lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare


 
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Prev Previous Post   Next Post Next
Old 29-06-2013, 12:05   #1
Gicusan
Member
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 15
Mentioned: 0 Post(s)


Default Ce parere aveti de configuratie?

Salutari, domnilor.
Am 4-4,5 mii lei (4000-4500) si vreau sa imi iau un calculator pe noua platforma Haswell. Am studiat putin si vreau sa va intreb in ce masura este OK ce am ales.

Comentarii:
Am periferice, monitor.
P4 3000 Mhz pe care scriu are 7 ani si a fost o configuratie gandita sa ma tina multa vreme. Si asa a facut cu un upgrade de GPU. Vreau ca si acest PC sa tina cel putin 5-7 ani, daca nu mai mult cu un posibil upgrade la SSD, ram si placa video in minimum 3-4 ani. Nu ma intereseaza overclocking-ul pentru ca vreau sa ma tina mult calcul (sunt un zgarcit sau sa spunem ca am alte prioritati).
Voi folosi PC-ul in gaming sau browsing. Nu joc MMO-uri sau ceva de genul, nici shootere; joc RPG-uri si strategii. Banuiesc ca nu o sa am nici o problema cu Baldur's Gate sau TOEE sau chiar Skyrim. Intrebarea mea este daca 8G ram o sa faca fata in Civilisation 4 si Rome Total War (si cele doua serii in general) modate la greu pentru ca sunt mari consumatori de memorie.
Ramii Cruciabil Tactical par foarte OK, intrebarea este daca sunt suficienti 8G pentru joculetele mele mari consumatoare. Nu as lua 1 singur stick pt. ca un upgrade in 3-4 ani nu ar gasi acelasi produs sa fac un dual decent.
Sursa, procesorul sunt OK, daca aveti ceva de comentat, va ascult.
Placa de baza. Tot sovai intre un B85 si H87. Mai departe sovaie buzunarul. Merita diferenta de pret? Merita sa merg pe Asus (iar cativa leuti)? E cazul sa iau altceva? Am auzit de o tehnoologie Intel care iti permite sa tii cash-ul jocurilor pe SSD si care pare sa le faca mult mai rapide. Iar, merita?
Carcasa - am citit un review foarte bun pentru ea in care se sfatuia montarea unui fan in partea inferioara (de aceea e si in cos). E OK?
HDD - sovai intre Seagate-ul; simplu de 1TB si cel SVF. Primul e mai rapid si celalalt mai fiabil.
SSD - Samsung 840 e o noua tehnologie intr-un domeniu cu probleme. Totusi varianta Pro, sensibil mai buna si mai fiabila, e si sensibil mai scumpa. Idei?


Placa video nu e in lista pentru ca nu am inca banii disponibili pana la sfarsitul saptamanii viitoare. Plus ca nu este in stoc decat la Emag unde are un pret nesimtit.

Placa video Asus GeForce GTX 760 DirectCU II OC 2GB DDR5 256-bit

O sa achizitionez de la MediaDot sau Azerty care au pe acest sistem preturi egale, inclusiv dupa virgula
Si cele mai mici. Nu am rabdare sa imi iau o parte din produse in august de la emag, mai ales ca vor face ei niste smecherii si probabil ca nu vor avea in stoc best buy-urile - nu vreau cioara de pe gard.


Multumesc anticipat pentru ajutor.

Cos cumaparaturi:

Ventilator PC CoolerMaster MegaFlow Silent 200mm Red LED

Sursa Seasonic M12II 620W Bronze

HDD Seagate SV35 1TB 7200rpm SATA3 64MB

Carcasa Cooltek Skiron black/white

SSD SAMSUNG Seria 840 2.5 SATA3 120GB MLC (Basic Kit)

Memorie Crucial DDR3 8GB (2 x 4GB) 1600Mhz CL8 [Ballistix Tactical]

Procesor Intel Core i5-4570, LGA1150, 4 nuclee, Frecventa 3.2 GHz, Turbo 3.6 GHz, Cache L3 6MB, Intel HD 4600, Box [Haswell]

Placa de baza ASUS H87-PRO, Socket 1150, Chipset H87, ATX, Haswell


Total: 3.089,00 RON
Gicusan is offline   Reply With Quote
 

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Ce parere aveti de Debo ? Otman Magazine IT&C 260 29-04-2014 15:50
Fx 6300 ce parere aveti? Dexter81 Procesoare si chipseturi 12 25-12-2012 23:32
Ce trepiede aveti si ce parere aveti despre ele? tiribomba Foto/Video 15 08-08-2011 21:52

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,116
Total Online: 4166

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 19:45.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.