imposibile.

@Arise, asa este, slefuitul nu iti aduce temperaturile alea pe care le aduce delid, aduce unele mult mai bune, in cazul 9900K.

Last edited by Gogu; 16-01-2020 at 19:45.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2020, 10:23   #399
Gaminggrade
Senior Member
 
Gaminggrade's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,599
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Gaminggrade
Default

eu am facut totul ca aici si in plus doar am slefuit pastila cu granulatie mare (2000-3000 parca).Am postat pe undeva ,dar nu mai stiu unde,daca imi aduc aminte bine diferenta mare era in load,nu mai existau acele spike-uri ,se stabiliza mai jos in load.
PS:am incercat prima data si cu pastila curatara cu lama perfect si nu reuseam sa am temperaturi decente,poate am gresit eu la ceva,dar aveam numai cate 100 grade din start,dupa "usoarea slefuire" a fost cu totul altceva,repet cel mai probabil gresisem ceva pe la montaj.
PS2:Acele " saibe se plastic" sunt foarte tampite,chiar conteaza altfel iti joaca tot sistemul de prindere ,iar la DIE nu merge lasa ca nu trebuie sa fie asa de strans sau lasa ca nu-i problema,trebuie sa fie perfect.Ideea e ca fara ele puse in spatele placii de baza mi se miscau suruburile efectiv...aveau ca un joc.

Last edited by Gaminggrade; 17-01-2020 at 10:27.
Gaminggrade is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2020, 12:41   #400
Victor
Senior Member
 
Victor's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,081
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

Din cate vad in clip, nici el nu are saibele de plastic pe EK. Deasemenea 2000-3000 din cate stiu e smirglu foarte fin pentru dat luciu, cu alea ai slefuit pastila? Si cat ai slefuit din ea? Cum poti masura cat iei din pastila? Eu m-am gandit ca se poate insemna cu un marker pe toata suprafata si asa macar stii cand ai luat un strat complet de pe tot die-u si daca e cat-de-cat drept...
__________________
Old troll...
Victor is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Discutii si experiente cu Ryzen Jim Beam Procesoare si chipseturi 1562 16-03-2024 01:45
Discutii si experiente cu IvyBridge MadMaxXx Procesoare si chipseturi 591 20-12-2017 23:43
Discutii si experiente cu Skylake-X, Kaby lake-X, si tot ce e lagat de platforma X299 MadMaxXx Procesoare si chipseturi 6 31-10-2017 10:44
Discutii si experiente cu Kaby Lake ryo Procesoare si chipseturi 453 14-10-2017 01:14
Review ? Intel Core i7 8700K & Intel Core i5 8600K ? Coffee Lake + AORUS Z370 Ultra G LAB501 Articole 59 02-10-2017 18:54

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,899
Posts: 782,716
Total Online: 2431

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by Kspic
- by Gotul
- by matose
- by Monstru
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:03.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.