lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-11-2019, 20:48   #161
bakhus
Senior Member

bakhus's Avatar

Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to bakhus Send a message via Skype™ to bakhus

Eu sunt de acord cu @DjLeco.
Nu cred ca problema e ca prea multi oameni nu isi exercita dreptul de vot, cred ca prea multi il au. Dreptul la vot e un privilegiu, nu o obligatie, aici e greseala... pe ideea asta ar trebui mers.
As extinde ce a zis Leco legat de oamenii in varsta (sa zicem de pe la 60 in sus) si la cei care nu au contribuit nimic la bugetul de stat sa zicem in ultimii 2 ani.
O tara ar trebui condusa ca o afacere. Produci ceva? Aduci ceva valoare? Atunci ai un cuvant de spus. Nu produci nimic si traiesti ca o lipitoare pe spatele statului (adica al celorlalti care muncesc), atunci nu ar trebui sa ai drept la vot, nu il meriti pentru ca nu e corect ca tu care nu (mai) aduci nimic sa hotarasti cum se administreaza banii celor care o fac.
Parerea mea, nu dati cu pietre
Old 12-11-2019, 20:50   #162
Tile
Ancient friend

Tile's Avatar

Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Treaba cu eventuala retragere a unuia din candidati mai mult ca sigur ca este reglermentata in legislatia electorala - deh trebuie sa ai planul facut si pentru astfel de eventualitati.
In situatia de fata nu se va intampla. Extrem de improbabil ca KJ si/sau VD sa isi retraga candidaturile pentru ca lupt pentru ciolan .
Old 12-11-2019, 21:03   #163
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 103 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
pe aia care prostesc atatea milioane de oameni cu niste lei la salariu cand costurile vietii cresc exponential, datoria statului creste exponential si.... surpriza, la un moment dat va trebui platita.
Hai sa facem un exercitiu:
- sa presupunem ca sunt profesor;
- in 2009 un anumit Basescu printr-un anumit Boc din PDL de "dreapta" imi iau 25% din leafa. Efectiv sunt cu 25% mai putini lei pe fluturas. In conditiile in care in 8 luni euro a crescut de la 3,6 lei la 4,2 lei si toate preturile in consecinta pentru ca ... euro;
- in 2012 un anumit PSD, dupa 3 ani de austeritate ca e "criza", desi eu vad ca doar pentru profesori este, incepe sa mareasca gradual salariul ca sa ma readuca la cel din 2009 de dinainte de taiere;
- in 2016 avem alt guvern care stopeaza cresterile;
- din 2017 revine un guvern PSD care reincepe cresterile salariale;
- cresterile salariale depasesc inflatia si cresterea efectiva a preturilor. Asta o spun cifrele de la insitutul de statistica.

Acum explica-mi tu cum trebuie eu sa ma sacrific inca o data pentru viitorul natiei/copiilor, pentru ca ceilalti sa o duca bine sau mai bine.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 12-11-2019, 21:07   #164
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 585 Post(s)

PC-ul meu

Pentru că urau gāndacul, furnica și viespea au votat insecticidul. Au murit toți, chiar și greierele, care nu a mers la vot.

De pe FB.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 12-11-2019, 21:13   #165
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 263 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Quote:
Originally Posted by Tile View Post
Treaba cu eventuala retragere a unuia din candidati mai mult ca sigur ca este reglermentata in legislatia electorala - deh trebuie sa ai planul facut si pentru astfel de eventualitati.
In situatia de fata nu se va intampla. Extrem de improbabil ca KJ si/sau VD sa isi retraga candidaturile pentru ca lupt pentru ciolan .
Citi un titlu la o stire ca vrea VD sa se retraga. Eram curios ce se intampla in caz ca se retrage cineva din turul 2. Castiga celalalt, ajunge altul in locul retrasului, se fac iar alegeri tur 1?
Old 12-11-2019, 21:25   #166
Tile
Ancient friend

Tile's Avatar

Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Nu as crede. Sa ia de la inceput cotopeneala ca in turul 1 e aiurea rau de tot ca asa ar tine-o din alegeri in alegeri.
Old 12-11-2019, 21:35   #167
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 126 Post(s)

PC-ul meu

Criza a inceput in 2008, cand toate sindicatele cu putere mare, inclusiv de la invatamant, nu s-au sinchisit de ceea ce urmeaza. Sa spui ca ti-au taiat salarii un an mai tarziu, negociate artificial fix cand se declansa criza, fara nici-o noima, e usor sarcastic.
Nimeni nu a trait bine in Romania dupa aceea, dar doar cei ce au putut fi reprezentati la nivel semnificativ de mare au obtinut inapoi acele drepturi. Chiar dupa un timp destul de lung, dupa niste procese costisitoare, cu dobanzile aferente, pe care ghici cine le-a platit si le simte cel mai mult: tot cel cu salariul cel mai mic.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 12-11-2019, 21:39   #168
multiplebanuripecg
Member

Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Nu vrea nimeni sa faca exercitii - chiar daca sunt foarte simple.

Daca ar accepta o confruntare Ioahnnis ar risca enorm - lumea ar vedea ca VD nu e chiar atat de proasta sau ca...Iohannis e cel putin la fel de prost.
multiplebanuripecg is offline   Reply With Quote
Old 12-11-2019, 21:54   #169
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Iohannis a avut dezbatere cu Ponta, iar Ponta este un individ redutabil īn dezbateri.
Nu există termen de comparație īntre Ponta și Dancilă.
Iohannis ăla mutu, s-a descurcat bine mersi.

Dăncilă merge pe victimizare, vrea să intre la dezbatere ca să facă pe căprioara jignită, să īl īntrebe pe Iohannis chestii despre cele 7 case și traficul de copii.
Asta deși dezbaterea ar fi despre viziunea candidaților privind Romania.

Iohannis nu are nevoie de dezbatere, plm... nici eu nu m-aș duce cu Dăncilă la nici o dezbatere, ce aș putea să discut cu ea?

Old 12-11-2019, 22:01   #170
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 161 Post(s)

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
Hai sa facem un exercitiu:
- sa presupunem ca sunt profesor;
- in 2009 un anumit Basescu printr-un anumit Boc din PDL de "dreapta" imi iau 25% din leafa. Efectiv sunt cu 25% mai putini lei pe fluturas. In conditiile in care in 8 luni euro a crescut de la 3,6 lei la 4,2 lei si toate preturile in consecinta pentru ca ... euro;
- in 2012 un anumit PSD, dupa 3 ani de austeritate ca e "criza", desi eu vad ca doar pentru profesori este, incepe sa mareasca gradual salariul ca sa ma readuca la cel din 2009 de dinainte de taiere;
- in 2016 avem alt guvern care stopeaza cresterile;
- din 2017 revine un guvern PSD care reincepe cresterile salariale;
- cresterile salariale depasesc inflatia si cresterea efectiva a preturilor. Asta o spun cifrele de la insitutul de statistica.

Acum explica-mi tu cum trebuie eu sa ma sacrific inca o data pentru viitorul natiei/copiilor, pentru ca ceilalti sa o duca bine sau mai bine.
Ce sa intelegi? Fix cat poti si te duce capul, daca nu taiau atunci salariile ne duceam pe pwla. Stai, parca inainte de Boc a fost Tariceanu premier care a spus ca este criza doar peste ocean, la noi nu ajunge. Si cand a ajuns,....a fost prost. Cand ai crestere economica e indicat sa faci investitii ca sa ai o baza cat de cat cand vine criza si cresteri de salarii cat iti permite bugetul in mod rezonabil , la noi totul a mers la burta, ba mai mult ne-am indatorat in perioada de crestere tot pentru burta.

Da, de profesori si-au batut joc cam toti pana acum, asta e un capitol aparte. Desi si aici jumatate ar trebui dati afara, sunt atatia incompetenti in sistem incat nu iti vine sa crezi.
Old 12-11-2019, 22:12   #171
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 571 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Deja ne poticnim in detalii. Hai sa ne intelegem un lucru, nu ma intereseaza salariile la stat sau salariul minim sau alte chestii de genul asta.

Insa guvernarea Boc a fost una dintre cele mai nocive pentru tara asta dintr-un milion de motive si chiar nu la profesori ma gandesc acum. Paradoxal, tinand cont ca omul ala e un primar excelent pentru Cluj in continuare. Pentru tara a fost insa un premier dezastruos, distrugand mai mult in privat decat ar fi putut distruge vreodata in segmentul de stat. Efectul acelor masuri de ***** il simtim inca si acum. Criza my ass, nu stiam ca exportam atatea bunuri si depindem atat de mult de Goldman Sachs si alte jagardele care si-au luat-o in bot atunci...

La fel, Klaus este un primar foarte bun pentru Sibiu. Ca si presedinte nu as putea spune ca a fost dezastruos... dar mai e timp
Old 12-11-2019, 22:12   #172
multiplebanuripecg
Member

Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

In turul unu poti refuza dezbateri - nu stai de vorba cu orice 1%.

In turul doi insa nu e voie - contracandidatul ala a fost legitimat de milioane de oameni, este obligatia ta de posibil viitor presedinte sa ii tratezi cu respect.

Asta ar fi fost valabila intr-o societate sanatoasa, nedivizata in psd-sti ciumati/prosti si tineri frumosi si liberi - pana si din numele taberelor e lesne de observat care sunt cei manipulati.
multiplebanuripecg is offline   Reply With Quote
Old 12-11-2019, 22:13   #173
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Auziti ma, dar legat de asta cu dezbaterea. Pe noi pana la urma ce ne intereseaza ca merg aia la tv sa se maimutareasc unul pe altul sau nu? Sunt singurul caruia ii este indiferent subiectul? Voi chiar v-ati uita la asa ceva? A, da, Klaus e ipocrit...dar cam atat.

Last edited by Monstru; 12-11-2019 at 22:15.
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 12-11-2019, 22:15   #174
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Cum zicea cineva mai sus, Klaus a tinut piept pisicului Ponta, Ponta e mult peste Dancila la acest capitol. Totusi, o dezbatere strict referitor la atributiile presedintelui ar fi binevenita.
Old 12-11-2019, 22:17   #175
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

N-ai inteles... A tinut piept, nu a tinut piept.. Mi-e indiferent. Dar TU... te-ai uita la asa ceva? Dintre astia 2...are cineva nevoie sa ii auda vorbind ca sa stie pe cine pune stampila? Intreb pe bune, nu ironic...
Old 12-11-2019, 22:17   #176
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 126 Post(s)

PC-ul meu

De acord.
Probabil ar fi si mai apreciat daca ar veni la o confruntare dar cred ca nu il motiveaza nimeni. Doar presa. Ca Psd zice de gura lumii.
Sincer, nu mi-as dori o bascalie in direct. Ar fi penibilitatea maxima...
kobro is offline   Reply With Quote
Old 12-11-2019, 22:24   #177
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
N-ai inteles... A tinut piept, nu a tinut piept.. Mi-e indiferent. Dar TU... te-ai uita la asa ceva? Dintre astia 2...are cineva nevoie sa ii auda vorbind ca sa stie pe cine pune stampila? Intreb pe bune, nu ironic...
Nu, nu e nevoie. Dar pentru o bascalie asa cum ne place noua romanilor, m-as uita Daca tot ne ducem pe pwla macar sa radem in timpul asta
Old 12-11-2019, 22:25   #178
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Default Alegeri prezidentiale 2019

Quote:
Originally Posted by multiplebanuripecg View Post
In turul doi insa nu e voie - contracandidatul ala a fost legitimat de milioane de oameni, este obligatia ta de posibil viitor presedinte sa ii tratezi cu respect.

Dăncilă nu vrea dezbatere. Ea vrea o confruntare televizată, dacă se poate cu un moderator favorabil ei īn care să se laude cu realizările ei īn cei doi ani și cum īn Romānia a curs lapte și miere. Īn același timp să īl īntrebe pe Iohannis el ce a făcut īn cei 5 ani, să īl īntrebe de traficul cu copii și cele 7 case.

Adică Dancilă vrea ocazia să se laude cu minciunile ei despre ce mișto au īnceput să se miște lucrurile īn Romānia și să īl ducă īn derizoriu pe Iohannis.

Old 12-11-2019, 22:28   #179
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

A, daca e vorba de circ, hai, mai treaca mearga, desi nu as baga mana in foc ca ar fi chiar atat de bun.

Arise - asa si, sa spuna ce a facut in 5 ani, cum e cu casele si ca nu face trafic de copii. Care e problema?
Old 12-11-2019, 22:29   #180
bakhus
Senior Member

bakhus's Avatar

Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to bakhus Send a message via Skype™ to bakhus

@multiplebanuripecg
"In turul doi insa nu e voie - contracandidatul ala a fost legitimat de milioane de oameni, este obligatia ta de posibil viitor presedinte sa ii tratezi cu respect."
Asta e valabil in cazuri normale, in cazul in care milioane de oameni legitimeaza o retardata careia ii curge scuipat din gura si cand tace, nu e obligatia nimanui sa o stearga de muci. KJ, ca a fost bun sau rau ca presedinte, a fost totusi profesor universitar din cate imi aduc aminte (sper sa nu gresesc, n-am chef sa mai google), nu pot sa-mi dau seama ce ar putea sa dispute cu oligofrena de vasilica cu v mic.
@Monstru
" Sunt singurul caruia ii este indiferent subiectul? "
Nu, nu esti singurul, sunt si eu satul de circ la televizor de pe vremea lui Basexu, m-ar interesa sa se bata pe proiecte indeplinite si crestere economica, nu sa se mascareasca la tv.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules