lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 14-02-2017, 21:03   #881
planetfun
Member
 
planetfun's Avatar
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 125
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Frumoasa carcasa . Am si eu un sistem p3 1 ghz, dar nu am cd-rom si hard care sa corespunda cu data. Am un combo asus 16xdvd si hard maxtor de 80. Mai caut un sblive si cam atat. Am tot incercat sa dau de un Gf3 clasic, dar am gasit doar un Gf3ti 200. Ce diferenta fata de gfmx440 64bit totusi !
planetfun is offline   Reply With Quote
Old 15-02-2017, 15:37   #882
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Carcasa imi place si mie. Stiu si eu cum a fost cand am trecut de la o Gainward GF MX460 la o GF3 Ti200. Sa ai exclusiv ERA CORRECT HARDWARE e cam greu


FDD Challenge

A venit si randul unitatilor FDD. Cu aceasta postare voi incheia "mica" mea plimbare pe taramul optico-magnetic

Avertisment: NU este indicat sa dezasamblezi capetele de citire scriere la unitatile FDD pentru ca se duce dracului calibrarea si de multe ori este imposibil sa reusesti sa faci unitatea sa functioneze. Eu am patit-o dar am reusit sa recuperez unitatea - Panasonic. Uneori poti face unitatea sa functioneze dar este posibil sa scrie si sa citeasca doar dischete facute pe ea.

Sony MP-F17W-59D - aici am reusit sa fac motorasul sa miste capetele de citire-scriere dar o data cu desfacerea unitatii s-a dus naibii calibrarea. LIVE AND LEARN Oricum consideram unitatea asta KAPUT asa ca nu e mare branza. Nu mai am rabdare sa ii dau de capat. Urmele de uzura care m-ar fi ajutat provin de la un singur suport de plastic si nu de la doua ca in cazul celorlalte unitati. Din start insa unitatea asta mi-a creat probleme.



Panasonic JU-256A428PC - unitatea cred ca era ok. Nu am testat-o inainte de a o curata. M-a pus insa dracul sa desfac si capete de citire / scriere. DAMN. Era curata dar nu mergea. Am stat putin ca sa vad ce pot face.

Solutie:

1. Am cautat doua dischete care stiam ca merg pe toate celelalte unitati ale mele. Una originala din fabrica cu drivere de CD-ROM LG si una facuta de mine pe o unitate buna.
2. Am urmarit urmele lasate de capul de citire / scriere din partea superioara, pe tabla pe care se sprijina atunci cand este fara discheta in ea. Am comparat alinierea facuta de mine cu urmele de uzura si atunci cand am bagat o discheta in unitate. Pas cu pas, am reusit sa fac unitatea sa functioneze ba chiar sa mearga mai silentios Am avut noroc cu carul.
3. Au urmat teste de citire efectuate pe dischetele de la punctul 1, dischete care au mers si pe unitatea Samsung de mai jos precum si pe una aproape noua pe care o am.



gallery: https://postimg.cc/gallery/25dfcea4c/



Samsung SFD-321B - merge struna chiar si cu pini mai putini. Asa este modelul asta mai avansat



Am incercat sa mai recuperez o unitate Sony care a fost pe 5x86 insa fara succes. Nu stiam eu de ce nu mergeau dischetele pe build-ul 5x86 pana nu am inlocuit-o. Semnalul ca e defecta mi-a venit in momentul in care am incercat o discheta care avea niste drivere importante si cand credeam ca e bulita mi-a mers pe alta unitate. Atunci am luat la purecat unitatile si asa am gasit putregaiul Cum unitatea asta este deja bye bye nu am putut sa folosesc urmele de uzura de pe tabla ca sa recalibrez unitatea.

Unitatile floppy USB mai dau si ele rateuri uneori....so it's better to get a new unit or one in better shape. Nu disperati daca unele dischete nu merg pe o unitate. Incercati pe alta.

Morala: when it breaks REPLACE IT. E mai usor

So this was it! I need a BREAK Toate piese se odihnesc acum. La fel si eu

Last edited by Robert B; 22-04-2018 at 09:34.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2017, 19:17   #883
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

PIONEER DVD-120S - REPAIR / MAINTENACE / DISASSEMBLY



In timpul unor teste suplimentare, unitatea DVD-ROM Pioneer DVD-120s tot nu functiona cum trebuie. Uneori nu lua discurile si o data mi-a zgariat un CD de test.

I-am pus o curea mai groasa pentru ejectarea CD-ului insa dupa cateva cicluri de functionare nu mai puteam baga un disc in unitate.

Cureaua originala este patrata si are latimea de 1 mm. Cureaua mai groasa pe care am pus-o are 1.2 mm.

Pana la urma am refolosit cureaua originala. Spatiul in care se afla nu permite folosirea de curele mai groase de 1 mm. Daca e mai groasa poate atinge bara de metal care se inchide cand bag discul in unitate.

Zgarierea CD-ului a survenit mai mult ca sigur datorita nefunctionarii corespunzatoare a mecanismului de load / unload fapt datorat in principal curelei de caucicuc care aluneca pe fuliile de angrenare. Murdaria sau uscarea unsorii de pe rotile dintate a contribuit si ea la aceasta problema.

Stiti ce ar urmat nu-i asa?

FULL DISASSEMBLY! FTW!!!!!

a) Am scos 5 arcuri si cateva componente metalice.Am tinut cont de locatia diferitelor componente si am notat pe hartie tot ce trebuie. Am facut POZE!!!!
b) Am scos cureaua de cauciuc.
c) Am impins putin in lateral cativa pinteni de retentie din plastic, de pe margine si am scos carcasa superioara a mecanisului de load / unload. EASY AS PIE!
d) Am scos aproape toate rotile dintate si le-am curatat si uns cu vaselina siliconica. Doua nu le-am scos(dar le-am uns), pentru ca ar fi trebuit sa scot intreg mecanismul cu capul de citire.
e) Am uns sinele si cateva componente ale mecanismului superior de load / unload
f) General cleanup
g) Ungerea altor suprafete de contact folosind common sense
h) Teste efectuate cu si fara CD

MERGE BLANA!

Am facut un tutorial in pictures because it's easier this way

Toate cele aproape 6kg de unitati optice stau la pastrare gata de a fi puse la TREABA

gallery: https://postimg.cc/gallery/38jk960g6/


Last edited by Robert B; 22-04-2018 at 09:33.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2017, 19:57   #884
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Solutia ca sa nu mai am de lucru este sa nu ma mai duc la talcioc. Ceea ce intentionez sa si FAC!

Funny fact: ieri am fost la o firma cu treaba si cand intru pe un coridor vad scris pe usa COMPARTIMENT INFORMATIC. Langa usa erau vreo 10-15 carcase si doua cutii cu CD-ROM-uri si alte piese. Ma uit putin si vad un CD-ROM ASUS QuieTrack 52X CD-S520/A. Damn man, sa intreb daca pot sa iau ceva sau mai bine sa nu iau? Intr-o fractiune de secunda m-am intos si DUS AM FOST. Daca ma punea naiba sa iau ceva, sigur aveam portbagajul plin. EXACT ASTA MAI IMI LIPSEA. Other PROJECTS!!!

HUH that was a close one
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2017, 13:09   #885
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Inca o unitate optica.... PIONEER DVD-105SZ MAN, I really like these Pioneer units!

Duminica m-am dus si eu la talcioc cam pe la ora 11.00 cand nu e chiar balamuc. Erau ceva piese, placi de baza, FDD-uri, ODD-uri, placi video, dar starea lor era in intervalul ['DA F..K is DIS - Yep it MIGHT be still kicking]. In alte cuvinte just a good ol' pile of steaming....

Acum ceva timp, cand am gasit unitatea Pioneer DVD-120S ma gandeam ce bine ar fi daca as gasi si o unitate Pioneer slot load, cu ceva logo-uri pe masca frontala. Dorinta mi-a fost indeplinita si inca de la intrare pe o taraba am fost intampinat de o unitate Pioneer DVD-105SZ . Dupa o scurta negociere am redus pretul de la 20 de lei la 10 lei si am fost asigurat ca de obicei ca functioneaza.....aha.....nu stiu cine ii crede insa eu imi ascult instinctul si apoi ce mi se spune. De obicei o unitate optica este cam 5 lei, asa ca la 10 lei it better be good

Singurul neajuns este ca ii lipsesc 4 suruburi de fixare a carcasei metalice. O sa caut altele. Chestia asta nu m-a descurajat. My gut feeling was saying she was allright .

Am desfacut-o si este completa. Sistemul de load / unload este diferit fata de cel al unitatii Pioneer DVD-120S.

Am testat-o si merge ca in prima zi, chiar daca este super murdara. Incarca si descarca CD-urile foarte bine. Rutina de citire este aproape instantanee dupa ce este bagat un CD in unitate.

Teardown & Cleanup pe weekend cand sper sa am si o zi cu soare pentru niste poze bune.

Ce bine ar arata unitatea asta pe un retro build......

More later.

gallery: https://postimg.cc/gallery/ncu8m76e/


Last edited by Robert B; 22-04-2018 at 09:32.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2017, 18:16   #886
Robÿ
Ancient friend
 
Robÿ's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,862
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dude, you have an obsession.
__________________
Something happened
Something happened
Robÿ is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2017, 18:31   #887
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

A good one.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2017, 18:32   #888
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Beauty is in the eyes of the beholder

da da da stiu ca ar trebui sa ma las
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 13-03-2017, 19:15   #889
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,577
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default



Pe Tapatalk mereu apare o poza cu unul care se holbeaza la ceva,asta de 2 luni.
Sper sa apara asta de acum incolo ca mor daca il mai vad pe ala .


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
__________________
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 14-03-2017, 10:07   #890
overseer
Member
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 33
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Keep them coming!!
overseer is offline   Reply With Quote
Old 15-03-2017, 18:16   #891
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Work In Progress...

What a barn find..... dust devils inside .....

Am spalat masca frontala si carcasa metalica. Restul pe mai tarziu....doua fire lipite pe placa de baza m-au impiedicat sa inlatur tot PCB-ul. Spre deosebire de unitatea Pioneer DVD-120S care avea un sistem mecanic pe roti dintate si arcuri pentru load / unload, unitatea Pioneer DVD-105SZ are microcontacte pentru detectarea rutinei de load / unload si un sistem mecanic mult mai simplificat. Sistemul asta imi place mai mult. In plus nu am vazut inca, daca are sau nu curea de cauciuc. Dupa cum arata este doar un motor cu actionare melc / roata dintata so I might be rubber belt free implicit unitatea va functiona long time from now. Good news!

More later.

gallery: https://postimg.cc/gallery/3aebph250/


Last edited by Robert B; 22-04-2018 at 09:30.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 16-03-2017, 14:23   #892
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

My latest project completed - Pioneer DVD-105SZ

Unitatea nu mi-a pus probleme deosebite. Am reusit sa o curat destul de bine, fara sa o desfac pana la ultimul surub. Unele zone au fost mai greu de accesat insa nimic prea dificil. Faptul ca functioneaza impecabil m-a ajutat in a lua decizia de a nu o dezasambla complet.

Vestea buna este ca unitatea nu are curea de cauciuc ceea ce pentru mine este un mare plus. Imi place mult simplitatea unitatii sau mai bine spus faptul ca este mai "streamlined" decat surata ei, Pioneer DVD-120S. Fara elemente complicate cu multe arcuri, bucati complexe de plastic sau metal. Tind sa cred ca mecanismul imprumuta ceva si din experienta Pioneer in materie de cd-playere auto.

Am curatat lentila cu finete si avea la praf de m-am si mirat ca mi-a citit CD-ul cand am tesat-o initial.

Am uns cu foarte putina vaselina siliconica cele cateva roti dintate pe care le are plus cateva lagare.

Dupa curatare am testat-o din nou si nu m-a dezamagit

Over and out. For now....

gallery: https://postimg.cc/gallery/n18amgqg/


Last edited by Robert B; 22-04-2018 at 09:30.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 16-03-2017, 14:32   #893
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Robert B View Post
Beauty is in the eyes of the beholder

da da da stiu ca ar trebui sa ma las
Quote:
Originally Posted by Robÿ View Post
Dude, you have an obsession.
Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
A good one.
Netratabil ))

Pozele ar merge si intr-un spoiler [emoji14]

Le. @suzuki chestia aia de care zici e mai ceva ca intr-un triller =))

TilTu Cycling
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 17-03-2017, 19:42   #894
BIC
Member
 
Join Date: May 2010
Posts: 154
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default c:\windows\system32\diskcopy a: b:

Dacă tot se numește "Good old days" și RobertB ne arată cum recondiționează impecabil piese vechi, să vă povestesc despre incursiunea mea în trecut...

Ieri am căpătat niște calculatoare antice (inclusiv unul cu procesor pe slot și AT keyboard ) din care am extras o unitate floppy neagră și 4 HDD IDE - în rest nu m-a atras nimic.

Și dacă tot mai aveam o carcasă neagră cu unitate floppy neagră, două unități optice negre și două HDD SATA în RAID0 mi-am zis să pun de un proiect X2. Mai ales că placa de bază are chipset NF4SLI și are două plăci de rețea

Două dintre hard-uri (Quantum) păreau identice așa că le-am pus și pe astea în RAID0, ocazie cu care am constat că doar păreau identice, unul e de 5 GB, celălalt de 3 GB . Mai dezamăgit am fost că BIOS-ul nu vede a doua unitate floppy (asta după ce am căutat 15 minute un cablu pentru 2 unități și un adaptor Molex ) și că matricea Raid citește cu 15 MB/s .

Oare mai merită să caut două plăci video? Oricum renunț la Quantum-uri și am să caut pereche pentru unul dintre celelalte hard-uri (Maxtor de 40 GB sau Seagate de 80 GB găsesc sigur...)
BIC is offline   Reply With Quote
Old 17-03-2017, 21:42   #895
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

DON'T GIVE UP! Uneori lucrul cu piese vechi poate fi frustrant.

Pune si niste poze ca sa vedem si noi cu ce ai de-a face

Am avut o singura data RAID 0 cu 2xWestern Digital Caviar SE 80GB, pe o placa ECS K7VTA3 chipset KT333 cu un controller Promise Lite Ultra ATA 100, insa sporul de performanta a fost neglijabil. Nici controllerul nu era prea rasarit. Si acum ma oftic ca am dat o caruta de bani pe HDD-urile alea la vremea aceea. In loc sa schimb mobo si CPU eu am cumparat HDD-uri.... Unul mai traieste si acum si este in pozele de pe thread.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 11-04-2017, 10:12   #896
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am pus mana pe o bucata BUNA di TAT!!! sper sa fie totul OK!

More later.... he he

L.E. K7M va fi insotit de inca o placa de baza...ca deh unde's doi...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	K7M.jpg
Views:	341
Size:	6.1 KB
ID:	58360   Click image for larger version

Name:	6bxc.jpg
Views:	321
Size:	3.1 KB
ID:	58381  

Last edited by Robert B; 12-04-2017 at 17:57.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 13-04-2017, 12:27   #897
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Battle of the Slots or should I use a "u" instead of "o" hmm?

Work In Progress...


Last edited by Robert B; 22-04-2018 at 09:29.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 13-04-2017, 19:38   #898
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Battle of the Slots 1 vs A

Sistemele pe SLOT 1 si pe SLOT A ocupa un loc special in inima mea, poate si datorita faptului ca nu am avut nici un astfel de sistem atunci cand isi traiau perioada lor de glorie.

Pe vremea aceea abia reusisem ca trec de la batranul 5x86 la un Celeron 366A+440BX. Ma uitam cu jind la ofertele de la magazinele locale de IT si visam cu ochii deschisi. Cai verzi pe pereti cu PII si VooDoo...yep Good Old Days...just of a different kind.

Cand am lasat Celeronul deja trecusem la sisteme Socket A, mai intai DURON 1.2GHz+SiS735 si apoi in scurt timp la Athlon XP 1900+ & KT333.

Prin urmare sistemele pe SLOT au ramas ca o zona nedescoperita de pe harta unde vezi doar fraza: " THERE BE DRAGONS! " and THE WORLD IS FLAT!

Astazi, dupa 20+/- ani sistemele pe SLOT sunt privite ca o deviatie de la cursul normal. Pe atunci insa ele reprezentau lumina unui nou inceput. Little did they know that their glory will be short lived.

Cea mai vie imagine din perioada de glorie a sistemelor pe SLOT este reprezentata de batalia pentru 1000 MHz. I still remember it like it was yesterday.

Dupa lucrul cu sisteme vechi centrate mai ales pe perioada in care mi-am cumparat primul PC, trecerea la sistemele pe SLOT a fost una fireasca. Caracterul mai "exotic" al acestor sisteme m-a atras ca un magnet. Who needs a socket? Everybody has a socket! THE SLOT is the NEW socket!

Primul sistem pe SLOT a fost unul cu PIII-450MHz upgradat la PIII-550MHz, urmat de cele patru procesoare AMD SLOT A 500, 550, 600, 700 MHz cu placa de baza Irongate, pe care le-am cumparat anul trecut de pe OLX. Momentul in care am cumparat primul meu kit pe SLOT A a fost unul foarte fericit. Pana atunci nu vazusem nici unul in carne si oasa, daramite sa cumpar unul. WHITE WHALES and stuff.There she blows!!!!!

Bucuria, de a detine un sistem pe SLOT A in compania unui chipset Irongate, a fost insa putin umbrita de faptul, ca placa de baza era una de buget (fapt prezentat in paginile anterioare). Nu aveam nici o setare in BIOS pentru: BUS, RAM, MULTIPLICATOR, etc - a fost putin dezamagitor.

PIII-SLOT 1

http://forum.lab501.ro/showpost.php?...&postcount=388

ATHLON-SLOT A

http://forum.lab501.ro/showpost.php?...&postcount=744
http://forum.lab501.ro/showpost.php?...&postcount=746
http://forum.lab501.ro/showpost.php?...&postcount=749
http://forum.lab501.ro/showpost.php?...&postcount=754
http://forum.lab501.ro/showpost.php?...&postcount=757
http://forum.lab501.ro/showpost.php?...&postcount=758
http://forum.lab501.ro/showpost.php?...&postcount=761
http://forum.lab501.ro/showpost.php?...&postcount=762
http://forum.lab501.ro/showpost.php?...&postcount=763
http://forum.lab501.ro/showpost.php?...&postcount=765
http://forum.lab501.ro/showpost.php?...&postcount=766
http://forum.lab501.ro/showpost.php?...&postcount=767

Prin urmare, incepand de anul trecut, mi-am propus sa gasesc o placa de baza pe SLOT A mai buna si sa iau din nou la purecat procesoarele pe care le-am "reconditionat".

De asemenea vroiam sa elucidez misterul procesorului de 500MHz cu marcaje de 900MHz si care era detectat de placa PC CHIPS M800LMR 1.3A ca fiind de 700MHz.

Mai mult procesorul de 550MHz nu boota si vroiam sa vad daca e mort sau era vorba doar de o incompatibiliate.

Zis si facut.

Sa gasesti insa in tara, o placa de baza pe SLOT A, este easier said than done because these motherboards are fewer than hens teeth!

Dupa aproape un an de cautari ce-i drept nu foarte intense, tot pe OLX am avut noroc sa dau de placa pe care o voi prezenta mai jos.

Periodic intram dimineata, la pranz si seara pe OLX.ro si dadeam cautare "SLOT A". De cele mai multe ori insa fara rezultat. Nu gaseam nimic sau gaseam o alta placa de buget (am vazut doar 2 modele ) sau cate un procesor mai jigarit.

Pe 27 Martie 2017 am dat de anuntul de vanzare de pe OLX, al unui user de pe acest forum, in care era pozata BALENA MEA ALBA. A F.....G AWESOME overclocking friendly SLOT A motherbord. THE PERFECT SLO(U)T. With extras even - A 700MHz CPU - F..KIN' A+++++++


Pe tip il cunosteam dupa nick de pe OLX, unde ii urmaream anunturile, inainte sa ma contacteze pe lab501 in legatura cu placa de sunet Diamond Aureal Vortex 2 Monster Sound MX300. I-am zis insa ca nu este de vanzare sau pentru schimb.O data ce o piesa intra in colectia mea ea face parte din mine si imi este mai greu sa ma despart de ea. Daca aveam mai multe bucati treaba statea altfel.

Anuntul era deja pe net din data de 22 Martie asa ca, fara sa ezit ii spun tipului cine sunt si ce VREAU!

!&@!!)!)&@!)&#)!#!)#&!#) kit-ul fusese rezervat.....

DAMN! Back to:

SLOT A OLX =0 SLOT A OLX=0 SLOT A OLX=0....DIVIDE OVERFLOW....

Pe 11 Aprilie 2017 dau o cautare (deja clasica) SLOT A, (pe OLX) si BAM! 2 rezultate: procesorul jigarit de 750MHz si kit-ul SLOT A.

MESAJ DIRECT. TIPUL CARE REZERVASE KIT-ul incercase sa negocieze pretul asa ca AM PUS MANA EU PE EL intr-o clipita! fara nici o negociere.

Pe langa kit-ul SLOT A nu m-am putut abtine si am luat si un kit SLOT 1. Ca deh aveam CARENTA de 440BX. Good Old Chipset!

The SUSPECTS:

SLOT A

1. Asus K7M V1.04 Motherboard AMD 751 Northbridge & VIA 686A Southbridge, 3DIMM, 1xAGP x2, 5 PCI slots (with 1 shared ISA), PS2, USB, etc.
•Supports AMD Athlon™ processor de-signed for the AMD Athlon™ Processor Module (242-pin Slot A) and packagedin a plastic ball-grid array (PBGA).
•North Bridge System Chipset: AMD-751™ chipset with AGP/PCI/Memorycontroller supports a 200MHz Front Side Bus (FSB), supports up to 768MB ofPC-100 SDRAM DIMM, complies with AGP 2.0 specifications for 1X and 2XAGP modes and PCI 2.2. bus interface with support for 6 PCI masters.
•South Bridge System Chipset: VIA VT82C686A PCIset with PCI Super I/Ointegrated peripheral controller supports UltraDMA/66, which allows burst modedata transfer rates of up to 66.6MB/sec.
•PC100 Memory Support: Equipped with three DIMM sockets to support IntelPC100-compliant SDRAMs (16, 32, 64, 128, or 256MB) up to 768MB.
•Expansion Slot Options: Provides either four 32-bit PCI 2.2 and two 16-bit ISAexpansion slots or 5 PCI and 1 ISA. PCI supports up to 133MB/sec maximumthroughput. Each PCI slot can support a Bus Master PCI card, such as a SCSI card.
•AGP Slot: Supports an Accelerated Graphics Port card for high performancecomponent level interconnect targeted at 3D graphical display applications us-ing a 1X or 2X mode bus.
•USB: Supports up to 4 USB ports, two on the back panel and two midboard(optional), for more peripheral connectivity options
•UltraDMA/66 & UltraDMA/33: Comes with an onboard PCI Bus Master IDEcontroller with two connectors that support four IDE devices on two channels.Supports UltraDMA/66, UltraDMA/33, PIO Modes 3 & 4 and Bus Master IDEDMA Mode 2, and Enhanced IDE devices, such as DVD-ROM, CD-ROM, CD-R/RW, LS-120, and Tape Backup drives.
•Smart BIOS: 2Mb firmware gives a new easy-to-use interface that providesmore control and protection over the motherboard. Provides CPU/SDRAM fre-quency adjustments

2. AMD K7 SLOT A CPU 700MHz - AMD K7700MTR51B A, K7700CURBBA

SLOT 1

1. Gigabyte 6BXC V1.7 Motherboard - Intel 440BX
• CPU - Pentium II processor 200 – 633 MHz. Suporta si Pentium III.
- 242 pins 66 / 100MHz slot1 on board.
• SPEED - 66/100 MHz system speed.
- 66 MHz AGP bus speed. (133MHz 2xmode)
- 33 MHz PCI-Bus speed.
- 8 MHz AT bus speed.
• DRAM MEMORY - 3 banks 168 pins DIMM module sockets on board.
- 8 ~ 768MB SDRAM.
- Supports DIB speed mode for L2 Cache.
• I/O BUS SLOTS - 4 33MHz Master / Slave PCI-BUS.
- 3 8MHz 16 bits ISA BUS.
- 1 66MHz / 133MHz AGP bus.
• IDE PORTS - 2 Ultra DMA/33 Bus Master IDE channels onboard.(Using IRQ14,15)
- Supports 2 USB ports.
- Supports PS/2 Mouse & PS/2 Keyboard.

2. Pentium II CPU - 350MHz - SL37F

Componentele au sosit bine ambalate si fara probleme legate de tranzit. Vanzatorul a avut grija la ambalare dar mai ales a detasat bracket-urile de plastic de la sloturile procesoarelor. THUMBS UP! Mister!

gallery: https://postimg.cc/gallery/fjh4dy8m/



Placa de baza Asus K7M are niste condensatori imensi. Unul zici ca este un turn de la CET! Condensatorii sunt de buna calitate: Rubycon. Aproape toti au aceasta marca. Singura "problema" este lipsa unui clips de la un slot de RAM.

Placa de baza Gigabyte 6BXC este de asemenea ornata cu condensatori de calitate, marca Sanyo. Aproape toti poarta aceasta marca. MADE IN TAIWAN used to be as good as it gets!.

Ambele placi de baza sunt complete cu tot cu jumperi si etichete

gallery: https://postimg.cc/gallery/eai2g1y2/



Urmeaza THE BIG mini CLEANUP!

Last edited by Robert B; 22-04-2018 at 09:28.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 13-04-2017, 20:08   #899
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

THE BIG mini CLEANUP!

Spun THE BIG pentru ca am ceva componente de curatat. Spun mini pentru ca ce am de facut nu este mare scofala!

Primul pas a fost sa curat repede procesorul Pentium II 350MHz - SL37F. Nu am dorit sa-l desfac complet pentru ca are prindere pe clips-uri de plastic si daca le rup e mai greu sa-l asamblez.

Am curatat ventilatorul, heatsink-ul si PCB-ul cat am putut de bine. Am folosit alcool izopropilic 99%, betigase de vata si o pensula lunga si moale din par de porc. A iesit destul de bine. Zic eu

Partea pozitiva la Pentium II este ca au folosit un heatpad pentru transferul termic CPU heatsink.Heatopad-ul este destul de ok. Cpu-ul are heatspreader metalic. Chipurile cache nu fac contact cu heatsink-ul asa ca trebuie sa fiu atent doar la temperatura efectiva a procesorului. Daca va fi nevoie o sa-l desfac insa nu cred ca o sa fie necesar.

Ventilatorul este in stare foarte buna.

gallery: https://postimg.cc/gallery/saqj3m86/



Pasul urmator a fost reprezentat de curatarea procesorului AMD K7 SLOT A 700MHz - K7700CURBBA.

Aici I went all out. Prinderea cartusului de plastic este cu pini metalici asa ca nu au fost probleme. Am reusit sa nu rup nici o gaura de prindere a cartusului de plastic.

Ca si in cazul celorlalte procesoare SLOT A "reconditionate" unul din cei patru pini/pinteni de prindere a cover-ului de plastic a fost mai greu de scos. Orificiul in care este bagat pinul/pintenul este rotund in timp ce, celelalte trei orificii sunt ovale. Masura de anti-tampering/warranty.

Detalii cu acest procedeu in link-urile din postul anterior.

Am incercat metoda cu patentul cioc de rata, la fel ca in trecut, insa in acest caz marginea cover-ului de plastic s-a fisurat, asa ca a trebuit sa folosesc forta ca sa separ partea de plastic. Dupa cateva minute de forta aplicata cu mainile pana mi-au ramas dungi rosii pe degete am reusit sa separ cartusul de plastic. Damage-ul nu este de speriat si nici nu afecteaza functionalitatea.

Am fost intampinat de o imagine familiara.

Ventilatorul este cu ball bearings dar din pacate they are past their prime. Nu e insa vreo problema. S-ar putea sa-i desfac si sa-i ung cu vaselina (future project).

Pe pastila procesorului am gasit acelasi heatpad obosit si pe chipurile CACHE aceeasi PASTA DE CACA-O. Uitati-va cum este aplicata si ce NASPA este. O sa remediez eu situatia.

Nu as putea sa dau o cheie la un astfel de procesor. Ar fi bataie de joc....

gallery: https://postimg.cc/gallery/ivq4vm14/



Last edited by Robert B; 22-04-2018 at 09:28.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 13-04-2017, 20:12   #900
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

EYE CANDY!

gallery: https://postimg.cc/gallery/1uhdi47ti/


Last edited by Robert B; 22-04-2018 at 09:27.
Robert B is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,146
Total Online: 4749

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.