lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 15-02-2019, 16:59   #1
KashunatoR
Senior Member
 
KashunatoR's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Tg-Jiu
Posts: 1,422
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default Horror story... Please help!

Placa video Aorus gtx 1080 ti cumparata de la pcgarage s-a defectat, iar garantia a fost refuzata pe urmatorul motiv: "PCB zgariat, trasee avariate".
Acest mesaj a venit de la furnizor dupa ce pcgarage au trimis placa acolo.
Placa video nu a fost niciodata desfacuta (furnizorul a constatat faptul ca sigiliul era intact) si nu are nicio urma de deteriorare fizica la exterior, dupa cum se poate vedea si in pozele atasate.
Am contactat deja pcgarage, sunt convins ca se vor spala pe maine.

Stiu ca avem aici pe forum colegi cu experiente asemanatoare, asa ca poate ma sfatuieste cineva. Ce este de facut? Am vreo sansa sa rezolv cumva?

Multumesc anticipat!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	rsz_1rsz_gigabyte_20190215_152041.jpg
Views:	586
Size:	299.3 KB
ID:	65301   Click image for larger version

Name:	rsz_1rsz_gigabyte_20190215_152042.jpg
Views:	580
Size:	337.5 KB
ID:	65302  
__________________
"Am inima-mpietrita, nici iubirea nu intra/
Si apas pe tragaci cand imi intra NEGRU-n tinta"

Last edited by KashunatoR; 15-02-2019 at 17:01.
KashunatoR is offline   Reply With Quote
Old 15-02-2019, 17:30   #2
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Protectia consumatorului cu dovada scrisa de refuzare.
Din moment ce placa are sigiliu pe ea te doare la banana si ar trebui rezolvata fiindca asta inseamna ca nu ai umblat in ea.
Ia legatura direct cu gigabyte si explica-le cazul.
Fa gargara pe social media ... etc

Ai poze doveditoare de dinaintea expedierii in garantie ?

Last edited by agarici cu pedale; 15-02-2019 at 22:16.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 15-02-2019, 18:09   #3
AlexR.
Member
 
AlexR.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Timisoara
Posts: 211
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Sa iti spuna exact unde e PCB-ul zgariat - cea mai mare parte a lui e acoperita de backplate, dar tot e ceva descoperit in zona conectorilor de alimentare, a slot-ului PCI-e si in zona SLI fingers (mai ales).
Ar fi bine daca ai niste poze din care sa se vada clar ca zonele alea nu au nici un fel de deteriorare. Pozele atasate aici sunt singurele pe care le ai?
AlexR. is offline   Reply With Quote
Old 15-02-2019, 19:59   #4
torque49
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Nu-s din Bucuresti
Posts: 2,325
Mentioned: 14 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Protectia consumatorului cu dovada scrisa de refuzare.
Din moment ce placa are sigiliu pe ea te doare la banana si ar trebui rezolvata fiindca asta inseamna ca nu ai umblat in ea.
Ia legatura direct cu asus si explica-le cazul.
Fa gargara pe social media ... etc

Ai poze doveditoare de dinaintea expedierii in garantie ?
Ce Asus frate ca e Aorus
torque49 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-2019, 22:18   #5
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Da, plm am citit prost, nu e prima data Am editat.
Baietii de la gigabyte romania sunt super oke, ia legatura cu ei si explica-le situatia.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 15-02-2019, 22:46   #6
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by KashunatoR View Post
Placa video Aorus gtx 1080 ti cumparata de la pcgarage s-a defectat, iar garantia a fost refuzata pe urmatorul motiv: "PCB zgariat, trasee avariate".
Acest mesaj a venit de la furnizor dupa ce pcgarage au trimis placa acolo.
Placa video nu a fost niciodata desfacuta (furnizorul a constatat faptul ca sigiliul era intact) si nu are nicio urma de deteriorare fizica la exterior, dupa cum se poate vedea si in pozele atasate.
Am contactat deja pcgarage, sunt convins ca se vor spala pe maine.

Stiu ca avem aici pe forum colegi cu experiente asemanatoare, asa ca poate ma sfatuieste cineva. Ce este de facut? Am vreo sansa sa rezolv cumva?

Multumesc anticipat!
Vezi la gigabyte romania
Sunt destul de ok oamenii si poate te ajuta ei.
Daca nu ... ANPC

Asta imi aduce aminte de faimoasa picatura de pe o placa video adusa la garaj acum multa vreme =))))

Vezi ca au si un esupport destul de bun (parc anumai pentru placi de baza si placi video).
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 15-02-2019 at 22:50.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-2019, 00:10   #7
dangrig
Senior Member
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 1,059
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mai era cineva pe aici cu o placa video caruia i-au pus un fir de par pe contactele PCI si i-au scris ca este zgariat si ca de aia ii refuza garantia.

Sa tot ai garantie la un magazin din Romania.
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 16-02-2019, 02:39   #8
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am patit acea chestie, jegurile de la depanero au refuzat service-ul, placa (de noua) cum s-a incalzit in primele minute de gaming, pierdea lichid pe la unul din furtune...

Echivalentul a astazi cumparata si probata seara, miine dimineata la prima ora dusa inapoi la magazin si trimisa spre service.
ANPC s-a spalat pe miini m-au pus sa angajez eu expert tehnic in domeniu, CULMEA, dupa ce au vazut pozele trimise de mine cu placa DUPA ce am luat-o din service, nu avea nicio zgirietura, fapt confirmat si de baiatul de la service de la cel.ro.

Niste jigodii care merita arsi de cite ori ai ocazia.

Initial vroiam sa ma duc direct in depanero la cine a facut acel proces verbal, sa-l caut si sa-l intilnesc face to face, sal intreb politicos unde este zgirietura, confruntind poza lui cu placa mea si apoi sa-i sparg gura si dintii cu placa sa-i dau de citeva ori cu ea in gura, sa-l umplu de singe.
Dar am copil mic si nu am chef de politie si alte K-caturi...

Daca nu aveam copil mic, garantat ma vedeati la stirile de la ora 17 la Pro, bagam poola in mortii si in famila lui si il footeam in cur pe birou in fata sefului, dupa care il luam si pe ala la omor...

Cere poze unde sint acele trasee avariate, unde este pcb zgiriat?

Asta inseamna ca au DESFACUT PLACA, desi eu cred ca nici macar nu s-au uitat la ea...

Cere poze cu zona unde sint traseele avariate, daca au constatat ca placa avea sigiliul intact la primire si ai IN SCRIS acest aspect din partea lor (desi aceste placi NU au sigiliu la suruburi), poti da vina pe ei ca au zgiriat placa intentionat.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 16-02-2019 at 02:57.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 16-02-2019, 15:10   #9
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,603
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by DjLeco View Post
apoi sa-i sparg gura si dintii cu placa sa-i dau de citeva ori cu ea in gura, sa-l umplu de singe.
Cand uiti sa iti iei pastilele.
walkman is offline   Reply With Quote
Old 16-02-2019, 15:22   #10
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by DjLeco View Post
il footeam in cur pe birou in fata sefului, dupa care il luam si pe ala la omor...
Rough sex, varianta @DjLeco.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 16-02-2019, 16:06   #11
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by walkman View Post
Cand uiti sa iti iei pastilele.
Te asigur ca daca era sa pierzi 4250 lei din cauza unui idiot, (in cazul in care placa se busea de tot, la mine doar racirea era proasta) pe care in doare in gaoaza de placa ta video si iti face "la misto" o poza la placa, cu un fir de par pus pe lamelele de la PCI-E al placii, spunind ca placa este zgiriata, (culmea este ca firul de par se vede ca de pe placa ajunge si pe masa daca te uiti atent) insa placa cind vine inapoi la service nici macar nu e atinsa, ai proceda la fel sau poate chiar mai rau...

https://forum.lab501.ro/showpost.php...&postcount=102

N-as vrea sa te vad cum reactionezi la o situatie de gen, excluzind ca iti da negatie la garantie, adica se pisa pe tine, te mai ia si la misto cu poze de-an' poolea...
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 16-02-2019 at 19:41.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 16-02-2019, 18:12   #12
multiplebanuripecg
Banned
 
Join Date: May 2018
Posts: 160
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca am cumpara de pe amanzon.de n-am scapa de probleme de genul asta ?
Depanero sunt jeguri, si eu am avut cu ei conflicte.
multiplebanuripecg is offline   Reply With Quote
Old 16-02-2019, 20:19   #13
Stecheru
Senior Member
 
Stecheru's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 285
Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pana acum se pisau pe tine la garantie doar la cel.ro si restul firmelor din acest trust, dar de cand cu depanero, chit ca e emag sau pcgarage, tot acelasi rahat este. (Emag-ul inca mai are treaba buna cu returul care este in avantajul clientilor, dar la garantie se spala pe maini si te trimit direct la depanero.)
Eu deja nu ma mai uit unde e magazinul cu pretul cel mai mic ci care nu are garantie cu depanero. Prefer sa dau cu cativa lei mai mult si sa fie un service "de cartier" care imi face garantia. Macar aia isi dau interesul sa repare/inlocuiasca pt. ca deconteaza si ei niste ore de manopera si/sau piese de schimb pe garantia aia.
Dar depanero a reusit sa faca contracte cu mai toate magazinele mari pentru ca le aduce la final de an pierderi mai mici datorita numeroaselor anulari de garantie pentru motive false sau create chiar de ei.
Stecheru is offline   Reply With Quote
Old 16-02-2019, 21:23   #14
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Exact asa sta situatia, toti au facut contract cu depanero.

Hai sa facem un topic sticky cu probleme NEGATIVE ce tin de garantie (refuzuri pe diverse motive inchipuite) si pe cit posibil cine are probleme de garantie cu orice produs IT si nu numai, sa faca poze detaliate si filmare cu produsul INAINTE de a fi dus la garantie, astfel incit sa aibe acoperire si apoi sa vedem cum decurge situatia.
Ne stringem mai multi problemele ce tin de cum am patit eu si colegul KashunatoR si mergem cu totii direct la ANPC cu poze, cu filmari cu tot ce trebuie.

Poate s-or sesiza (daca nu sint mina in mina cu ei) de faptul ca incontinuu, depanero refuza garantii falsificind situatiile reale ale produsului...

Pe cit posibil voi incerca sa iau si pe cineva din redactia de stiri de la trustul Tv unde lucrez (apolitic 100%, deci nu exista "interventii si nici pile") si sa vedem cum se rezolva problema(ele) cind este vorba de televiziune.

Asa ceva NU se mai poate, s-a ajuns la a fi refuzate garantii pe motive inchipuite, mai au sa trinteasca produsele pe jos si sa spuna ca au fost lovite sau utilizate necorespunzator.

Daca veti citi pe certificatele de garantie la garage si cred ca si la altii, se specifica ca, citez:

"ATENTIE: Acest document confirma DOAR receptia produsului in service. decizia de acordare a garantiei va fi luata in urma inspectarii produsului de catre departamentul tehnic".

Departamentul tehnic al cui? Prin asta ei se spala automat pe miini.

Pai daca furnizorul zice pas, inseamna ca gata, aliluia...

Pai ce, eu am cumparat produsul de la furnizor sau de la tine, PC Garage?

Daca il luam de la furnizor, nu-ti mai plateam tie adaosurile comerciale si alte umflari de pret, garajule, nu?!?

Ce garantie am eu ca dupa ce imi ia produsul in service, nu il desface (placa video de exemplu), sa il zgirie intentionat (cum ar putea fi cazul lui KashunatoR), ca apoi garantia sa fie refuzata automat?

Normal inspectia tehnica vizuala ar trebui facuta atunci cind se receptioneaza produsul in service, apoi e treaba lor, (odata ce l-au preluat) de starea estetica a produsului.

Poate un bou de acolo imi scapa voit sau din greseala, placa video pe jos, se sparge ceva sau sare o piesa de pe placa sau orice altceva care invalideaza garantia...

Cine e vinovat in cazul asta?

Eu trimit produsul cu buna stiinta la ei si te trezesti ca iti spune ca ai jucat forbal cu el, inainte de a-l trimite si ca situatia de fata nu face obiectul garantiei.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 17-02-2019 at 03:54.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 16-02-2019, 21:26   #15
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Garantie? Ce garantie? Ce este aia?

P.S. E mai sigur sa cumperi cand poti de la carfur, cora, kaufland, etc. decat online. Aia mai onoreaza garantia.
P.S.S. Stiu ca postul meu nu ajuta initiatorul. Eu m-as duce la ANPC.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 18-02-2019, 13:42   #16
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sa ne tii la curent cu situatia!
Eu unul sint tare curios.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 18-02-2019, 17:50   #17
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Se impaca bine Depanero cu generatia asta de placi Nvidia "solide" seria 2xxx....
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 18-02-2019, 21:50   #18
KashunatoR
Senior Member
 
KashunatoR's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Tg-Jiu
Posts: 1,422
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu am facut poze inainte sa trimit produsul, am fost de buna credinta, greseala pe care no o voi mai repeta in veci. Intr-adevar am vazut acum ca placa are o zgarietura deasupra pinilor care se introduc in slotul PCI Express, dar asta nu influenteaza in niciun fel functionarea placii video. Din pacate exista o sansa de 10% sa nu fie ei autorii zgarieturii si sa o fi zgariat-o eu cand am scos-o de pe placa mea de baza.
Chestia e ca nici nu sunt sigur daca placa video e defecta, problemele pe care le-am avut erau foarte ciudate, iar acum de 3 zile de cand am bagat-o in calculator din nou nu am nicio problema.
Nu sunt un tip care sa se dea batut cu usurinta, dar in conditiile in care nu am certitudinea ca ei au facut magaria, daca placa e intr-adevar defecta o tin de rezerva si cu asta basta.
__________________
"Am inima-mpietrita, nici iubirea nu intra/
Si apas pe tragaci cand imi intra NEGRU-n tinta"

Last edited by KashunatoR; 18-02-2019 at 21:54.
KashunatoR is offline   Reply With Quote
Old 18-02-2019, 22:12   #19
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cum se manifesta defectul?

Pune o poza cu zgirieturile.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 18-02-2019, 22:21   #20
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Incearca te rog si la Gigabyte Romania. S-ar putea sa ai o surpriza placuta.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Resident Evil 7 readuce seria la originile de survival-horror LAB501 Nivelul2 0 18-05-2016 11:50
Homefront: The Revolution Story Trailer LAB501 Nivelul2 0 12-05-2016 15:10
Bloodborne Are Un Story Trailer De Cosmar LAB501 Nivelul2 0 23-02-2015 12:50
Review: Blinding Dark ? horror autohton pe bani putini LAB501 Nivelul2 0 31-08-2014 20:40
Samsung Story Station Stefun Memorii & stocare 1 26-02-2010 22:00

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,120
Total Online: 4038

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 20:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.