lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 30-06-2017, 23:26   #21
PSS
Ancient friend

PSS's Avatar

Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to PSS

Quote:
Originally Posted by kvarq View Post
e mai buna decat ZxR?
PSS is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2017, 14:02   #22
kvarq
Senior Member

Mentioned: 21 Post(s)

PC-ul meu

par sa fie ceva imbunatatiri fata de generatia SBZ & Co; AE-5 are DAC pe 32-bit / 384 kHz / 112db SNR (SBZ are pe 24-bit / 192kHz / 116 db SNR), Xamp - fiecare canal pe stanga si dreapta este amplificat separat

adevarul e ca trebuiau sa dea un refresh la acest produs - e lansat in 2013; a avut cateva revizii pana acum
evident cu refresh-ul a venit inevitabil si RGB-ul =)), dar cred ca din punctul acesta de vedere au exagerat putin - placa trebuie alimentata separat ca sa alimenteze la randul sau alte luminite =))
* pare sa fie inclus in bundle banda de luminite 30 cm/10 led-uri
Old 01-07-2017, 19:18   #23
PSS
Ancient friend

PSS's Avatar

Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to PSS

raman cu ZxR-ul meu vechi din 2013....
PSS is offline   Reply With Quote
Old 06-07-2017, 21:53   #24
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 184 Post(s)

PC-ul meu

De aici īnțeleg că SBZ merită din plin achiziționarea acesteia.
Dețin un set Solo 7C, iar sunetul este onboard.
Old 06-07-2017, 22:37   #25
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 76 Post(s)

Tare as fi curios sa vad inainte sa cumpar daca pot sesiza diferenta dintre onboard de pe Crosshair VI si o dedicata serioasa...
Old 06-07-2017, 22:46   #26
matose
Administrator

matose's Avatar

Mentioned: 66 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose

Depinde de ureche si de amp / boxe. La tine nu as baga mana in foc ca simti ceva
Old 06-07-2017, 23:58   #27
DeDeRa
Īncepător

DeDeRa's Avatar

PC-ul meu

E un test celebru in care 5 audiofili nebuni, cu sisteme de la 30.000 in sus sunt pusi, legati la ochi, sa asculte aceeasi partitura pe 3 placi de sunet si nu au stiut diferente. Sigur, o sa auzi diferenta intre un 2.0 Logitech de 250 lei si un Microlab Solo7, nu se pune problema, fara doar si poate, dar mai sus, e doar paranoia si halucinatii auditive. Adica nimic mai penibil. Mai e un filmulet unul pe statie, altul direct in placa de sunet, ala in statie pe cablu de 300 lei, celalalt cablu normal si nu a stiut. De ce se intampla asa ceva? Ca dupa un punct, anume, de calitate, nu se mai intampla nimic, decat repet, paranoia si halucinatii auditive. Simplu.

Blog cu si despre nutritie, antrenament si suplimente www.ergogeneza.ro
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 07-07-2017, 21:27   #28
Adorian
Member

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Detin un sistem audio Edifier R 1800 TIII care momentan sta conectat la placa de sunet integrata. Ideea e ca nu sunt deloc multumit de calitatea audio asa ca m-am hotarat sa fac un upgrade. Initial ma gandisem la un Asus XONAR DGX, insa vazand recomandarile de aici ma gandeam daca se merita sa maresc miza pana la un Creative SBZ, daca se va auzi mai bine decat asus-ul pe partea de muzica.
Adorian is offline   Reply With Quote
Old 07-07-2017, 23:24   #29
kvarq
Senior Member

PC-ul meu

sound blaster z cu nichicon gold e o alegere potrivita, am ajuns la concluzia asta the hard way, daca citesti posturile anterioare

e foarte important pentru CE anume vrei placa de sunet: gaming, auditie etc
pentru auditie crystal clear STX II all the way, pentru gaming mai degraba SBZ (are acel "in your face", care il simti poate necesar si la muzica; bass-ul e mai profund si clar pe SBZ)

evident, e un teren usor fragil, pentru ca fiecare ureche este altfel, perceptia si gusturile sunt foarte subiective, iar parerile sunt foarte, foarte diferite...

de exemplu, personal, pot face distictia intre un vin bun si un pisswasser, dar la sticlele de peste 60 US $ nu mai pot sa fac distinctie, fiecare are propriile lui limitari, iar eu mi le recunosc

la z87, z97, z170 cand am avut impact sau extreme nu imi puneam problema de placa de sunet, cele integrate de pe acestea nu erau nici the shit dar nici rele nu erau, nu am simtit nevoia de placa de sunet dedicata

pe saracia de Apex nemernicii au folosit un chip redus, S1220A, fata de S1220 prezent la alte placi din seria IX, si acolo chiar am simtit diferenta (nu numai eu, sunt ceva plangeri pe forumul ROG pe aceasta tema), solo 6C pareau boxe de laptop, indiferent ce as fi facut

clar SBZ este peste orice integrata, I wouldn't go back now
Old 08-07-2017, 00:45   #30
adrian3
Senior Member

Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Tare as fi curios sa vad inainte sa cumpar daca pot sesiza diferenta dintre onboard de pe Crosshair VI si o dedicata serioasa...
Daca treci de la un sistem decent+ integrata la dedicata e posibil sa nu-ti dai seama de vreo diferenta ca si calitate. Doar la volum. Dar dupa ce te obisnuiesti si treci inapoi la integrata, atunci se simte diferenta mai bine.
adrian3 is offline   Reply With Quote
Old 08-07-2017, 01:18   #31
Adorian
Member

PC-ul meu

Pentru auditie mai mult, dar si putin gaming insa nu ceva extrem. Chestia e ca nu as investi mai mult de 400 de lei in placa de sunet avand in vedere ca nici audiofil nu sunt si nici boxe de calitate nu am. Totusi parca integrata nu scoate tot ce e mai bun din acel Edifier R1800 TIII, sau cel putin asta e senzatia mea. Acel SBZ mi se pare foarte tentant, avand in vedere si pretul actual de 328 de lei. Ma gāndesc ca e totusi o alegere mai potrivita fata de un Xonar DGX care se gaseste undeva in jurul sumei de 200 de ron aproximativ.
Old 08-07-2017, 17:53   #32
Gotul
Senior Member

Gotul's Avatar

Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

alternativa pe usb

https://www.avstore.ro/dac-uri/fiio-e10k/
Gotul is offline   Reply With Quote
Old 08-07-2017, 20:28   #33
Adorian
Member

PC-ul meu

Dintre acel Fiio pe usb si Creativ SBZ care ar fi mai bun? Sa zicem ca pc-ul va fi folosit 60% pentru auditie muzicala si 40% pentru gaming. Avand in vedere ca se invart in aceeasi gama de pret care ar fi mai recomandat?
Old 09-07-2017, 18:05   #34
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

PC-ul meu

Care sunt diferențele dintre Sound Blaster Z bulk și varianta Retail? Calitatea sunetului este aceeași sau are alte briz-brizuri īn pachet? Mulțumesc.
Old 09-07-2017, 18:22   #35
kvarq
Senior Member

PC-ul meu

Intre versiunea bulk si cea retail este diferenta la condensatori, versiunea retail avand nichicon gold.
In plus, versiunea retail are EMI Shield, iluminare led rosu + microfon extern in pachet.
Old 09-07-2017, 19:13   #36
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kvarq View Post
Intre versiunea bulk si cea retail este diferenta la condensatori, versiunea retail avand nichicon gold.
In plus, versiunea retail are EMI Shield, iluminare led rosu + microfon extern in pachet.
Am īnțeles, mulțumesc, rămāne să vānez cānd va fi la ofertă versiunea retail

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules