lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > User test & review
Connect with Facebook

User test & review Teste si articole facute de catre voi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 29-07-2009, 23:36   #1
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default Logitech kinetik 15.4 Mobile Backpack

De cele mai multe ori, cand auzim de Logitech (cel putin, in cazul meu) ne gandim la periferice de calitate foarte buna, cu design revolutionar, si performante peste medie. Nimeni nu cred ca s-ar gandi la un rucsack.
Recent, elvetienii de la Logitech s-au apucat de facut din ce in ce mai multe periferice pentru notebook-uri. Era de asteptat, deoarece vanzarile acestor produse sunt in crestere. Pe langa mousii si standurile lor renumite, Logitech au inceput sa puna la dispozitia clientilor si genti pentru transportul acestor " PC-uri ambulante".
Prima serie lansata de acestia, e numita "kinetik" si are in componenta 2 produse: Un rucsack si o geanta tip servieta.

Astazi vom vorbi despre Logitech Kinetik 15,4 Mobile Backpack. Acesta este, dupa cum o spune si numele, "geanta care se ia in spate" adica rucsack-ul.
Acesta vine intr-o cutie de dimensiuni medii. In interiorul acesteia, regasim rucsack-ul, "imbracat" intr-o punga de plastic, iar peste aceasta avem pusa o punga cu "buble-wrap". Bundle-ul este inexistent. Ceea ce primim este o carticica in care ne este descrisa garantia limitata a rucasck-ului, si doua cartonase in care ne sunt prezentate functiile rucsack-ului.

Last edited by kpy_here; 08-09-2012 at 12:38.
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2009, 23:37   #2
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default

Culorile folosite sunt negru pentru exterior si portocaliu pentru interior. Multi ar spune ca ar fii fost mai bine daca acesta era negru in intregime, insa, mie mi se pare ca arata mult mai bine cu aceasta combinatie de culori, conferind rucsack-ului un aspect profesional. Rucsack-ul are forma oarecum dreptunghilara,si seamana cu cochilie de broasca testoasa, datorita capacului exterior, facut din ballistic nylon. Acesta are o textura asemanatoare cu cauciucul. Chiar daca pare mare si grea, aceasta "carapace" este usoara si foarte rezistenta asigurand protectie foarte buna in cazul unei cazaturi sau lovituri. Acesta ii da rucsack-ului si un aspect aerodinamic, putand fii considerat un plus in cazul in care persoana care il foloseste este adeptul transportului pe doua roti. Capacul, sau carapacea, spuneti-i cum vrei, este prinsa pe fundul rucsack-ului cu un material asemanator cu pielea, care ii ofera o rezistenta sporita in cazul in care rucasck-ul este pus pe jos, sau este deschis in repetate randuri. Incastrat in acest capac, avem emblema si denumirea firmei "Logitech " gravate pe o bucata de aluminiu frumos finisata.
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2009, 23:37   #3
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default

Bretelele rucsack-ului sunt confortabile si moi. Acestea isi fac foarte bine treaba, distribuind in mod egal greutatea. Pe mijlocul bretelelor, mai avem o bretea pentru piept, care odata prinsa, nu da voie bretelelor sa se miste din pozita pe care ne-am ales-o, reducand balansul in cazul in care alergam sau greutatea este mai mare. Spatele rucsack-ului este foarte bine acoperit cu burete, sculptat dupa conturul spatelui, pentru a fii cat mai confortabil, si pentru a nu deranja in timpul folosirii. In partea de sus a rucsack-ului avem si un maner, care faciliteaza transportul sau manevrarea acestuia, fara a mai fii nevoie sa fie luat in spate.
In breteaua din partea dreapta, avem un buzunar special, care poate adaposti un music player, carduri de credit, sau bani, accesul la continutul acestuia fiind rapid si la indemana. Deasupra lui, avem si o gaura pentru casti, in cazul in care buzunarul este folosit pentru un player mp3.
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2009, 23:38   #4
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default

Rucsack-ul are 2 compartimente foarte incapatoare. Primul compartiment, din spatele carapacei, este destinat transportului diferitelor obiecte necesare (carti, camera foto, mouse, incarcator). Pe capac, avem 2 buzunare in care se pot pune mouse-ul sau webcam-ul notebook-ului, insa se pot folosi si pentru alte lucruri. Partea frumoasa este ca aceste 2 buzunare se pot detasa, fiind prinse pe capac cu arici. Capacul este imbracat pe dinauntru cu un material asemanator plus-ului, acesta fiind foarte delicat cu gadget-urile pe care le transportam, prevenind zgarieturile. In partea de jos a capacului avem o plasa neagra care tine pe loc lucrurile puse intre ea si capac.
In continuare, avem un compartiment in care isi pot face loc carti, dosare, mousepad-uri rigide... In fata acestui compartiment avem mici buzunare pentru carti de vizita sau card-uri, pentru instrumente de scris, si un buzunar perfect pentru portofel. De asemena, regasim si un carlig negru din plastic, de care ne putem agata legatura de chei. Acesta este conceput special pentru a nu ne pierde cheile pe fundul rucsack-ului (la cine nu s-a intamplat acest lucru?) si pentru a facilita accesul mai rapid la acestea. Deasupra acestora, mai avem inca un buzunar, de data asta cu fermoar.

kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2009, 23:39   #5
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default

Deasupra rucsack-ului, intre cele doua compartimente, si in laterala stanga avem cate un buzunar pentru acces rapid.
In al doi-lea compartiment, avem buzunarul pentru notebook. Acesta este intarit pe toate partile, pentru a oferii protectie maxima. Inauntru regasim acelasi material ca si pe capac, care ofera protectie anti-zgarieturi. In plus, avem si o banda elastica de culoare neagra care se prinde peste notebook, pentru a asigura astabilitatea acestuia. Prinderea acesteia se face cu arici, iar pe aceasta avem emblema si denumirea firmei "Logitech" gravate pe o bucata de piele neagra.
Langa acest compartiment, avem un buzunar special care favorizeaza transportul documentelor in siguranta, fara sa le deformeze colturile.
In parea de sus, avem un buzunar asemanator. Deasupra acestuia, avem inscrisa denumirea produsului.

kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2009, 23:39   #6
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default

Fermoarele sunt de calitate foarte buna. Pe fiecare fermoar avem gravat numele firmei, Logitech. Acestea sunt foarte placute la atingere, si dau senzatia de durabilitate. Compartimentele principale se inchid fiecare cu doua fermoare, acestea simplificand procesul de deschidere si de inchidere al rucsack-ului. Producatorul nu ne ofera informatii cu privire la comportamentul rucsacului in cazul in care ploaia ne prinde fara umbrela, insa va pot spune din propria experienta ca acesta isi face treaba foarte bine. Fermoarele celor 2 compartimente au un sistem de inchidere, care acopera fermoarul si nu dau voie ca apa sa intre inauntru. Totusi, acest rucsack are limitele sale. Nu va asteptati sa faceti baie cu el in piscina vecinului, ca nu cred ca o sa reziste , insa in cazul unei ploi, isi face treaba admirabil.



kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2009, 23:40   #7
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default

Inchei, prin a recomanda tuturor posesorilor de Notebook, acest rucsack. Este foarte incapator, foarte confortabil si foarte solid, iar daca va permiteti sa investiti o suma de aproximativ 200 lei intr-o geanta de notebook care are loc si pentru alte lucruri, va recomand sa va indreptati atentia spre acesta.

kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2009, 23:44   #8
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,142
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Felicitari pentru primul articol publicat pe forumul lab501! Este foarte interesant rucsac-ul prezentat de tine, desi, desigur, multi vor avea obiectii in legatura cu pretul acestui produs.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is online now   Reply With Quote
Old 29-07-2009, 23:48   #9
eXpander
Ancient friend
 
eXpander's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bistrita
Posts: 682
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to eXpander Send a message via Skype™ to eXpander
Default

Tot timpul mi-am dorit sa vad acest rucsac, dar nu am avut niciodata ocazia. Eu am zis ca mi-l iau doar de dragul de a-l avea, pentru ca nu am laptop si nu sunt pasionat de el

Felicitari, frumos review-ul, scurt si la obiect.
__________________
eXpanding Limits
eXpander is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2009, 00:09   #10
matose
Administrator
 
matose's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,829
Mentioned: 108 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose
Default

Frumos review-ul ! Misto si produsul dar un pic cam scump pentru gustul meu.
matose is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2009, 00:16   #11
eXpander
Ancient friend
 
eXpander's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bistrita
Posts: 682
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to eXpander Send a message via Skype™ to eXpander
Default

Pretul mi se pare bun, mai ales pentru ce ofera produsul. Alte backpack-uri similare ca dotari si calitate a constructiei de la Samsonite, sa zicem, sunt mai scumpe. Cel putin ce am mai vazut eu.

Asta ca sa nu mai mentionez ca am vazut multe genti mai scumpe, si nu ofera nici pe departe aceleasi facilitati precum Kinetik-ul.
__________________
eXpanding Limits
eXpander is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2009, 00:21   #12
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default

Parerea mea e ca la banii asta ( in jur de 200 lei ) e best buy cu siguranta.
Pana acum am schimbat 2, si cand il stric si pe actualul, tot kinetik imi iau

P.S. Multumesc tuturor
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2009, 20:36   #13
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Frumos realizat articolul
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 02-08-2009, 06:49   #14
Memphis
Senior Member
 
Memphis's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bucuresti
Posts: 1,000
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Memphis
Default

Un review de calitate, marca Kpy, dar omule, pe tine o sa te aduca la sapa de lemn perifericele logitech ).
__________________
Memphis is offline   Reply With Quote
Old 02-08-2009, 20:12   #15
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,142
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Pentru ca se numara printre primii membrii inscrisi pe forum, pentru activitatea intensa de pe forum, si nu in ultimul rand pentru primul review publicat vreodata pe forumul lab501, kpy_here este de astazi albastru. Felicitari si la mai mare!
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is online now   Reply With Quote
Old 08-08-2009, 20:48   #16
glaser
rulăr
 
glaser's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: In your mind
Posts: 632
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si eu am avut un kinetik si zau ca merita.In primul rind arata foarte bine,apoi ai loc ca-ntr-o dubita si,pe linga astea doua,iti protejeaza laptoapa a naibii de bine!
Il recomand din inima tuturor celor care tin la sculele lor.
__________________
Quote:
Originally Posted by matose View Post
Nebuni si maniaci nu sunt multi, dar toti sunt aici !
Singuratatea naste monstri
glaser is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Noutati despre telefoane mobile Monstru Telefoane mobile si alte gadgeturi 6289 06-03-2024 19:05

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,966
Posts: 783,875
Total Online: 2019

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by suzuki
- by Miru
- by LAB501
- by dixy
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.