lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 03-02-2019, 19:59   #1
Mischiu
Senior Member
 
Mischiu's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 313
Mentioned: 7 Post(s)


Default Upgrade Iphone

Salutare!

Am un Iphone 7S si-a facut treaba cum trebuie as vrea sa fac un upgrade.

Ce imi recomandati dintre Iphone X, XR sau XS?Am vazut ca XS este mai scump decat X cu 1000 lei se justifica diferenta?
Mischiu is online now   Reply With Quote
Old 03-02-2019, 20:14   #2
Marmota
Ancient friend
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 593
Mentioned: 31 Post(s)


Default

XR <<<<< X << XS

XS (si XR) sunt modelele mai noi comparativ cu X -> ca urmare mai scump.

Alegi ce ai bani
Marmota is offline   Reply With Quote
Old 03-02-2019, 20:57   #3
piticu
Ancient friend
 
piticu's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Bucuresti
Posts: 1,677
Mentioned: 34 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to piticu Send a message via Skype™ to piticu
Default

Quote:
Originally Posted by adymaster View Post
Salutare!

Am un Iphone 7S si-a facut treaba cum trebuie as vrea sa fac un upgrade.

Ce imi recomandati dintre Iphone X, XR sau XS?Am vazut ca XS este mai scump decat X cu 1000 lei se justifica diferenta?
Eu iti recomand XR, dar cel mai bine testezi tu personal toate variantele.
piticu is offline   Reply With Quote
Old 03-02-2019, 21:22   #4
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu exista iphone 7S..
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 03-02-2019, 22:14   #5
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Probabil se referea la 7 Plus

XR este cam slab pentru calitatea materialelor de pe el. Dacă plănuiești să-l ții câțiva ani buni (2+), ia XS Max cu cea mai mare capacitate pe care ți-o permiți.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2019, 00:02   #6
Mischiu
Senior Member
 
Mischiu's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 313
Mentioned: 7 Post(s)


Default

Cred ca era 7 simplu.Nu sunt genul sa schimb telefoanele.3-4 ani cam asa tin un telefon daca este bun.Prefer Iphone ca am avut mereu si mi-a satisfacut nevoile.Eu sunt multumit si de 7 care il am acum dar sunt nevoit sa-l dau cuiva din familie si sa fac upgrade si daca tot fac zic sa aleg ceva bun 3-4 ani cam asa tin un telefon.
Mischiu is online now   Reply With Quote
Old 04-02-2019, 01:02   #7
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu as merge pe XR. Baterie mai mare, ecran ips vs amoled care are probleme majore pe x si banuiesc ca si xs-ul este afectat, mai ieftin, ecran mai mare.
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2019, 02:00   #8
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Între XR și X/XS Max aș alege X dacă nu ar fi bani de XS Max (vezi la final).

XS Max are cadrul din oțel (XR din aluminiu), dar ambele au sticlă față spate. Dacă scapi un XR, există posibilitatea ca fața/spatele să se spargă acolo unde un XS Max nu va avea nicio problemă - cadrul din aluminiu este mai ușor deformabil.

XS Max are rezistența la apă mai bună (IP68 VS IP67 la XR), are SAMOLED (XR are IPS) - ce probleme are super AMOLED, apropos?

Ecranul la XS Max este mai mare (6.5'' VS 6.1'' la XR), ambele au jegul ăla de notch oricum. XS Max 458PPI VS 326PPI la XR.

4GB RAM la XS Max VS 3GB RAM la XR.

Bateria ceva mai mare la XS Max VS XR (parcă ~200mAh).


XS nu aș lua, sincer, este puțin cam struțo-cămilă. X este interesant, l-am folosit de la un prieten, este cum erau 4S și 5S odată - un smartphone mic și rezistent. Are cadru de oțel, 458PPI, sAMOLED (iar, nu pricep care-i faza cu sAMOLED, poate-mi explică cineva de ce-i așa slab VS IPS), are zoom optic 2x la cameră la fel ca XS/XS Max (XR nu are așa ceva). Singura problemă este că procesorul este A11 (10nm) VS A12 (7nm) care-i pe XS/XS Max/XR și 3GB RAM (dar, având ecranul mai mititel, oricum nu prea contează). Tot din cauza ecranului, bateria ține mai bine ca la XS, deși este doar cu puțin mai mare.

Singurul "avantaj" pe care îl are XR este reprezentat de culorile psihedelice, dar alea oricum nu prea le poți aprecia, pentru că spatele ăla de sticlă costă cât juma' de telefon și da, se va sparge fără protecție.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2019, 02:16   #9
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

https://www.apple.com/support/iphone...ement-program/
The display, or part of the display, does not respond or responds intermittently to touch
The display reacts even though it was not touched
Vazuta problema la mai multe persoane cu X.
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2019, 08:11   #10
Mischiu
Senior Member
 
Mischiu's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 313
Mentioned: 7 Post(s)


Default

Imi oferise cineva un X la 3200 lei Nou sigilat.Ma tenteaza oferta am inteles ca am si 1 an garantie la Apple.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Mischiu is online now   Reply With Quote
Old 04-02-2019, 08:33   #11
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

iPhone este singurul smartphone care a devenit din ce in ce mai mult anti-consumer si s-a vandut din ce in ce mai bine - pana acum se pare. E adevarat ca fiecare face ce doreste, dar sa dai 1500 de euro pe un telefon care costa 500-600 de euro sa il repari daca il scapi pe jos si se crapa sticla mi se pare halucinant. Ajung sa zic "ce bune erau iphone 7 si 8 din punctul asta de vedere". Foarte trist ca astfel de practici sunt sustinute.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 04-02-2019, 09:05   #12
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Sa vezi cum este la noile macbookuri �� pentru o tasta dai peste 400€ ca include top cover, baterie si touchpad.
PS: vezi si amenda data de italieni pentru manipularea bateriilor
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2019, 09:10   #13
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by vibeup View Post
https://www.apple.com/support/iphone...ement-program/
The display, or part of the display, does not respond or responds intermittently to touch
The display reacts even though it was not touched
Vazuta problema la mai multe persoane cu X.
Ai văzut-o tu personal? Pentru că pe aici lumea efectiv înoată în X-uri/XSuri și n-am văzut niciodată să aibă probleme cu touch-ul.

Quote:
Apple or an Apple Authorized Service Provider will replace the display module on eligible devices, free of charge.
Pare un non-issue legat de digitizer, nu de tehnologia ecranului.

@mbc - sunt încă printre cei mai buni la suport. 6S Plus al meu avea bateria la 84% health de când l-am luat la lansare. Au avut reduceri la modul costa bateria cu înlocuire costa cât o baterie nouă pe eBay/Amazon. Anyway, nu există alt telefon cu iOS și dacă preferi asta nu prea ai de ales. Altfel, sunt la fel de rapide după ani de zile de tras de ele. Iar updates de iOS nu mi-au pus bateria în genunchi cum mi-a distrus Oreo HTC 10-le
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2019, 09:17   #14
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by vibeup View Post
Sa vezi cum este la noile macbookuri �� pentru o tasta dai peste 400€ ca include top cover, baterie si touchpad.
PS: vezi si amenda data de italieni pentru manipularea bateriilor
Asta nu este o chestie nouă, ci de la primele Macbooks cu componente soldered pe placa de bază a fost aceeași treabă. Se strică ceva la ansamblul respectiv? Schimbat tot. Nu spun că-i ok, iar ultimele Macbooks sunt groaznice din toate punctele de vedere, dar putem rămâne on-topic?
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2019, 10:46   #15
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Ai văzut-o tu personal? Pentru că pe aici lumea efectiv înoată în X-uri/XSuri și n-am văzut niciodată să aibă probleme cu touch-ul.



Pare un non-issue legat de digitizer, nu de tehnologia ecranului.

@mbc - sunt încă printre cei mai buni la suport. 6S Plus al meu avea bateria la 84% health de când l-am luat la lansare. Au avut reduceri la modul costa bateria cu înlocuire costa cât o baterie nouă pe eBay/Amazon. Anyway, nu există alt telefon cu iOS și dacă preferi asta nu prea ai de ales. Altfel, sunt la fel de rapide după ani de zile de tras de ele. Iar updates de iOS nu mi-au pus bateria în genunchi cum mi-a distrus Oreo HTC 10-le
Da am vazut-o personal problema cu displayul la X. Eu am avut probleme cu bateria si acum este o problema dupa updateuri majore scade healtul cu 2-3%. Daca dau un geekbench pe 7-le meu are performanta de iphone SE. Inainte de inlocuire aveam performanta de iphone 6... Mi-au inlocuit telefonul dupa o ora de cearta cu ei, mafiotii vroiau 79euro sa schimbe bateria. Le-am zis simplu daca din punctul lor de vedere este in stare perfecta de functionare atunci hai sa facem un geekbench cu un iphone 7 de la ei sa vedem care este scorul... ca ei nu testeaza asa ca etc... zic ok va dau in judecata ca nu este conform specificatiilor si primesc performanta de iphone 6 la pret de 7 .
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2019, 11:16   #16
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Repet, nu este problemă de sAMOLED, este problemă de digitizer. Putem discuta tehnic pe un forum tehnic pls?

Problema în România este că nu există Apple Store. Nu au voie să facă tâmpenii de genul refuzat schimbat bateria și au tool-ul lor pe care-l rulează via wi-fi și-ți diagnostichează bateria. La mine era 84% la 6S Plus și a zis da este o problemă, schimbăm, plătești 1/3 din preț chiar dacă a ieșit din garanție. Serios, la suport tehnic nu am avut probleme cu Apple niciodată, sunt foarte prompți și chiar dacă nu-s cei mai inteligenți oameni de pe planetă îți rezolvă problema.

Sunt și poame grave (ca peste tot), dar dacă este cazul trebuie doar să insiști. Problema de fapt este că a scăzut imens calitatea la dispozitive, mai ales laptopuri și tablete. iPad Pro-ul nou este pliabil ca ziarul, nu are aproape deloc zone întărite, iar Macbooks sunt o glumă proastă (mai ales alea răcite pasiv sunt criminal de proaste).
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2019, 12:49   #17
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Problema în România este că nu există Apple Store.
Din cauza asta si evit sa intrept lumea catre prodhse Apple aici.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2019, 14:30   #18
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Ca idee, MBP meu a fost luat din US. A murit bateria plus umflat că l-am ținut că loaza mereu la încărcat. Dus la Apple Store, a durat o săptămână. De ce? Au comandat şi au adus top cu baterie şi tastatură US în loc să folosească UK layout. Le-am zis că-s tîmpiți dar cu drag...


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2019, 14:58   #19
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Tu ai fost loaza nu? Nu inginerul care a conceput sistemul de management al bateriei. Bah, deci vad chesti asta foarte des la userii de Apple de zici ca sunt spalati pe creier.

Pai eu tin Thinkpadul in priza 4 ani si dupa 4 ani are uzura de 5% (ce defecte gen umflat si de astea) si tu vii si imi spui ca Macbook e atata de tare incat se strica de la tinut in priza. Asta e fix din clasa celor cu "you are holding it wrong!".

Success in continuare in gasirea de scuze pentru Apple!

PS: Lenovo are stoc in europa de tastaturi de Thinkpad de US si de UK si de tot ce vrei tu si are trebui si Apple sa aiba pentru ca US e foarte folosita.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 04-02-2019, 16:31   #20
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Păi eu am fost loaza

Se întâmplă și la alții, să nu exagerăm, menționa @war4peace de un Thinkpad parcă pe aici. Circuitele de încărcare la laptopuri sunt destul de ciudate, vezi și Razer cum avea probleme și sunt mulți alți producători, inclusiv Dell la care explodau direct bateriile, fără alte comentarii

În UK nu o să țină nimeni layout US în stoc. De-aia au și votat brexit

Eu scriu un post în care zic că-s mulțumit de serviciul post garanție și cu clienții și tu găsești în el de ce Apple sux? Nu spun că-s perfecți, dar să lăsăm puțin hatereala. Până una alta eu nu suport Windows în ultima vreme, dar 3/4 din populația planetei au înghițit-o de la Microshit fără comentarii. Mă vezi că-mi bat joc de acei oameni?
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
iPhone 6 & iPhone 6 Plus Review LAB501 Articole 19 29-09-2014 13:31
iphone 5s sau 5c Hyperion Telefoane mobile si alte gadgeturi 128 13-02-2014 01:56

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,129
Total Online: 4155

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 23:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.