lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi de baza
Connect with Facebook

Placi de baza De la pico-ITX pana la extended-ATX


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 10-06-2019, 12:29   #421
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Nu era ordin, era o concluzie logica
Nu e nevoie sa imi justifici cu ce spune vari-reviews care pun un screenshot din RMAA si gata concluzia, nu de alta, dar tai singur creanga de sub picioare crezand asa ceva si pe mine ma convingi fix ca respectivii nu fac efortul de a testa subiectiv.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2019, 12:32   #422
Dacus
Senior Member
 
Join Date: May 2018
Location: Bucuresti
Posts: 295
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by labuser View Post
@droopy_ro
din experienta voastra, overall ce e mai bun pt audio, Asus, Gigabyte sau MSI ?
multumesc
Exact cum a scris Gogu, nu-i nicio diferență. Diferențe sunt între generații, în general, mai nou înseamnă mai "bun".
Am citit o grămadă pe posturi pe net privind calitatea sunetului onboard, mulți plângându-se de zgomote/interferențe chiar la plăci de bază de top.

În general, presupun că soluțiile onboard produc un sunet decent. Dacă vă uitați la toate sistemele actuale cu răciri pe apă de sute de eur și ventilatoare cu luminițe, NICIUNUL nu are placă de sunet, TOATE au sunet onboard. așa că sunetul în PC a devenit secundar.

Eu n-am încercat niciodată sunet on board, am avut întotdeanua în calculator o placă de sunet (prima placă de sunet a fost Aureal 3D pe un AMD K6-2). Actuala combinație placă de sunet + căști se aude cel mai bine.

Fiecare cu urechile și piticii lui, eu țin încă bătrânele Sennheiser HD 595, am schimbat pad-urile de două ori deja (eu sunt mai moș, încă mai am DVD-RW în calculator), dar "CODEC vs. placă de sunet + căști Hi-Fi" e o discuție pentru alt thread.

Ca idee, eu am rămas cu o platformă care are PCI, numai ca să nu renunț la placa de sunet actuală, care a înlocuit Creative X-Fi Platinum cu un salt foarte mare de calitate a sunetului.
__________________
"Spatiul public e ala care nu dispare daca trag eu serverul din priza. - Monstru dixit"

Last edited by Dacus; 10-06-2019 at 13:22.
Dacus is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2019, 12:38   #423
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Asta cu placa de baza ATX si carcasa goala, doar o placa video folosita, eu nu prea o inteleg, macar pentru motivul asta si as lua placa de sunet
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2019, 12:49   #424
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by Gogu View Post
pe mine ma convingi fix ca respectivii nu fac efortul de a testa subiectiv.
Păi... e de bine, nu? Nu vrem să facă eforturi de a testa subiectiv.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2019, 12:58   #425
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Pai partea asta de audio chiar e subiectiva, din pacate, sau din fericire.
Asa, toate ... astea de pe placile de baza ies decent in teste, de fapt eu nu am vazut unele sa fie sub "very good" la concluzia finala, iar cand le asculti pe o pereche de casti mai decente, nu din alea de gaming sau mai stiu eu ce prostii, sau pe niste boxe decente, suna de nu intelegi ce se intampla.
Iar ca sa fie si mai confuza treaba, o placa de sunet sau un DAC extern, care subiectiv suna chiar bine, testat cu RMAA ies tot "very good" sau "excellent", deci, teoretic, sunt pe acolo cu implementarile de pe placile de baza, right ?
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2019, 13:15   #426
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,072
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Hai ca v-am prins la audio: am o problema cu un bazait de fond.

Se dau:
- placa de baza ASRock AB350m pro4 - Realtek ALC892 Audio Codec
- monitor Fujitsu P27T-6 - cu intrare audio jack
- cablu jack jack - 2m standard

Am un bazait de fond cand conectez audio out la monitor prin jack.

Cand am sunet prin monitor cu cablu DP nu exista nici o problema. Pe HDMI nu pot avea rezolutie maxima 2560x1440.

Am nevoie de combinatia DVI + sunet pe jack ca sa am sunet si sa eliberez portul DP.

Alt cablu mai bun?

Asta pe care il am e unul de 6-8 lei, adica fix asta: CABLU AUDIO JACK 3.5MM T-T 2M
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2019, 14:18   #427
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,325
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
Hai ca v-am prins la audio: am o problema cu un bazait de fond.

Se dau:
- placa de baza ASRock AB350m pro4 - Realtek ALC892 Audio Codec
- monitor Fujitsu P27T-6 - cu intrare audio jack
- cablu jack jack - 2m standard

Am un bazait de fond cand conectez audio out la monitor prin jack.

Cand am sunet prin monitor cu cablu DP nu exista nici o problema. Pe HDMI nu pot avea rezolutie maxima 2560x1440.

Am nevoie de combinatia DVI + sunet pe jack ca sa am sunet si sa eliberez portul DP.

Alt cablu mai bun?

Asta pe care il am e unul de 6-8 lei, adica fix asta: CABLU AUDIO JACK 3.5MM T-T 2M
indicat ar fi să schimbi cablul audio...
https://www.senia.ro/cablu-audio/162...jack_35_stereo
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 10-06-2019, 14:46   #428
droopy_ro
Senior Member
 
droopy_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucharești
Posts: 1,564
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

@madhorsefuzzy
Poti incerca o placa pe USB sau un DAC.

Quote:
Originally Posted by Gogu View Post
Pai partea asta de audio chiar e subiectiva, din pacate, sau din fericire.
Asa, toate ... testat cu RMAA ies tot "very good" sau "excellent", deci, teoretic, sunt pe acolo cu implementarile de pe placile de baza, right ?
Este foarte subiectiva, de acord.
Dar o placa de sunet onboard le face pe toate, dă țâță si pentru Youtube si jocuri, filme pe Netflix, Skype/Discord/FB pe casti si/sau boxe + microfon. Nu o poti compara cu o solutie dedicata, special castilor/boxelor si care costa mai mult ca o placa de baza.
Ideea e ca onboard-ul a evoluat in ultimii 10 ani.

Dar din pacate din ce in ce mai putin se pune accentul pe sunet in jocuri, EAX e mort si ingropat. Iar in majoritatea jocurilor, cu mici exceptii, precum cele pe motorul Frostbyte sau in ArmA 3/Squad, armele si explozile suna a petarde de le dadeam cand eram mici.

Ma uitam la o Xonar AE, e accesibila ca pret ~250 lei, dar are drivere scoase in 2017, adica, pe bune, de atunci sa inteleg ca nu e nicio problema ? Idem la STRIX, firmware scos in 2016 si drivere in 2017.
La AE-5 de la Creative care costa mai mult ca placa de baza, drivere scoase ultima data in iunie 2018 ...

Am si un Fiio E10k pe care il folosesc la casti. Iar Realtek-ul il las la boxe momentan, macar nu am intampinat nicio problema precum pocnituri, fasait, intreruperi de sunet ca la batrana XFI.
__________________
“The nail that sticks out gets hammered down”

Last edited by droopy_ro; 10-06-2019 at 15:40.
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2019, 16:38   #429
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Am AE-5, nu a costat decat 1/3 din cat a costat placa de baza, dar na, depinde acum ce placa de baza vrei. Cele cu pret sub AE-5 sigur nu au ALC 1220, nu ca ar conta, dar nu au nici amplificare si multe altele.
Driverii chiar sunt super OK, da, de acum 1 an, true, nu inteleg nici eu asta, dar atita vreme cat totul functioneaza OK nici nu caut probleme.
Legat de jocuri, desi eu nu practic, e chiar o diferenta mare, like serios, pe AE-5 am auzit chestii in plus, lasand virtualizarea 3D la o parte, pur si simplu se aud sunete mai multe, nu stiu cum sa explic, pe AE-5 de exemplu aud chestii in SWTOR pe care pe onboard nu le aud ca nu sunt redate DELOC de placa de sunet.
Diferenta se aude in absolut orice, like....ORICE, fata de S1220 pe Maximus XI, nu doar jocuri, dar na, asta e subiectiv, poate anumite persoane chiar nu aud ca onboard-ul suna plat si fara viata.

Nu ziceam de solutie dedicata castilor/boxelor, desi pana mea, TOATE astea audio sunt solutii dedicate castilor sau boxelor, pina si onboard-urile.
Ma refeream la un DAC extern, ceva, chestii simple si nu foarte scumpe, care clar suna mai bine. Pe de alta parte, pentru cei ce folosesc 5.1 sau asa ceva, atunci....da, ori onboard, ori placa de sunet, ori ceva mai serios pe extern. Chiar nu am studiat problema asta, recunosc, nu am decat boxe 2.0 si casti.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2019, 19:53   #430
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

multumesc celor care au raspuns, sunt foarte importante pt mine
la flagship-urile de la asus, msi si gigabyte incep cu "extreme dac incorporated" si alte alea
SPOILER:
1. msi: Xtreme Audio DAC: Isolated audio with ESS DAC, 2x audio processors & Nahimic to deliver the breathtaking sound quality with 384kHz/32-bit
2. asus Xtreme: Audio DAC: Isolated audio with ESS DAC, 2x audio processors & Nahimic to deliver the breathtaking sound quality with 384kHz/32-bit
respectiv
Industry-leading ROG audio: SupremeFX S1220 and ESS® ES9023P for enthusiast-grade audio performance driven by Japanese capacitors.
3. gigabyte xtreme: Rear 130dB SNR AMP-UP Audio with ALC1220-VB & ESS SABRE 9218 DAC with WIMA Audio Capacitors(?corporatie germana?)
4. asrock: 7.1 CH HD Audio (Realtek ALC1220 Audio Codec), Supports Purity Sound™ 4 & DTS Connect

la asus, spre deosebire de editiile vechi, nu mai includ audio dac tip front panel, ci e incorporat.
(?)concluzie pt cei care vor build-uri noi pe x570 daca sunetul audio la placile de baza premium sunt "la fel de proaste" inseamna ca am putea achizitiona si dac/sound card dedicat ?
pt 100$ in plus sau in functie de bugetul fiecaruia, vorbim evident de crestera calitatii sunetului
__________________
"nu mai exista dup-aia"
labuser is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2019, 19:58   #431
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Am avut si din alea cu ESS si alte balarii, nu am observat mare diferenta.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2019, 20:11   #432
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by labuser View Post
multumesc celor care au raspuns, sunt foarte importante pt mine
la flagship-urile de la asus, msi si gigabyte incep cu "extreme dac incorporated" si alte alea
SPOILER:
1. msi: Xtreme Audio DAC: Isolated audio with ESS DAC, 2x audio processors & Nahimic to deliver the breathtaking sound quality with 384kHz/32-bit
2. asus Xtreme: Audio DAC: Isolated audio with ESS DAC, 2x audio processors & Nahimic to deliver the breathtaking sound quality with 384kHz/32-bit
respectiv
Industry-leading ROG audio: SupremeFX S1220 and ESS® ES9023P for enthusiast-grade audio performance driven by Japanese capacitors.
3. gigabyte xtreme: Rear 130dB SNR AMP-UP Audio with ALC1220-VB & ESS SABRE 9218 DAC with WIMA Audio Capacitors(?corporatie germana?)
4. asrock: 7.1 CH HD Audio (Realtek ALC1220 Audio Codec), Supports Purity Sound™ 4 & DTS Connect

la asus, spre deosebire de editiile vechi, nu mai includ audio dac tip front panel, ci e incorporat.
(?)concluzie pt cei care vor build-uri noi pe x570 daca sunetul audio la placile de baza premium sunt "la fel de proaste" inseamna ca am putea achizitiona si dac/sound card dedicat ?
pt 100$ in plus sau in functie de bugetul fiecaruia, vorbim evident de crestera calitatii sunetului
M-am jucat cu X570 hero si formula, nu am vazut nimic schimbat comparat cu generatiile anterioare. E drept, nu sunt pasionat de audio, dar, vizual, pareau acelasi drac si nici nu cred ca e alt ALCXXXX pe acolo....
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2019, 20:15   #433
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Pai normal, sunt same shit, copy&paste, lumea e multumita oricum asa ca de ce sa investeasca ?
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2019, 17:20   #434
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,325
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by labuser View Post
multumesc celor care au raspuns, sunt foarte importante pt mine
la flagship-urile de la asus, msi si gigabyte incep cu "extreme dac incorporated" si alte alea
SPOILER:
1. msi: Xtreme Audio DAC: Isolated audio with ESS DAC, 2x audio processors & Nahimic to deliver the breathtaking sound quality with 384kHz/32-bit
2. asus Xtreme: Audio DAC: Isolated audio with ESS DAC, 2x audio processors & Nahimic to deliver the breathtaking sound quality with 384kHz/32-bit
respectiv
Industry-leading ROG audio: SupremeFX S1220 and ESS® ES9023P for enthusiast-grade audio performance driven by Japanese capacitors.
3. gigabyte xtreme: Rear 130dB SNR AMP-UP Audio with ALC1220-VB & ESS SABRE 9218 DAC with WIMA Audio Capacitors(?corporatie germana?)
4. asrock: 7.1 CH HD Audio (Realtek ALC1220 Audio Codec), Supports Purity Sound™ 4 & DTS Connect

la asus, spre deosebire de editiile vechi, nu mai includ audio dac tip front panel, ci e incorporat.
(?)concluzie pt cei care vor build-uri noi pe x570 daca sunetul audio la placile de baza premium sunt "la fel de proaste" inseamna ca am putea achizitiona si dac/sound card dedicat ?
pt 100$ in plus sau in functie de bugetul fiecaruia, vorbim evident de crestera calitatii sunetului
Dețin o placă Z390 Aorus Master cu 1220 cu DAC și toate briz briz-urile, dar se aude bine dacă ai cabluri bune. Eu sunt mulțumit, dar eram mulțumit și de Z270X Ultra Gaming, tot cu 1220, nu e nicio diferență dintre cele două, la urechile mele.
Juniorul nu folosește onboard, are un headset Corsair HS60, TV-ul merge prin HDMI...
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 11-06-2019, 17:35   #435
valor
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,283
Mentioned: 6 Post(s)


Default

Cam pe cand ar trebui sa apara noile placi si procesoare la noi?
valor is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2019, 17:58   #436
droopy_ro
Senior Member
 
droopy_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucharești
Posts: 1,564
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

7 iulie. Pecomenzi ceva mai devreme, unii ziceau de pe 1 iulie.
__________________
“The nail that sticks out gets hammered down”
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2019, 19:12   #437
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,875
Mentioned: 1492 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cea mai buna placa B450 in 350-400 lei?
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2019, 19:18   #438
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Cea mai buna placa B450 in 350-400 lei?
Eu am luat asta pentru un sistem cu 2200g.
https://www.pcgarage.ro/placi-de-baz...ck/b450m-pro4/
Mi s-a parut cea mai ok pana in 400 de lei.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2019, 20:44   #439
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

https://pcpartpicker.com/products/mo...=1&X=8243,9608

33 lei mai sus e asta
https://www.forit.ro/placi-de-baza/g...=B450+Gaming+X

sau chiar in buget

https://www.evomag.ro/componente-pc-...nt=price-promo

bazooka v2 e matx nu atx

oare mai e valabil voucher-ul lab501?
__________________
"nu mai exista dup-aia"
labuser is offline   Reply With Quote
Old 11-06-2019, 23:43   #440
sonipooorcy
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Brasov
Posts: 405
Mentioned: 5 Post(s)


Default

https://www.pcgarage.ro/placi-de-baz.../b450m-pro4-f/ și acest model este ok .
sonipooorcy is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Placi de baza pentru Intel Monstru Placi de baza 3071 18-10-2023 14:43

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,965
Posts: 783,870
Total Online: 2057

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by suzuki
- by Miru
- by LAB501
- by dixy
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 11:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.