lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 23-11-2017, 22:58   #2681
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,875
Mentioned: 1492 Post(s)

PC-ul meu



Default

__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 23-11-2017, 23:18   #2682
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,328
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

La un momendat dacă o iei pe arătură, trebuie să o ții tot așa
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 23-11-2017, 23:23   #2683
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,875
Mentioned: 1492 Post(s)

PC-ul meu



Default

**** mea... se duce totul de rapa, dar am zis ca astept pana dupa sarbatori sa stau linistit si eu un sfarsit de an (de 3 ani incoace nu am avut un sfarsit de an linistit). Iar acum, dupa ce mi-au zis ca imi dau telefon de serviciu de rahat, m-am enervat, le-am zis ce model doresc, mi-au zis ca nu se poate. Acum vin cu HP-uri... *****.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 24-11-2017, 00:14   #2684
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,796
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

I feel your pain and heavy breath. HP e mai ieftin si e mai bun,nu? Apoi - salut am si eu o problema cu HP meu... ME: eu nu am pe lenovo.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 24-11-2017, 00:24   #2685
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,338
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Next year Acer, iar in 2019 scoate Allview un laptop misto foc la 1299Ron pe care o sa ai onoarea sa lucrezi. )

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 24-11-2017, 00:32   #2686
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,796
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu-mi da palpitatii ca iau trigger iar, de ce ?
Ultima data la o decizie de genul, le-am zis ca daca vor sa-si bata joc de munca lor si sa decida ei in loc de Dep IT pe lucruri de genul sa gaseasca pe altii... faza misto a fost ca au insistat pe comanda de 10 buc de acer cu specs mai bune si 5 lenovo si ceva asusuri, asus si acer au ajuns retur si au gasit buget sa-si ia bosii lpt-uri misto si ce aveau ei dau dat mai jos, 3 luni mai tarziu am plecat de acolo ca era cancer si am ajuns la alt cancer iar acum somerix in cautare.
Tre sa-mi fac firma si gata, macar sa failez pe barba mea.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 24-11-2017, 01:11   #2687
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,875
Mentioned: 1492 Post(s)

PC-ul meu



Default

Bah, nu vreau sa vorbesc din adancul inimii ca poate careva citeste pe aici si nu cred ca le-ar conveni sa ii injur.

DAR: acum avem laptopuri si desktopuri Lenovo si tablete HP. Tabletele HP Pro x2 sunt niste *****uri care se tot strica. Ba se strica tastatura, ba nu merge incarcatorul decat cand are chef, ba una dintre baterii se satura de viata bla bla. Am avut probleme cu toate tipurile de tablete / 2 in 1 HP. Desktopurile si laptopurile merg bine-merci, inafara de niste buguri la un moment dat care s-au rezolvat cu update de bios n-au fost probleme. Dar na... de ce sa mentinem calitatea? Hai sa stricam treaba.

Dupa aceea... IT-ul avea telefoane de 1000 lei. Asa am avut Samsung Galaxy S ceva, care a fost cat de cat ok, am avut Moto G, care a fost ok, unii au avut Galaxy A3 mai tarziu... pana cand au limitat bugetul pentru telefon IT la 600 lei. Si, evident ca nu imi convine ideea si probabil nu am ce face. Dar stai, ca daca la mine s-a redus de la 1000 la 600, imagineaza-ti ce s-a intamplat cu ceilalti.

Asadar, pentru cei cu un nivel sub s-au cumparat Allview C6 Duo care sunt niste rahaturi si mai mari decat Galaxy J3 2016. Aceste telefoane au o gramada de probleme, printre care problemel de sensibilitate touch, senzor de proximitate care merge aiurea, semnal extraordinar de prost samd. Dar stai, ca se poate si mai rau. Unii au primit Vodafone First 6 care este pur si simplu imposibil de folosit. Evident ca toti se plang catre mine si evident ca nu am cu ce sa ii ajut.

Da, si eu m-am gandit ca ar trebui sa imi fac firma si gata. Ca sunt satul de politicile astea de 2 lei. Evident ca nu e simplu dar na... macar stii o treaba.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 24-11-2017, 01:15   #2688
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,628
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Daca poti pleca cu cativa clienti la inceput, go for it.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 24-11-2017, 01:16   #2689
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,796
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Tineam toti clientii firmei 95% singur, imi era usor sa-i iau. Contracte de o gramata de sute de meleoane pe luna
Am semnat in general peste tot *****u ala de confidentialitate pt ca daca nu o faci GTFO.

LE: dupa ce-mi iau job acum maxim 3 ani mai stau ca angajat.

Last edited by agarici cu pedale; 24-11-2017 at 01:18.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 24-11-2017, 01:17   #2690
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,875
Mentioned: 1492 Post(s)

PC-ul meu



Default

Clientii sunt vreo 3-4 balene. Imposibil.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 24-11-2017, 01:20   #2691
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,796
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Aia cu telefoanele e mic copil bre si da, e la ordinea zilei, o duci bine inca, altii nici macar nu au sau mai rau dupa ce ti-l da te fute la orice ora.
Stii ce simplu e sa-l lasi pe masa dupa program pt ca nu ai loc de el in buzunar?
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 24-11-2017, 08:05   #2692
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 19,027
Mentioned: 793 Post(s)

PC-ul meu



Default

@mbc: care e jobul tău efectiv?!? Întrebarea este cu un ușor iz retoric.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 24-11-2017, 12:29   #2693
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,875
Mentioned: 1492 Post(s)

PC-ul meu



Default

IT Filed Engineer. Cum zicea un coleg, noi suntem taranii IT-ului pentru ca facem munca pe camp

Si acum regret ca nu am continuat sa invat programare. Acuma eram si valoros (ca si cunostinte) si cu un job mai bun, si cu experienta si nici nu eram asa stresat. Plus ca, peste tot se cauta programatori. Naspa.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 24-11-2017, 12:36   #2694
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,796
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Bai da si nu.
Eu am renuntat la munca de teren de ceva vreme si am focusez mai mult pe intern si cel mult cateva deplasari de colo colo la puncte care sunt detinute tot de X-ulescu dar evit, fara deplasare tot munca grea e dar macar nu mai alergi de colo colo.

La fel am alergie si pentru suport de tip call center, chat, mailing. Nu-l suport si nici nu vreau sa fac asa ceva.

Stiu ca se castiga bine din programare dar daca pur si simplu nu ma atrage ideea nu ma trage burta sa fac. In schimb sunt putin tentant sa ma apuc for fun de facut jocuri.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 24-11-2017, 12:41   #2695
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,875
Mentioned: 1492 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu fac suport call center, avem departament dedicat pentru asta. Sunt L2 din punctul asta de vedere. Call centerul ne trimite noua tot ce trebuie rezolvat la fata locului. Problema este ca lipsa de programare adecvata, lipsa respectului fata de angajat ma determina sa caut altceva. Da, nici pe mine nu ma atrage programarea in mod deosebit, dar nu vad foarte multe chestii pe care le-as face inafara de it hardware si software.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 24-11-2017, 12:45   #2696
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,796
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Fa-ti un plan de bataie si vezi daca poti sa iti faci un portofoliu de clienti, RAMAI socat cate firme nu au un on specializat pe partea de IT si cati sunt dispusi sa plateasca 500-1000E contracte de mentenanta lunara pentru a fii oke (asa e in buc) din pacate in alte orase e putin mai diferit dar putin de colo cu putin de colo e genial.

Cel mai mare soc pe care il am in general e cand vad ca platesc 600E pe cineva care habar nu are pe ce lume traieste.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 24-11-2017, 12:50   #2697
bmf
Senior Member
 
bmf's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Arad
Posts: 1,770
Mentioned: 39 Post(s)




Default

@mbc
Se poate mult mai rău, eu as fi happy să primesc scule HP! Și lucrez la o companie multinațională! Nici nu ai cred ce rahat ii la noi dpdv hardware.
bmf is offline   Reply With Quote
Old 24-11-2017, 12:52   #2698
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,796
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

La primul meu job imi daduse in telefon de serviciu ca ala de il donezi tu si un laptop vostro dualcore de pe vremea 775. PC-uri in firma pe la productie de 1000 de ani etc etc si firma credema ca avea bani cacalau, problema era ca IT_ul era externalizat si eram angajat de altcineva, dupa ce am facut scandal am primit un vodafone crap telefon si un dell de buget cu i3.
In conditiile in care eu aveam Moto G2 in buzunar si un laptop cu i5 personale.
Am lucrat cu ce mi s-a dat si slow intentionat iar telefonul ramanea pe birou la terminarea programului.

Last edited by agarici cu pedale; 24-11-2017 at 12:54.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 24-11-2017, 12:53   #2699
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 19,027
Mentioned: 793 Post(s)

PC-ul meu



Default

Te-aș mai întreba încă o dată ce job ai, dar am impresia că nu înțelegi unde bat...

Deci mai pe direct, dacă în firma aia nu s-ar strica nimic și totul ar merge ca pe roate, efectiv tu cu ce te-ai ocupa? Ce ai face astfel încât să îți meriți salariul?

Și eu am fost ca în basmele alea, odată, tare demult, un fel de programator, la început făceam doar aplicații noi, dezvoltate de la zero, acum doar fac bug fixing în maintenance și este mult mai comod și mai convenabil și mai mult timp liber pentru 3rd party projects.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 24-11-2017, 12:58   #2700
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,875
Mentioned: 1492 Post(s)

PC-ul meu



Default

Job-ul meu nu este sa schimb HDD-uri stricate si sa instalez windows. Tocmai asta este problema ca nu am timp pentru acestea. Job-ul meu este sa deschid noi puncte de lucru, sa le echipez, configurez, patchuiesc cand sunt failuri in automatizari iar cand le vine timpul sa le inlocuiesc.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,966
Posts: 783,885
Total Online: 1881

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by Miru
- by suzuki
- by LAB501
- by dixy
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 17:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.