lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 16-09-2016, 13:03   #701
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 299 Post(s)

PC-ul meu

@ithanium2 Cum îți ziceam, buget final stabilit, nu contează cât poți strânge sau cât împrumuți ca sa iti iei The dream bike. Când ai început sa scrii căutai nici măcar Deore, acum scrii de XT.
Nu te întinzi mai mult decât e cazul? Nu zic de rautate, dar o sa dai niște bani pe ceva ce nu o sa folosești la maxim.
Mtb ok, suma ești în dubii, HT sau FS ești în dubii, 26,27.5,29 pari în dubii, ce vei face cu ea, ca ziceai ceva de amator, iarăși, pari în dubii.

Nu îți zic de răutate, ci variezi foarte mult. Eu zic sa chill out nițel, e o bicla, nu iti iei nevasta din shop. Și eu țin mult la ele, dar important e sa știi ce vrei.
Eu as vrea trail, enduro, cățărări. Știu ca nu mai sunt tânăr, mă busesc nu mă refac rapid, nu mai am suflu care îl aveam (eram în drum spre Bulgaria și nu puteam trece de 50km/h de nici o culoare!! Da duck!). And so on...

sent from tapatalk

Nu ai nimeni sa vorbești, testezi, Etc, pe acolo? Du-te pana la Angelo, vezi ce sfat iti dă, nu legat de linkuri, modele, ci în general. Nu uita ca o bicla FS implica alt stil de dat, e mai grea, e pentru un anumit tip de trasee, cursa pe care o are furca, Etc...E discuție lungă.

Exemplu. Am un 29er, cu furca de 80. Am făcut traseul Red Bull fără probleme. Mă rog, nu am putut urca o panta nici din 5 încercări ) mai era cineva cu mine, spd, bicla de carton, sub 9kg, xt, 26", marime M (ca si asta conteaza la greutate), avioane, etc, a putut urca fără probleme. Știi de ce? Avea picioare bune! Plus antrenament.

Last edited by mirciusx; 16-09-2016 at 13:28.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 16-09-2016, 13:43   #702
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

Mentioned: 78 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2

Nu variez. Bugetul este de 1000 de euro +/-10%. Sunt constient ca probabil nu o voi folosi la potentialul maxim...dar cati isi folosesc? Decat sa iau o Merida la vreo 2700 de lei, care e ok-ish dar furca nu e pe aer si chiar vreau o furca ok. Crede-ma, la bicicleta actuala mi-e groaza sa fac si o tura de lac la Colibita...atata e de naspa.

Intre HT si FS nu sunt in dubii...clar HT. Nu am ce face cu FS pentru ca nu vreau enduro, catarari sau coborari periculoase
Roti de 27.5 era stabilit din start.

Celelalte le-am pus in ideea ca mi-ar place si le-as lua in considerare daca ar avea o reducere substantiala.

In oras m-as duce...dar chestia e ca fiecare vrea sa cumperi de la el(lucru normal de altfel) deci mi-e cam jena.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 16-09-2016, 17:13   #703
gamerul
Member

Mentioned: 1 Post(s)

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
...eram în drum spre Bulgaria și nu puteam trece de 50km/h de nici o culoare!!..
50km/h la vale si cu vant din spate

MTB de 27.5" pina intr-o mie de euro gasesti la Decathlon : http://www.decathlon.ro/p/8337929_bi...stru-roz.html#

P.S. In magazin s-ar putea sa o gasesti mai ieftin decat vezi pe site.
gamerul is offline   Reply With Quote
Old 16-09-2016, 19:49   #704
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

63.8 km/h fără vânt, fără "la vale", fără haine de ciclism, cu o bicla echipata campa complet, veche. Nu îmi pasă dacă mă crezi sau nu.

Iar bicla mea actuală are 6.875, fără pedale. Hai 7.000. Având niste ksyrium grele, ghidon, pipa, tija de al. Iar grupul e mecanic. In jur de 55+ km/h, dar nu o pot mentine mult, n-am antrenament si deja dau de 40 ani. Iar în zona de Bulgaria de obicei ai vânt din față.

Spor!

sent from tapatalk
Old 16-09-2016, 20:08   #705
gamerul
Member

Ai vreo inregistrare pe Strava (de ex.) cu rutele pe care mergi cu +50 km/h ?
Old 16-09-2016, 20:19   #706
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Nu prea folosesc programe, dar am și Strava și Suunto. În fine, oricum nu e relevant asta. Mi-a sărit nițel capacul de zici ca trebuie sa fi în tdf, Vuelta sau Giro...Mi-a trecut repede însă Am amici care șterg praful cu mine, media fiind de 35-45. Altă vârstă, alte vremuri. Eu anul ăsta am sub 2000. Cred ca iti spune asta destul de multe având în vedere ca pe Strava, dacă nu e "editat", de obicei și anual, este un frumos numar 15-20k km. Nici așa nu e mult. Unii merg la servici cu bicla. Poate de la anul sper sa sar de 10k si sa imi revin nitel. Eu sunt de vina, stiu.

sent from tapatalk
Old 16-09-2016, 20:26   #707
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Le. Suunto, de exemplu, de abia mi-au rezolvat 14 ture care nu au fost urcate în Movescout. Ăsta după aproape 2 luni și multe conversații. Strava are erori fără număr. Suunto zice media 25-30, Strava 17, 19,21... Am făcut doua tickete, nu am rezolvat nimic. Și ăsta comparativ cu cineva din aceeași categorie, cot la cot. Am dat vina pe telefon, dar urmează altul și vedem. Resetul de la gps pe care mi l-au trimis nu a funcționat, la telefon zic.
Eu pe Strava adun km, teoretic, de asta îl folosesc, plus puțin social media.

sent from tapatalk
Old 17-09-2016, 01:33   #708
sonipooorcy
Senior Member

Mentioned: 4 Post(s)

Uite un segment din BRASOV , https://www.strava.com/segments/9982665 , primi 2 sigur au stat la plasa , dar in rest daca se merge in grup sunt zone unde mergi lejer cu peste 55 la ora . Sau uite aici un filmulet de la un concurs GR :
sonipooorcy is offline   Reply With Quote
Old 17-09-2016, 01:49   #709
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Nu variez. Bugetul este de 1000 de euro +/-10%. Sunt constient ca probabil nu o voi folosi la potentialul maxim...dar cati isi folosesc? Decat sa iau o Merida la vreo 2700 de lei, care e ok-ish dar furca nu e pe aer si chiar vreau o furca ok. Crede-ma, la bicicleta actuala mi-e groaza sa fac si o tura de lac la Colibita...atata e de naspa.

Intre HT si FS nu sunt in dubii...clar HT. Nu am ce face cu FS pentru ca nu vreau enduro, catarari sau coborari periculoase
Roti de 27.5 era stabilit din start.

Celelalte le-am pus in ideea ca mi-ar place si le-as lua in considerare daca ar avea o reducere substantiala.

In oras m-as duce...dar chestia e ca fiecare vrea sa cumperi de la el(lucru normal de altfel) deci mi-e cam jena.
Ave alta impresie, poate am rămas în urma cu știrile

Pentru mers la Colibița fa-ti un single speed cât despre Angelo sau oricine altceva, dacă ești descurcăreț, cu o vorba buna treci marea și sarea, când îl vezi dai o bere două, așa, de bucă. Dar dacă știi ce vrei, go for it.

Eu nu știu dacă sa vand 29er ul... stă de aproape 3 sezoane pe margine. Mi-e drag. In astia 3 ani am facut intr-un weekend Red Bull, un traseu de xc. Și atat. Nu sunt trasee pe aici de dat. Trabuie sa merg în Prahova, Brașov, cele mai apropiate locuri.

sent from tapatalk
Old 17-09-2016, 01:55   #710
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by sonipooorcy View Post
Uite un segment din BRASOV , https://www.strava.com/segments/9982665 , primi 2 sigur au stat la plasa , dar in rest daca se merge in grup sunt zone unde mergi lejer cu peste 55 la ora . Sau uite aici un filmulet de la un concurs GR : https://www.youtube.com/watch?v=Zi9hC35ey0E
Îi știu din turele Gentleman Race. Au scule faine, dar picioarele sunt mmm! Suna gay, dar picioarele fsc torul. A mea coboară +50km. Eu nu am curajul ei la coborâre, însă la urcări sunt ca spartul.

sent from tapatalk
Old 17-09-2016, 10:47   #711
pishky
Senior Member

pishky's Avatar

Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu

la hervis au reduceri la biciclete, acuma, daca e umflat pretul si apoi redus la cel real nu stiu, dar scrie ca e redus.
http://www.emag.ro/biciclete/vendor/...rt-pricedesc/c
poate te ajuta informatia.

Eu am rockrider 5.2 din decathlon, pentru burtosul care mai iese din cand in cand cu bicicleta, prin oras / plaja e mai mult decat suficient.
pishky is offline   Reply With Quote
Old 17-09-2016, 10:55   #712
gamerul
Member

Quote:
Originally Posted by sonipooorcy View Post
Uite un segment din BRASOV , https://www.strava.com/segments/9982665 , primi 2 sigur au stat la plasa , dar in rest daca se merge in grup sunt zone unde mergi lejer cu peste 55 la ora . Sau uite aici un filmulet de la un concurs GR : https://www.youtube.com/watch?v=Zi9hC35ey0E
Da, +50km/h la vale sau la plasa unui vechicul, dar pe plat cati merg cu 50km/h ?

Last edited by gamerul; 17-09-2016 at 12:24.
Old 17-09-2016, 11:40   #713
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Ah, tu încă ai rămas la faza cu 50km/h. Lol. 50km/h nu e greu de ajuns, pe coborâre, dacă drumul e bun și nu sunt curbe mari, poți cobora cu peste 80km/h. Eu zic ca dacă ești la nivel de uitat pe youtube, sa mai cauți. Nu sunt ironic, nu fac mișto, dar unii nu vor sa creadă, nu au experimentat, nu e nimic rău în asta.

Ea coboară, nu am spus ca merge. Și eu nu am curajul sa cobor pe 23c, cu nici 60. Însă pe mtb, e altceva, muhaha!

sent from tapatalk

LE. Am și eu orgoliul meu și sunt un om corect, nu mă laud, dar pot afirma când am atins o anumita viteza în anumite condiții. Și o fac pentru mine, nu pentru a avea kom pe Strava sau a mă lauda în grupuri restrânse, unde unii nu ar putea face fata sau ar ajunge rar la un astfel de PR. Cine o face altfel e un idiot, fie un fățarnic.

Last edited by mirciusx; 17-09-2016 at 11:44.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 17-09-2016, 17:25   #714
booster
Senior Member

Mentioned: 45 Post(s)

Send a message via Yahoo to booster

Viteze de 50km/h pe plat se pot atinge avand destul de putin antrenament, dar sa sustii o asemenea viteza e extrem de greu. Cu vant destul de puternic din spate se poate merge destul de lejer cu peste 45km/h.
Ca si viteza maxima am atins 77km/h cu o cursiera. Pe Transalpina s-a trecut de pragul celor 100km/h.
[email protected] GHz 1.2V,Custom Loop,Asus Maximus VII Gene,8Gb Corsair Vengeance ,Zotac 1070 AMP! Extreme,SSD OCZ Vertex 3,WD 250gb,WD 500gb,Toshiba DT01ACA300 3TB,Haf 922,Corsair VX550, DELL U2312HM,3xscythe slip stream 1900rpm,CM MegaFlow 200mm,fan controller Scythe KazeQ
booster is offline   Reply With Quote
Old 17-09-2016, 18:45   #715
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Eu țin 25-35, în funcție de zi, vreme, stare psihica (foarte importanta), cu cine mergi...asta în condițiile în care drumul e cât de cât ok și nu ai vânt.

Legat de vânt, cel mai nasol am prins anul ăsta când m-am întors din Russe. 35+, cum dădeam de vânt cum băgăm 21-25 cu chiu cu vai. Cum dispărea urcam instant 28-30, treptat mai sus. Iarăși nasol e sa prinzi rafale, e în bătaie de joc. Mai bine renunți și mergi acasă, dacă ai cum, adică te întorci.

sent from tapatalk
Old 03-10-2016, 23:45   #716
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 194 Post(s)

PC-ul meu

Old 13-10-2016, 10:52   #717
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 572 Post(s)

PC-ul meu

Old 13-10-2016, 20:05   #718
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 239 Post(s)

PC-ul meu

belea.... lol
Old 15-10-2016, 11:26   #719
pishky
Senior Member

pishky's Avatar

Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu

asta vi se pare ca este la un pret corect?
ma tenteaza pentru doamna P.

http://www.hervis-sports.ro/store/Ec.../COLOR-1987435
pishky is offline   Reply With Quote
Old 15-10-2016, 13:20   #720
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by pishky View Post
asta vi se pare ca este la un pret corect?
ma tenteaza pentru doamna P.

http://www.hervis-sports.ro/store/Ec.../COLOR-1987435
Sper ca nu trebuie sa o duci pe scări

Dacă e pentru plimbări, pădurea Băneasa, etc, o sa fie destul de ok. Chiar mai mult de atât. Să fiți atenți la mărime însă și să nu vă grăbiți să o luați. Ce înălțime are dna?

sent from tapatalk

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules