lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 31-01-2013, 01:12   #1
zizou
Member
 
Join Date: Dec 2012
Location: Eastern Europe
Posts: 71
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to zizou
Default Allview Shop & Service

Este a treia oara cand trimit aceiasi tableta Allview Alldro 3 Speed T in service . Dupa certuri inutile cu diversi oameni care raspund la telefon doar cand vor ... replica lor suna asa : " trimiteti tableta in garantie " ... iar cand ii intreb daca pot sa vorbesc cu un reprezentant de la service-ul lor , replica : " nu pot oferi date de contact despre service-ul nostru " .
Prima oara au rezolvat baietii ceva ... dupa ce ca nici nu am folosit-o prea mult , am zis sa ascult ceva pe youtube , dar surpriza : se incarca foarte greu . Dupa cateva teste in Speedtest , am trimis-o din nou si am primit-o inapoi in stare perfecta cica . Bucuros , cand sa verific cum sta in Speedtest , acelasi rezultat . Nervos , ii sun si cer neaparat sa vorbesc cu departamentul lor de service ... iar o "duduie" imi zice ca nu poate sa ofere vreun detaliu , dar sa trimit tableta in service . Zis si facut ... numai ca de data aceasta le-am zis ... ori banii inapoi , ori imi da alt produs din gama allview .
Si nu inteleg cum de sunt atatia incompetenti la un service , care zic ca un "carait" ce provine de la internet este normal ... Pur si simplu , intr-o camera linistita nu poti sta cu acea tableta ... Face o "scartaiala" de iti vine sa o arunci in perete .
Ce parere aveti ... oare au curaj sa imi returneze banii inapoi sau sa imi dea alt model de tableta sau o sa-mi trimita tableta "reparata" sau mai bine zis, cu aceleasi defecte ?
Service-ul celor de la ALlview ( Visual Fan ) este execrabil .
zizou is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2013, 01:28   #2
Hemisphere
Senior Member
 
Hemisphere's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Sebes-Alba
Posts: 3,716
Mentioned: 56 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Hemisphere Send a message via Skype™ to Hemisphere
Default

Quote:
Originally Posted by zizou View Post
Service-ul celor de la ALlview ( Visual Fan ) este execrabil .
Nu numai service-ul. Am avut TV si DVD Allview, erau la fel de "bune". Machete functionale, nu alta. Si eu am acum o tableta in service, cica se va resofta. A ramas blocata in loop la animatia de boot. Le-am trimis-o luni si au zis ca dureaza 15 zile. Sunt curios.
__________________
Sarcasmul este cea mai joasa forma de inteligenta.
I am not discriminating anybody! I hate everyone equally!
Hemisphere is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2013, 10:26   #3
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Si nasul meu a avut o problema cu ei de genul asta (loop). Prima data i-au spus ca e din cauza ca a intrat nu stiu ce in protectie din cauza ca s-a folosit o tensiune de alimentara eronata.
Cred ca s-a rezolvat pana la urma dupa o replica de genul "eu cred ca ori eu sunt idiot ca am cumparat allview ori dumneata esti idiot ca imi dai o astfel de parere".

Daca te aburesc cu asa ceva, cere-le sa-ti dea scris balariile pe care le spun la telefon si pe urma te duci cu ANPC-ul peste ei.

Eu am ajuns la concluzia ca nu trebuie sa mai ma enervez. Apelez la ANPC. Daca nici cu aia nu se rezolva (sunt cazuri in care sunt unsi de magazine), incerc sa apelez la toate cunostintele mele, astfel incat sa-i calce toti cu controale: ANAF, ITM etc.

Din cauza asta am hotarat sa nu mai iau chestii de la magazine nonBucuresti. Aici mai se gasesc cunostinte. La Bv (de exemplu) e mai greu, daca nu imposibil pentru unul ca mine.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 31-01-2013 at 10:29.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-2013, 00:07   #4
ursulache
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Île-de-France
Posts: 1,833
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Din pacate service-uri de rahat sunt si la altii.

Dupa ce mi-au tot trimis tel inapoi cum ca nu constata defectul (nu mergea BT) am reusit sa ii conving ca e defect. Au schimbat ceva (placa de baza presupun) si am BT!!! dar si 8 GB in loc de 16 GB.

De atunci a mai fost de 3 ori la service ca sa rezolve... mi-l resofteaza si mi-l trimit inapoi.

E vb de Cordon electronics care face service ptr samsung, htc, nokia si mai stiu eu care. Sau mai bine zis faceau caci cel putin la samsung au pierdut licenta de service... acum doar colecteaza.

Naspa este ca eu sunt plecat din tara si e mai greu cu ANPC dar fac eu cumva daca nu primesc raspuns pozitiv sapt ce vine.
ursulache is offline   Reply With Quote
Old 03-02-2013, 16:08   #5
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Au, au, au, don't get me started cu HTC, am un amic care are probleme cu un Sensation XE si cu service-ul ala mereu. Acum degeaba ii zic eu ca One S rulez, omului i-a intrat in cap ca HTC e mizerie...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 03-02-2013, 21:58   #6
ursulache
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Île-de-France
Posts: 1,833
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Au, au, au, don't get me started cu HTC, am un amic care are probleme cu un Sensation XE si cu service-ul ala mereu. Acum degeaba ii zic eu ca One S rulez, omului i-a intrat in cap ca HTC e mizerie...
Adevarul ca e greu sa nu cazi in pacatul "nu mai cumpar niciodata produse X" dupa ce ai cateva bucurii de astea...
ursulache is offline   Reply With Quote
Old 05-02-2013, 01:18   #7
zizou
Member
 
Join Date: Dec 2012
Location: Eastern Europe
Posts: 71
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to zizou
Default

Daca si HTC e mizerie atunci ... sa ne amintim putin de HD2 , Desire HD ( telefoane solide , calitate + performanta ) . Cei care zic ca e mizerie , sa-si cumpere Samsung , d'alea care le lasi 15 minute in load si deja poti face un ou prajit pe el .
zizou is offline   Reply With Quote
Old 05-02-2013, 02:04   #8
Privatul
Senior Member
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,113
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Ia spune-ne care samsunguri sunt pe post de aragaz. Pentru ca te pot invita personal cand ai drum prin ardeal sa testezi galaxy s1 2 si 3 cat si note 1 sa imi zici daca e adevarat ceea ce zici sau e din auzite.
__________________
Userii veniti de pe garbage sa se abtina de la orice comentarii pe thread-uri. Reducerea pentru evomag e pe thread-ul de vanzari in rest celelalte topicuri le sunt closed.
Privatul is offline   Reply With Quote
Old 05-02-2013, 20:59   #9
zizou
Member
 
Join Date: Dec 2012
Location: Eastern Europe
Posts: 71
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to zizou
Default

Am S2 personal . Am tinut in mana un S1 , S2 , S3 , Note 1 . 15 minute daca le pui pe subway surfers , se incalzesc destul de tare .
zizou is offline   Reply With Quote
Old 18-04-2014, 21:01   #10
redguard1999
Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 60
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Am avut si eu un P5 de la ALLVIEW , s-a defectat l-am trimis in service si mi l-au returnat cu alt defect decit cel cu care il timisesem , au spus sa il trimit sa constate ca ei au gresit caz in care vor plati transportul au recunoscut greseala dar surpriza tot eu am platit transportul,ca apoi sa constat ca mi-au facturat schimbarea unei piese dar numai ca au incasat banii pemtru ca fizic componenta lipsea, au facut un up-date de android de mi se oprea tot timpul dupa 7-8 minute si se restarta ,alte telefoane dar vorbeam numai cu capete patrate care cereau acelasi lucru sa il trimit la garantie sa constate greseala caz in care vor plati ei transportul asa ca am luat cea mai buna decizie am trecut cu masina peste super telefonul Allview ca si asa facuse cam 3 luni de stat in garantie si nu mai dorem alte batai de cap si bani pierduti.BAFTA celor care vor cumpara un produs de la ei .
redguard1999 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-2014, 21:04   #11
redguard1999
Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 60
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Am uitat sa specific ca service-ul de l-am trimis a fost chiar firma producatoare ALLVIEW.
redguard1999 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-2014, 09:33   #12
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Da' mai desparte si tu in propozitii care se termina cu punct.
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 19-04-2014, 10:08   #13
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Allview nu produce telefoane și tablete.
Ei sunt niște importatori din România, care dau comandă unei fabrici din China să le trimită un bax de tablete pe care să fie sigla/numele Allview. Atât.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 19-04-2014, 10:44   #14
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Allview nu produce telefoane și tablete.
Ei sunt niște importatori din România, care dau comandă unei fabrici din China să le trimită un bax de tablete pe care să fie sigla/numele Allview. Atât.
Si softu ?
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 19-04-2014, 11:13   #15
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ce, chinezu' n-are Google Translate?
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2015, 17:20   #16
ingerulol
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,567
Mentioned: 81 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol
Default

Sunt jale ... nu cumparati de la ei din magazinul online - caci nu stie stanga de dreapta - dar daca vreti intradevar sa achizitionati produsele Olviu` incercati din magazine online "cosacrate" ca sa fiti sigur ca nu apar probleme nerezolvabile - sunt incredibili de aroganti si ignoranti (habar nu au).
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2015, 18:57   #17
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Probabil au rezolvat-o romanesc: lingai si tocilari pe salariul minim
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 26-08-2016, 08:27   #18
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am probleme cu update-ul la niste Allview C6 Duo si am apelat la suport tehnic. Le-am zis ca nu se face update-ul si le-am pus print screen in care se vede clar ca telefonul este conectat la wi-fi, are bateria full, sunt in aplicatia de updater, dar zice ca nu gaseste update pe server.

Raspunsul lor, dupa o saptamana, a fost daca am urmat procedura - avand in vedere ca toata procedura era ca trebuia sa ai baterie, sa fii in softul lor si conectat la wi-fi, avand in vedere ca print screenul era atasat ticketului, a fost o intrebare retarda.

Al doilea raspuns a fost sa resetez la factory defaults.

Oamenii astia is retardati.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Castiga un Allview P5 Mini cu NEXT LAB501 si Allview LAB501 Stiri 1 17-12-2012 12:06
dc-shop delta99 Magazine IT&C 32 08-11-2012 13:09
Concurs NEXT LAB501 & Allview ? Castiga o tableta Allview Alldro 3 Speed DUO LAB501 Stiri 0 27-08-2012 11:20
service logitech pablo Periferice 11 29-07-2012 12:22
asus Service center MazuX Placi de baza 9 23-11-2010 21:20

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,146
Total Online: 4881

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 13:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.