lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 08-01-2016, 15:03   #1
alinn28
Senior Member
 
alinn28's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 313
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via ICQ to alinn28 Send a message via AIM to alinn28 Send a message via Yahoo to alinn28
Default Azerty a dezamagit

Salut, o sa va relatez ce situatie penibila am intampinat in relatia cu acest magazin.

Inainte de toate tin sa precizez ca aveam o parere buna despre ei, de-a lungul timpului am achizitionat mai multe produse fara sa intampin niciun fel de problema.

Am ramas socat de situatia intampinata, tinand cont ca eu nu vroiam garantie, ci doar o simpla reparatie, dar sa o luam cu inceputul.

Asta primavara am cumparat de la ei un telefon, toate bune si frumoase pana acum in jur de o luna inainte de Craciun cand am reusit sa-i sparg display-ul.

OK, zic sun la ei si ii inteb cat ma costa sa vad daca se merita sau nu reparatia(mentionez ca nici o secunda nu m-am gandit sa vreau vre-un fel de reparatie pe garantie)

-Sun la ei intr-o vineri, telefonul suna putin, cineva raspunde apoi imi inchide fara sa zica ceva.(ok, zis hai sa le dau prin email)
- Scriu un mail cu problema mea si ii intreb cam cat ar costa toata reparatia
- Dupa aproape o saptamana(joia urmatoare) primesc rasuns ca nu tre sa dau pe mail ci trebuie sa sun la un anumit numar si sa vb cu o anumita Dna.
- Sun acolo, de data asta imi raspunde cineva, reiau iar toate datele problemei si persoana respectiva imi zice ca nu tre sa sun ci ca trebuie sa sau un email la o anumita adresa
- Scriu din nou un email in care ii rog un singur lucru, sa-mi spina cat ma costa si surpriza: adresa de email nu exista(primesc notificare ca mailul nu poate fi trimis pt ca adresa nu exista)

In aceste conditii, am zis ca nu are rost sa-mi mananc nervii cu ei si pur si simplu l-am dus a un service gsm si l-am reparat poate mult mai repede ca la ei, dar un lucru ramane clar: "Niciodata nu voi mai cumpara ceva de acolo".

Daca pt o reparatie contra cost nu am reusit sa rezolv, ce s-ar fi intamplat daca ma duceam cu ceva mult mai scump pt garantie

Inchei cu speranta ca am fost eu mai ghinionist ci nu acesta este modul lor de comportament in relatia cu clientii.
alinn28 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2016, 20:19   #2
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ei nu sunt service, sunt magazin. Evomag au fost foarte ok si mi-au recomandat service-ul oficial cand le-am scris, dar asta pentru ca au avut ei bun simt, nu pentru ca erau obligati sau ceva.

Vina Azerty aici e doar ca nu au putut sa-ti zica ca nu fac service de reparatii in afara garantiei, nu au avut *****, mai exact.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14

Last edited by mbc; 08-01-2016 at 22:25. Reason: pentru ca
mbc is offline   Reply With Quote
Old 08-01-2016, 22:21   #3
aditdili
Moderator
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 780
Mentioned: 17 Post(s)


Default

N-ar fi primul magazin unde la serviciul clienti sunt vite incaltate, n-are rost sa te enervezi degeaba, intotdeauna exista cel putin o solutie alternativa la orice problema.
aditdili is offline   Reply With Quote
Old 09-01-2016, 00:46   #4
alinn28
Senior Member
 
alinn28's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 313
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via ICQ to alinn28 Send a message via AIM to alinn28 Send a message via Yahoo to alinn28
Default

Ceea ce m-a enervat a fost faptul ca macar nu mi-au zis ca nu se ocupa ei si gata, m-au tot plimbat de pe mail pe telefoane si nimic, mai ales ca eu nu vroiam garantie ci vroiam sa le dau bani.
alinn28 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-2019, 11:24   #5
Fab
Senior Member
 
Fab's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 2,982
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

https://www.news.ro/economic/consili...19011518780582

Fab is offline   Reply With Quote
Old 09-01-2019, 16:27   #6
antiqque
Senior Member
 
Join Date: May 2018
Posts: 492
Mentioned: 34 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pe viitor cand scrie corsar online pe site sa fugi, sunt marlanii de la cel.ro
antiqque is offline   Reply With Quote
Old 10-01-2019, 17:31   #7
danutzz2298
Member
 
Join Date: Aug 2015
Posts: 47
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Corsar a fost deja amendat luna asta, cuprinde 3 magazine etc, cititi stirile.

Cum stim noi ca daca apar 100 useri cu probleme sunt si reale ? datorita noii legi cu datele personale nu mai putem posta mailuri, poze, video, audio.

Oricum aceasta lege nu merge la jurnalisti sau presa media.

update 1 - DUPA ce am citit mai atent totul, egal 0 toata bravada, nicidecum pentru noi consumatorii e de folos acea amenda ci ca nu au platit o anume taxa care contravine unor legi impuse de x institutie samd......

Ma si miram sa fi trezit Ro, au vrut sa arate ca ei sunt sefii....mai bine decat nimic.

Last edited by danutzz2298; 15-01-2019 at 18:16.
danutzz2298 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-2019, 18:09   #8
carnatu
Senior Member
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 404
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu stim. Nu e monitorul oficial, e un forum privat. Partea de interpretat problemele, cine le expune, si cat de adevarate sunt, e treaba cititorului.
carnatu is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Emag m-a dezamagit icsu Magazine IT&C 1172 31-01-2024 18:47
PC-Garage a dezamagit GreuHip Magazine IT&C 2243 25-01-2024 20:09
Azerty.ro Mischiu Magazine IT&C 26 10-12-2012 09:55
PCfun... m-a dezamagit Chipicao Magazine IT&C 7 02-11-2012 09:46
Garantii mediadot / marketonline / azerty simi_id Magazine IT&C 49 19-07-2012 09:25

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,116
Total Online: 4157

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 19:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.