lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 25-04-2013, 00:08   #41
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

E legal sa iti dea banii dupa 30 de zile. Mai mult insa se incadreaza la OPC si proces.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 25-04-2013, 11:01   #42
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Deci, m-am interesat personal in aceasta problema, pentru ca mi s-a parut ca ai o problema reala si meriti un raspuns detaliat si corect.
Astfel, in primul rand, comanda apare ca fiind data pe MarketOnline, nu pe MediaDOT.
Bun, problema cu telefonul asta se pare ca era cunoscuta si s-a datorat unei probleme externe firmei, de la furnizor, service-ul lor a intarziat toate procedurile enorm, intinzand coarda la maxim. Stiu ca nu e o scuza chestia asta, dar asta a fost situatia si desi nu este vina magazinului, trebuie ca firma sa-si asume total problema.
In final, ieri a fost emisa factura de storno. Astazi vei avea banii pe cont inapoi.
De regula, returnarile de bani se fac cat mai rapid posibil, atunci cand se poate, dar cand ti se pun bete in roate din exterior, nu ai ce sa faci.
De altfel, am inteles ca ai fost deja contactat si s-a rezolvat.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 25-04-2013, 11:09   #43
Hemisphere
Senior Member
 
Hemisphere's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Sebes-Alba
Posts: 3,716
Mentioned: 56 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Hemisphere Send a message via Skype™ to Hemisphere
Default

Mda, m-au sunat azi sa le dau nr. de cont, sa-mi returneze banii...in timp ce completam formularul catre ANPC. Apucasem sa scanez factura, certificatul de garantie si AWB-ul de retur, scrisesem si o epistola plina de tâlc si n-am apucat sa-i dau send.
__________________
Sarcasmul este cea mai joasa forma de inteligenta.
I am not discriminating anybody! I hate everyone equally!
Hemisphere is offline   Reply With Quote
Old 25-04-2013, 17:49   #44
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Deci, m-am interesat personal in aceasta problema, pentru ca mi s-a parut ca ai o problema reala si meriti un raspuns detaliat si corect.
Astfel, in primul rand, comanda apare ca fiind data pe MarketOnline, nu pe MediaDOT.
Bun, problema cu telefonul asta se pare ca era cunoscuta si s-a datorat unei probleme externe firmei, de la furnizor, service-ul lor a intarziat toate procedurile enorm, intinzand coarda la maxim. Stiu ca nu e o scuza chestia asta, dar asta a fost situatia si desi nu este vina magazinului, trebuie ca firma sa-si asume total problema.
In final, ieri a fost emisa factura de storno. Astazi vei avea banii pe cont inapoi.
De regula, returnarile de bani se fac cat mai rapid posibil, atunci cand se poate, dar cand ti se pun bete in roate din exterior, nu ai ce sa faci.
De altfel, am inteles ca ai fost deja contactat si s-a rezolvat.
Ai accepta un interviu televizat in care sa explici cum sta treaba cu magazinele online si cum, de cele mai multe ori, imporatorii sunt de vina???
Eventual aduci si vreo 2-3 exemple cu dovezi clare si scrise, ca sa nu ne dea in judecata importatorii respectivi.
Cand ma refer la televizat, nu ma refer la iterviu in direct si nici la o televiziune din aia de cartier.
S-ar putea ca Mediadot-ul sa-si ia adio de la colaborarea cu importatorul respectiv, dar se poate escalada la firmele mama si sa putem sa-i tragem la raspundere pe importatori, cand se poarta ca niste jigodii.
Ce zici?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 25-04-2013 at 22:07.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-2013, 18:51   #45
Hemisphere
Senior Member
 
Hemisphere's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Sebes-Alba
Posts: 3,716
Mentioned: 56 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Hemisphere Send a message via Skype™ to Hemisphere
Default

In incercarea mea de a solutiona mai repede problema, am sunat si am zis ca nu mai vreau banii inapoi, ci mai vreau sa achit eu cei 200 lei diferenta pana la 1700 (Nexus 4) si impacam ambele parti. Ei ramaneau cu banii, eu cu un telefon bun. Au dat-o iar cu alea 30 de zile. Deci n-au fost interesati sa vanda. Eu doar asta pot deduce. Nu i-am stresat cu telefoanele, am sunat de 4 ori in 30 de zile, in fiecare zi de luni si am cerut un update la situatie. De fiecare data, aceeasi placa, cea cu 30 de zile. Lunea trecuta, am sunat si am fost putin mai acru la tel., i-am prezentat d-rei. exact acelasi scenariu ca si cel prezentat mai sus. Pai ce interes mai am eu in a cumpara de la firma respectiva cand ei ma tin 30 de zile si fara bani si fara tel. pentru simplul fapt ca pot?
Facand o analogie, la eMag am returnat 2 laptopuri de 3200 lei fiecare la interval de o saptamana si in decurs de o saptamana mi-am recuperat si banii. Poate conteaza si faptul ca de la eMag am cumparat de vreo 35.000 lei si n-au vrut sa ma piarda de client, si de la garaj am luat de vreo 20.000 lei, iar de la marketonline luasem doar un 9600 GSO MSI la 400 lei si un 2600k la 1200 lei si ce-au zis: da-l in sl0b0zi, paguba-n ciuperci.
Si uite asa am ajuns inapoi la dragul meu eMag desi Nexus 4 are acelasi pret la ambele magazine. Pe undeva, imi asum partial vina pentru situatia creata, daca nu ma uitam din start la 50 lei si comandam de la eMag, nu ajungeam aici.
In plus, nu e problema mea cine a tergiversat situatia, elegant ar fi fost sa-mi fie rezolvata problema urmand ca magazinul sa se descurce cu importatorul/service-ul, in fond, eu n-am cumparat de la niciunul dintre ultimii doi.

L.E. - nu am banii in cont. Fain!
L.E. - azi fac sesizarea la ANPC.
L.E. - trimis sesizarea la ANPC.
__________________
Sarcasmul este cea mai joasa forma de inteligenta.
I am not discriminating anybody! I hate everyone equally!

Last edited by Hemisphere; 26-04-2013 at 12:59.
Hemisphere is offline   Reply With Quote
Old 06-06-2013, 16:47   #46
Hemisphere
Senior Member
 
Hemisphere's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Sebes-Alba
Posts: 3,716
Mentioned: 56 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Hemisphere Send a message via Skype™ to Hemisphere
Default

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
In incercarea mea de a solutiona mai repede problema, am sunat si am zis ca nu mai vreau banii inapoi, ci mai vreau sa achit eu cei 200 lei diferenta pana la 1700 (Nexus 4) si impacam ambele parti. Ei ramaneau cu banii, eu cu un telefon bun. Au dat-o iar cu alea 30 de zile. Deci n-au fost interesati sa vanda. Eu doar asta pot deduce. Nu i-am stresat cu telefoanele, am sunat de 4 ori in 30 de zile, in fiecare zi de luni si am cerut un update la situatie. De fiecare data, aceeasi placa, cea cu 30 de zile. Lunea trecuta, am sunat si am fost putin mai acru la tel., i-am prezentat d-rei. exact acelasi scenariu ca si cel prezentat mai sus. Pai ce interes mai am eu in a cumpara de la firma respectiva cand ei ma tin 30 de zile si fara bani si fara tel. pentru simplul fapt ca pot?
Facand o analogie, la eMag am returnat 2 laptopuri de 3200 lei fiecare la interval de o saptamana si in decurs de o saptamana mi-am recuperat si banii. Poate conteaza si faptul ca de la eMag am cumparat de vreo 35.000 lei si n-au vrut sa ma piarda de client, si de la garaj am luat de vreo 20.000 lei, iar de la marketonline luasem doar un 9600 GSO MSI la 400 lei si un 2600k la 1200 lei si ce-au zis: da-l in sl0b0zi, paguba-n ciuperci.
Si uite asa am ajuns inapoi la dragul meu eMag desi Nexus 4 are acelasi pret la ambele magazine. Pe undeva, imi asum partial vina pentru situatia creata, daca nu ma uitam din start la 50 lei si comandam de la eMag, nu ajungeam aici.
In plus, nu e problema mea cine a tergiversat situatia, elegant ar fi fost sa-mi fie rezolvata problema urmand ca magazinul sa se descurce cu importatorul/service-ul, in fond, eu n-am cumparat de la niciunul dintre ultimii doi.

L.E. - nu am banii in cont. Fain!
L.E. - azi fac sesizarea la ANPC.
L.E. - trimis sesizarea la ANPC.
Am primit azi raspuns de la ANPC.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.JPG
Views:	985
Size:	274.6 KB
ID:	36793  
__________________
Sarcasmul este cea mai joasa forma de inteligenta.
I am not discriminating anybody! I hate everyone equally!
Hemisphere is offline   Reply With Quote
Old 06-06-2013, 17:13   #47
Bogd4n
Ancient friend
 
Bogd4n's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Location: West Side....Oradea
Posts: 5,101
Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu



Default

Da' banii i-ai primit?
__________________
Desktop / Bench: Maximus V Formula + EP45T-UD3P / sk775 addicted /
Cod reducere 1% PC Garage: Z14AXMG1
Despre ce inseamna sa fii extreme overclocker: "Intr-o tara unde ai salariu 12 mil, sa dai 12-15 mil pe hardware intr-o luna, imi pare destul de extrem in plm." by Darco.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 06-06-2013, 17:28   #48
Hemisphere
Senior Member
 
Hemisphere's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Sebes-Alba
Posts: 3,716
Mentioned: 56 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Hemisphere Send a message via Skype™ to Hemisphere
Default

Da, dupa 32 de zile, scrie si in document.
__________________
Sarcasmul este cea mai joasa forma de inteligenta.
I am not discriminating anybody! I hate everyone equally!
Hemisphere is offline   Reply With Quote
Old 06-06-2013, 17:29   #49
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ce usurare.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2014, 13:33   #50
ask4MORE
Senior Member
 
ask4MORE's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 795
Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cel mai prost sistem de predare a produselor in service la mediadot il gasiti. Nu voi mai recomanda nimanui acest magazin.

Sun la service si nu raspunde nimeni si sun pana cand imi spune "abonatul nu poate fi contactat...". Sun la call center si tipul de acolo imi spune ca "suna prea multi clienti si de aceea nu raspunde nimeni" dar oare pe ce numar suna acei multi clienti daca pe singurul numar afisat pe site si pe singurul numar de la service (conform informatiilor obtinute de la call center) NU RASPUNDE NIMENI, nu primesc ton de ocupat si nici nu imi arata call waiting. Imediat dupa ce am inchis cu tipul de la call center am sunat iar la service si de data asta a sunat ocupat, de 2 ori chiar dar a 3 a oara iar a sunat pana cand am primit mesajul "abonatul nu poate fi contactat..."

Deci, am produsul defect, placa video chiar, si daca vreau sa o duc in service trebuie sa ma rog sa raspunda cineva la telefon ca sa imi pot face programare la service sau sa ma agit sa gasesc un prieten/amic/o cunostinta care nu e la munca la ora asta si care nu sta exagerat de departe de mine ca sa pot intra pe contul de pe site si sa completez un formular ca sa ASTEPT SA FIU SUNAT DE EI, CAND AU EI CHEF.

Cred ca voi face reclamatie la ANPC si clar voi posta pe toate forumurile de it. NU MI SE PARE NORMAL.
__________________
Stiu ca sunt prost dar cand ma uit in jur prind curaj.
ask4MORE is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2014, 14:34   #51
costi07
Member
 
costi07's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: București
Posts: 192
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pentru service o să trebuiacă să te duci la Azerty.. cel puțin asta am fost nevoit să fac ultima dată când am avut nevoie de service.
Mediadot și Azerty sunt administrate de aceiași firmă. Cel puțin așa era acum un an.. nu cred că s-a schimbat ceva.

M-am dus cu produsul în cutia originală alături de toate accesoriile și factură+certificat de garanție și am lăsat produsul în service.
__________________
costi07 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2014, 20:23   #52
ask4MORE
Senior Member
 
ask4MORE's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 795
Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu s-a schimbat nimic dar nu inteleg de ce a trebuit sa pierd o zi din cauza asta. O chestie FOARTE FOARTE prost gandita.

Nu s-au obosit sa ma sune, mi-au trimis mail.
__________________
Stiu ca sunt prost dar cand ma uit in jur prind curaj.
ask4MORE is offline   Reply With Quote
Old 07-10-2014, 21:16   #53
Enz0
Senior Member
 
Enz0's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Boosted zone
Posts: 9,932
Mentioned: 255 Post(s)

PC-ul meu



Default

Păi banii i-ai dat deci în momentul ăsta nu ești decât o povară, o piatră care e în calea îmbogățirii lor. Să îți fie rușine că îi deranjezi așa.

Sent from Xperia Z1 Compact KitSlim_AMG [Evo 9] using Tapatalk.
__________________
MO POWAH BABEH!!
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 22-10-2014, 17:16   #54
ask4MORE
Senior Member
 
ask4MORE's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 795
Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

Default

Da si ce crezi, situatia se inrautateste, vineri am primit mesaj ca factura a fost stornata si de atunci astept sa fiu contactat de ei si sa imi spuna ca pot veni sa imi iau banii inapoi. WTF?! La telefon iar nu raspunde nimeni.
__________________
Stiu ca sunt prost dar cand ma uit in jur prind curaj.
ask4MORE is offline   Reply With Quote
Old 22-10-2014, 17:28   #55
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Iti pot da banii pana la 30 zile de la momentul stornarii.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2014, 22:55   #56
silvadark
Member
 
silvadark's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 211
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Foarte aiurea faza cu telefoanele la Mediadot, nu-ti raspund nici in ruptul capului. O cunostinta incearca de 3 zile sa dea de cineva de-acolo via phone/mail.
silvadark is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2014, 23:05   #57
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Aceeasi conducere ca la Azerty si MarketOnline, care au avut parte de Black Friday si au angajati...putini. Call Center e depasit mereu.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 27-11-2014, 23:52   #58
silvadark
Member
 
silvadark's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 211
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Depasit sau nu... omul vrea sa ceara o informatie inainte sa dea comanda, dar in ritmul asta cred ca-si alege alt magazin.
silvadark is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2014, 14:24   #59
ask4MORE
Senior Member
 
ask4MORE's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 795
Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca un produs e in service de mai bine de 15 zile pot cere stornarea facturii fix din acest motiv nu?
__________________
Stiu ca sunt prost dar cand ma uit in jur prind curaj.
ask4MORE is offline   Reply With Quote
Old 27-12-2014, 14:26   #60
muff
Senior Member
 
muff's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Bucuresti
Posts: 1,112
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sau inlocuirea produsului cu unul identic.
__________________
Get inline™
muff is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Discutii despre monitoare matose Periferice 3827 Today 01:36
Discutii despre tastaturi matose Periferice 2364 10-01-2024 10:06
Discutii despre mousi matose Periferice 1664 29-11-2023 13:40

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,146
Total Online: 4457

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 11:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.