lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 04-01-2020, 20:13   #1
Sidd
Member
 
Sidd's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Cluj-Napoca
Posts: 15
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default Problema TV Philips + Microlab Solo 7C

Salutare si la multi ani! Am acest model de TV https://altex.ro/televizor-led-smart...HD43PUS730412/ si vreau sa-l leg la boxe, problema e urmatoarea: TV-ul are doar o iesire optica si un jack pentru casti. Conectate la iesirea de la casti functioneaza perfect, atat ca nu pot controla volumul direct de la butoanele telecomenzii (pot, dar trebuie sa intru in meniul televizorului unde are control separat pentru volumul din casti). Am cumparat un adaptor digital-analog modelul acesta: https://www.emag.ro/convertor-semnal...scenario_ID=52 ,conectat prin cablu RCA dar nu merge (nu am sunet). Initial am crezut ca e stricata "chinezaria" dar am testat la PC si functioneaza. Imi scapa ceva? Multumesc anticipat.
Sidd is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2020, 21:38   #2
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Problema e TV-ul nu aparatul, mai exact implementarea slaba a softul din TV. Personal urasc Philips in materie de TV si electrocasnice bucatarie.

Majoritatea TV-urilor Philips nu stiu sa controleze volumul independend pe iesiri din remote, din cauza asta si muuuulte altele am renuntat demult la acest brand si sunt hater am trecut la Sony si LG care ofera mult mai mult. Inainte avea pret pe masura si iti luau ochii dar s-au nesimtit, ba chiar au renuntat si la remote-ul ala misto cu keyboard pe modelul tau care a fost dealbreaker pt mine.

In realitate esti limitat la SoundBar-uri care stiu HDMI CEC, doar alea vor face ce vrei tu si cel mai probabil va trebui sa iei tot de la ei ca sa fie compatibil 100% totul si din pacate au doar variante naspa ca si calitate sunet si scumpe, adica Solo 7 tau e chiar misto, am vrut de atata timp sa iau si eu asa ceva dar am lasat-o moarta.

Faptul ca nu-ti merge transformarea de pe digital pe analog doar imi confirma imbecilitatea lor de a lasa liber la a folosi si alte produse, din cauza asta probabil nu negociaza cu el corect. Incearca totusi sa-l alimentezi dintr-un alimentator de telefon de 2A ca sa vedem daca scoate ceva si sa te mai joci prin meniul lui pe la partea de audio. Din cate stiu modelul tau are un singur port de 0.9A si unul de 0.5A si e posibil sa nu functioneze corect din cauza asta, macar asa afli un lucru clar.

Te rog sa ma scuzi ca ti-am taiat avansul cu TV_ul dar asta a fost experienta mea in materie de audio cu Philips. Daca nu aveam remote-ul la microlab-ul meu era nasol, chiar si asa stateam cu 2 remote-uri langa mine, la 6 luni am vandut TV_ul ) Ba chiar am incercat si ceva soundbaruri si le-am dat retur.

Last edited by agarici cu pedale; 04-01-2020 at 21:42.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2020, 22:12   #3
Sidd
Member
 
Sidd's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Cluj-Napoca
Posts: 15
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

@agarici cu pedale - multumesc pentru raspuns, am incercat cu un incarcator de LG V30 1.8A, din nefericire nu a mers (poate trebuie mai puternic :-?) Referitor la TV mie unul imi place (in special pentru Ambilight) + se misca foarte fluid @Youtube. Boxele sunt Solo 7C new (cu telecomanda!) si in cel mai rau caz raman cum ai spus tu, cu ambele la indemana Am sa incerc sa-l alimentez dintr-un laptop cu USB3, elimin astfel posibilitatea sa fie problema din sursa.
Sidd is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2020, 22:15   #4
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Insemana ca nu poate negocia deloc cu aparatul, da-i retur cat mai poti.
Nu e problema alimentarea daca nici cu ala de 1.8A nu a mers,degeaba bagi in usb 3.0, cablul din pachet nu e 3.0 si nu ajuta, e cablu ordinar cu 2 fire + si -
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2020, 23:22   #5
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
esti limitat la SoundBar-uri care stiu HDMI CEC, doar alea vor face ce vrei tu si cel mai probabil va trebui sa iei tot de la ei ca sa fie compatibil 100%
What he said. Am avut aceiasi problema, si am renuntat la Solo 9C pentru un Soundbar care sa se pupe bine cu TV-ul.
TBH, nu regret schimbul.
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2020, 14:02   #6
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

@kpy tu parca aveai samsung nu ?

La ce tv-uri "smart" (treaba asta e stupid AF) mai e treaba asta ?
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2020, 17:06   #7
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default

Da, e Samsung. Soundbar-ul tot Samsung.
Chiar si asa, uneori mai greseste tipul de sunet, si trebuie sa schimb eu manual pe Dolby Digital cand dau play la un film.
E de cacao dar momentan sunt multumit
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2020, 17:22   #8
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am incercat de curand sa imperechez un soundbar de la LG cu Sony, all good cu TV-ul pana vroiai sa redai pe BT ... nu tinea conexiunea activa mai mult de 2-3min pe BT si se trecea pe Optiv/HDMI ARC pentru ca era prioritar ... cmon LG.

DPMDV sa le trag mumu producatorilor de soundbar-uri ca-si fac produsele doar pentru produsele lor intentionat.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2020, 12:47   #9
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Si tu ai face la fel in locul lor.
Vrem softuri destepte pe tv-uri in timp ce vrem 999K cu Hdr999+ si 999rezolutie la 2000 lei.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2020, 19:15   #10
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Bai nu are treaba bugetul pe partea asta absolut deloc si nu, nu as face chestia asta fiindca as vrea sa vand cat mai mult si mai calitativ, logic nu ?
Tot ce inseamna iesire optica trebuie sa fie standard.
Faptul ca un TV da semnal/lumina sub forma de puls in standby sau altul nu da semnal deloc cand e oprit e un bullshit facut ca sa fie compatibile intre ele iar daca suni la LG ei ti-o trag la mumu direct spunand ca noi nu testam produsele cu alte TV-uri decat cu ale noastre... pai FGM de producator Fuck that.

Deci pe soundbar-uri nu exista standarde plug an play... teoretic merg toate, in practica nu. Cred dar nu bag mana in foc ca philips si samsung nu au rahatul asta de politica, nu stiu de soundbar-urile sony ca nu am testat acasa.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 06-01-2020, 21:44   #11
Sidd
Member
 
Sidd's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Cluj-Napoca
Posts: 15
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pana la urma alta solutie pare ca nu am decat sa raman cu 2 telecomenzi ... f**k you Philips!
Sidd is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,125
Total Online: 3609

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 22:24.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.