lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi de baza
Connect with Facebook

Placi de baza De la pico-ITX pana la extended-ATX


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 14-06-2020, 02:00   #961
andreea
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 977
Mentioned: 43 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mi-e dor câteodată de crazypc
andreea is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2020, 02:39   #962
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Nu te supara, m-ai facut sa rad (nu o spun cu rautate sau ceva, ci asa, ca e cumva funny). In prima faza cu "raspuns optim", iar apoi ca ai reusit sa te contrazici singur.
Daca nu e turatia constanta la ventilator in idle, oare de ce ? Sau crezi ca pe placile cu procesoare AMD pur si simplu mufa aia e mai funky ea, asa, din neant ?
Logic, e pentru ca variaza temperatura, ca in functie de aia variaza si turatia ventilatorului.
La fel cu OCD, esti OCD dar lasi totul prin OS cu a lasat cel de sus, sa fie acolo la gramada, si asa mai departe. Nu se pupa astea doua.

Pe bune, daca nu ai exigenta necesara pentru a ajunge la radacina problemei, macar nu ma contrazice pe mine care am acea exigenta.
Iar rahaturile de monitorizare and shit nu le-as fi instalat, cu atit mai putin Ryzen crapster, daca nu cautam sursa problemei. De fapt, cei de la AMD in bezna mintii lor bezmetice afirma ca orice alt soft de monitorizare produce observer effect si de aia spike-urile de voltaj si temperatura, asa ca OK, fine, pun mizeria de Ryzen crapster, care minte in draci, ventilatorul vum vum setat sa nu faca vum decat pe la 55-60C, Ryzen master imi zice el cel mai cinstit ca de fapt 41-43C.

Si nu ai de ce sa-ti para rau, ca nu ai inventat tu procesoarele astea sau problemele

Ordinea fireasca a lucrurilor este alta, sau a operatiunilor, daca vrei.
Merge OK pe default, fine, trecem mai departe, daca e nevoie, la setari manuale, OC si alte cele. Insa daca nu functioneaza totul corect, in acceptiunea mea, la setari stock, nu vad de ce m-as chinui mai departe.

De ce iti spuneam sa cauti, e simplu, ca sa vezi amploarea problemei si sa nu ai impresia ca am avut eu ghinion si e un caz izolat.

Also, legat de undervolt, trecem peste faptul ca la Ryzen 3000 chiar scade performanta sensibil cand scade voltajul sub un anumit prag, daca faci asta manual, fara sa ai parte de crash sau ceva, dar, daca totul ar functiona OK, nu ai avea nevoie de undervolt, ca in idle voltajul maxim ar trebui sa fie pe undeva pe la 0,9V, si minim un 0,2V.
www.youtu.be/2wM3obN2pAE
www.youtu.be/JscRwIH3OAY
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2020, 02:40   #963
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by andreea View Post
Mi-e dor câteodată de crazypc
Pai ce te retine sa intri pe acolo ?
Dar nu inteleg ce era asa de minunat pe acolo, lol.
Pe CG acum 15-17 ani era nice, cam inainte ca multi sa se mute pe Crazy.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2020, 09:35   #964
andreea
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 977
Mentioned: 43 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am inceput sa scriu postul prin care sa raspund la intrebarile de mai sus dar am ajuns la concluzia ca ar fi fost mult prea lung si total offtopic (la fel ca si postul meu anterior). Asa ca ma opresc si spun ca e bine macar ca ai oportunitatea de a folosi si platforma intel atunci cand cea amd te-a dezamagit.
andreea is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2020, 14:15   #965
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

@andreea Priveste partea buna, a prins gluma cu "raspunsul optim".
Si eu am scris un walltext frumos alaturi de o bere rece "neflirtata" iar la final am recitit ce ai scris tu si am zis fuck it!
Cheers!

LE: In viata daca ma lovesti de lucruri pe modul auto intotdeauna incerc sa le rezolv.

Last edited by agarici cu pedale; 14-06-2020 at 14:28.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2020, 14:22   #966
andreea
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 977
Mentioned: 43 Post(s)

PC-ul meu

Default

Macar scriai neflirtata
andreea is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2020, 14:34   #967
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Corectat!
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2020, 14:53   #968
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Quote:
Originally Posted by Gogu View Post
Pai ce te retine sa intri pe acolo ?
Dar nu inteleg ce era asa de minunat pe acolo, lol.
Pe CG acum 15-17 ani era nice, cam inainte ca multi sa se mute pe Crazy.
Nu sunt sigur daca am inteles bine problema ta, placa de baza baga voltaj mare in cpu in taskuri single threaded, creste temperatura pentru putin timp, ai coolerul setat sa se tureze proportional cu temperatura si devine zgomotos?
Intreb pentru ca si eu am un 3700x si un nh-d14. Cu pbo off nu trece de 65 de grade in rendere, in jur de 55 in jocuri, iar in idle sta la 35. In office, browsing, chestii single threaded sare de la 35 la 45, mai scade, iar sare, dar eu am setat ventilatoarele de la cooler sa stea doar la o anumita turatie, nu ma deranjeaza ca se incalzeste procesorul cu 5 grade in plus.

Cu pbo on, temperatura urca spre 75 in render, dar in idle nu sare de 40.
E posibil sa fie placa de baza de vina la tine.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2020, 14:59   #969
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Pai nu ai inteles problema pentru ca nu ai citit, eu am explicat foarte clar, nu mai explic inca a x-a oara pentru ca nu are rost.
Lasa render, jocuri, etc, problema este exclusiv in idle, ca nu e chiar idle, de fapt. In mod absolut ridicol, spike-urile de temperatura din idle erau mai mari decat temperaturile in jocuri, si chiar in stress test mai scurt de 15 minute. Ceea ce e si normal, ca in nicio alta conditie nu arunca 1.45-1.50V in procesor.
Da, buna concluzia, e placa de baza, toate cele 4 de acum si restul din alte sisteme cu care m-am jucat

Last edited by Gogu; 14-06-2020 at 15:01.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2020, 15:08   #970
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Eu tot cred ca e din placa de baza, mai exact bios-ul nepus la punct. Si a mea baga la inceput 1.4-1.5v in procesor, apoi am facut update la bios si s-a potolit. Eu sunt multumit de temperaturi, sistemul este silentios si in load mare.
E posibil partea cu temperaturi de 70 de grade in idle sa fie eroare de raportare, iar daca nu e, poate fi bios-ul slab.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2020, 15:15   #971
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

De acord cu tine, clar e din placa de baza, doar ca e la prea multe ca sa fie o scapare minora. Evident ca am pus ultimul BIOS pe toate placile de baza, de fapt, e prima chestie pe care o fac, inainte sa instalez OS.
Nu are cum sa fie eroare de raportare, ca raporteaza la fel pe toate, si nu ce raporteaza ma deranjeaza pe mine, ca in mod normal nici nu stau sa ma uit, ci faptul ca temperatura afecteaza turatia ventilatorului. Adica ffs, cum sa il setez, PWM 20% pina la 80C ? Fuck that....nu e admisibil asa ceva.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2020, 15:22   #972
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Eu am nh-d14 cu ventilatoarele stock. Nu mai stiu exact setarea din bios, dar cred ca le tin undeva la 70% ventilatoarele, indiferent de temperatura. In configuratia asta, este silentios si temperatura nu trece de 65 de grade cu pbo off.

Eu ti-as recomanda sa cauti o turatie constanta care te multumeste la ventilatoare si sa vezi ce temperaturi ai la acea turatie.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.

Last edited by augustus; 14-06-2020 at 15:33.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2020, 15:27   #973
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by Gogu View Post
De acord cu tine, clar e din placa de baza, doar ca e la prea multe ca sa fie o scapare minora. Evident ca am pus ultimul BIOS pe toate placile de baza, de fapt, e prima chestie pe care o fac, inainte sa instalez OS.
Nu are cum sa fie eroare de raportare, ca raporteaza la fel pe toate, si nu ce raporteaza ma deranjeaza pe mine, ca in mod normal nici nu stau sa ma uit, ci faptul ca temperatura afecteaza turatia ventilatorului. Adica ffs, cum sa il setez, PWM 20% pina la 80C ? Fuck that....nu e admisibil asa ceva.
Il conectezi in alta mufa decat cea cpu? Controlat in functie de alta temperatura?

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2020, 16:06   #974
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

@Iubitel, nu, ideea era sa existe o rezolvare, nu workaround, ca asa exista multe.
@augustus, mersi, daca la tine 70% la ventilatoarele alea se numeste silentios, vorbim cu totul alte limbi. Dupa ideea asta, si cand sare temperatura in aer e mega silentios, de fapt, ca nu ajunge oricum la 70% decat peste 80C si cum nu ajunge la 80C....
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2020, 18:35   #975
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

@Gogu - ce ai facut pentru a izola problema?
Daca am inteles bine, ai intampinat probleme cu diverse placi de baza si procesoare.
Ce inseamna IDLE pentru tine? Stiu ca pare o intrebare stupida, dar multe se pot petrece in IDLE in windows 10, de exemplu. De asemenea, traficul de pe retea poate cauza probleme... Pana si SSD-urile fac chestii cand detecteaza IDLE...
Ai incercat sa elimini toti factorii externi, gen sistem de operare, retea, fluctuatii de curent, diverse dispozitive I/O ?
doru is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2020, 19:38   #976
Amok
Ancient friend
 
Amok's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Romania, Bucharest
Posts: 490
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ola baieti. M-am pus pe upgrade complet, momentan mi-am luat un Ryzen 3900x si v-as cere ajutorul la un sfat pentru un Mainboard.

Fostul CPU, 3930k, l-am tinut la 4.2 Ghz 7ani, OC 100% 24/7, deci cam asta vreau si de la 3900x, sa ii dau nitel OC bun de 24/7 si sa il tin vreo 3-4 ani asa.

Deci, mainboard-ul meu ideal e unul care sa duca asta fara probleme. Deci alimentare stabila etc.. In rest, daca am 6 SATA si vreo 6 USB3 Gen1 si 2 slot-uri M2, cam asta e toata pretentia mea la conectica. Nu ma intereseaza 10 SATA si 3 M2 etc.. etc..., ce ma intereseaza e un board solid, cu VRM decent (nu e nevoie de racheta spatiala totusi) sa tin probabil un 4.15-4.2 24/7, voi vedea ce poate 3900x-ul meu.

am observat ca au crescut preturile nitel, eu probabil ma duc pe la 1100-1200 buget max, sincer dupa suma asta cred ca e buget de TR4 boards (1500-2000+), din ce vad X570 chiar e o tampenie cu 3000-4000 la modelele de varf, pentru procesoare de buget de fapt.
Amok is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2020, 20:23   #977
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

X570 AORUS Elite, B550 AORUS Pro, MSI X570 Tomahawk - cam astea se invart in zona aia de pret si sunt si ok.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 16-06-2020, 10:27   #978
Amok
Ancient friend
 
Amok's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Romania, Bucharest
Posts: 490
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mersi Monstru
Amok is offline   Reply With Quote
Old 18-06-2020, 19:21   #979
norisss
Member
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 113
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
X570 AORUS Elite, B550 AORUS Pro, MSI X570 Tomahawk - cam astea se invart in zona aia de pret si sunt si ok.
Aveti idee cand apare Gigabyte in magazinele noastre?
norisss is offline   Reply With Quote
Old 18-06-2020, 20:05   #980
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Aparuse Z490 Elite acum 1-2 zile, nu stiu de X570
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Placi de baza pentru Intel Monstru Placi de baza 3071 18-10-2023 14:43

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,110
Total Online: 4072

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 18:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.