lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 13-12-2014, 15:53   #1
madalin
Senior Member
 
madalin's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Cluj-Napoca
Posts: 2,436
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to madalin
Smile Desktop sau Laptop?

Salut, băieți. Mă macină o întrebare. De ceva vreme am trecut la un laptop (cel din semnătură), deoarece am venit la facultate și aveam nevoie de ceva portabil. Decizia nu prea înțeleaptă la momentul respectiv a fost să îmi vând desktop-ul folosit pentru editare și jocuri. Ca monitor pentru editare folosesc un IPS Dell de 23", conectat la laptop.
Stau deja în chirie de vreo 7 luni și mă îndoiesc că o să mă duc la cămin sau că mă întorc acasă, așa că mă gândeam să schimb ceva.

Prima și cea mai importantă întrebare e dacă e suficient un laptop pentru editare. Momentan singura mea sursă de venit e fotografiatul. Și începe să devină din ce in ce mai serioasă. Recent am început să și editez, tot pentru bani.
Cu toate că nu sughiță FOARTE TARE laptop-ul cu cate 900-1000 de fișiere de 16MP, sau 12MP (de la aparatul meu), simt nevoia a ceva mai bun.

Problema mea e puțin mai complicată. Recent am avut un Macbook Air cu C2D, 2GB RAM si SSD în mana si cu toate cî nu am folosit Lightroom sau Photoshop pe el, în restul activităților zboară pe lângă i5-ul meu cu 8GB si SSD. Ceea ce m-a făcut să vreau un Macbook.

Mă întrebam dacă ar fi mai indicat să păstrez laptop-ul ăsta (sau să îl schimb cu un Air și să fie strict de office & co) și să mă mut înapoi pe Desktop. Editez uneori și de pe laptop (când mă pot conecta la un monitor IPS, altfel nu). Mă gândeam că, la lista cu PRO-uri pentru Mac, ar fi faptul că pot edita și când nu sunt acasă (având display IPS) și că autonimia bateriei ar fi de 5 ori mai mare față de laptop-ul meu, care ține 30 de minute momentan. La lista cu PRO-uri, la Desktop, ar fi putere mai mare de procesare, desigur.

Voi ce ziceți?
__________________
Quote:
Originally Posted by ionutzu71 View Post
..apa calda a fost inventata deja, dar mersul pe jos cu viteza DX11 este greu ajuns... Leru-i ler!!!! .

Last edited by madalin; 13-12-2014 at 16:02.
madalin is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2014, 16:49   #2
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu scrie ce laptop ai in semnătură.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2014, 16:51   #3
madalin
Senior Member
 
madalin's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Cluj-Napoca
Posts: 2,436
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to madalin
Default

PC Specs *. E un HP Probook 5330M, cu i5 2520M, 8GB DDR3, Samsung 840 de 120GB.
__________________
Quote:
Originally Posted by ionutzu71 View Post
..apa calda a fost inventata deja, dar mersul pe jos cu viteza DX11 este greu ajuns... Leru-i ler!!!! .

Last edited by madalin; 13-12-2014 at 16:55.
madalin is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2014, 17:04   #4
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Un laptop bun pentru editare costa. Nu iti recomand Mac, au preturi prea mari pentru ce ofera. Eu sincer as alege un desktop + monitor IPS pentru editare si as pastra laptopul pentru mobilitate(facultate, la munca etc.), mai ales daca stii ca nu mai trebuie sa te muti foarte des. Si eu eram in aceeasi dilema, am nevoie de o unitate pentru cad, calcule de structuri etc. si am ales sa raman cu un laptop mai vechi(intel T7200) pentru facultate la care am adaugat 4 gb de ram, o baterie cu 9 celule si un SSD de 120GB si se misca mai bine decat laptopurile colegilor, mult mai noi si mai costisitoare, iar acasa mi-am facut unitatea(mai asteapta o placa grafica quadro, dar inca nu ma bag sa cumpar, mai intai sa vad de ce am nevoie, sa nu dau banii degeaba pe ceva ce nu voi folosi) si am pus ochii pe Dell U2414H, pe care probabil il voi lua dupa vacanta de iarna.
In final, tu trebuie sa decizi ce vei face. Un sistem desktop va fi mai performant si iti va permite upgrade-uri mai usoare in viitor.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2014, 20:10   #5
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,845
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Esti sigur ca iti sunt instalate bine driverele pe laptopul cu i5? Nu are cum sa fie mai lent decat mac-ul cu core2 duo.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2014, 20:17   #6
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
Nu iti recomand Mac, au preturi prea mari pentru ce ofera.
Discutabil Dar recomandarea desktop + monitor e buna. Sau imac 27", usor de carat, gasesti sh la preturi bunicele un i5, quad (sub 6000)

Ce ar trebui sa te mai gandesti e faptul ca in viitor vei trece de la 12mp la 16mp+, ceea ce inseamna sa se miste ceva mai bine. i5, 16gb ram, un ssd, ar fi un necesar.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2014, 20:28   #7
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Ma refer strict la performantele oferite de mac-uri. La 6000 de lei iti faci super desktop, cu tot cu monitor, totul nou, din magazin.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2014, 20:41   #8
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Stii cat e un monitor bun de 27"...sare lejer de 2500lei. Deci la 3000lei, da, poti sa iti iei ceva dragut, insa e de gust. Daca as avea de ales intre cele doua, la 6000lei, as alege ceva cu mere. Oricum, mi-e indiferent pe ce lucrez, atat cat merge ok si e stabil. Pentru cad/grafica as merge pe ceva stabil, clar mar, iar treaba pcurile e tare discutabila.

Mno, sa nu para trolling, e doar parerea mea.

Iar pentru editare au fost ceva Lenovo, i7, 8Gb ram, 500-1000gb sshd, 15.6", fullhd, 755 cu 2gb, tastatura iluminata cu rosu, la vreo 3500-4000lei, chiar misto, acum bf/sarbatori. Chiar seria noua, parca 5070 se numeste.

Pe randul 3, primele 3 modele.
http://www.pcgarage.ro/notebook-lapt...re-i7-4th-gen/
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2014, 21:14   #9
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Poti lucra si pe monitor de 24'', care e undeva la 1000-1500 de lei. Si sa fim seriosi, nu se mai pune problema de stabilitate acum. Eu lucrez constant in cad, programe de calcul structural si mai rar in photoshop si nu am avut probleme de stabiliate niciodata, pe nicio platforma, chiar si cu 4GB de ram. Pentru mar dai foarte multi bani pentru muscatura aia... Se gasesc laptopuri latitude sau thinkpad cu mult mai multe optiuni de configurare si mai ieftine decat cele apple.
P.S. Tot ce am scris mai sus este opinia mea dupa ce am studiat piata si ofertele de la diversi producatori(dell, lenovo, hp, apple in principal).
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 13-12-2014, 21:56   #10
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Dacă e de bani, Hackintosh din ce ai dacă ai nevoie de MacOS.
Altfel dacă banii nu sunt o problemă poți lua un MacBook Pro și nu ai bătăi de cap.

Avantajul la Macbook este că are port Thunderbolt, cu o investiție mai sănătoasă poți cumpără o placă de extensie PCI-Express și pui placă video externă pentru GPU rendering.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 14-12-2014, 01:32   #11
madalin
Senior Member
 
madalin's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Cluj-Napoca
Posts: 2,436
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to madalin
Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Esti sigur ca iti sunt instalate bine driverele pe laptopul cu i5? Nu are cum sa fie mai lent decat mac-ul cu core2 duo.
Da, sunt. Așa se misca Air-ul, cu Yosemite proaspăt instalat. Eu am trecut deja cu ăsta prin multe instalări de Windows. Știu cum se miscă.

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Discutabil Dar recomandarea desktop + monitor e buna. Sau imac 27", usor de carat, gasesti sh la preturi bunicele un i5, quad (sub 6000)

Ce ar trebui sa te mai gandesti e faptul ca in viitor vei trece de la 12mp la 16mp+, ceea ce inseamna sa se miste ceva mai bine. i5, 16gb ram, un ssd, ar fi un necesar.
Umm. Am uitat să precizez. Dacă iau un Macbook, îl iau sh. Aș avea buget până în 4000. Desktop aș face pe componente, probabil tot sh, ca să iau chestii mai bune, în aceiași bani.

Nu vreau iMac. M-am gândit că dacă aș trece în sfârșit pe OSx, aș trece la un rMBP de 13.3'.

Also, da, o să trec la 24, anul viitor. Dar nu cred că o să fie cu mult mai mari RAW-urile (compresate) de 24MP de pe D610 față de cele de 16, de pe D4, pe care le-am editat în ultima vreme, astfel încât un desktop decent (la care ar trebui să iau doar CPU+MB+RAM) sau un rMBP să nu se descurce foarte bine cu ele.
__________________
Quote:
Originally Posted by ionutzu71 View Post
..apa calda a fost inventata deja, dar mersul pe jos cu viteza DX11 este greu ajuns... Leru-i ler!!!! .
madalin is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Cat consuma laptop asus g53jw si desktop hepper Cutia de sub birou 1 04-03-2013 09:27
desktop vs. laptop? moldo Cutia de sub birou 2 27-07-2012 16:04

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,158
Total Online: 5008

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by matose
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 17:37.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.