lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 10-10-2012, 15:17   #4241
Kspic
Banned
 
Join Date: Sep 2011
Location: Brasov
Posts: 1,521
Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si la mine la genius 5000 dar si la 6000 se auzea urat pe unele melodii care coborau in frecventa.
Ex Magnetic Man - Karma crazy
Scooter - state of mind

Asa e construit subwoofer-ul, nu trebuie sa ai pretentii foarte mari de la sistem pentru ca ... totusi costa ....
Kspic is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2012, 17:38   #4242
yo_cristi
Senior Member
 
yo_cristi's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Giurgiu City
Posts: 2,130
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via ICQ to yo_cristi Send a message via AIM to yo_cristi Send a message via MSN to yo_cristi Send a message via Yahoo to yo_cristi Send a message via Skype™ to yo_cristi
Default

Da...ar merge niste condensatori schimbati pe la el..poate poate
__________________
yo_cristi is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2012, 19:59   #4243
savu
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 671
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Zarzarel View Post
Intentionez sa cumpar o pereche de casti sennheiser hd 518, dar nu stiu exact de unde este mai bine sa le cumpar.
video-s.ro
avstore.ro
hificenter.ro
Exact de unde e mai ieftin. Castile sunt la fel iar garantia o ofera importatorul.
__________________
www.soundnews.ro
Pentru intrebari, review-uri , stiri, tutoriale, teste comparative cu si despre echipamente audio.
savu is offline   Reply With Quote
Old 10-10-2012, 20:23   #4244
Zarzarel
Member
 
Zarzarel's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: in front of your eyes
Posts: 98
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Multumesc de raspuns! Acum cand eram pe punctul de a comanda mi-au sarit in ochii castile Audio-Technica ATH-TAD 400/500 care vad ca sunt vorbite numai de bine. Merita sa mai astept pentru un review?
Zarzarel is offline   Reply With Quote
Old 11-10-2012, 22:51   #4245
savu
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 671
Mentioned: 3 Post(s)


Default

Sunt foarte bune TAD 400 cu o singura conditie. Sa nu te astepti la bass-ul acela boomy pe care il au din abundenta castile inchise ieftine.
__________________
www.soundnews.ro
Pentru intrebari, review-uri , stiri, tutoriale, teste comparative cu si despre echipamente audio.
savu is offline   Reply With Quote
Old 12-10-2012, 10:21   #4246
Kspic
Banned
 
Join Date: Sep 2011
Location: Brasov
Posts: 1,521
Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by yo_cristi View Post
Da...ar merge niste condensatori schimbati pe la el..poate poate
De la schimbarea opamp-urilor dar si a condensatorilor Cheng cu yageo diferenta prea mare nu a fost
Parerea mea e ca genius-ul 5000 suna destul de bine si asa.
Vrei un upgrade ? treci la un stereo sau un 2.1 de calitate.

Last edited by Kspic; 12-10-2012 at 10:25.
Kspic is offline   Reply With Quote
Old 12-10-2012, 12:01   #4247
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

Ma bag curand la o noua modificare a unui x-fi extreme music. Am comandat operationalii la texas instruments (LME49720MA) si urmeaza condensatorii la o firma din canada. Astazi vine placa de sunet... va tin la curent, vedem ce iese, DIN NOU ))))
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2012, 00:30   #4248
Hemisphere
Senior Member
 
Hemisphere's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Sebes-Alba
Posts: 3,716
Mentioned: 56 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Hemisphere Send a message via Skype™ to Hemisphere
Default

Din mai multe motive (cel mai important fiind bebe on the way) ma vad nevoit sa trec de la standfloor la bookshelf. Tin foarte mult la scule si la aspectul lor, si sunt convinsa ca pe la 8-10 luni, inginera asta mica o sa inceapa sa traga de plasele de la boxe ca sa isi infiga ghearele in calote. Sculele pot sa mi le urc mai sus, pe un stelaj, unde sa nu ajunga terorista, dar boxele nu prea pot sa le protejez, decat cu gard electric cu sarma ghimpata sau daca le transform in soundbar. M-am gandit si sa le bag in cutie si sa le pun la pastrare vreo 2 ani pana cand ajunge fata sa rupa capul la papusi si poate-poate o sa-mi lase boxele in pace, dar nu am certitudinea ca va fi asa, motiv pentru care vreau sa trec la bookshelf. Inca nu stiu exact ce sa iau si nici nu am un buget extraordinar, mi-as lua BX2 dar imi sar din buget cam cu 500 lei. So, in prima faza m-am orientat la astea: Tannoy Mercury F2. N-am gasit cine-stie-ce review-uri despre ele, as dori niste pareri avizate. Sau, gasesc ceva mai bun in banii aia? Sau si mai ieftin? Cerinte extraordinare nu am, singura conditie ar fi ca difuzorul de bas sa nu aiba mai putin de 16 cm.

L.E. Diamond 9.2 candideaza si ele, desi sar de 1000 lei. Mi-a placut ce am citit despre ele in review-ul Lui Savu la bookshelf entry level.
Quote:
Inca de la inceputul auditiilor boxele s-au facut remarcate prin prezenta frecventelor joase, poate cele mai bune boxe din test la acest capitol.
Asemanarile dintre Diamond 9.2 si 10.2 sunt destul de mari, avem acelasi difuzor mid-bass de Kevlar, aceleasi dimensiuni, 2 porturi bass-reflex,
__________________
Sarcasmul este cea mai joasa forma de inteligenta.
I am not discriminating anybody! I hate everyone equally!

Last edited by Hemisphere; 13-10-2012 at 00:45.
Hemisphere is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2012, 00:36   #4249
Fab
Senior Member
 
Fab's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 2,982
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

BX2 sunt 1050 lei noi la Real Acustic. Cu putin noroc le poti gasi SH la 850 lei sau poate au baietii de la RA ceva BX2-uri expuse in showroom la care primesti o reducere de cel putin 100 ron.

Sper sa nu vorbesc tampenii, prin primavara cand am luat BX2 cam astea erau preturile.
Fab is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2012, 10:29   #4250
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,990
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Se pricepe cineva să îmi explice care e treaba cu decodarea DTS și pass through?

Componente la dispoziție: Z-5500, 2 plăci audio cu ieșire optică (onboard+creative usb), calculator cu Media Player HC instalat + FFDShow.

Nu îmi e clar dacă e musai să fac decodarea DTS în Z-5500 sau pot lăsa FFDShow/MPCH să facă decodarea și în Z-5500 să ajungă sunetul direct decodat din software.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2012, 10:36   #4251
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,846
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Prin optic nu poti sa trimiti sunet 5.1 decodat. Poti trimite sunte 5.1 codat dts sau DD sau sunet stereo decodat. Avand in vedere aceste aspecte, trebuie sa setezi passthrough pentru formatele acestea ca sa ai 5.1 in Z-5500. Daca faci asta, decodarea se va face in Z-5500.
mbc is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2012, 16:05   #4252
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,990
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu îmi este clar. De ce nu pot trimite sunet 5.1 decodat?
Ce legătură trebuie să fac pentru a trimite sunetul 5.1 decodat?

Eu cel puțin știu că din PC pot trimite sunetul și ajunge în toți sateliții, dar urechile mele afoane nu pot să facă diferența dacă sunt canale individuale sau ceva de genul.
Dar de exemplu am găsit o melodie winamp care îmi spune "Sound in front left, sound in front right" si tot asa... iar legătura este optică, sunetul se aude exact cum spune în mp3-ul ăla, deci se poate de fapt?
Arise is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2012, 19:47   #4253
Kspic
Banned
 
Join Date: Sep 2011
Location: Brasov
Posts: 1,521
Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Default

Winamp ? Deci nu am fost ultimul care mai folosea chestia aia )))
Kspic is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2012, 21:26   #4254
oxygen
Senior Member
 
oxygen's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 563
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to oxygen
Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Nu îmi este clar. De ce nu pot trimite sunet 5.1 decodat?
Ce legătură trebuie să fac pentru a trimite sunetul 5.1 decodat?

Eu cel puțin știu că din PC pot trimite sunetul și ajunge în toți sateliții, dar urechile mele afoane nu pot să facă diferența dacă sunt canale individuale sau ceva de genul.
Dar de exemplu am găsit o melodie winamp care îmi spune "Sound in front left, sound in front right" si tot asa... iar legătura este optică, sunetul se aude exact cum spune în mp3-ul ăla, deci se poate de fapt?
De ce ai vrea sa-l trimiti decodat daca oricum z5500 are decodor? Pentru a trimite decodat trebuie sa ai placa de sunet 5.1 si sa-l trimiti analog la z5500. Daca nu ai o placa mai decenta, sfatul meu e sa ramai la pass trough SPIDF si sa lasi Z5500 sa-si faca treaba.
__________________
Enjoy the silence!
Foloseste voucher-ul 77JHVO39 in comenzile tale la PC Garage si vei primi discount 1%!

Last edited by oxygen; 13-10-2012 at 21:30.
oxygen is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2012, 21:41   #4255
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,846
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Nu îmi este clar. De ce nu pot trimite sunet 5.1 decodat?
Ce legătură trebuie să fac pentru a trimite sunetul 5.1 decodat?

Eu cel puțin știu că din PC pot trimite sunetul și ajunge în toți sateliții, dar urechile mele afoane nu pot să facă diferența dacă sunt canale individuale sau ceva de genul.
Dar de exemplu am găsit o melodie winamp care îmi spune "Sound in front left, sound in front right" si tot asa... iar legătura este optică, sunetul se aude exact cum spune în mp3-ul ăla, deci se poate de fapt?
Pentru ca latimea de banda a cablului TOSLINK suporta maxim 2 canale fara compresie / codare.

Pe display-ul boxelor iti scrie in ce format vine si daca face stereox2.
mbc is offline   Reply With Quote
Old 14-10-2012, 12:39   #4256
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,990
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Pentru ca latimea de banda a cablului TOSLINK suporta maxim 2 canale fara compresie / codare.
Interesant asta cu maxim 2 canale.

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Pe display-ul boxelor iti scrie in ce format vine si daca face stereox2.
Nu scrie nimic, scrie doar Input Optical și permanent îmi afisează PL II Movie aproape de fiecare dată. Pentru stereo x2 trebuie să apăs pe consolă ca să comut manual în Stereo x2.

Doar dacă fac pass through atunci îmi afișează dts pe consolă.

Problema cu passthrough-ul este că nu pot să fac un seek decent în multe materiale video. Pur și simplu apare un sunet deranjant în boxe, ca un fel de chițăială când încep să fac seek și nu se rezolvă. Plus că se mai întâmplă ca această chițăială să apară și în playback și se duce dracu experiența home cinema.

Ăsta e motivul pentru care aș fi renunțat la dts decodat în Z-5500 și aș fi mers pe decodare direct din calculator din MPHC/FFDShow.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 14-10-2012, 15:34   #4257
oxygen
Senior Member
 
oxygen's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 563
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to oxygen
Default

Incearca sa dezinstalezi toate filtrele si playerele si sa instalezi Splash. vezi daca face la fel cu pass trough.
Iti scrie PLII pentru ca incearca sa-ti emuleze 5 canale din 2 cat primeste prin optic.
__________________
Enjoy the silence!
Foloseste voucher-ul 77JHVO39 in comenzile tale la PC Garage si vei primi discount 1%!
oxygen is offline   Reply With Quote
Old 14-10-2012, 15:49   #4258
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,846
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu am facut asa cum ti-am zis si a mers excelent. Fara bazaituri, fara problema. Eu am folosit K-lite codec pack.
mbc is offline   Reply With Quote
Old 14-10-2012, 16:16   #4259
piticu
Ancient friend
 
piticu's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Bucuresti
Posts: 1,678
Mentioned: 34 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to piticu Send a message via Skype™ to piticu
Default

Cred ca ar mai fi o alegere de luat in seama si anume Diamond 9.3, pot sa aflu care e pretul lor, dar cred ca sunt 1000 Ron. Daca esti hotarat, iti dau numarul de telefon al celui care le importa.

Quote:
Originally Posted by High Octane View Post
Din mai multe motive (cel mai important fiind bebe on the way) ma vad nevoit sa trec de la standfloor la bookshelf. Tin foarte mult la scule si la aspectul lor, si sunt convinsa ca pe la 8-10 luni, inginera asta mica o sa inceapa sa traga de plasele de la boxe ca sa isi infiga ghearele in calote. Sculele pot sa mi le urc mai sus, pe un stelaj, unde sa nu ajunga terorista, dar boxele nu prea pot sa le protejez, decat cu gard electric cu sarma ghimpata sau daca le transform in soundbar. M-am gandit si sa le bag in cutie si sa le pun la pastrare vreo 2 ani pana cand ajunge fata sa rupa capul la papusi si poate-poate o sa-mi lase boxele in pace, dar nu am certitudinea ca va fi asa, motiv pentru care vreau sa trec la bookshelf. Inca nu stiu exact ce sa iau si nici nu am un buget extraordinar, mi-as lua BX2 dar imi sar din buget cam cu 500 lei. So, in prima faza m-am orientat la astea: Tannoy Mercury F2. N-am gasit cine-stie-ce review-uri despre ele, as dori niste pareri avizate. Sau, gasesc ceva mai bun in banii aia? Sau si mai ieftin? Cerinte extraordinare nu am, singura conditie ar fi ca difuzorul de bas sa nu aiba mai putin de 16 cm.

L.E. Diamond 9.2 candideaza si ele, desi sar de 1000 lei. Mi-a placut ce am citit despre ele in review-ul Lui Savu la bookshelf entry level.
piticu is offline   Reply With Quote
Old 14-10-2012, 17:01   #4260
Enz0
Senior Member
 
Enz0's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Boosted zone
Posts: 9,932
Mentioned: 255 Post(s)

PC-ul meu



Default

Octane, ai ramane surprins cum se aud niste boxe gen Diamond 9.2 (le-am prezentat aici cu ceva timp in urma), de la LG, cu dif de 13, model HiFi, filtre custom. Totusi, in viitorul apropiat vreau sa le fac incinte T-line ca sa scot ce e mai bun din ele.
http://diyaudioprojects.com/Speakers...FX120-ML-TQWT/

Amplif, un umil Conion Receiver 2*25W.
__________________
MO POWAH BABEH!!
Enz0 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,167
Total Online: 1786

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by matose
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 07:24.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.