lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi de baza
Connect with Facebook

Placi de baza De la pico-ITX pana la extended-ATX

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 19-03-2019, 14:32   #2861
Gogu
Ancient friend

Mentioned: 26 Post(s)

Termina cu prostiile astea, pe bune. Mai ziceai si de Taichi ca e praf la VRM, serios ?
Code la partea de VRM e OKish, e meh ca nu e supradimensionat acel VRM cum e la mai toti restul producatorilor, dar e OK pentru 9900K chiar si peste 5GHz, sunt destule exemple in acest sens.
Nu sunt eu un mare priceput in electronica, dar stiu suficient cat sa imi dau seama ca spui prostii.
Code e un rahat pentru ca e scumpa si e fix un Hero la un pret mai mare, iar Apex e mai ieftina, insa nici Apex nu e o bucurie, ca daca nu dai doar bench cu ea si vrei sa traiesti zi de zi, trebuie sa traiesti fie fara un SSD NVMe, fie cu placa video in mod 8x. Pentru ca ASUS. Don't get me started on Gene, alta idiotenie sinistra ca si placa de daily use.
Iar overall, TOT ce am avut de la Gigabyte si ASUS cu Z390 aveau in load un coil noise de la VRM de te lua durerea de cap, la propriu.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2019, 14:53   #2862
Gaminggrade
Senior Member

Gaminggrade's Avatar

Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Gaminggrade

Taichi e o mizerie sinistra de placa...si mai sunt pe forum oameni care iti pot confirma.PE z270 a fost foarte ok,insa asta ultima pur si simplu e muci,eu iti spun pe partea de OC,degeaba pe hartie poate e bine,ceva nu se pupa in realitate.Il poti intreba cred si pe leco despre placa ,parca el avea una.
PS:Ce ma seaca pe mine la asus la gama de top este diferenta dintre placile de baza...acelasi model rezultate diferite rau...pe un APEX merge intr-un fel pe altul mult mai prost...nu e normal.
PS2:Gogu corect,eu ziceam de vrm,pe partea de bios Anus din punctul meu de vedere e foarte ok,la gigibut am vazut multa lume ca se plange.Leco din cate stiu eu a testat un proc golden pe taichi ala...care pe apex xi mergea intr-un mare fel pe placa lui era ultima ghena,nu ai cum sa ai asa diferente intre placi ,nu e normal,taichi nu e o placa ieftina,acelasi proc pe un gigabut ieftin a mers aproape la fel de bine chiar mai bine putin decat pe apexul meu x )

Last edited by Gaminggrade; 19-03-2019 at 15:02.
Gaminggrade is online now   Reply With Quote
Old 19-03-2019, 14:57   #2863
Gogu
Ancient friend

O fi, dar sa facem diferenta intre VRM praf si BIOS praf, ca sunt chestii diferite.
Iar Leco o lauda, oricum, deci ar fi cam aiurea sa il intreb fix pe el.
Asa, pe partea de BIOS, vezi Gigabyte, care degeaba au super VRM daca BIOS-ul si cand nu e praf, e atit de prost gandit incat iti vine sa arunci un pahar de apa pe placa aia in timp ce e alimentata.
Old 19-03-2019, 16:24   #2864
Ares
Senior Member

Mentioned: 28 Post(s)

PC-ul meu

Exemplu, problema mare la mine e temperatura procesor. In 3 moduri de overclock la 5 Ghz procesorul ajunge si la 85 grade in Cinebench. De Prime 95 cu AVX nu poate fi vorba, Realbench ajunge la 95grade. Toate astea cu racire pe apa care nu e tocmai entry level.
Am incercat combinatii de setari in bios, rezultatul a fost minimal diferit. Pe Gigabyte exista setari multiple dar sunt alambicate si combinatiile intre ele sunt complicate si nedocumentate, cel putin eu nu am gasit.
Nu sunt mare overclocker dar pana acum e primul sistem pe care il tot fut de la achizitie si inca nu pot zice ca sunt multumit.
Observ ca Asus e blamat dar personal nu am avut probleme in 10 ani cu ele.

Am sa il pun pe direct die cooling, daca tot nu e ok o sa iau alta placa de baza.
Ares is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2019, 18:04   #2865
Gogu
Ancient friend

Crezi ca direct die e mare jmekerie ? Eu zic ca nu e, adica nu vad de ce ar fi, dar na, incearca, e cheap, 40-50 Euro maxim.
Stiu ce zici cu Gigabyte, am trecut si eu prin 2 pina sa ajung la ASUS, unde tot nu e bine dar macar e MAI bine.
Old 19-03-2019, 18:16   #2866
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 724 Post(s)

PC-ul meu

Pacatoasa rau racirea direct die. Tried that once. Pe langa faptul ca in 10 asezari, poate o singura data sta plan pe die si are transfer maxim(in celelalte 9 o sa vezi niste core-uri cu 10-20c mai calde in load), cand strangi waterblock-ul/coolerul pe die mai stai si cu morcovul bagat atat de tare incat iti iese prin nas.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
Old 19-03-2019, 18:18   #2867
Gogu
Ancient friend

Myeah, nu ai inteles.
Nu se face dupa ureche, e un adaptor care iti tine procesorul in socket la presiunea corecta pe pini, totodata protejeaza pastila ca e fix la nu stiu, 0,1mm ceva sub nivelul ei.
Here you go : www.youtube.com/watch?v=-LecJjk-LrI
Old 19-03-2019, 18:24   #2868
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Myeah, mai bine nu. Ori apesi cu waterblock-ul direct pe DIE incat pasta sa faca contact corect si sa nu existe buzunare de aer, ori o lasi in soarta ei si pui CLU sub IHS, ca iesi mai castigat. Rig-ul ala e imposibil sa aiba toleranta atat de buna incat sa faca ce-am zis eu, asadar o sa fie "safe" sa lase cum ai zis tu 0.x mm intre DIE si Waterblock, hence contact imperfect.

Ideea cu direct die imho e ca ori o faci babeste, cu riscuri, unde apesi cu waterblock-ul direct pe die, ori pui CLU sub IHS si stai linistit. Altfel nu merita bataia de cap.

Problema lui Ares e ca si-a luat cuptor si nu stie de ce nu scoate cuburi de gheata.
Old 19-03-2019, 18:28   #2869
Gogu
Ancient friend

Din pacate pare ca nu ai inteles multe. Esti in eroare din multe puncte de vedere si insisti in acea eroare.
Old 19-03-2019, 18:41   #2870
Gaminggrade
Senior Member

Gaminggrade's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Gogu View Post
Din pacate pare ca nu ai inteles multe. Esti in eroare din multe puncte de vedere si insisti in acea eroare.
Aici are dreptate.DIE de la der8auer de ex chiar e foarte bun,ma rog ca nu exista minuni si nu o sa vezi temperaturi colosal mai mici e partea a doua,dar nu se pune vorba de asezat nu stiu cum sa iti iasa din nu stiu cate incercari etc.
Old 19-03-2019, 18:43   #2871
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

Mentioned: 143 Post(s)

PC-ul meu

Mie placa mea (Taicutza ultimate) imi place, e strong, stabila probleme apar la 5200+ si cred ca problema e inaintea tastaturii.
Tinind cont ca targetul meu este de 5000MHz all cores 24/7 si acum sta 5100MHz stabil in gaming si ceea fac eu, zic ca e ok.

Intentionam sa iau o Apex, dar pentru ce fac eu, este useless.
GAMING gearô i9-9900K/5100MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb [email protected] CL15-1,365V||Samsung NVMe 1TB+512GB+2x2TB RAID 1 Samsung S-Ata SSD||Seasonic Gold 850W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10

Last edited by DjLeco; 19-03-2019 at 18:50.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2019, 18:53   #2872
bakhus
Senior Member

bakhus's Avatar

Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to bakhus Send a message via Skype™ to bakhus

Deci pentru 5Ghz, nici un Mhz mai mult, ai recomanda-o? Ai cumpara-o din nou in aceeasi situatie? Intreb pentru ca e singura care bifeaza toate cerintele ecuatiei (porturi mai ales).
Strict intre Gigi Master si asta?
Old 19-03-2019, 18:54   #2873
Ares
Senior Member

PC-ul meu

In momentul in care radiatorul e rece indiferent de viteza ventilatoarelor iar procesorul sare instant in 95grade este evident ca nu exista transfer termic intre procesor si waterblock. Solutia cu direct die cooling e ultima incercare, si cred ca adaptorul de la derbauer merita incercat, e 29 euro...
Pe Gigabyte procesorul meu face Cinebench la 1.25V, Realbench, OCCT, Prime 95 custom fft fara AVX are nevoie de 1.30V in bios, iar daca ma iau dupa altii in HW monitor Vrout ar fi valoarea ok pentru Vcore, in aceasta situatie Vrout pentru cele mentionate, are 1.260V in load intens, acolo e stabil. La 1.260V in load cu racire custom pe apa NU ar trebui sa aiba 95 grade. Am vazut procesoare la 1.35V cu raciri mai slabe la o temperatura mai mica dar pe alte placi de baza, nu Gigabyte.

I rest my case.

Apropo, la caseking a intrat adaptorul pe stoc.
Old 19-03-2019, 19:30   #2874
DjLeco
Senior Member

DjLeco's Avatar

Mentioned: 143 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by bakhus View Post
Deci pentru 5Ghz, nici un Mhz mai mult, ai recomanda-o? Ai cumpara-o din nou in aceeasi situatie? Intreb pentru ca e singura care bifeaza toate cerintele ecuatiei (porturi mai ales).
Strict intre Gigi Master si asta?
100% as merge tot pe ea.

Era bine daca includeau radiatoare pentru fiecare port NVMe.

Pentru cei ce vor 3 NVMe+S-ata, as recomanda-o, avind un extra controller ASMedia pt S-Ata.

Desi nu cred ca voi avea nevoie vreodata de lan 10GB, am preferat sa iau versiunea de top.

Piticul meu asta mi-a zis, plm...

@ Ares, este clar ca in aceasta situatie, nu exista transfer termic bun.

Eu inclin sa cred in continuare ca materialul cu care se face lipitura intre DIE si IHS, are rezistenta termica mare, adica e cam prost conductor termic.

Si la mine cu MORA 360 si apa la 28 grade, cum dau un prime sau ceva dur, sare instant la peste 80 grade.
Am pus waterblock-ul de mai multe ori, diverse paste termice, asezate bob, in dublu X, in linii paralele cu pastila, in strat subtire intins, degeaba, e clar ca asta e problema, intre DIE si IHS.

Mai ales ca pasta lasa urma perfecta pe waterblock cind il scot de pe cpu.

Si waterblock-ul iese greu, zici ca am dat cu superglue intre IHS si el, nu cu pasta termica...
GAMING gearô i9-9900K/5100MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb [email protected] CL15-1,365V||Samsung NVMe 1TB+512GB+2x2TB RAID 1 Samsung S-Ata SSD||Seasonic Gold 850W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10

Last edited by DjLeco; 19-03-2019 at 19:40.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 19-03-2019, 19:35   #2875
Ares
Senior Member

PC-ul meu

Cine ma ajuta cu un Delid only la un 9900K, doar dat IHS jos, de restul ma ocup eu ?
Nu e pe stoc delidmate ...

Merci.
Old 19-03-2019, 19:37   #2876
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

@Iubitel parca facea?
Old 19-03-2019, 19:37   #2877
Gogu
Ancient friend

Quote:
Originally Posted by Ares View Post
Cine ma ajuta cu un Delid only la un 9900K, doar dat IHS jos, de restul ma ocup eu ?
Nu e pe stoc delidmate ...

Merci.
Pai daca esti in Cluj, ce sa-ti fac....
Old 19-03-2019, 19:42   #2878
Ares
Senior Member

PC-ul meu

@Gogu sa ma mut in Bucuresti pentru delid ?

Pot trimite la Bucuresti procesorul la un amic, merge el la cine face. Nu este la caseking pe stoc unde am comandat OC frame, daca il comand in alta parte mai mult platesc transport, plm.
Old 19-03-2019, 19:48   #2879
Gogu
Ancient friend

Nu e problema, ti-l desfac eu daca il faci sa ajunga la mine, cumva.
Old 19-03-2019, 20:07   #2880
Gaminggrade
Senior Member

Gaminggrade's Avatar

PC-ul meu

Problema nu e intre IHS si DIE iti garantez,toate 9900k mele (4 la numar) au avut DELID-LAPPING LA PASTILA CPU(lucru foarte riscant,am ars unul asa)-IHS CUSTOM MAI SOLID =cateva grade in minus,problema este la arhitectura pe 14nm sau nu stiu mortii lor sunt calde,delidu nu rezolva foarte multe.
PS:In ciuda faptului ca IHS solid este din CUPRU am incercat si cu Liquid metal si degeaba...si liquid copper,conductonaut,nu castigi multe grade si tot fierbinte e.
PS2:M-a costat 4300 ron racirea pe apa,deci nu cred ca sunt limitat de asa ceva,am 2x360 EK + D5 etc...
PS3:Le desfaceti aproape degeaba,dar go for it,cine vrea vi le desfac eu pe gratis,am 3 delid tooluri)
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules