lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 30-09-2016, 12:49   #8401
rage fuury
Senior Member

rage fuury's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
At least two people here do
Că de-aia se ceartă mereu
@Peace, crede-ma ca am lucruri mult mai interesante de facut dar ce sa fac daca am o sensibilitate marita in ceea ce priveste trolling-ul?! Ori asta e ocupatia preferata pentru unii pe forum si din pacate pe lab501 nu exista mecanisme de combatere a fenomenului, asa ca din cand in cand iau atitudine cu riscul de a-i enerva (fara voie) pe uniiforumisti care pot avea impresia ca ar fi vorba de o disputa personala, dar nu este! Exista sinucideri mai interesante decat duelul pe Internet ( ), sunt perfect constient de asta...

Oricum, back to topic (...cat se mai poate) :

AMD Polaris successor: Vega 10 will reportedly still in 2016 for professionals
http://www.pcgameshardware.de/AMD-Ra...-2016-1209219/

Last edited by rage fuury; 30-09-2016 at 13:54.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 30-09-2016, 17:26   #8402
Jocker
Ancient friend

Jocker's Avatar

Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Citeste aici si ai grija ca se cam aduna trollii pe forumul asta.

Scopul tau este unul singur, sa prostesti lumea sa cumpere placi AMD in speranta ca o sa se ieftineasca GTX 1080 Ti, pe care vrei sa ti-l cumperi. Asa ca nu stiu care troleaza pe aici . Apropo a trecut mai mult de o luna de cand ai spus ca voi vedea eu, ce anume?

Last edited by Jocker; 01-10-2016 at 06:24.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 30-09-2016, 19:33   #8403
rage fuury
Senior Member

rage fuury's Avatar

Quote:
Originally Posted by Jocker View Post
Citeste aici si ai grija ca se cam aduna trollii pe forumul asta.

Scopul tau este unul singur, sa prostesti lumea sa cumpere placi AMD in speranta ca o sa se ieftineasca GTX 1080 Ti, pe vrei sa ti-l cumperi. Asa ca nu stiu care troleaza pe aici . Apropo a trecut mai mult de o luna de cand ai spus ca voi vedea eu, ce anume?
OK, daca insisti....

Scuze ca apelez iarasi la Dropbox dar sunt prea multi Megapixeli pentru a incarca direct imaginea ... si pentru ca Scarlett Johannson
https://www.dropbox.com/s/6u2j60cl9x...20.37.png?dl=0
https://www.dropbox.com/s/qyfet8webc...10.25.png?dl=0

Din cate imi amintesc, tie iti place ce placi video tari au altii, nu ma feliciti?
Nu te bucuri pentru mine?
Eu te-am felicitat pentru 1070, fii fair-play!

Si nu eu sunt acela care intra pe every fuckin' thread opened in care cineva cere sfaturi ce placa video sa-si ia si ii spun sa-si ia neaparat N̶V̶i̶d̶i̶a̶ AMD, dar in nici un caz la mana a doua (cumva fiindca astfel banii ajung in buzunarul vanzatorului si nu la NVidia?) iar daca din intamplare placile din oferta verde nu se incadreaza la ce si-ar dori omul il pui sa astepte pana cand NVidia o sa lanseze un nou model pentru zona respectiva de pret (!) Eu, in rarele ocazii cand m-am bagat in chestii de astea, cel mult am spus sa traga cu ochiul si in curtea AMD, poate gasesc ceva si pe acolo si ca e important pentru echilibrul pietei sa vanda placi ambii producatori...
Iar dintr-o scadere a preturilor (ca rezultat al concurentei intre producatorii de GPU-uri) in momentul asta are de castigat toata lumea, numai eu nu, dupa cum se poate observa din screenshot-urile de mai sus. Asadar cine e egoistul dintre noi doi Joker- eu sau tu? E absolut de neinteles de ce ar deranja scaderea preturilor placilor video (pentru 1080Ti sau oricare alt model) pe cineva! Cu exceptia ta desigur...

PS: Daca te-a deranjat chestia cu trolling-ul imi pare rau dar nu stiu cum altfel sa cataloghez postarile tale... Incearca sa adopti o pozitie mai echilibrata: Chiar si un 7-3 in favoarea NVidia ar fi OK din punctul meu de vedere, cu totii avem o doza de subiectivitate, dar postarile tale sunt 100 % in favoarea NVidia si 100% impotriva AMD iar asta aduce a trolling de la o posta, indiferent daca te superi sau nu...

Last edited by rage fuury; 30-09-2016 at 23:25.
Old 30-09-2016, 19:40   #8404
DeDeRa
Banned

Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Mie imi place mai mult Charlize Theron.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 30-09-2016, 20:06   #8405
rage fuury
Senior Member

rage fuury's Avatar

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Mie imi place mai mult Charlize Theron.
Ha, ha, ha- second best for me!
Close enough De De, close enough...

Last edited by rage fuury; 30-09-2016 at 20:21.
Old 30-09-2016, 20:41   #8406
xdan
Ancient friend

xdan's Avatar

Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Io unu as fi luat RX 480 4GB daca as fi gasit in stoc si la pret bun Nitro ala care acum la ~1220lei. Posibil in 1-2 ani cu drivere sa treaca 480-le peste 1060. Pretul chiar as fi vrut ceva la 1200 nu 1350 cat am dat pana la urma pe 1060.
Dar cum n-a fost, si aici e tot de vina AMD cum desi lansata inainte de 1060 cu aproape 1 luna, tot nu am gasit acum 3 saptamani 480 ce am vrut.
Asa ca am luat ce am gasit. Nvidia a fost asta.

Problema la AMD cu gpu-urile e ca la ultimile 2 generatii lipseste ceva.
Fiji prea nebalansat, limitat ceva la memorie( ca e HBM de vina sau nu, nu e problema cumparatorului).
Adica cum pe Fiji pui HBM, pe Polaris generatie urmatoare nu?....
Adica daca tot nu poti pune HBM ca lumea pe Fiji, pune draga tot GDDR5 cu bus 384 io stiu 6GB de memorie pe Fiji.
Si pune un HBM 4GB pe Polaris, oricum n-ar avea acuma nevoie mai mult de 4GB.
Da poate HBM e scump, dar era mai ieftin daca mai asteptau inca 1 an si aparea numa acuma pe Polaris.
Unde pui poate iesea mai mic consumul la placa.

Si Polaris vine cu un nod slab pana acuma de fabricatie. Frecvente si consum peste cat ducea natural procesul si chiar si asa o performanta mediocra.

Sa speram ca o fi ceva de Vega.

Last edited by xdan; 30-09-2016 at 20:50.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 30-09-2016, 21:30   #8407
rage fuury
Senior Member

rage fuury's Avatar

Categoric in cazul celor doua placi in speta (1060 si 480) pretul e factorul decisiv- aici a fost greseala de evaluare a marketingului AMD: daca o placa video e cu 10% mai slaba decat a concurentei si te cheama AMD nu poti cere un pret egal pentru placa ta (daca te cheama NVidia poti).... Nici macar daca ar fi fost egale ca performanta nu ar fi putut cere un pret egal pe 480, fiindca oamenii isi iau placi video AMD doar daca sunt mai bune si mai ieftine in acelasi timp decat placile concurentei, si nici atunci intotdeuna, aici e drama... Brandul ATI s-a pierdut, acum AMD sunt perceputi drept aia care fac buldozere.

Last edited by rage fuury; 30-09-2016 at 21:36.
Old 01-10-2016, 07:15   #8408
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

Mentioned: 56 Post(s)

PC-ul meu

Luati de aici performanta

On topic, Titanul ala duce 4K fara sa sughite?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Capture.PNG
Views:	203
Size:	34.5 KB
ID:	55459  
Old 01-10-2016, 07:33   #8409
Jocker
Ancient friend

Jocker's Avatar

PC-ul meu

rage fuury sincere felicitari pentru achizitie, esti unul din putinii care detin Titan X in RO, si nu cred ca sunt 10 bucati la noi. Dar acum vine intrebarea: de ce nu ti-ai luat doua Fury pe care le tot recomanzi, te costau la jumatate din banii pe care i-ai dat pe Titan X, probabil te-ai saturat de furnale si cuptoare in calculator sau solutii dual GPU , acum te joci si tu omeneste. Dupa cum vezi fiecare individ isi cumpara ce considera ca i se potriveste cel mai bine, pretul nu prea conteaza asa mult deoarece logica ar fi spus in cazul tau ca trebuie sa astepti GTX 1080 Ti, va fi mai ieftin si silentios, iar performanta tot pe acolo.

Legat de pretul celor doua placi video nu numai acesta este decisiv, cu toate ca pana la urma tot acolo ajungem. RX 480 consuma cu 50% mai mult in realitate si este ceva mai zgomotoasa sau mai fierbinte decat GTX 1060, astea sunt principalele probleme, diferenta aia de performanta de 10% nu este critica, se mai poate compensa si prin drivere mai bune in viitor. Partile astea trebuie cumva compensate prin pretul final al placii video ca sa devii competitiv. Totusi de cand a dat drumul pe piata la variantele custom vanzarile lui RX 480 au crescut semnificativ (de la 1.2 la 2.2%), dar tot nu au ajuns inca la cele ale lui GTX 1060 6GB (3%). Asta nu ne spune decat ca RX 480 custom este mult mai aproape de ceea ce trebuia sa fie referinta, iar marketing-ul AMD a dat gres inca o data.
Attached Thumbnails

Name:	Userbenchmark.jpg
Views:	144
Size:	302.6 KB
ID:	55460  

Last edited by Jocker; 01-10-2016 at 12:14.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 01-10-2016, 08:16   #8410
Jocker
Ancient friend

Jocker's Avatar

PC-ul meu

Stiu ca este vorba de Fudzilla, dar poate se intampla minunea anul asta:

Vega 10 with HBM2 will launch this year
Old 01-10-2016, 08:58   #8411
ryo
Senior Member

Mentioned: 22 Post(s)

Poate ca daca aveau mai multe RX 480 pe stoc atunci mai cresteau vanzarile.
ryo is offline   Reply With Quote
Old 01-10-2016, 09:15   #8412
rage fuury
Senior Member

rage fuury's Avatar

Quote:
Originally Posted by Jocker View Post
rage fuury sincere felicitari pentru achizitie, esti unul din putinii care detin Titan X in RO, si nu cred ca sunt 10 bucati la noi. Dar acum vine intrebarea: de ce nu ti-ai luat doua Fury pe care le tot recomanzi, te costau la jumatate din banii pe care i-ai dat pe Titan X, probabil te-ai saturat de furnale si cuptoare in calculator sau solutii dual GPU , acum te joci si tu omeneste. Dupa cum se vezi fiecare individ isi cumpara ce considera ca i se potriveste cel mai bine, pretul nu prea conteaza asa mult deoarece logica ar fi spus in cazul tau ca trebuie sa astepti GTX 1080 Ti, va fi mai ieftin si silentios, iar performanta tot pe acolo.

Legat de pretul celor doua placi video nu numai acesta este decisiv, cu toate ca pana la urma tot acolo ajungem. RX 480 consuma cu 50% mai mult in realitate si este ceva mai zgomotoasa sau mai fierbinte decat GTX 1060, astea sunt principalele probleme, diferenta aia de performanta de 10% nu este critica, se mai poate compensa si prin drivere mai bune in viitor. Partile astea trebuie cumva compensate prin pretul final al placii video ca sa devii competitiv. Totusi de cand a dat drumul pe piata la variantele custom vanzarile lui RX 480 au crescut semnificativ (de la 1.2 la 2.2%), dar tot nu au ajuns inca la cele ale lui GTX 1060 6GB (3%). Asta nu ne spune decat ca RX 480 custom este mult mai aproape de ceea ce trebuia sa fie referinta, iar marketing-ul AMD a dat gres inca o data.
Joker te felicit si eu pentru aceasta postare echilibrata care difera ca de la cer la pamant de cele cu care ne-ai obisnuit de-alungul timpului, daca o tii tot asa we are good!
In legatura cu achizitia, nu consumul a fost problema (sursa de 1200W) ci bataile de cap cu SLI-ul, asa ca am facut cum mi-am propus de mult, sa iau prima placa video capabila de 4K (single-card). Si n-am mai asteptat dupa 1080Ti (sau Vega 10) fiindca nu sunt prea rabdator de fire...
Si poftim, ca oferta de pace iti ofer asta: https://www.dropbox.com/s/6exuct2qqg...nefer.png?dl=0 fiindca avem si unele lucruri in comun nu numai divergente (bine ar fi daca ai putea avea acces la un monitor 4K pentru maximum de detalii)

Si acum contra-argumentele: acel 50% in plus la consum pentru Radeon 480 se traduce in realitate in ~50W consum la priza mai mare. Sunt 50W in plus o asa mare problema pentru un sistem desktop? Eu nu prea cred asta....In plus, pe masura ce procesul tehnologic de la GloFo se va rafina se va imbunatati si comsumul. In acest moment AMD are ridicat voltajul pentru 480 (overvolt) ca sa le treaca cat mai multe GPU-uri testele si asta a dus la cresterea artificiala a consumului pentru GPU-urile din seria Polaris insa daca acestea sunt binnuite din fabrica (sau sub-voltate de utilizator) lucrurile pot arata un pic mai bine pentru 480:
http://www.anandtech.com/show/10710/...on-e9260-e9550
Variantele de 480 pentru laptop (binnuite) dupa cum se poate observa vin cu un TDP scazut binisor...

Ramane problema politicii de preturi: daca vor sa vanda mai multe bucati trebuie sa lase pretul sub 1060.Nu stim insa daca isi permit deocamdata fiindca nu stim care sunt costurile de productie....

Last edited by rage fuury; 01-10-2016 at 09:46.
Old 01-10-2016, 09:41   #8413
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

PC-ul meu

Lasa ca nu mor de foame, vand in console
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 01-10-2016, 10:12   #8414
Jocker
Ancient friend

Jocker's Avatar

PC-ul meu

Eu sunt cam extremist din fire si nu prea exista nuante de gri pentru mine, poate de asta concluziile mele sunt exagerate pentru unii. Daca trag o concluzie inseamna ca varianta aia este mai buna si gata, nu exista merge si cealalta. Doar daca era mai ieftina exista loc de discutie despre avantaje si dezavantaje.

Legat de consum depinde unde te uiti, GTX 1060 MXM reuseste sub 80W consum, iar in review-ul lui Monstru diferenta ajunge si la 84W.
Attached Thumbnails

Name:	NVIDIA-GeForce-GTX-1060-Mobility-Pascal_Performance_Heaven.jpg
Views:	165
Size:	359.8 KB
ID:	55463   Click image for larger version

Name:	PL.jpg
Views:	184
Size:	75.4 KB
ID:	55464  
Old 01-10-2016, 10:17   #8415
rage fuury
Senior Member

rage fuury's Avatar

Extremismul nu e bun!
Old 02-10-2016, 20:24   #8416
Dreamcatcher
Senior Member

Dreamcatcher's Avatar

Mentioned: 9 Post(s)

PC-ul meu

Vorbim de consum si noi stam cu i7 920 la 4GHz care consuma cat o uzina, dar ne sensibilizam la 80W.Eu unul ma declar satul de discutiile despre consum,e a "n"-a oara cand se deschide subiectul asta,mai ales ca Polaris are eficienta Maxwell care pana mai ieri era plina de laude!Stiu,stiu,e 2016...nu mai e 2014...

http://lab501.ro/procesoare-chipsetu...an-attitude/32

http://www.tomshardware.com/reviews/...7,2268-10.html

Last edited by Dreamcatcher; 02-10-2016 at 20:41.
Dreamcatcher is offline   Reply With Quote
Old 03-10-2016, 06:35   #8417
Jocker
Ancient friend

Jocker's Avatar

PC-ul meu

Totul se reduce la costuri pana la urma, o platforma cu i7 920 SH costa vreo 700 lei, una noua cu i7 6700K vreo 2500 lei, de diferanta aia de bani poti plati energia consumata in plus ani buni si suporta diferenta de performanta. Pe cand la placile video noi nu mai poti vorbi de acelasi lucru, pretul lui RX 480 este similar cu cel al lui GTX 1060, dar consuma in plus ~50%, sunt bani pe care ii platesti in plus de-a lungul anilor, ceea ce ii ridica pretul si mai mult, iar un RX 480 consuma mai mult bine decat un i7 920 la 4 GHz in jocuri, placa video este solicitata 100%, nu procesorul. Daca pretul lui RX 480 ar fi compensat macar acest aspect no comment.
Old 03-10-2016, 10:47   #8418
rage fuury
Senior Member

rage fuury's Avatar

Dublu standard Joker, dublu standard; Cum adica la placi video se pune consumul dar la procesoare nu? @Dream a punctat corect; Iar acei 80W diferenta consum la priza) sunt un fel de worst case scenario- doar varianta MSI RX480 consuma atat de mult (probabil i-au dat in gura cu voltajul); Un 480-ul consuma cam cat un 970, in nici un caz nu e power-hog. Ba chiar poate fi sub-voltata (ceea ce duce la un consum mai mic) fara pierdere de performanta...

Iar daca e vorba de costuri- poftim o metoda cu care poti reduce costul unui Radeon 480 la zero in 6 luni:
https://forums.anandtech.com/threads...ining.2463816/
Mai bun decat un free-upgrade (daca cineva e dispus sa se incurce cu mining-ul) ce poate fi?

Nu mai fi asa extremist: 480-ul e o placa de nota 5 iar 1060 de nota 6-6.50; GTX 1060 e marginal mai buna, nimeni nu contesta asta iar acest lucru ar trebui sa se reflecte in pretul de achizitie; Dar nici nu e una repetenta si cealalta olimpica, asa cum incerci tu sa prezinti lucrurile ...

Nu traim intr-o lume binara ci intr-una cuantica: intre 0 si 1 sunt un infinit de valori (nuante)...

Last edited by rage fuury; 03-10-2016 at 10:51.
Old 03-10-2016, 11:40   #8419
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

Mentioned: 56 Post(s)

PC-ul meu

Devine funny subiectul asta. Dacă ajungem sa ne jucam īn funcție de cāt plătim factura de energie electrica eu zic ca am greșit forumul.
Factori de genul asta pot intervni doar atunci cand toti ceilalti sunt egali: performanta/pret/compatibilitate driveri/end of life vs new/tehnologii etc.
Old 03-10-2016, 12:48   #8420
rage fuury
Senior Member

rage fuury's Avatar

Quote:
Originally Posted by sammurai View Post
Devine funny subiectul asta. Dacă ajungem sa ne jucam īn funcție de cāt plătim factura de energie electrica eu zic ca am greșit forumul.
Factori de genul asta pot intervni doar atunci cand toti ceilalti sunt egali: performanta/pret/compatibilitate driveri/end of life vs new/tehnologii etc.
Funny thing e ca eu mi-as dori ca placa mea sa consume cu vreo 50W mai mult dar nu ma lasa NVidia!
Am scapat de Temp-throttle definitiv cu un waterblock dar ma loveste Power-limit-ul la 4K, fiindca NVidia a limitat artificial placa prin impunerea unui Power Target de 250W. .
Prea mult se vorbeste de consum pentru placi video pentru sisteme desktop (care se presupune ca nu merg pe baterie, dar mai stii... ),cum foarte bine ai observat @sammurai: Bring me the power needed si lasa-ma pe mine sa decid ce fac cu ea!

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules