lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 11-11-2022, 12:55   #1
Shamanu
Member
 
Join Date: Aug 2018
Location: Buc
Posts: 22
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default ForIT

Salut. Azi noapte in timp ce vanam ofertele nemaivazute am ajuns si pe site-ul forIT. Dorind sa-mi fac un build complet cu toate cele am intrat si in sectiunea memorii. Dupa ceva scroll observ probabil cea mai buna oferta de la orice magazin din RO. E vorba de un kit Corsair Dominator Platinum RGB 2 x 32GB DDR5 5200Mhz CL40 la incredibilul pret de 867.99 RON.
Plasez comanda cu mult scepticism crezand ca cei de la forIT se vor scuza ca ori a fost o eroare de pret, ori nu mai au stoc si am ajuns prea tarziu.
Dimineata cand ma trezesc, surpriza, sms de la forIT, comanda a fost trimisa prin curier si va fi livrata in urmatoarea zi lucratoare. Cand imi verific mail-ul surpriza si mai mare, produsul din comanda a fost inlocuit cu ceva kit adata xpg lancer 2 x 16GB 5200 CL38, desi factura a fost emisa pe Corsair dominator platinum 2x32 GB. Practic au modificat produsele din comanda fara sa fiu anuntat in vreun fel. Acum astept sa vina curierul si sa vad ce aduce )

Atasez un print cu statusul comenzii din ultimul mail primit.

https://imgur.com/3mgPe7Z
Shamanu is online now   Reply With Quote
Old 15-11-2022, 22:54   #2
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

au trecut deja 5 zile, ce fel de memorii ai primit?
mike_1 is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2022, 23:36   #3
Shamanu
Member
 
Join Date: Aug 2018
Location: Buc
Posts: 22
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am primit banii inapoi. Peste cateva zile m-au sunat sa imi zica ca au descoperit ca ramii sunt defecti si produsul nu mai exista in stocul furnizorului asa ca nu pot onora comanda. N-am stat sa ma tiganesc cu ei.
Shamanu is online now   Reply With Quote
Old 22-11-2022, 16:23   #4
revox
Member
 
revox's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 123
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Trebuia sa intrebi, ce legatura are defectul cu livrarea? De cand desigileaza produse sa le "verifice"? Vrajeala de 2 bani.
__________________
Doar doua lucruri sunt infinite, universul si prostia umana, insa nu sunt sigur despre primul. - Albert Einstein
revox is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2023, 17:50   #5
GRIP
Ancient friend
 
GRIP's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Teiu domnului
Posts: 2,534
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Vin si eu cu o experienta recenta
Luni dimineata pe la 9 juma am dat comanda la ei pentru un Arctic Liquid freezer 280 (mai era o bucata in stoc depozit). Am plasat comanda si am achitat suma. Am mai dat refresh in decursul zilei si am vazut ca nu o preluase inca nimeni de la ei. Pe seara am intrat si pe pagina produsului si acum scria ca nu mai este in stoc.....buuuuun.
Marti dimineata pe la 10 a preluat o fatuca comanda si mi-a scris pe mail ca s-a produs o extorsiune a unui degajament si defapt produsul nu mai e. Daca doresc altul sau daca vreau banii inapoi sa le dau reply cu raspuns si/sau IBAN.
I-am dat imediat reply cu IBAN-ul si ca vreau banii in cont.
Nu s-a intamplat nimic marti dupa treaba asta.
Miercuri verific cont...nimic. Le dau mail sa ii intreb de sanatate. Niciun reply.
Joi verific cont....nimic. Le dau mail sa ii intreb de sanatate.. Niciun reply.
Azi (vineri) verific cont...nimic. Zic sa nu mai incerc pe mail, ca nu merge. Am intrat pe site in istoric comenzi si am scris comentariu in comanda cu pricina ca totusi ma intereseaza ce se intampla si ca vreau banii inapoi. La 20 de minute distanta a venit raspuns de la cineva din Financiar de la ei cu textul "Cererea dumneavoastra a fost anulata." Bani...necsam. Le mai scriu o data sa ii intreb cam cat mai dureaza. Niciun reply.
la vreo 2 ore mai incolo am descoperit pe site ca au si live chat. Am inceput sa ii scriu unui om si mi-a raspuns ca banii au fost virati in momentul in care mi-a scris tanti de la Financiar....dar...in cont mula. Ii zic omului daca imi poate trimite o confirmare. La care imi raspunde "Pai v-am scris mai sus ca s-au trimis. Ce confirmare mai doriti? )" Inclusiv cu acel emoticon.
Acum, la 4 ore mai incolo au intrat si banii in cont.....

Halal customer service.....execrabil.
__________________
I'm a rocker / And I'm always revvin' up
I'm a rocker / I can never get enough
I'm a rocker / It's something in my blood
I'm a rocker / Wouldn't change it even if I could

Last edited by GRIP; 13-01-2023 at 18:14.
GRIP is offline   Reply With Quote
Old 13-01-2023, 20:48   #6
ALΞX
Senior Member
 
ALΞX's Avatar
 
Join Date: May 2018
Location: GDPR - RO
Posts: 317
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Voi puteti sa plasati comenzi? La modul cel mai serios, primesc eroare cand apas pe butonul de finalizare.

Pagina blanc cu un simplu text "Eroare tehnica."

Nu stiu cum de naiba se nimereste, dar de fiecare data atunci cand ma aflu in cautarea unui produs, sa zicem mai 'exotic' pe care nu-l gasesc pe site-urile mai decente, le gasesc in stoc la ei sau disponibil spre livrare.

Fie costul de transport este inuman de mare (pateam in trecut, 80 de lei pentru o localitate aflata la 25 de km, produs mic), fie lipsa stoc si nu primesc vreo instiintare.

Execrabili. :

Quote:
La care imi raspunde "Pai v-am scris mai sus ca s-au trimis. Ce confirmare mai doriti? )" Inclusiv cu acel emoticon.
Acum, la 4 ore mai incolo au intrat si banii in cont.....
Frumos, ar merita o reclamatie sincer pentru limbaj. Ai de...

edit: O sa anulez iar comanda, n-ai cum efectiv... N-am primit un raspuns macar.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Screenshot_1.png
Views:	85
Size:	5.1 KB
ID:	76110  
__________________
Break the code </>!

Last edited by ALΞX; 13-01-2023 at 21:08.
ALΞX is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
ForIT - dezamagitor ingerulol Magazine IT&C 53 27-11-2020 10:48

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,092
Total Online: 3444

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.