lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 21-02-2019, 17:57   #5561
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Hai sa revenim la noutati ca iar o dam in romanisme ... a inventat xiaormi apa calda si noi nu avem canalizare.
Scuze ca am intoxicat topicul.
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2019, 17:59   #5562
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

S7 user here...imediat face 3 ani...nu am nici o problemă cu softul.
Cand moare iau S10E sau iPhone XS.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2019, 18:17   #5563
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

La fel, am S7 de peste 1 an si ceva luat sh, se fac 3 ani de la lansare si nu da semne de oboseală, nu am de ce să mă plâng si nu l-as schimba decat cu alt Samsung.

Hai sa recunoaștem acum ca S10 e the ultimate shit, cand or sa scoată Xiaomi, Huawei sau alții modele superioare, vom vedea atunci, până atunci nu am ce comenta , doar ca nu imi permit un astfel de telefon.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2019, 18:21   #5564
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu inteleg ce relevanta are treaba asta cu vechimea. Am Mi4 care acum e la prietena, a stat 3 ani la mine, din septembrie 2014. Ce relevanta are asta? :| Si vorba aia, merge absolut impecabil, 6.0.1 doar Android, bateria tine la fel, o zi, o zi juma', desi are atatia ani, deci chiar nu inteleg logica, asta daca e vreo una.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2019, 18:39   #5565
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,316
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

@DeDeRa, nu neaparat. Sunt alte chestii dupa care sa te iei daca vrei Samsung, dar performanta nu este una din ele la ce alternative exista. Poate ecranul, poate iti place fara notch si cu gaura in ecran, poate are o smecherie de-aia de Iris Unlock, poate are camera mai buna, etc. Asta da, aici poti sa zici "bai, mi-am luat Samsung pentru chestia x". Suntem 8mld de oameni pe bila asta de pamant, fiecare e liber sa-si ia ce vrea. Nu e ca si cand ar lua din banii mei.

Chestia cu Xiaomi e ca trebuie sa pui mana pe unul inainte, ca altfel nu-ti dai seama care-i smecheria cu ele. Eu care eram fanatic cu custom roms si eram pregatit sa o dau dracu de garantie la Mi8 ca sa bag custom, in clipa asta nici nu ma gandesc sa fac asa ceva. Pur si simplu... zboara in absolut orice. Si intr-o luna vine si recording 4K 60fps. :X
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2019, 18:40   #5566
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Are relevanță pentru ca mulți useri de pe aici printre care și mai ales tu DeDeRa tot spuneți ca Samsung e de rahat si cum sa compari Xiaomi cu Samsung.
Pana una alta pe vremea cand Samsung faceau telefoane, Xiaomi si alte chinezării gen Huawei si altele, nici nu existau pe lumea asta.
Chinezul știe una și bună sa copie de la alții, "China copy"
Incet incet se taie macaroana si celor de la Huawei, probabil va urma si Xiaomi.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2019, 18:42   #5567
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ce legatura are ca Samsung facea telefoane cand Xiaomi nici macar nu exista? Doamne ce logica au unii...incredibil. Doamne fereste-ma. Si culmea, nu-i troll.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2019, 18:49   #5568
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Numa' noutati pe topicu asta ))

Quote:
Sunt alte chestii dupa care sa te iei daca vrei Samsung, dar performanta nu este una din ele
Pana una-alta, versiunea ieftina de mi9 are 6gb ram, iar s10 are 8gb ram, deci nici xiaomi nu e chiar un reper. Samsung au facut un salt major, si probabil urmeaza si huawei (ex, pacat ca nu e importat oficial)
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 21-02-2019 at 18:54.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2019, 19:08   #5569
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Danos View Post
Pana una alta pe vremea cand Samsung faceau telefoane, Xiaomi si alte chinezării gen Huawei si altele, nici nu existau pe lumea asta.
Cand Nokia facea telefoane, Samsung se juca cu aspiratorul pe floacele de pisici.
Si cu ce i-a ajutat?

De acord cu tine ca Xiaomi/Huawei/ChinaCo e mai naspa in comparatie cu Samsung in Ro (in RO deci). DPDV suport, desigur. Nici la calitatea constructiei nu ma da pe spate Xiaomi sincer. De camera foto nici nu mia vorbesc.

Dar asta nu are nicio legatura cu "pe vremea".
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2019, 19:11   #5570
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,316
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ram managementul conteaza, tin minte cand aparuse prima data primul OnePlus cu 6gb Ram, isi lua bataie de la multe cu 3gb in multitasking pentru ca era softul prost. De-aia in ROM-uri custom se umbla in principal la scheduler si la... yep, RAM management. Degeaba ai daca il folosesti prost.

Iar treaba asta cu "Cand Samsung facea telefoane Xiaomi nu exista" e haioasa rau. Cand Nokia facea telefoane, Samsung manca lipici... oh, wait.

Cand birjarii faceau transport de persoane, taximetrele nici nu existau... oh, wait.

L.E. Kretzule, ne punem o dorinta? =))
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2019, 19:13   #5571
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Teapa fraiere, ca eu am postat cu 3 min inainte. =)))))))))))))))))))))
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2019, 19:23   #5572
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,316
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Stii gif-ul ala de-l tot postezi tu? Back at'ya. )

Si inca ceva:

Quote:
Originally Posted by Danos View Post
Are relevanță pentru ca mulți useri de pe aici printre care și mai ales tu DeDeRa tot spuneți ca Samsung e de rahat si cum sa compari Xiaomi cu Samsung.
Nu, eu pur si simplu zic ca un telefon care costa aproape 50% din cat costa un S9, il bate la fluiditate. Lucru inacceptabil imho. Cand dai 3500 Ron pe un telefon te astepti sa-l bata pe ala de 2000, nu? Si mai pui si faptul ca Mi8 are camera la fel de buna, sau mai buna ca S9+ dupa update-ul de soft si lucrurile devin deja aberante. Un flagship nu trebuie sa agate, punct.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 21-02-2019 at 19:27.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2019, 19:37   #5573
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Voi uitati cat de important e cand stai la masa la restaurant cu familia, la masa la birou cu colegii, la masa la bodega cu prietenii sa scoti un AiFaun sau un Samsung, ideal e AiFaun, dar ne putem multumi si cu Samsung in Romania. Oricum argumentele astea cu "ma tine de 3 ani" si "Samsung face de nu-stiu-cand"...
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2019, 20:10   #5574
The Hater
Senior Member
 
Join Date: Dec 2010
Location: Braila
Posts: 886
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

Poate exista o explicatie mai simpla pentru care unii dau 1000 € pe un telefon, aceasta fiind: pentru ca le permite bugetu.

Cand vad anumiti indivizi ca prea slavesc o marca de telefon care si-a facut renumele in tari din lumea a 3-a ma bufneste rasu.
Poveste de genu "am un amic care are telefon de 800 € si îi agata tot timpul si telefonul meu pe care am dat 300 € zbarnaie" este iarasi hilara.


Sent from my SM-G950F using Tapatalk
The Hater is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2019, 20:24   #5575
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ce telefon octa core mai agata...pe bune?
Am dat 2200 pe LG V30, acuma e 1800 la garaj.
Totul e perfect ca performanta, nu a agatat in veci.
Sau sunteti din aia care tineti 20 de apps in background...
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2019, 20:54   #5576
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,603
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
@DeDeRa Si intr-o luna vine si recording 4K 60fps. :X

Ai dat 2000+ ca sa astepti 4k60fps. Gizas.

Last edited by walkman; 21-02-2019 at 20:57.
walkman is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2019, 21:32   #5577
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am un Samsung Galaxy Note 3 care a implinit 5 ani si 7 zile si nu stie decat 4K30fps. Trebuie sa-l schimb?

Am dat pe el fix 1500lei. A fost oferta. Acum nu gasesc nimic asemanator ca si oferta.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2019, 22:12   #5578
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cum nu exista?
Exista xiaomi @#$@ de la repedemobile.
De fapt nu mia exista repede mobile.
Acum firma este pe numele nevestei si fix aceleasi tepe le va da.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2019, 22:35   #5579
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Cand Nokia facea telefoane, Samsung se juca cu aspiratorul pe floacele de pisici.
Si cu ce i-a ajutat?
Ai dreptate ca nu i-a ajutat cu nimic, dar au pierdut pe mana lor.

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
De acord cu tine ca Xiaomi/Huawei/ChinaCo e mai naspa in comparatie cu Samsung in Ro (in RO deci). DPDV suport, desigur. Nici la calitatea constructiei nu ma da pe spate Xiaomi sincer. De camera foto nici nu mia vorbesc.

Dar asta nu are nicio legatura cu "pe vremea".
Am adus in discutie "pe vremea" doar ca o replica pentru ce a afirmat DeDeRa aici https://forum.lab501.ro/showpost.php...postcount=5560

E ca si cum DeDeRa detine adevarul absolut si Xiaomi e zeul telefoanelor, iar Samsung un biet muritor

Eu am inteles ce vrea sa spuna, dar modul cum o spune asta da de inteles, "Samsung sunt niste mizerii si televizoarele si telefoanele", a spus-o de multe ori cand a avut ocazia, sa preaslavim Xiaomi ca ei sunt cei mai tari.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2019, 22:41   #5580
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mister, dar asa e, fac mizerii de televizoare si telefoane. Fac cele mai bune SSDuri, de departe, faceau niste HDDuri de nota 10, mare fan, mai am in dulap si acum Samsung 640GB, legendaru'. Samsung la telefoane are una dintre cele mai proaste implementari de Android, ce naiba. Eu nu tin cu nimeni, decat cu buzunarul meu. Literalmente nu dau doi bani daca e firma X sau e firma Y, nu-mi pasa, pis pe ele, oricare ar fi, iau ce e cel mai bun dpdv pret / calitate, ca nu-s Tiriac.
LE: Aceeasi discutie a fost si pe alt topic, zicea unul ca sunt fan AMD, nu sunt ma nene fan... Am avut e8400, q9550, i7 920, i5 2500, i7 7700 - nu sunt fan Intel, nu sunt fan AMD, nu dau 2 bani nici pe o firma, nici pe cealalta, ma pis pe amandoua, literalmente, fara jena. Imi pasa doar de buzunaru' meu si atat, iau ce e cel mai bun sau optim pret / calitate, iar AMD la momentu' actual umileste, din toate pozitiile Intel. Asa ca eu nu tin cu nimeni, indiferent, tin cu mine si atat.

Last edited by DeDeRa; 21-02-2019 at 22:46.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Noutati despre procesoare Intel Monstru Procesoare si chipseturi 6287 18-03-2024 16:04
Noutati despre placile video ATI/AMD Monstru Placi video 11475 29-02-2024 10:01
Noutati despre placile video Nvidia Monstru Placi video 19847 28-02-2024 14:10
Noutati despre procesoare AMD Monstru Procesoare si chipseturi 9098 21-02-2024 13:54
Noutati despre SSD-uri Monstru Memorii & stocare 1541 08-01-2024 18:55

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,116
Total Online: 4099

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 20:05.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.