lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 22-11-2019, 15:28   #501
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 104 Post(s)

PC-ul meu

Ai si tu dreptatea ta.

Si atunci neamtu' al cui e? Ca al nostru nu.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2019, 15:31   #502
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 599 Post(s)

PC-ul meu

@madhorsefuzzy: e cam penibilă emisiunea aia. Chiar nu am putut să o urmăresc.

Īn primul rānd că ăia nu sunt capabili să o maimuțărească pe Dancilă. Dăncilă este mult mai īnfiptă, mult mai agresivă īn ultimele luni, nu ai cum să zici că īn emisiunea aia o joacă cineva pe Dancilă.

A progresat mult individa, a avut consilieri buni, i-au scos hārtiile de sub nas și au forțat-o să vorbească și fără ele, i-au dat cāteva teme de rănțăit și au lucrat exclusiv pe alea pānă la perfecțiune. Din punct de vedere politic, Dăncilă a progresat enorm zic eu, de asta mi se pare total aiurea maimuțăreala din sceneta aia.
Old 22-11-2019, 15:33   #503
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 595 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
Ai si tu dreptatea ta.

Si atunci neamtu' al cui e? Ca al nostru nu.
Al Sibiului.
Si Boc a fost praf si slugarnic la guvern, dar in Cluj a facut multe (chiar Judetul Cluj cand era PM).
Tot Teleromanul a fost in ministere si tot nu au facut nimic. Mint. Au facut stadion in loc de spital.
Old 22-11-2019, 15:39   #504
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 574 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Eu nu votez cu PNL-ul la parlamentare/locale/europarlamentare. Nu știu de unde ai scos asta. Am și alte opțiuni.

Duminica ai doua optiuni, KI - PNL si VD - PSD. Iar opinia ta, exprimata clar mai sus, este asta:

Quote:
Originally Posted by Arise
Sunt foarte mulți romāni care sug de la țāța PSD, deci dacă le va tăia PNL-ul macaroana vor scheuna de foame. [...]

Eu nu cred īn bunăstarea PNL-Iohannis, dar cred că șansele să ne revenim ca nație sunt mult mai mari cu orice alt partid care nu este PSD/ALDE/PRO-RO.
Plm, nu mai stiu eu sa citesc?
Old 22-11-2019, 15:45   #505
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

PC-ul meu

S-a incurcat si el.

Quote:
@madhorsefuzzy: e cam penibilă emisiunea aia. Chiar nu am putut să o urmăresc.

Īn primul rānd că ăia nu sunt capabili să o maimuțărească pe Dancilă.
Nici Divertis nu ti-a placut nu?
Old 22-11-2019, 16:00   #506
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Nu e ca și cum aș avea a treia opțiune. O opțiune viabilă. Īntre KI și VVD votez cu KI la orice oră, doar ca să nu iasă VVD și să revină PSD-ul.

Mai departe nu īnțeleg ce ai vrut să zici. Pe scurt PSD e nasol de tot, PNL e cam meh īn opțiunile mele.

Asta pentru că nu vorbim de un partid social democrat, vorbim de un partid ce adăpostește un grup infracțional organizat.

Dincolo nu avem un partid liberal, avem un partid din nătărai invidioși pe succesul celor din PSD, care poate că ar fura și ei, dar nu se pricep la fel de bine, īncă mai au o fărāmă de bun simț, le mai e frică de Dumnezeu sau DNA, un partid de debusolați adică nu au potențialul maxim distructiv pe care īl are PSD-ul īn acest moment.
Old 22-11-2019, 16:02   #507
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Exact ce am spus si mai sus, iar tu repeti aceeasi chestie.

Mai omule,inteleg sa votezi KI anti PSD. Inteleg sa votezi KI anti VVD. NU inteleg sa votezi KI pentru PNL si NU sunt de acord cu distinctia pe care o faci intre PSD si PNL.

Quote:
Mai departe nu īnțeleg ce ai vrut să zici. Pe scurt PSD e nasol de tot, PNL e cam meh īn opțiunile mele.

Asta pentru că nu vorbim de un partid social democrat, vorbim de un partid ce adăpostește un grup infracțional organizat.
Ambele sunt partide care adapostesc grupuri infractionale organizate. Acum intelegi ce vreau sa spun?
Old 22-11-2019, 16:04   #508
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 131 Post(s)

PC-ul meu

Mult flame, dezbaterea VVD-KJ ar fi fost o gluma sinistra fata de ce e aici
Am citit scurt un articolaș care se poate extrapola si aici:
https://economie.hotnews.ro/stiri-fi...za-pamflet.htm
kobro is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2019, 16:15   #509
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Eu īncerc să nu votez impostura și să nu votez prostia umană. Pentru că nu mi se pare ok să promovez așa ceva. Atāt am avut de zis.
Old 22-11-2019, 16:21   #510
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

PC-ul meu

Deci nu-l votezi nici pe Iohannis?
Old 22-11-2019, 16:21   #511
ZorracK
Ancient friend

Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Si eu votez impotriva imposturii si a prostiei!
PNL -PSD = aceeasi mizerie cu mici nuante!
ZorracK is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2019, 16:28   #512
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Voi pune ștampila pe un singur candidat astfel īncāt să fie un vot valabil exprimat.
Old 22-11-2019, 16:31   #513
RaverX
Senior Member

Mentioned: 19 Post(s)

Quote:
Băi toți voiam să fie un președinte să dea cu pumnul īn masă, băi toți voiam īn loc de Klauss să fie un președinte cam ca Băsescu, dar nu chiar Băsescu, ideea este că pe ăsta l-am avut, dacă nu era Klauss mutu și inactivu era Ponta cel (completați voi caracterizarea).
Asta mi se pare un sumar excelent al situatiei romanilor. Basescu n-a fost bun ca a fost prea tupeist si jucator, Iohanis e prea pasiv si pampalau, am vrea pe cineva care sa nu fie nici prea-prea, nici foarte-foarte, dar de fapt nici la mijloc n-am vrea ca e mediocru.

Nu stim nici noi ce-am vrea, am vrea sa ni se dea si sa ni se faca si presedintele sa faca autostrazi si sa mareasca salariile, dar fara sa creasca inflatia, bine ar fi daca ar munci si pentru noi.

Si evident ca nimeni nu-i bun, aia e proasta, ala e mutulache. Erau si alte optiuni, dar ghici ce? Romanii n-au vrut alte optiuni, asa ca astea sunt.

Eu privesc altfel treaba, presedintele e destul de limitat pe plan intern, mai mult ne reprezinta extern. Si ma gandesc ca unul mut, dar care stie totusi germana si engleza e mai bun ca una care nu stie nici macar romana. Poate ma insel, cine stie...
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2019, 16:53   #514
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 595 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kobro View Post
Mult flame, dezbaterea VVD-KJ ar fi fost o gluma sinistra fata de ce e aici
Am citit scurt un articolaș care se poate extrapola si aici:
https://economie.hotnews.ro/stiri-fi...za-pamflet.htm
Cea mai mare problema la noi este ca facem credite pt consum (salarii, pensii, plm).
Nefolosindu-le pentru a produce, cand vine scadenta cumparam euro sa achitam creditele.
Cererea de EUR in raport cu leul creste, cursul creste. Simple as that. Iar diferenta cu o acoperim din crestere economica reala (nu bazata pe consum). De aici scadearea puterii de cumparare.

Pe urma mai aven si investitotii primaverii, care isi cara profiturile la ei in eur, nu in lei, normal. Alta cerere de EUR care afecteaza cursul.

Pe urma vine cotizatia statului la UE, care nici ea nu e in lei, logic.

Speculatiile BNR au rol mic pe termen mediu. Ele sunt eficiente doar pe termen scurt si se limiteaza la rezerva pe care o are. Ar puatea face mai multe, dar au sarit bancile de cür in sus cand a vrut sa mareasca rezerva bancilor comerciale la BNR acum ceva vreme.

Plus n+1 influente din celelalte piete, ca piata montara nu functioneaza singura si e dependenta de celelalte.
Old 22-11-2019, 16:57   #515
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 170 Post(s)

Ba plm, astia care intentionati sa votati Dancila, uitati cam repede 10 august cand scroafa a dat ordin jandarmilor sa puna pulanu pe protestatari. Miscare clasica, PSD a platit huliganii, aia au facut scandal, jandarmii aveau motivul sa bata si sa gazeze ghici pe cine... pe aia care nu au facut nimic ilegal. Curva ordinara era plecata chipurile in concediu ca sa nu fie trasa la raspundere.

PSD inseamna comunism, cenzura, pulane in cap daca ridici vocea impotriva sistemului. Ailalti macar nu fac asta. Ca rubedenii, pile, combinatii fac si ei, nu ii suspecteaza nimeni de prea multa corectitudine.
Old 22-11-2019, 17:17   #516
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 131 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Cea mai mare problema la noi este ca ...
Lasa teoria, vorbesc de flame...
Ne aprindem repede dar nu facem nimic sa prevenim. Acum prin vot poti sa faci ceva. Te duci dracului acolo si votezi.
Cu toate stimulentele lui Alex, daca nu ne intelegem cu vorba buna
kobro is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2019, 17:29   #517
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Ba plm, astia care intentionati sa votati Dancila, uitati cam repede 10 august cand scroafa a dat ordin jandarmilor sa puna pulanu pe protestatari. Miscare clasica, PSD a platit huliganii, aia au facut scandal, jandarmii aveau motivul sa bata si sa gazeze ghici pe cine... pe aia care nu au facut nimic ilegal. Curva ordinara era plecata chipurile in concediu ca sa nu fie trasa la raspundere.

PSD inseamna comunism, cenzura, pulane in cap daca ridici vocea impotriva sistemului. Ailalti macar nu fac asta. Ca rubedenii, pile, combinatii fac si ei, nu ii suspecteaza nimeni de prea multa corectitudine.
Iliescu a chemat minerii in plm, INAINTE de a mai fi ales de 2 ori presedinte. La aia din septembrie Basescu era ministrul tranaporturilor... si a iesit si asta de 2 ori presedinte. Despre ce plm vorbim aici?

RaverX - eu ti-am zis exact ce as vrea
Old 22-11-2019, 17:37   #518
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

PC-ul meu

Iubitel e un pic mai mic decat noi. Nu stie ca ne place sa ne-o luam pe coaja.

Eu nu am fost la manifestatie pe 10 august 2018.

Intrebare pentru public: de ce nu a fost arestat Dragnea in aprilie 2019 sau februarie 2019 sau decembrie 2018, ci fix a doua zi dupa alegeri?
Old 22-11-2019, 17:42   #519
multiplebanuripecg
Member

Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Asta cu PSD = comunism e o placa atat de fara sens incat e absolut fascinant ca lumea danseaza pe ea.

Votul meu cum trebuia aparat ? Ca eu, si cei care au votat PSD, am pus guvernul ala acolo. Dar voi ca nu, ca muwe PSD, ca alt guvern, ca plm...daca reprosez PSD ceva, atunci reprosez ca nu mi-au aparat cu fermitate votul.
multiplebanuripecg is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2019, 17:44   #520
GreuHip
Senior Member

Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Cred ca lucrurile au mai evuluat putin, nu putem compara Romania si contextul european de acum 20 de ani cu ce este acum.
Ce s-a intamplat recent a fost un dus rece, o amintire a ce inseamna un regim totalitar.
Din punctul meu de vedere Basescu asa cum este el, are cel putin 2 clase peste cei de astazi.
Sunt de acord 100% cu Iubitel, pentru experienta cu Jandarmii si nu numai nu as putea vota PSD.

@multiplebanuripecg sa stii ca ce a facut PSD in ultimul timp se apropie periculos de mult de comunism. Folosirea exagerarata a termenului de comunism deja a inceput sa scada impactul pe care ar trebui sa-l aiba acest cuvant. Noroc cu PSD ca nu pierde ocazia sa ne reaminteasca ce inseamna de fapt.

Last edited by GreuHip; 22-11-2019 at 17:58.
GreuHip is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules