lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > International corner > Open discussions
Connect with Facebook

Open discussions Fell free to discuss anything you like, as long as we're keeping it decent


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-07-2013, 15:10   #41
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Poate la voi, acolo. La mine e automată treaba
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2013, 17:13   #42
Apocalypse Now
Ancient friend
 
Apocalypse Now's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: under the bed
Posts: 2,408
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by rockeristul View Post
Apocalypse, dvs ce lucrati?
Fara dvs. .. nu e cazul.

E minim relevant pentru discutia de fata, parcursul meu "profesional" e profund idiosincratic, notiuni de tipul "cariera" ma lasa rece, nu imi place sa lucrez/muncesc de dragul de a lucra/muncii, nu idolatrizez munca spre deosebire de cei mai multi dintre contemporanii mei, eu nu cred ca munca te elibereaza (arbeit macht frei, noi muncim nu gandim, etc -> repere existentiale fundamentale pentru ultimele 4-5 generatii de traitori bipezi), nu ma identific cu ce lucrez/muncesc si refuz sa ma integrez/inregimentez in orice fel de structura socio-profesionala rigid ierarhica. Altfel spus, nimic din ce iti pot spune eu despre mine in registrul asta nu te va ajuta in alegerea unei "cariere"... din perspectiva asta sunt un soi de anti-model arhetipal (sau model negaiv, nuante diferite).

Daca tine doar de curiozitate insa, iti pot spune ca am facut o multitudine de lucruri, am predat, am tranzactionat instrumente financiare/monetare (foarte mult timp), QA testing, etc.. Cat despre ce fac acum, un raspuns onest, deschis, la intrebare ta ar suna cam asa... Invat, iar in timpul liber mai si lucrez, scriu copy, administrez un portofoliu investitional in care mai am o oarece participare/miza (getting out as we speak) si as putea continua insa cred ca ai inteles ce si cum.
Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Culege lacuste.
Bitter much?
__________________
...Indienii mei tot așa fac, mai uită o virgulă, programul crapă, eu bag buguri în sistem, viața trece, leafa merge, suntem cu toții fericiți. - Arise
Apocalypse Now is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2013, 02:37   #43
rockeristul
Member
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 211
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Multumesc pentru raspunsuri/sfaturi/pareri. Deocamdata ma axez pe CISCO si imi mai bat capul cu programare (C++ si C# pt olimpiada), Unity ceva de Blender (cand nu am ce face).

Daca cineva mai vrea sa spuna sau sa se laude cu ce job are, feel free to comment.
rockeristul is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2013, 07:19   #44
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cisco e pentru netadmini, C e pentru programare, Unity - programare si Blender e 3d. Cred ca ar fi o idee sa te specializezi in ceva mai repede, decat sa stii un pic din fiecare.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2013, 12:50   #45
rockeristul
Member
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 211
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Unity si Blender mai fac cand sunt plictisit de alte activitati. Am un prieten care e pasionat de asa ceva si am mai lucrat cu el. Just for fun.
rockeristul is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2013, 14:42   #46
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Cred că specializarea îi dăunează la vârsta asta. Sfatul meu ar fi să înveți cât poți de multe și vezi tu mai încolo ce-ți place cu adevărat. Adevărul greu de digerat este că majoritatea tinerilor nu știu ce vor la 18-25 de ani, dar nu-i nimic rău în asta, deși boșorogimea României continuă să le bage-n cap că dacă n-ai casă + mașină + nevastă + borac la treij' de ani ești un ratat.

__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2013, 15:07   #47
Apocalypse Now
Ancient friend
 
Apocalypse Now's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: under the bed
Posts: 2,408
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by rockeristul View Post
Multumesc pentru raspunsuri/sfaturi/pareri. Deocamdata ma axez pe CISCO si imi mai bat capul cu programare (C++ si C# pt olimpiada), Unity ceva de Blender (cand nu am ce face).

Daca cineva mai vrea sa spuna sau sa se laude cu ce job are, feel free to comment.
Don't want to piss on your bonfire... insa nimic din ce ai listat tu acolo nu va insemna mare lucru in 5-10 ani, nu prea inseamna mare lucru acum (cu exceptia chestiilor ce nu se pot face remote, networking stuffs, etc). Tot ce poti face tu in Blender (just to pick one) poate fi facut mai ieftin (si de multe ori mai repede) de un Indian/Taiwanez/etc... daca intentia ta e sa licitezi impotriva unei armate de asiatici flamanzi ce se bat pe contracte/proiecte ca freelanceri, atunci ai ales bine. Insa, daca vrei un soi de permanenta, ceva long-term, atunci va trebui sa sa te uiti (si) in alte directii.
__________________
...Indienii mei tot așa fac, mai uită o virgulă, programul crapă, eu bag buguri în sistem, viața trece, leafa merge, suntem cu toții fericiți. - Arise
Apocalypse Now is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2013, 15:23   #48
GENiEBEN
Senior Member
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 3,673
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu



Default

^ C++ merge in continuare, din pacate maj. joburilor sunt de senior. C#, desi cel mai popular din 'suita' .NET, nu te va duce nicaieri, mai bine invata ASP.NET.
GENiEBEN is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2013, 15:50   #49
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

C# era folosit în gaming dev, habar n-am acum de ce nu mai merge, dar Blender, la fel ca orice alt program de genul ăsta, reprezintă de fapt doar un "means to an end", asta ca să ating ce-a zis Apocalypse. Exact cum zice și el, sunt milioane de flămânzi, problema este că flămânzii ăia nu sunt și buni la ceea ce fac, când ți-e foame faci chestii la plezneală, etc. Outsourcing-ul în CGI este cel mai greu de făcut pentru că nu știi niciodată ce-ți trimite ăla de la capătul lumii la deadline și te trezești că trebe să iei tu chestii la puricat.

Tl;dr: învață tot ce poți și te pasionează, este irelevant ce va fin în 1-2 ani, vei învăța cu timpul, este mult mai ușor să te updatezi decât s-o iei de la zero - i.e. să zicem că vrei să treci pe 3DSMax sau Maya, te uiți ca curca-n lemne dac-o iei de la zero, dacă ai background în Blender ajută incredibil de mult. Evident, valabil este și vice-versa.

Io aș băga Python în loc de C, sincer mi-e o silă oribilă de tot ce include C în denumire. Moarte compilatoarelor!
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2013, 15:58   #50
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Important este să știi baza. Dacă vrei să știi programare în primul rând trebuie să știi ceva chestii elementare, să știi să faci de capul tău o sortare, să știi un backtracking, etc. În practică de chestiile astea nu te vei lovi aproape niciodată, dar demonstrează că ai ceva rațiune și logică în tine și mai târziu nu te vei "bloca" în chestii banale.
Particularitățile legate de un anumit limbaj de programare și librăriile cu care lucrează se învață și se aprofundează doar în practică, atunci când te lovești de ele.
Față de acum mulți ani ca programator ai norocul unui site absolut excepțional, stackoverflow.com, găsești acolo soluția la orice problemă. Important este să știi să cauți și să înțelegi că la fel ca tine mai sunt și alții care se pot descurca în același mod.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2013, 16:02   #51
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Față de acum mulți ani ca <orice profesionist> ai norocul unui site absolut excepțional, google.com, găsești acolo soluția la orice problemă. Important este să știi să cauți și să înțelegi că la fel ca tine mai sunt și alții care se pot descurca în același mod.
FTFY.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2013, 16:27   #52
GENiEBEN
Senior Member
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 3,673
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu



Default

Orice intrebare de programare pusa pe google te duce la SO oricum, why bother with google?
GENiEBEN is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2013, 16:52   #53
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ca fapt divers, orice programator valoros care își caută de lucru ar trebui să aibă în CV un link către profilul de stackoverflow.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2013, 18:11   #54
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Ca fapt divers, orice programator valoros care își caută de lucru ar trebui să aibă în CV un link către profilul de stackoverflow.
Ca şi LinkedIn, care s-a transformat într-un fel de Jobs Facebook, sau vechiul rentacoder, care s-a transformat într-un fel de bazar indieni+ruşi...
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2013, 18:29   #55
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Diferența între a pune în CV link către profilul de Linkedin și StackOverflow e ca secvența aia din Matrix când Neo zice "I know Kung Fu" și Morpheus îi zice "Show me!".

Și NU rentacoder sau alt site de genu' pentru că sperii angajatorul. Ăla va concluziona imediat că în timpul liber mai muncești și pe alte plantații și nu îi va conveni.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2013, 19:12   #56
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Mda, eu nu sunt sigur că aş vrea să muncesc pentru un angajator care se sperie că-s freelancer în timpul liber.

Asta îmi aduce aminte de faza aia când m-a sunat cineva de la HR-ul unei companii pentru un job de reporting pentru OBIEE şi le-am dat link la CV-ul meu făcut în... Tableau Public.

M-a sunat înapoi că hiring manager-ul nu înţelege ce e în link-ul respectiv, moment în care le-am spus că nu mai sunt interesat de poziţia cu pricina.
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2013, 19:22   #57
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Faza e discutabilă. Angajatorul are și el interese lui și trebuie să privești lucrurile și din punctul lui de vedere.

Un angajator vrea să tragi de rupi la el pe plantație și când pleci acasă te relaxezi, bați covorul, bați nevasta, genul ăsta de îndeletniciri care te recreează și te odihnesc pentru a fi a doua zi iar apt de muncă pe plantație.

Apoi un angajator ar putea să nu fie tocmai încântat de chestia asta pentru că se gândește că tu vii la servici și în loc să tragi pentru el, deschizi proiectul de freelancing și te ocupi de ăla în schimb.

Și nu în ultimul rând, un freelancer înseamnă ori că nu ești mulțumit de nivelul salarial și faci freelancing ca să mai câștigi un ban, deci vei vrea să pleci pe un salariu mai bun...

..ori faci freelancing și te angajezi la el pentru că nu îți ajung veniturile și e clar că nu vei renunța la freelancing pentru că știi că nu îți strică un ban în plus, deci se aplică cele două temeri ale angajatorului de mai sus.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2013, 19:38   #58
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Sunt atâtea presupuneri eronate şi ciudăţenii în postul tău, că nici nu ştiu de unde să încep.

Să o luăm de la început.
Dacă pui un link către rentacoder în CV, ăla e portofoliul tău, sau o parte din el. De acolo se poate vedea cât de bine ştii să programezi, care sunt specializările tale, care e customer satisfaction-ul pe care l-ai atras, etc. E mult mai relevant decât un profil obosit pe LinkedIn în care nişte random dudes ţi-au dat endorsements la mişto.

Un angajator nu te poate opri să faci freelancing dacă vrei, în timpul liber. Un act adiţional care să te împiedice să faci aşa ceva e ilegal. Apoi, unui angajator nu-i pasă ce faci tu când ţi se termină programul de lucru. Nici n-ar trebui, legal vorbind. Adică e OK dacă genul ăla de îndeletnicir implică a-ţi bea minţile, dar nu e OK dacă genul ăla de îndeletniciri înseamnă să programezi încă 2-3-5 ceasuri? Double standards anyone?

Un angajator care e îngrijorat că tu vii la lucru şi faci freelancing e un angajator care nu ştie să facă people management. Ori nu are proceduri bine puse la punct, ori managerul tău e un dobitoc, ori nu fac Agile programming (şi dacă o fac, o fac prost), etc. Să faci freelancing la servici înseamnă că ai prea mult timp liber; dacă angajatorul nu-şi dă seama de asta, nu e vina ta.

Presupunerea că nu eşti mulţumit de nivelul salarial denotă iar incompetenţă. Angajatorul ar trebui să ştie care sunt salarizările standard pentru job-ul respectiv; dacă salariul pentru job-ul ăla e de 1K EUR şi el te plăteşte 500, doh!
E funny faza cu "vei vrea să pleci pe un salariu mai bun". Ăla care NU vrea să plece pe un salariu mai bun să ridice mâna. Oricine va pleca altundeva dacă oferta cealaltă e bună. Faptul că faci freelancing sau nu e irelevant.

...Şi dacă Gigi s-a apucat de freelancing acu' 10 ani şi e cunoscut în domeniu, e bun, scoate sume bune, dar se şi angajează pentru sume şi mai bune, asta se numeşte maximizare de profit. Tu ca angajator poţi, când vine la interviu, să-l angajezi project-based, ca freelancer, de exemplu ca şi contractor, în loc să-l angajezi full-time. Situaţie win-win: are deadline, îţi prezintă munca la timp: bine, dacă nu, să fie sănătos.

În tot ce-ai zis tu, problema e a angajatorului, nicidecum a candidatului. A, că te minte candidatul şi nuţi spune că face freelancing, aia e altă problemă, născută din mentalitatea pe care ai prezentat-o tu mai sus.
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2013, 19:42   #59
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ciudățeniile nu sunt în mintea mea, sunt în mintea angajatorului.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2013, 20:04   #60
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

De aceea repet întrebarea: ai vrea să lucrezi penru un astfel de angajator? Fiindcă aici e marea problemă. Angajatorul îţi impune nişte condiţii cu care nu eşti de acord, o mentalitate care nu ţi se pare corectă, şi "tu" (nu tu personal!) o accepţi ca atare, până ajunge să se substituie normalităţii. Atfel, absurdul devine normal şi normalul devine absurd.
war4peace is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Lipsa de spatiu [HTC ChaCha] ursulache Telefoane mobile si alte gadgeturi 4 27-02-2012 10:00
schimbare orientare hdd la Cooler Master S ionutigna Carcase si surse 3 22-09-2011 13:23
Fir lipsa ? madalin Carcase si surse 8 24-08-2011 07:29

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,141
Total Online: 3643

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 02:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.