lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 22-08-2019, 21:21   #59801
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 549 Post(s)

PC-ul meu

Nu am idee... eu nu mă calific, deci nu am aprofundat problema.
Dar cunosc mai multe cupluri tinere care numai despre asta vorbesc, cum să facă să își cumpere o casă.
Acum după ce am văzut știrea îmi dau seama că practic le-au zburat șansele pe fereastră, pentru că au cumulat mai mult de 4500 lei lunar. Chiar dacă nu au, există riscul ca până semnează contractul să le crească salariul.
Apoi ce faci dacă ai salariul cumulat de 4501 lei? Te consideri bogat și gata, s-a rezolvat problema casei?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 22-08-2019, 21:25   #59802
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1155 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Oricum, la salariul cumulat de 4500 lei e dificil sa platesti o rata de apartament la banca.

Eu sunt curios ce o sa faca anul viitor cu Rabla. Legea veche acoperea pana anul asta.
Old 23-08-2019, 11:53   #59803
Selky
Senior Member

Selky's Avatar

Mentioned: 43 Post(s)

PC-ul meu

Conteaza salariul la data solicitarii credului.
La un imprumut de ~60k eur, rata e de ~1400 lei(/30 ani, dar poti rambursa anticipat, fara comision). Suma e suficienta pentru achizitionarea unui apartament, cu exceptia celor din orasele mari. Iar acolo salariul oricum e mai mare. Nu e tocmai usor, dar sunt unii care platesc rate mai mult de jumatate din veniturile familiei iar altii care nu strang 2500 lei/luna desi lucreaza amandoi si totusi se descurca (fara rata pentru casa).

Cei care au peste 4500 lei pot oricum obtine credit imobiliar normal, programul prima casa fiind creat sa-i ajute pe cei cu venituri mai mici, nu pe toata lumea.
Old 23-08-2019, 11:58   #59804
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 265 Post(s)

cuvantul cheie este cumulat
Adica, daca te casatoresti ai sanse mici sa fii eligibil, asta daca ai veniturile fiscalizate. E interesant sa vezi cum o lege poate incuraja pe cei care nu-si fiscalizeaza veniturile )
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 23-08-2019, 12:00   #59805
suzuki
Moderator

suzuki's Avatar

Mentioned: 138 Post(s)

PC-ul meu

Deci pentru 60k dai inapoi 108k in 30 de ani ? Fck no ).

Asa este si in alte tari ? Asta ar trebui sa fie o dobanda mica , avand in vedere ca e cu prima casa si nu credit imobiliar ?

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ghid inlaturare Ihs Gpu
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 23-08-2019, 12:17   #59806
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Nu ai de unde să știi cât va fi salariul la data solicitării creditului. Că sunt mulți care o târșesc un an doi până se înfig ca guvidul în ac, stau, se gândesc, calculează, planifică, plm. În timpul ăsta salariul crește (salariul mediu parcă a crescut cu 15% față de anul anterior) și brusc când să iei creditul vezi că te-ai dus peste plafon...

Ce faci? Te duci la patron să îți dea mai puțin?!?

Mie îmi plac programele astea, prima rablă, prima rablă de spălat, prima casă, nu am participat niciodată la ele că nu am avut nevoie, dar dacă aș avea, m-aș simți cumva păcălit de condițiile lor idioate.
Old 23-08-2019, 12:41   #59807
Selky
Senior Member

Selky's Avatar

PC-ul meu

Soliciti creditul cand depui cererea (dosarul cu totul).
Ti-l acorda dupa cateva luni.
@suzuki e dobanda mica. la un credit imobiliar normal pt 60k eur dai inapoi ~129k.
la BT pt prima casa dobanda e 4.63% iar pt imobiliar cu ipoteca e 6.12%
Old 23-08-2019, 13:11   #59808
EXxx
Senior Member

EXxx's Avatar

Mentioned: 28 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx

Quote:
Originally Posted by suzuki View Post
Deci pentru 60k dai inapoi 108k in 30 de ani ? Fck no ).

Asa este si in alte tari ? Asta ar trebui sa fie o dobanda mica , avand in vedere ca e cu prima casa si nu credit imobiliar ?

yis asa e peste tot. Trebuie si bancile sa traiasca din ceva saracele.
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 23-08-2019, 13:20   #59809
Selky
Senior Member

Selky's Avatar

PC-ul meu

ba wtf?
bug. asig. sociale ne-a restituit niste bani pentru luna oct 2016
wtf??????????
Old 23-08-2019, 13:43   #59810
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Primă de vacanță.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 23-08-2019, 14:25   #59811
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 567 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Selky View Post
ba wtf?
bug. asig. sociale ne-a restituit niste bani pentru luna oct 2016
wtf??????????
Pai la 5 ani se prescriu. Ei trebuie sa verifice inainte diferentele si sa iti ia/da dupa caz.
Am avut ambele cazuri delungul timpului, in functie de cat de handicapati au fist cei care mi-au calculat si virat.
Old 23-08-2019, 14:38   #59812
Selky
Senior Member

Selky's Avatar

PC-ul meu

E prima data cand ni se intampla.
Contabila care era atunci a fost la noi din 2012 pana anul asta, cand s-a retras (are 70 ani). Si nu cred c-ar fi putut sa greseasca impozitele pentru o luna cu aproape 25 mii lei :/
Old 23-08-2019, 18:57   #59813
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 143 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Selky View Post
Conteaza salariul la data solicitarii credului.
La un imprumut de ~60k eur, rata e de ~1400 lei(/30 ani, dar poti rambursa anticipat, fara comision). Suma e suficienta pentru achizitionarea unui apartament, cu exceptia celor din orasele mari. Iar acolo salariul oricum e mai mare. Nu e tocmai usor, dar sunt unii care platesc rate mai mult de jumatate din veniturile familiei iar altii care nu strang 2500 lei/luna desi lucreaza amandoi si totusi se descurca (fara rata pentru casa).

Cei care au peste 4500 lei pot oricum obtine credit imobiliar normal, programul prima casa fiind creat sa-i ajute pe cei cu venituri mai mici, nu pe toata lumea.
Nu stiu cum este omeneste posibil sa traiasca 2 persoane cu 2500 lei cumulat. Asta nu e trai, e supravietuire. Strict supravietuire. Mai ales de 2 ani incoace de cand traiul de zi cu zi este semnificativ mai scump (multe multumiri partidului rosu). Probabil reusesc cele 2 persoane sa supravietuiasca cu 2500 ron in mana daca iau cafea amestecata cu mazare, spartura de orez, fac supa din gheare de pui, haine sh, concediu cucu, masina lipsa, ma gandesc.... La tara daca nu puti a lene te mai descurci cu mancarea, dar la oras.... greu taica greu.
@Gaminggrade tu ce zici bo$$, e posibil asa ceva =)) ?
Old 23-08-2019, 19:16   #59814
parpales
Senior Member

Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Cred ca e ceva interpretat gresit , eu inteleg beneficiar solo salariu <= 4500 adica fara girant , dar daca adaugi si sot/sotia ca girant ar mai fi acceptat inca un salariu in aceeasi limita si ar fi mai multi beneficiari...
Old 23-08-2019, 19:23   #59815
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by parpales View Post
Cred ca e ceva interpretat gresit , eu inteleg beneficiar solo salariu <= 4500 adica fara girant , dar daca adaugi si sot/sotia ca girant ar mai fi acceptat inca un salariu in aceeasi limita si ar fi mai multi beneficiari...
Păi citește rândul imediat următor:
Quote:
Pentru familiile cu copii, la data solicitării creditului garantat veniturile nete lunare ale familiei nu pot depăși valoarea de 7.000 lei.
Deci sot 4500, sotie 4500, frumos aproape... 9000lei de familie. Dar stai... dacă ai copil, atunci familia trebuie să se încadreze la maxim 7000?

Deci eu cred că soț+soție dacă nu au copii atunci adunați maxim 4500, dar dacă au copil mic atunci se permite 7000.
Old 23-08-2019, 19:43   #59816
parpales
Senior Member

Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Imi placea sa cred ca nu poate fi atat de absurda chestia , sau ca poate e vreo chichita la mijloc dar se pare ca m-am inselat.
Old 23-08-2019, 19:49   #59817
suzuki
Moderator

suzuki's Avatar

Mentioned: 138 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Nu stiu cum este omeneste posibil sa traiasca 2 persoane cu 2500 lei cumulat. Asta nu e trai, e supravietuire. Strict supravietuire. Mai ales de 2 ani incoace de cand traiul de zi cu zi este semnificativ mai scump (multe multumiri partidului rosu). Probabil reusesc cele 2 persoane sa supravietuiasca cu 2500 ron in mana daca iau cafea amestecata cu mazare, spartura de orez, fac supa din gheare de pui, haine sh, concediu cucu, masina lipsa, ma gandesc.... La tara daca nu puti a lene te mai descurci cu mancarea, dar la oras.... greu taica greu.

E posibil orice, sa vezi ce salarii se practica prin Iasi ).
Cred ca suntem singura companie care dupa intelegerea la o anumita suma in faza de interviu , oferim cu 500 lei in plus la semnarea contractului, doar sa vedem surpriza de pe fata lor ).

Ghid inlaturare Ihs Gpu
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 24-08-2019, 08:42   #59818
Selky
Senior Member

Selky's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Supravietuiesc si sunt foarte fericiti. Si multumiti ca au amandoi servici.
Am 2 vecini asa. El e agent de securitate (bine, agent de securitate e mult spus.... sta intr-o cladire impreuna cu altii si anunta daca vine vreunul sa ciodeasca. are 1.75m si sub 60 kile) iar ea e ceva agent de vanzari la o firma care distribuie niste produse alimentare.
Din cate stiu, el avea salariul minim iar ea minim + tichete de masa + masina de serviciu (ceva suzuki de prin 2000)
Au un copil de 3-4 ani si inca 1 (cel putin) pe drum
In afara de casa, nu cred ca-i ajuta parintii. Adica ea nici nu stiu daca mai are parinti sau nu i-am vazut niciodata iar ai lui sunt pensionar (pe caz de boala cred, ca e de multi ani pensionar) iar ma-sa cred ca e doar somera, a fost florareasa.
Dar pe timp de vara, in 2-3 week-end-uri pe luna e paranghelie pana spre dimineata

Cat despre prima casa, e cam asa
singur/casatorit - venit de maxim 4500 lei (cumulat)
daca sunt si copii - venit de maxim 7000 lei (cumulat)
casa/ap de maxim 70k eur - credit de maxim 66500eur ca minim 5% e avans
dobanda ircc (noul robor) +2% - momentan asta e 2.63% (recalculabil) +comisioane/asigurari
familiile cu un copil au reducere de 0,5% procentual din dobanda iar cele cu 2/mai multi - 1 procent

sooooo
o familie cu 2 copii pot lua o casa de 70k eur daca au venit de maxim 7000 lei si ar plati o dobanda de 3.63% + alte cheltuieli
Old 24-08-2019, 12:26   #59819
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Un șarpe printre roșiile din magazinul Kaufland din Sfântu Gheorghe. OPC a amendat retailerul cu 10.000 de lei

Și i-a confiscat și roșiile...
Old 24-08-2019, 12:30   #59820
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 265 Post(s)

Au ce manca o luna aia de la opc )

O fi veninos ?
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules