lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 28-04-2018, 16:18   #1
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 273 Post(s)

PC-ul meu

Default Vreau sa-mi iau masina. Help!

Salut,

vreau sa iau o masina in urmatoarele 2 saptamani. As mai incerca o data prin septembrie, dar as prefera sa iau acum. Sunt in Germania, nu stiu limba, iar la masini sunt praf, o sa fie destul de nasol sa ma deplasez prin tara pentru teste, o sa incerc cumva sa iau pe cineva cu mine de aici, insa alte optiuni nu vad ce as avea. Nu stiu ce sa fac la achizitionarea unei masini, ce se face, cum se face. Experienta ca sofer sa zicem ca conduc binisor, am lejer peste 100.000km condusi, mai mult in afara localitatii. Din cate imi aduc aminte, accidente doar unul uratel si nu din cauza mea cu masina de job. Daca are vreo relevanta masini conduse Golfuri de mai toate generatiile, Polo, 206, 306, Citronel, Kangoo, Espace, Transit Connect, etc. Altfel, iau masina pentru a iesi din localitate, nu pentru localitate, iar ca numar de km pe an estimez sub 10.000km.

Buget 6000-7000e. In caz de nevoie si daca e ultra fain ceva varianta, as merge pana in 8000.

Orientativ as vrea sa am urmatoarele optiuni:

- benzina, 1.6-1.8L
- 5 usi
- hatchback
- sa pot pune 2 biciclete in ea sau suporturi de bicicleta pe ea sau eventual pe carlig, daca are aceasta optiune
- faruri de ceata
- probabil incalzire in scaune
- senzori de parcare, ploaie, lumina(?!)
- air bag uri fara numar
- nu ma atrage pielea
- sistem de sunet ok
- sa fie cu alimentare pe bricheta, desi nu fumez, sa pot pune un telefon la incarcat, un mp3, etc
- oglinzi electrice
- nu ma deranjeaza sa fie break

Altceva momentan nu imi trece prin cap.

Prima optiune ar fi ceva japonez, cum ar fi Mazda 3 dupa 2010. Nu e o masina tare faina, dar am inteles ca e echilibrata din mai multe puncte de vedere. Alta varianta ar fi BMW seria 1, insa nu am buget de el si nici nu vad rostul sa il maresc doar ca am auzit ca ar fi fiabil. M-ar tenta un Mini Cooper, insa chiar daca nu avem copii, mi se pare o masina mica si care cam papa bani, chiar daca loc de 2 biciclete cumva cumva as reusi sa le fac loc in interior [emoji4] Ar mai fi Ford Fiesta/Focus poate de luat in calcul. Honda, Hyundai.

M-ar interesa cateva optiuni fiabile in bugetul alocat si ajutor din partea celor care au mers si au luat masina singuri de pe alte coclauri si ce ar trebui sa fac, sa verific, ce acte si ce siguranta am legat de km si in caz de teapa ce as putea face si ce sa evit in general.

Mersi!

Last edited by mirciusx; 29-04-2018 at 17:02.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 28-04-2018, 16:31   #2
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1032 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

2 saptamani? Wow...

Pot sa iti zic o singura chestie: toate masinile au priza de 12v in fata, unde poti pune bricheta. Nu toate vin cu bricheta in sine, dar toate vin cu priza respectiva. Sunt unele care au si la locurile din spate, pe consola si sunt unele care au si in portbagaj - in ideea ca poate pui o lada frigorifica acolo.

Succes!
(senzor de lumina = cand se face noapte se aprinde faza scurta).
Old 28-04-2018, 17:56   #3
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Ah, perfect, e bine de stiut. Mersi! Din pacate atat voi sta pe aici. Sincer, m-as muta aici Stau la tara, nu vrei sa stii e misto ii. E un fel de Sinaia mult mai curata, cu mai putina poluare, cu drumuri faine...Dar e frig in draci aici, stau in casa cu doua hanoracuri, e mai frig ca afara. 14 afara, 16 in casa )
Old 28-04-2018, 18:55   #4
fullrespect
Ancient friend

fullrespect's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Golf 6, Mazda 3, Opel Astra J, Ford Focus, Honda Civic, Kia Cee'd (dar mi se pare sub restul). Seria 1 e cam mică, la fel şi Mini Cooper, dar wow-factor-ul este mai mare. Sau dacă vrei spaţiu, Skoda Octavia 2 FL, dar s-ar putea să depăşească bugetul.

Testează-le pe toate, vezi care-ţi place şi ţi se potriveşte. Mie, de exemplu, mi-ar plăcea o Astra J cu xenon şi alte dotări interesante, dar asta nu e o preferinţă populară, cel puţin īn Ro.

Ceva de genul: https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/d...7-e54ee5210188

Last edited by fullrespect; 28-04-2018 at 19:05.
fullrespect is offline   Reply With Quote
Old 28-04-2018, 20:12   #5
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

@fullrespect frumusica, zau. Cam departe, 260km de mine. Asta cu potrivitul si testatul o sa fie tare ciudata faza, caci nu am unde testa undeva aproape ceva asemanator, drept urmare o sa rezum cautarile la 3 modele, maxim 5, astfel incat sa incerc sa merg la sigur cat de cat. Ceea ce e cumva la plesneala.

Hai si eu cu o Mazda 3.
Old 28-04-2018, 20:55   #6
Dnbs
Member

Mentioned: 4 Post(s)

Daca ramai acolo ia ceva cu norma euro cat mai ridicata si neaparat benzina. Daca iei de ex diesel si mai e si euro 4 s ar putea sa ai surpriza ca in 2-3 ani sa ai voie cu ea doar in curte.
Dnbs is offline   Reply With Quote
Old 28-04-2018, 23:12   #7
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 251 Post(s)

Quote:
Originally Posted by fullrespect View Post
Turbo Sport ftw
Old 29-04-2018, 00:32   #8
PSS
Ancient friend

PSS's Avatar

Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to PSS

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
@fullrespect frumusica, zau. Cam departe, 260km de mine. Asta cu potrivitul si testatul o sa fie tare ciudata faza, caci nu am unde testa undeva aproape ceva asemanator, drept urmare o sa rezum cautarile la 3 modele, maxim 5, astfel incat sa incerc sa merg la sigur cat de cat. Ceea ce e cumva la plesneala.

Hai si eu cu o Mazda 3.
vezi ca mazda aia e Euro4... cauta modelul dupa 2011 ca sa fie Euro5
Hint Hint.. cauta si Mazda6
PSS is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2018, 00:57   #9
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by PSS View Post
vezi ca mazda aia e Euro4... cauta modelul dupa 2011 ca sa fie Euro5
Hint Hint.. cauta si Mazda6
Emission Class Euro5
Emissions Sticker 4(Green)
First Registration07/2011
Number of Vehicle Owners1

Credeam ca e 5. Mna, cum nu ma pricep, intreb, pana la urma ce are?

Eww, Mazda 6. Nice! E misto, am fost cu una din 2010, dar nu am condus-o, eram chiar interesat sa o cumpar, mi-a placut, dar s-a tras pe fund la pret, il schimba mai mereu si era si nehotarat omul (in Romania). Dar nu mi-e foarte utila din pacate, motiv pentru care as cauta inainte hatchback.

LE.
@Dnbs Pai benzina si ziceam, ales astfel pentru ca, chiar daca nu ma pricep, inteleg diferenta dintre cele doua combustibile si cum se comporta la condus. Am fost cu seria 7 cu ~250km/h, desi nu sunt adeptul la viteza, asa a fost sa fie. In general condus extern 100-120km/h, iar daca drumul e bun si lejer, urc mai sus nitel 140-160km/h. Una peste alta, benzina ramane.

@fullrespect am inteles ca nu sunt prea sunt indicate motoare turbo pe benzina de capacitate cilindrica mica. It's bad or good thing?

Last edited by mirciusx; 29-04-2018 at 01:05. Reason: LE
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2018, 01:13   #10
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Call me crazy, dar incep sa ma gandesc la Mazda aia tot mai mult si ma bate gandul sa ii dau un telefon la om si sa ii propun o intalnire. Ce nu imi place la ea e faptul ca e cam shiny, cam cromata pentru gusturile mele ) Daca aveam pe cineva aici de ajutor mergeam sa o vad.

Adevarul ca visam una rosie (am impresia ca sunt nitel mai scumpe) ca sa se potriveasca cu echipamentul de la bicla #jk sau una verde (parca doar la M2 gasesc asta), pare placut verdele ala de la mazda.

Daca as fi soferist mai serios 20k/an si as fi vrut sa iau ceva as lua Mazda 3 break sau sport, modelul nou, fara sa fi facut threadul asta. Culmea, in general mie imi place Audi. M-am indragostit de gecko, am facut si scoala de soferi pe Audi, na, mai multe adunate asa, de-a lungul timpului. Ar merge si un A3 cred, pe langa Mazda 3, dar mi-e ca ma rupe la intretinere
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	a_20.jpg
Views:	196
Size:	69.8 KB
ID:	62403   Click image for larger version

Name:	verde mazda.jpg
Views:	186
Size:	131.2 KB
ID:	62404  
Old 29-04-2018, 08:10   #11
fullrespect
Ancient friend

fullrespect's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
@fullrespect am inteles ca nu sunt prea sunt indicate motoare turbo pe benzina de capacitate cilindrica mica. It's bad or good thing?
Aşa umblă vorba, că motoarele turbo de cilindree mică sunt mai puţin fiabile īn timp, īnsă aici eu aş īncadra motoarele īntre 0.9 - 1.2, 1.4 e deja mai măricel, iar la cum spui tu că vei merge (adică nu vei alerga excesiv maşina, Vin Diesel style), nu vei avea probleme.

La Opel mai este şi 1.6 Turbo 180hp care se mişcă frumos, frumos, dar şi consumă.

P.S. Nu e rea Mazda aia, dar sper că se pot īndepărta cu uşurinţă coşmarurile alea cromate. Ugh.

P.S.2 Ceva puţin peste buget: https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/d...c-ba9e94c9621c

dar 80.000km, 6/2011, garanţie, dotări peste medie pentru hatchback benzină, din poze arată impecabil, aproape ca nouă. Singurul minus - sistemul audio CD400 este slab.

Last edited by fullrespect; 29-04-2018 at 08:29.
fullrespect is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2018, 15:33   #12
scutyjunior
Senior Member

Mentioned: 24 Post(s)

Am coleg serviciu cu Seat Leon 2011 1.4 125cp care la drum intins consuma cat Passat-ul meu 1.8T 150CP, insa in depasiri trebuia sa tai AC ca sa nu tremur cu 4 persoane si bagaje in masina. Masina respectiva a luat foc mergand pe drum si a fost luata de noua din reprezentanta ...
scutyjunior is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2018, 17:00   #13
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 469 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Salut,

vreau sa iau o masina in urmatoarele 2 saptamani.
...
Orientativ as vrea sa am urmatoarele optiuni:

- benzina, 1.6-1.8L
- 5 usi
- hatchbag
...

hatchbag? Pe bune?!?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 29-04-2018, 17:02   #14
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Default Vreau sa-mi iau masina. Help!

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
hatchbag? Pe bune?!?

Hatchback, folosesc autocorect. Dar mersi de ajutor!

Ps Văzusem și eu gresala, am zis ca o corectez și am adormit cu telefonul in māna. Aia sa fie sigura problema pe care sa o am.
Old 29-04-2018, 17:42   #15
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 176 Post(s)

PC-ul meu

I found this offer at mobile.de:

https://m.mobile.de/fahrzeuge/detail...utm_medium=ios

Ford Focus Lim.EcoB Titanium*XENON*Parkassist*Start/S
First Registration: 08/2011
Mileage: 78,800*km
Fuel Type: Petrol, E10-enabled

Price: €8,590

Audi A3 Sportback 1.8 TFSI Attraction
First Registration: 04/2010
Mileage: 121,600*km
Fuel Type: Petrol

Price: €7,590

Volvo V 50 Kombi 1.6 Kinetic/Klimaauto/PDC/RadioCD
First Registration: 04/2009
Mileage: 109,000*km
Fuel Type: Petrol

Price: €6,790

Old 30-04-2018, 19:44   #16
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Mersi, Vibe, pentru oferte.

Multumesc pentru ajutor! Cu unii am trecut pe privat si mai schimbam rapid o vorba acolo.

Ce ar trebui verificat la cumparare si cam ce se face? Eww, stiu, dar e prima masina pe care voi merge sa o cumpar. Ce se intampla aici, pentru cei care au mai fost si au cumparat. @Iubitel ziceai ca ai mers singur si ai luat masina, ai intampinat probleme, ce au facut la achizitionarea ei?
Old 30-04-2018, 20:14   #17
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 91 Post(s)

Am verificat seria sasiu in prealabil pentru a fi sigur ca acei km sunt reali. Evident am cautat un autohaus cu mai multe tranzactii si review-uri ok. Asta avea 4.1 stele din 5, recenziile negative aveau niste motive haioase de la clienti gen mbc. Apoi am negociat un pic, am depus avansul si am plecat la drum.

Nu stiu ce plm curatenie fac nemtii, dar masina era efectiv ca si noua in interior si inca are un miros de nou dupa 5 luni. Reprezentantul a pus niste numere de dealer pe masina, nu am inteles exact care e treaba dar cert e ca am rulat vreo 30 km, totul ok, am primit 2 seturi de jante, efectiv nu prea am avut de ce sa ma plang. Actele au durat fix 45 minute pe ceas, asta asa ca fapt divers.

Fast forward dupa 5 luni si 13K kilometri nu am intampinat absolut nici o problema, nu sunt multi km parcursi dar presupun ca daca era ceva putred as fi putut sa imi dau seama.

Asta am facut eu, o fi bine.... o fi rau.... who knows .... who cares. Spor la cautari, cu siguranta o sa gasesti ceva pe gustul tau.

Sa iei masina sh din Romania e ca si cum ai merge in Thailanda si in loc de o femeie sexy in pat te trezesti cu un pularau care o are mai mare ca tine, nu zic mai multe ca mbc o sa ma bage instant la ignore

Last edited by Iubitel; 30-04-2018 at 20:21.
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2018, 20:55   #18
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 256 Post(s)

@Iubitel ce masina ai luat ?
Quote:
Asta avea 4.1 stele din 5, recenziile negative aveau niste motive haioase de la clienti gen mbc
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2018, 21:13   #19
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1032 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Sa iei masina sh din Romania e ca si cum ai merge in Thailanda si in loc de o femeie sexy in pat te trezesti cu un pularau care o are mai mare ca tine, nu zic mai multe ca mbc o sa ma bage instant la ignore
Deci zici ca am teava scurta... urat, foarte urat
Old 30-04-2018, 21:34   #20
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Sa nu generalizam.
Masina SH din RO este foarte buna daca o gasesti la un proprietar ok. Foarte rar asa ceva dar mai gasesti.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules