lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 13-08-2020, 15:17   #1
colanusus
Senior Member
 
colanusus's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Bucuresti
Posts: 286
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default Ajutor pentru un monitor gaming 24" FULL HD

Salutare tuturor,

Va rog sa ma ajutati cu o recomandare de monitor gaming de 24" full hd.

Sistemul meu actual il las copilului pentru jocuri, scoala on-line, etc. si este alcatuit din:

Procesor: i7 2600k @4,400Mhz + Noctua NH-D14
RAM: 2X8GB DDR3 1866Mhz HyperX Blue
Placa de baza: Asus Maximus IV Gene-Z
SSD: Samsung 850 Evo 500GB + Samsung 860 Evo 1TB
Placa Video: MSI 980Ti Gaming 6G
Carcasa: Phanteks P400A-D
Tastatura: Razer Cynosa Chroma
Mouse: Razer Naga
Casti: Razer BlackShark V2 X

Sistemul poate duce decent jocurile actuale la rezolutie FullHD. Tinand cont ca nu voi schimba configuratia cel putin 5 ani ma gandeam la un monitor 24" fullHD IPS, G-Sync compatible cu 980Ti-ul. Ca buget ma gandesc la maxim 1,500 lei. Am gasit un monitor, ASUS VG259Q, cu specificatii satisfacatoare.
Nu tin neaparat sa fie nou, dar daca ar fi SH atunci trebuie sa se prezinte impecabil (fara defecte de ecran, pixeli morti, etc). Daca vreuna din specificatiile monitorului este inutila la aceasta configuratie va rog sa ma sfatuiti. Spre exemplu am un monitor NEC 1980FXi ce zace de vreo 7 ani...este de 19'', 1280-1024 S-IPS la 60 hz (doar DVI)...in lipsa de altceva, il pot folosi pe acesta.

Multumesc,

Last edited by colanusus; 13-08-2020 at 15:34.
colanusus is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2020, 00:36   #2
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Pare bun vg259q, dar nu stiu daca ai citit pe siteul producatorului https://www.asus.com/Monitors/TUF-GAMING-VG259Q/
Quote:
Supports both Adaptive-Sync with NVIDIA GeForce* graphics cards and FreeSync with AMD Radeon graphics cards *Compatible with NVIDIA GeForce GTX 10 series, GTX 16 series, RTX 20 series and newer graphics cards
De altfel, toate cele cu freesync care apoi au devenit compatibile gsync, sunt suportate doar de la seria GTX 1000 in sus.

Eu mi-as lua un viewsonic https://www.pcgarage.ro/monitoare-le...eesync-144-hz/
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 14-08-2020 at 00:38.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 14-08-2020, 10:52   #3
colanusus
Senior Member
 
colanusus's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Bucuresti
Posts: 286
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

@Drazzy
Da, am vazut diverse comentarii despre G-sync compatible. Probabil doar cele G-sync full pot rula pe orice generatie de placi Nvidia, nu stiu. Din acest motiv spuneam de incompatibilitati si sugestii.

Sunt 2 caracteristici care se potrivesc pentru configuratia mea:

24" si full HD (27" cu full hd nu prea se vede OK, iar 27" cu 1440p nu duce placa video la FPS si detalii rezonabile).

Restul caracterisiticilor sunt mai mult un bonus. IPS in loc de TN pentru culori mai OK si unghi vizibilitate mai mare, si un refresh mai mare cu G-sync care sa mearga pe 980ti pentru un imagine in gaming mai fluenta. DA, Viewsonic este o alternativa si este mult mai ieftin...evident aceiasi problema cu freesync/no g-sync cu 980ti.

Oare nu exista ceva cu G-sync care sa mearga pe 980ti in bugetul de 1,500 RON chiar si SH?
Despre AOC 24G2U ce imi puteti spune? Are pret similar cu Viewsonic, In anumite review-uri il vad folosit si cu G-sync si pare a fi un best buy pentru categoria asta de pret.

Last edited by colanusus; 14-08-2020 at 15:17.
colanusus is offline   Reply With Quote
Old 23-10-2020, 18:25   #4
flac0n
Junior Member
 
Join Date: Oct 2020
Posts: 1
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Nu stiu daca-ti mai foloseste dar poate se mai intreaba altcineva, ca urmeaza BF-ul.

Am de o luna un AOC 24G2U (l-am luat nou cu 800, pretul variaza de ceva timp in jurul sumei respective) dupa ce am chibzuit mult daca sa ma duc spre IPS/27/1440p/144 in eventualitatea unui upgrade de placa video iarna asta (putin probabil sa se intample).

Dau dreptate review-urilor despre el si sunt de parere ca alte monitoare pe aceleasi specificatii (IPS/24/1080p/144) pur si simplu nu au cum sa-i ia fata la pretul asta.
Culori foarte bune, fluid in 144Hz, overdrive decent, bleeding minim.

Difuzoarele integrate sunt putin mai bune ca ale unui telefon iar hub-ul usb din spate e bun cel mult pentru a prelungi ceva sau a conecta un incarcator pt ca e greu accesibil asa ca le vad ca pe un bonus semi-folositor.

Il folosesc pe un AMD, nu stiu cum s-ar comporta cu G-Sync, dar am vazut in review-uri ca-l suporta.
flac0n is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,137
Total Online: 3413

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 01:12.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.