lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 20-08-2019, 17:25   #1361
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by M3kk View Post
Fals, cu DS918+ + DX517 (e mai scump decat NAS ul) iesi la vreo ~6000 RONi, iar DS1819+ e in jur de 5000, chiar mai jos si are avantajele lui.

Si eu as merge pe DS1819+. De ce?

- are CPU mai nou si mai rapid (Atom C3538 vs Celeron J3455),
- DDR4 vs DDR3,
- 8 HDD Bays vs 8 HDD Bays,
- ambele au 2 sloturi pentru memorie, insa in DS918+ poti pune maxim 16GB, iar in DS1819+ 32GB sau chiar 64GB (datorita limitarii DDR4 vs DDR3),
- 1 x Gen3 x8 PCI-1 port vs none - aici poti sa bagi 2x M.2 (prin adaptor) sau o placa de retea (10G, etc.)
- 4 RJ45 vs 2 RJ45
- 4 USB3.0 vs 2 USB3.0
- 2 eSATA vs 1 eSATA (prin asta legi DX517 ul, la DS1819+ poti baga 2x DX517).

Singurul avantaj (?) la DS918+ ca are 2x M.2 "on board".
Contraargumente:

1. CPU-ul ăla va sta degeaba. Stau acum cu un DS216j și zace aproape nefolosit (ca CPU). Trebuie să țină date și să facă sync la 100-200 MB/zi în medie.
2. La fel și cu RAM-ul, stă degeaba.
3. 8 HDD bays versus 9 HDD bays. Counting is hard.
4. Limitarea la memorie e fâs. dacă vreau ceva potent fac un NAS de mână și tot ies mai ieftin (și cu mai multe HDD-uri)
5. PCI-E ports: n-am nevoie, vezi punctul 1.
6. Dacă era de ajuns cu 1 port RJ45, două de fițe, ce naiba să fac cu 4
7. Aici da, așa e, dar ghici ce... DS216j merge perfect cu hub USB de 4 porturi.
8. Dacă ajung să am așa de multe HDD-uri, please shoot me că înseamnă că sunt bolnav.
9. Un DS918+ se poate lua acum și extensia se poate lua mai târziu. Deci nu trebuie să dau 5500 RON dntr-un foc, ci doar vreo 2700.
10. Extensia aia se poate păstra în cazul unui upgrade, deci dacă peste Ț anu voi înnebuni suficient pentru a nu-mi mai ajunge 9 HDD-uri de 16 TB bucata, iacă fac atunci upgrade direct la NAS și păstrez extensia. Iese mai ieftin și pe termen scurt, și pe termen lung.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 20-08-2019, 17:51   #1362
M3kk
Ancient friend
 
Join Date: Jul 2009
Location: Miercurea Ciuc
Posts: 1,280
Mentioned: 65 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Contraargumente:

1. CPU-ul ăla va sta degeaba. Stau acum cu un DS216j și zace aproape nefolosit (ca CPU). Trebuie să țină date și să facă sync la 100-200 MB/zi în medie.
2. La fel și cu RAM-ul, stă degeaba.
3. 8 HDD bays versus 9 HDD bays. Counting is hard.
4. Limitarea la memorie e fâs. dacă vreau ceva potent fac un NAS de mână și tot ies mai ieftin (și cu mai multe HDD-uri)
5. PCI-E ports: n-am nevoie, vezi punctul 1.
6. Dacă era de ajuns cu 1 port RJ45, două de fițe, ce naiba să fac cu 4
7. Aici da, așa e, dar ghici ce... DS216j merge perfect cu hub USB de 4 porturi.
8. Dacă ajung să am așa de multe HDD-uri, please shoot me că înseamnă că sunt bolnav.
9. Un DS918+ se poate lua acum și extensia se poate lua mai târziu. Deci nu trebuie să dau 5500 RON dntr-un foc, ci doar vreo 2700.
10. Extensia aia se poate păstra în cazul unui upgrade, deci dacă peste Ț anu voi înnebuni suficient pentru a nu-mi mai ajunge 9 HDD-uri de 16 TB bucata, iacă fac atunci upgrade direct la NAS și păstrez extensia. Iese mai ieftin și pe termen scurt, și pe termen lung.
1. Ok, si peste un an sau mai putin iar vii pentru recomandare, ca nu-ti ajunge pentru nu stiu ce CPU ul .
2. 1.
3. Edited.
4. E useless sa dai bani pe Synologi si sa folosesti doar pentru storage.. parerea mea.
5. 1.
6. 1.
7. Zau?
8. OK .
9. Cu pretul lui DS216j + DS918+ esti foarte aproape de pretul lui DS1819+ ..
10. Extensia aia e o prostie, dupa parerea mea. Scumpa, inca un box ce trebuie alimentat, inca 1-2 cabluri in plus.

Overall faci ce vrei, eu doar ti-am spus cum e mai bine, of course, dupa parerea mea ca detinator si de nasuri Synology si ca detinator NAS uri costum made (cu sau fara DSM pe ele).
M3kk is offline   Reply With Quote
Old 20-08-2019, 18:12   #1363
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Fa-ti xpenology din ce motherboard vrei tu.
Te intereseaza sa aiba cat mai multe s-ata si usb 3.0 din ce inteleg si cateva lan-uri, procesor cat mai low power, 4GB rami maxim daca nu faci masini virtuale pe el si o zi buna + ideal o sura pico cu brick de laptop ca sa fie optimizat pe consum dar nu-i un must.

Consider un avantaj mare ca ai costuri extrem de mici comparativ cu synology original, iti raman bani garla pentru HDD_uri cat de mari vrei tu.
Doar odata il configurezi si apoi uiti de el.
E relativ usor de facut, tutoriale sunt destule pe net si te duce si capul, daca erai prost nu-ti recomandat si nu e prima data cand o fac.

Ca idee:
Mi-am pus imagine pe al meu de DS3615xs pe un https://www.asrock.com/mb/Intel/N3150-ITX/ si am mapat in bootloader doar 4 porturi SATA (dintre care unul e extern si toate hotplug) + 4 usb 3.0 + 2 usb 2.0 pe care sta bootloader-ul pe un stic gratis de la orange (adica calitate lui si performanta de tot rahatul) toate asteape un rahat de placa minuscula ultralowpower fanless fiindca inainte stateam cu el in camera, acum are rack pe hol si va trebui sa-l regandesc.
Pot pune pe ea aditional in PCI slot orice, sa zicem un lan intel sau mai simplu se poate pune lan pe usb 3.0
Am pus si un SSD pt cache si transfera constant cu viteza gibabit.

Te costa un sfarc comparativ cu ce vrei tu si nu merita banii investiti in asa ceva mai ales daca il folosesti doar de storage. L-am facut din ce am avut prin casa pe fuga ca sa vad cum se comporta si de 3 ani nu am mai schimbat nimic in el, ba din contra i-am mai scos o placuta de ram si l-am lasat in 4GB, niciodata nu a depasit mai mutl de 1.5GB ocupati si am si 4VM-uri in Docker pe el, deci poti sta si cu 2GB lejer dar neavand o placuta de asa mica l-am lasat in 4. Imi tot promit (defapt ma mint zilnic) ca intr-o zi il rad de tot si ii pun piese mai serioase pe el si nici acum nu am facut-o in 3 ani. In weekendul trecut i-am mai aruncat un ventilator mare deasupra de la un cooling pad uitat prin casa ca era fierbinte rau fiind fanless. My point e ca l-am tinut in conditii extrem de grele cu durere la macaroni daca se fwte si e Rock solid mergand 24/7 fara oprire.
https://i.imgur.com/qPYHCBv.jpg
https://i.imgur.com/spS09Nc.jpg

Ignorati dezordinea din rack fiindca nu e finalizat. Teoretic nici xpenology-ul nu e )) Oh well.

Sunt sigur ca o sa dai banii aiurea pe unul original pe acelasi principiu cum consideri tu ca am facut eu cu TV_ul insa eu nu l-am luat ca sa ma uit la el la canal tv in 480p cu upscalink la 4K ci sa il folosesc aproape la capacitatea lui maxima cu continut din NAS, fara NAS nu are continut cum trebuie si devinde un simplu tv ordinar.
Over and Out.

Last edited by agarici cu pedale; 20-08-2019 at 19:52.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 20-08-2019, 21:16   #1364
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by M3kk View Post
1. Ok, si peste un an sau mai putin iar vii pentru recomandare, ca nu-ti ajunge pentru nu stiu ce CPU ul .
Treaba e așa...
Am un DS216j care nu are absolut nicio problemă și n-ar fi avut nici 10 ani de-acum încolo. Dar... cu trend-urile legate de disponibilitatea anumitor seriale și filme, plus torenți închiși în stânga și în dreapta, am ajuns la concluzia că am nevoie de un stash de filme și seriale disponibile local. Asta înseamnă necesitate de spațiu. 2 HDD-uri + 2 legate pe USB 3.0 nu sunt suficiente. 4+5 sunt arhisuficiente.
Am găsit cui să îi dau DS216j-ul cu tot cu HDD-uri, la un preț decent, pun diferența și îmi iau ceva mai bun. Buget de 1500 RON, hai 2000 dacă amân alte proiecte. Nu 4000, nu 5000, nu mai mult. Deci în bugetul actual DS918+ de-abia se încadrează. Poți să îmi spui de 100 de ori cât de minunat e 1819+, n-am bani pentru el. Soluția este DS918+ acum și extender mai încolo, dacă e într-adevăr nevoie.
Quote:
Originally Posted by M3kk View Post
4. E useless sa dai bani pe Synologi si sa folosesti doar pentru storage.. parerea mea.
O fi. Pe de altă parte nu (mai) vreau ghetto NAS, am ajuns la o vârstă și o situație în care îmi prioritizez timpul liber astfel încât să îl am pentru ce e important. Un NAS care ține filme și seriale nu e așa de important încât să-i aloc mai mult de o oră pentru instalare și configurare. prefer să comand din 3 click-uri, să îl primesc, să îl pun unde trebuie și cu asta basta.
Ah, da, mai folosesc și aplicația Backblaze B2, for what it's worth.

Quote:
Originally Posted by M3kk View Post
9. Cu pretul lui DS216j + DS918+ esti foarte aproape de pretul lui DS1819+ ..
Da, dacă ai banii toți odată. Dacă nu, DS1819+ e imposibil de cumpărat.

Quote:
Originally Posted by M3kk View Post
10. Extensia aia e o prostie, dupa parerea mea. Scumpa, inca un box ce trebuie alimentat, inca 1-2 cabluri in plus.
Sunt sigur că podul meu va ofta din greu de la alea două cabluri în plus.


Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Fa-ti xpenology din ce motherboard vrei tu.
Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Doar odata il configurezi si apoi uiti de el.
E relativ usor de facut, tutoriale sunt destule pe net si te duce si capul, daca erai prost nu-ti recomandat si nu e prima data cand o fac.
Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
In weekendul trecut i-am mai aruncat un ventilator mare deasupra
Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Ignorati dezordinea din rack fiindca nu e finalizat. Teoretic nici xpenology-ul nu e )) Oh well.
Îți dai seama cât de eroic te contrazici? Set-and-forget, dar stai că am mai pus chestii pe el, dar stai că nu l-am terminat de configurat, dar stai că arată dezordonat, dar stai că stă ventilatorul ăla pe el ca o cratiță pe aragaz. Dar măcar e ieftin.

După cum ziceam, nu mai vreau ghetto setups, m-am săturat de așa ceva.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 20-08-2019, 21:47   #1365
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

E usor sa citesti printre randuri si sa o trantesti dupa.
Ti-am spus ca l-am facut pentru test si l-am configurat o singura data (la bootare) si asa a ramas in 3 ani, l-am facut fix din ce am avut atunci la indemana in ideea de a intelege cat de usor e sa-l faci (adica construiesti), daca esti comod atunci iti iei fix ce iti permite buzunarul si gata (nici nu cred ca ai mare nevoie de recomandari, totul tine de buget), promit ca nu-ti mai zic absolut niciodata de xpenology.

Imi place totusi ca zici ca nu mai vrei getto setups fiindca te-ai saturat de ele dar sunt absolut sigur ca nici macar nu ai incercat vreaodata xpenology si tocmai de asta si fugi de el.

In my deffence arata asa rack-ul fiind m-am mutat la casa noua acum 2 saptamani, rack-ul nu e terminat (estetic vorbind) din cauza prioritatiilor, expenology-ul a stat before in living si dormeam cu el langa cap fiind fanless. A fost virgin si neumblat in el pana in weekend-ul trecut ca deh, la etajul 8 sunt alte temperaturi vs etajul 2 si cu copaci in fata.

Last edited by agarici cu pedale; 20-08-2019 at 21:54.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 21-08-2019, 15:55   #1366
Robÿ
Ancient friend
 
Robÿ's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,862
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

Băi... dacă și aia e dezordine...
__________________
Something happened
Something happened
Robÿ is offline   Reply With Quote
Old 20-09-2019, 10:07   #1367
ktf
Ancient friend
 
ktf's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 3,157
Mentioned: 108 Post(s)

PC-ul meu

Default

Hah, fac si astia de la Mikrotik ceva Mesh mai user friendly :

https://www.mikrotik.ro/wireless-soh...-audience.html
ktf is offline   Reply With Quote
Old 25-09-2019, 08:25   #1368
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Diferențele între un NAS DIY bazat pe OSS și un NAS din comerț sunt foarte clare, dar depinde și ce vrei să faci cu el.

Dacă vrei mașini virtuale și chestii adiacente gen pi-hole, nimic nu bate un PC configurat cum trebuie. Dacă vrei doar stocare fără griji, ceva din comerț point and click va fi evident superior dpdv al configurării și timpului petrecut la debugging etc.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 25-09-2019, 10:18   #1369
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,843
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu recomand folosirea unui NAS gata facut din comert in 2 situatii:
1. Acel NAS este backup pentru fisiere care se afla in alta parte.
2. Fisierele din acel nas au backup in alta parte.
De ce? Pentru ca, daca se strica nas-ul si nu mai gasesti un alt nas similar de la acelasi producator, cam teapa cu recuperarea datelor daca nu sunt intr-un format standard. Iar daca sunt intr-un format standard gen ext4 atunci trebuie mutate datele de pe hdd-uri in alta parte, formatate hdd-urile in noul nas, mutat datele inapoi. Evident, in cadrul acestei proceduri ai nevoie de backup, deci mai mult de lucru.

Daca ai un Openmediavault sau un FreeNas, scoti HDD-urile si drive-ul de boot, le muti in alt computer similar cat de cat, all good.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 25-09-2019, 10:47   #1370
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,988
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Toate NAS-urile obscure de pe piață folosesc mdadm, partiții ext4, exact ca OpenMediaVault.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 01-10-2019, 19:56   #1371
Pirat
Ancient friend
 
Pirat's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Brasov
Posts: 2,752
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ma mut in curand iar infrastructura veche o las lui fratemiu. Are cineva ecosistem Ubiquiti ca sa-mi poata face recomandari?

Am nevoie de urmatoarele(router/fw + managed switch 8-16 porturi):

WAN gigabit care sa duca gigabit(hw offload enable, etc)
support IPSEC
support VLAN
support link aggregation
pe viitor, wifi AP

buget 2000-3000RON.

As putea sa fac un pfsense box si ceva switch second hand, dar prefer sa incerc ceva nou. Mersi
__________________
NAS: Core i3-9300T, RAM 32GB ECC, Asus P11C-M/4L, RAID-Z2 4x4TB, Truenas
VMHost1: Ryzen 5 3600, RAM 64GB ECC, Asrock AB350M PRO4, 2TB NVME, 1TB RAID1 SSD, Intel 10Gb, Proxmox
VMHost2: Ryzen 7 5700x, RAM 128GB, Asrock B450M Steel Legend, 2x 2TB NVME, Intel 10Gb, Proxmox
Pirat is offline   Reply With Quote
Old 01-10-2019, 21:12   #1372
allexb
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bucurstadt
Posts: 1,192
Mentioned: 42 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pai pe Unifi alegerea e simpla, iti iei un USG care e destul de ok atat timp cat nu ai nevoie de IDS/IPS (poate si asta dar va fi limitat la 100Mbps fiindca dezactivezi HW offload) si VPN tot limitat la aprox 100Mbps.

Adaugi un SW Unifi in functie de cate porturi ai nevoie si AP-uri in functie de dimensiunea locuintei. Mai nou exista si acele AP-uri In-Wall care sunt destul de faine.

Controller-ul poate fi hostat fie pe un Cloud Key de la ei fie pe un rPi sau orice alt server disponibil acasa sau chiar pe hostifi.net
Oricum, controllerul nu e necesar sa fie 24x7 online decat daca ai nevoie de statistics pentru retea.




Sent from my iPhone using Tapatalk
allexb is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2019, 10:41   #1373
M3kk
Ancient friend
 
Join Date: Jul 2009
Location: Miercurea Ciuc
Posts: 1,280
Mentioned: 65 Post(s)


Default

Er‑10x ?
M3kk is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2019, 11:56   #1374
Pirat
Ancient friend
 
Pirat's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Brasov
Posts: 2,752
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu



Default

Dupa ce am trecut prin cateva datasheets, ma gandeam la:
Router Ubiquiti UniFi Security Gateway(USG)
Switch Ubiquiti Gigabit UniFiSwitch 16-port 150W(US-16-150W)

Pe partea de controller, fac un VM. De la VPN nu am pretentii la viteza, iar IDS/IPS nu o sa folosesc.
__________________
NAS: Core i3-9300T, RAM 32GB ECC, Asus P11C-M/4L, RAID-Z2 4x4TB, Truenas
VMHost1: Ryzen 5 3600, RAM 64GB ECC, Asrock AB350M PRO4, 2TB NVME, 1TB RAID1 SSD, Intel 10Gb, Proxmox
VMHost2: Ryzen 7 5700x, RAM 128GB, Asrock B450M Steel Legend, 2x 2TB NVME, Intel 10Gb, Proxmox
Pirat is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2019, 17:43   #1375
allexb
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bucurstadt
Posts: 1,192
Mentioned: 42 Post(s)

PC-ul meu

Default

Suna ok, eu am un setup similar, plus 2 AP-AC-PRO si de un an merg ok, exceptand o problema.

Unul dintre AP-uri nu isi face upgrade de firmware, singura modalitate de a il upgrada dintre toate cele expuse de Ubiquiti este sa servesc prin ftp firmware-ul si sa fortez AP-ul in recovery mode.

A fost luat SH si nu am garantie la el, in rest support-ul lor e varza; am dat de un dobitoc si nu m-am inteles cu el.

Tu la ce AP-uri te-ai gandit? Daca ai buget generos, eu as merge pe Nano HD direct, fiind cumva un upgrade la PRO.


Sent from my iPhone using Tapatalk
allexb is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2019, 23:09   #1376
Pirat
Ancient friend
 
Pirat's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Brasov
Posts: 2,752
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu



Default

ca AP, cel mai probabil unul basic gen UniFi AP Lite. Wifi folosesc doar la telefon, restu e pe ethernet.
__________________
NAS: Core i3-9300T, RAM 32GB ECC, Asus P11C-M/4L, RAID-Z2 4x4TB, Truenas
VMHost1: Ryzen 5 3600, RAM 64GB ECC, Asrock AB350M PRO4, 2TB NVME, 1TB RAID1 SSD, Intel 10Gb, Proxmox
VMHost2: Ryzen 7 5700x, RAM 128GB, Asrock B450M Steel Legend, 2x 2TB NVME, Intel 10Gb, Proxmox
Pirat is offline   Reply With Quote
Old 03-10-2019, 08:59   #1377
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Daca reusesti sa faci server de openvpn pe el sa-mi zici si mie cum.
Am un edge router pro acasa la care am.renuntat fix din cauza asta.
Si din cauza ca nu am.reusit sa fac o rețea separata cu dns de la opendns pt anumite mac-uri.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 03-10-2019, 20:26   #1378
allexb
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bucurstadt
Posts: 1,192
Mentioned: 42 Post(s)

PC-ul meu

Default Retelistica - intrebari care nu necesita un thread nou

@Pirat nu prea inteleg, daca nu iti faci infrastructura wi-fi teapana, atunci nu are nici un rost sa mergi pe Unifi, doar poate pentru usurinta de a-l configura. Poti lua de la ei seria EdgeMAX de routere si switch-uri.

Sau cum ai zis, iti faci un pfSense box dintr-un itx ieftin sau cumperi direct un device netgate.
Si mai exista o groaza de alte distributii firewall pe piata in ziua de azi, fie gratis fie platite.

Unifi merita pentru Wi-fi si video.
@kretzu77 nu cred ca este inca implementat in soft-ul de EdgeMax OpenVPN, dar pe unifi exista. Deci teoretic ai putea lua config-ul de pe un unifi si sa il pui pe al tau...not worth it in my opinion.

Pe VPN incearca si Wireguard, o solutie foarte faina, care bate la fund OpenVPN la performanta. Da, nu este vetted inca pentru medii prod, dar este in proces. Daca vrei pt acasa, e suficient de safe. Are clienti pt toate OS-urile populare, mobile si desktop si poate fi pus si pe EdgeMax.

Cat despre DNS, nu prea inteleg ce vrei sa faci, dar in Unifi poti sigur sa faci VLAN cu DNS dedicat.







Sent from my iPhone using Tapatalk

Last edited by allexb; 03-10-2019 at 20:31.
allexb is offline   Reply With Quote
Old 04-10-2019, 18:46   #1379
Pirat
Ancient friend
 
Pirat's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Brasov
Posts: 2,752
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ai dreptate, USG e un produs bun, dar cam limitat daca nu ma axez pe wifi.

Am gasit EdgeRouter 4 + Rackmount Kit, EdgeSwitch ES-24-LITE pentru ca nu am nevoie de POE si acum caut un Rack. Dau comanda azi sau maine si apoi ma joc cu ele.
__________________
NAS: Core i3-9300T, RAM 32GB ECC, Asus P11C-M/4L, RAID-Z2 4x4TB, Truenas
VMHost1: Ryzen 5 3600, RAM 64GB ECC, Asrock AB350M PRO4, 2TB NVME, 1TB RAID1 SSD, Intel 10Gb, Proxmox
VMHost2: Ryzen 7 5700x, RAM 128GB, Asrock B450M Steel Legend, 2x 2TB NVME, Intel 10Gb, Proxmox
Pirat is offline   Reply With Quote
Old 06-10-2019, 08:59   #1380
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

pt cei care au probleme de spatiu la ugrade mikrotik:
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
ultimul thread care il fac jur pls cat mai multe raspunsu deci este ultimul jur steam23 Cutia de sub birou 40 19-12-2013 15:02
Problema retelistica 2dor Cutia de sub birou 13 30-12-2011 17:25
GigaWorks T20 vs Logitech Z520 care pe care? puff0086 Periferice 9 12-06-2011 15:29
Sectiune despre retelistica segamarius lab501 2 09-06-2011 19:22
D-Link DIR 524 - problema de retelistica Monstru Periferice 13 15-01-2010 10:15

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,124
Total Online: 3484

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 21:22.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.