lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-08-2019, 08:06   #37201
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 239 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by polter View Post
Am primit toate actele la masina din momentul cand a fost luata , am brosura semnata cu ziua in care a fost cumpara si de cine a fost vanduta . Pe acte scrie modelul si in ele se afla o brosura cu echiparea .
Pe net am cautat modelul si apare echiparea standar plus ce optionale se puteau pune .
Am luat apoi meticulos actele plus vizual sa vad ce am pe ea si ce lipseste ...

Asta e site-ul https://www.parkers.co.uk/seat/leon/...ck-2000/specs/
... poate am gresit din lista dar o sa reverific , ,momentan am pus la prima vedere.

O sa folosesc si un vin decoder sa vad ce da.
Să te plimbe sănătos pe unde te duce drumul!!!
Old 06-08-2019, 08:34   #37202
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 572 Post(s)

PC-ul meu

Deci "Lamaia" o sa-i ramana numele.

Sa te duci cu ea la service numai pentru MOT si revizie iti doresc!
Old 06-08-2019, 10:43   #37203
EXxx
Senior Member

EXxx's Avatar

Mentioned: 28 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx

Quote:
Am primit toate actele la masina din momentul cand a fost luata , am brosura semnata cu ziua in care a fost cumpara si de cine a fost vanduta . Pe acte scrie modelul si in ele se afla o brosura cu echiparea .
Pe net am cautat modelul si apare echiparea standar plus ce optionale se puteau pune .
Am luat apoi meticulos actele plus vizual sa vad ce am pe ea si ce lipseste ...

Asta e site-ul https://www.parkers.co.uk/seat/leon/...ck-2000/specs/
... poate am gresit din lista dar o sa reverific , ,momentan am pus la prima vedere.

O sa folosesc si un vin decoder sa vad ce da.
decat 2 intrebari:
1) cat fu halatul.
2) pozele unde sunt facute? mis curios de localitate/zona ca arata bine
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 06-08-2019, 10:52   #37204
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 562 Post(s)

PC-ul meu

În engleză “lemon” suna a rău.

Dacă vin decoder nu funcționează, la VAG, pe carte e un sticker mare cu niște coduri din 3 charactere, se pot băga alea și îți spune lista cu dotări standard și opționale instalate de pe mașină.

E util uneori la mașini SH, să zicem că ai niște becuri în portieră dar nu se aprind, nu știi de ce... poate este arsă siguranța sau poate că nu a venit mașina cu configurația respectivă pentru acele becuri.
Sau ai volan încălzit dar nu se încălzește, unii nici nu știu că au o problemă dacă nu cunosc că este o dotare instalată.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 07-08-2019, 00:03   #37205
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 153 Post(s)

PC-ul meu

Incerc sa raspun aici fara quote....
Multumesc pentru urari , sper sa ma tina putin masina si sa nu se strice imediat , din pacate motorul are ceva rontait , proprietara a mers destul de mult cu termostatu defect , masina sta rece si rar mai ajunge acul la 90 grade . Am unul ramas de la fabia 1.4avx si 90% cred ca se potriveste pe 1.9 asv , o sa l schimb sambata. Am tras cu o pompa improvizata din vasul de la servo cat am putut si am pus unul fresh peste ramas de la skoda , din pacate merge la fel sau mai rau deci e dusa caseta sau pompa de servo ,trebuie sa vad cat costa una sh si daca pot sa o pun eu.
A gasit nevasta butonul de la TSC si acum am totul din interior intact , fara rupturi sau semne de uzura mari , chiar sun curios dupa spalare cum arata.
O sa cumpar folie auto galbena si o sa fac plafon si stalpi singur , poate si portierele , depinde cat o sa coste rola pe amazon , de vopsit nu ma apuc dar cu infoliere o sa arate bine zic eu.
Ca si pret tinand cont de cum se prezinta la suspensie si restul , consider ca este mai mult decat decent , 600 de lire si aproape jumatate de rezervor . Acum daca m am tepuit , o sa vad dupa ce rezolv servo , e ca si inexistent .
Decoder online gratis nu am gasit care sa si faca treaba asa ca e mai sigur sa fie luate la mana , la mine a fost usor stiind modelul ,deci ce a avut standard si a trebuit sa verific la optionale dar la oglinzi incalzite cred ca m am inselat , nu gasesc buton/pozitie sau semn pentru asa ceva.
Am uit , display ul la clima este dus pe 25% dinsuprafata , am gasit pe aliexprez cu 15lire dar o sa fie chin la schimb cred....
In weekend o sa inchiriez un aspirator cu apa sa fac tapiteria si revin cu poze.

Skoda era poreclita Cruduta si mi-a tras o cand nu m am asteptat , asta cica se numeste Gargarita sper sa nu si ia zborul...

Am pus vag.com ul pe ea , am avut 2 erori , le am sters si nu au mai aparut , consumul in vag la relanti este de 0.30l/h si 0.70l/ clima on , ala de la clima sa zicem ca bate dar la idle e prea mic , ceva nu indca bine... Pacat ca nu am CB. Injectoarele au corectie minima +- 0.1 perfecte...

Pozele sunt acasa , doar ultima la proprietar pe alee , eluata de la o familie de pe domeniile Lady Diana , ceva vecini cu ea ....oricum superba zona , o sa fac poze mai multe de acolo ....

Last edited by polter; 07-08-2019 at 00:43.
polter is offline   Reply With Quote
Old 07-08-2019, 00:35   #37206
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 12 Post(s)

PC-ul meu

Rontaitul nu are vreo treaba cu termostatul defect, un termorstat blocat pe deschis doar creste consumul de carburant.
Old 07-08-2019, 10:44   #37207
EXxx
Senior Member

EXxx's Avatar

Mentioned: 28 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx

Quote:
Incerc sa raspun aici fara quote....
Multumesc pentru urari , sper sa ma tina putin masina si sa nu se strice imediat , din pacate motorul are ceva rontait , proprietara a mers destul de mult cu termostatu defect , masina sta rece si rar mai ajunge acul la 90 grade . Am unul ramas de la fabia 1.4avx si 90% cred ca se potriveste pe 1.9 asv , o sa l schimb sambata. Am tras cu o pompa improvizata din vasul de la servo cat am putut si am pus unul fresh peste ramas de la skoda , din pacate merge la fel sau mai rau deci e dusa caseta sau pompa de servo ,trebuie sa vad cat costa una sh si daca pot sa o pun eu.
A gasit nevasta butonul de la TSC si acum am totul din interior intact , fara rupturi sau semne de uzura mari , chiar sun curios dupa spalare cum arata.
O sa cumpar folie auto galbena si o sa fac plafon si stalpi singur , poate si portierele , depinde cat o sa coste rola pe amazon , de vopsit nu ma apuc dar cu infoliere o sa arate bine zic eu.
Ca si pret tinand cont de cum se prezinta la suspensie si restul , consider ca este mai mult decat decent , 600 de lire si aproape jumatate de rezervor . Acum daca m am tepuit , o sa vad dupa ce rezolv servo , e ca si inexistent .
Decoder online gratis nu am gasit care sa si faca treaba asa ca e mai sigur sa fie luate la mana , la mine a fost usor stiind modelul ,deci ce a avut standard si a trebuit sa verific la optionale dar la oglinzi incalzite cred ca m am inselat , nu gasesc buton/pozitie sau semn pentru asa ceva.
Am uit , display ul la clima este dus pe 25% dinsuprafata , am gasit pe aliexprez cu 15lire dar o sa fie chin la schimb cred....
In weekend o sa inchiriez un aspirator cu apa sa fac tapiteria si revin cu poze.

Skoda era poreclita Cruduta si mi-a tras o cand nu m am asteptat , asta cica se numeste Gargarita sper sa nu si ia zborul...

Am pus vag.com ul pe ea , am avut 2 erori , le am sters si nu au mai aparut , consumul in vag la relanti este de 0.30l/h si 0.70l/ clima on , ala de la clima sa zicem ca bate dar la idle e prea mic , ceva nu indca bine... Pacat ca nu am CB. Injectoarele au corectie minima +- 0.1 perfecte...

Pozele sunt acasa , doar ultima la proprietar pe alee , eluata de la o familie de pe domeniile Lady Diana , ceva vecini cu ea ....oricum superba zona , o sa fac poze mai multe de acolo ....
sunt curios cum e suspensia, ca am sa presupun ca ai vazut si tu pe mot checker, aia e singura chestie cu advisories/fails. Dar chiar si aia gasesti la preturi ok, ca e platforma veche VAG.

astept poze eu ^_^
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 07-08-2019, 13:46   #37208
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 153 Post(s)

PC-ul meu

Arcurile si alte piese mic8 sunt schimbate de fostul proprietar , are o factura de 400 lire si nu bate nimic la gropi sau limitatoare , se simte ca o masina aproape noua din punctul asta de vedere . Urmeaza sa fac mot ul in 3 luni parca , acolo vad ce o sa zica nenea ,il fac pe bune.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
polter is offline   Reply With Quote
Old 07-08-2019, 14:04   #37209
p0cait
Senior Member

p0cait's Avatar

Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to p0cait

Stiti cumva daca se poate face ITP-ul cu 3,4 luni inainte de expirare ?
p0cait is offline   Reply With Quote
Old 07-08-2019, 14:20   #37210
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Evident... de ce să nu se poată face?

Old 07-08-2019, 14:26   #37211
p0cait
Senior Member

p0cait's Avatar

Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to p0cait

Nu stiu exact cum e reglementat si nu am gasit nici o informatie publica. Trebuia sa intreb avand in vedere ca trebuie sa planific o calatorie de 6000 KM ca sa il pot face )
p0cait is offline   Reply With Quote
Old 07-08-2019, 14:56   #37212
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1177 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Da, poti face ITP oricand.
1. Daca faci ITP cu 3 luni inainte de exemplu, ITP-ul va fi valabil oricum 1/2 ani din acel moment.
2. Daca faci ITP cu 3 luni inainte de exemplu si pici, nu mai ai ITP valabil pe cele 3 luni, trebuie sa rezolvi imediat problema.
Old 07-08-2019, 20:04   #37213
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Pe banggood văd că a intrat la preorder xiaomi 70mai mini. Nu înțeleg ce mai este și asta, aveau 70mai simplu, aveau 70mai pro, acum asta nouă m-a zăpăcit de tot.

70mai simplă nu mi-a venit nici acum, cred că am două luni de la comandă, undeva printre nysa și arad este, dacă nu vine până de sf. Maria am belit karasu, trebuie alt cadou... fml.

Old 08-08-2019, 13:50   #37214
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Default Masinute - Discutii tehnice, sfaturi, pareri

https://www.facebook.com/45826232769...43&v=e&sfns=mo

Încă nu îmi e clar dacă e reală faza...

Last edited by Arise; 08-08-2019 at 13:53.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 08-08-2019, 14:27   #37215
axxel4you
Senior Member

PC-ul meu

Droguri ? Prea e actor bun .
Old 08-08-2019, 14:41   #37216
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 194 Post(s)

PC-ul meu

Este cat se poate de reala... se numesc legale am vazut mai rau.
Old 08-08-2019, 15:19   #37217
axxel4you
Senior Member

PC-ul meu

Cred ca sunt o groaza care nu sunt prinsi sau filmati, poate nu e o idee rea sa solicit o finantare pentru road armour .
Old 08-08-2019, 18:13   #37218
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Axxel4you: ce mașină ai? Bullbarul ăla pare să funcționeze doar dacă mașina este ea masivă. Dacă mașina este din clasa mică rămâne bullbarul întreg și tu te faci pilaf în spatele lui.

Old 08-08-2019, 18:48   #37219
axxel4you
Senior Member

PC-ul meu

Un avalanche 1500. Am vazut pe net si bara cu grila de radiator Fab Fours Grumper care mi se par foarte interesante.

Trimis de pe al meu SM-G390F folosind Tapatalk
Old 08-08-2019, 18:59   #37220
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Atunci se explică. Nu vrei să îți zgârie băieții bara.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules