lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Racire extrema
Connect with Facebook

Racire extrema Prima conditie: sa nu poti dormi langa calculator cand functioneaza.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 29-07-2009, 22:39   #1
V0rt3x
Ancient friend
 
V0rt3x's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 53
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to V0rt3x
Default SingleStage - Worklog si Tutorial

Niciodata nu am fost un bun orator... si therefor, sint convins ca toate introducerile pe care le fac merita nota 4 .. Asa ca o sa incerc sa trec cit mai rapid peste aceasta parte.
Pe scurt, am vrut sa imi satisfac si o placere, si o curiozitate si sa vad cum e sa faci un Single-stage.
Procurarea tuturor componentelor a durat doua vesnicii, dar important e ca pina la urma am reusit sa le adun laolalta ..

Cunostintele mele in acest domeniu sint cel mult mediocre, dar o sa incerc sa explic cit mai bine, pentru a face articolul si pe intelesul celor care au cunostinte mai putine decit mine dar sint interesati. Voi oferi in cele ce urmeaza citeva informatii de baza despre un asemenea sistem de racire, si rog pe cei mai experimentati sa ma corecteze daca gresesc.


Principiul racirii cu vapori:
* Compresorul refuleaza agentul frigorific incalzit, cu presiune.
* Acesta ajunge in condensatorul rece unde incepe sa condenseze, si deci se transforma in lichid.
* Dupa condensator, prin filtru, freonul ajunge in capilar, care va realiza caderea de presiune
* Vaporizatorul se afla la sfirsitul capilarului, iar cind freonul ajunge in interiorul sau incepe sa fiarba. Pe durata acestui proces el se vaporizeaza absorbind caldura.
* Vaporii sint apoi aspirati de catre compresor si ciclul incepe din nou.

In continuare, voi incerca sa explic cit mai pe scurt 2 termeni foarte importanti:

1. Supraincalzirea:

Consta in diferenta de temperatura intre temperatura de vaporizare a agentului frigorific si temperatura sa la iesirea din vaporizator.

Are si efecte pozitive, dar si negative:
* O supraincalzire prea mica sau inexistenta poate insemna ca instalatia este supra-umpluta cu agent frigorific, care se poate intoarce lichid in compresor si il poate defecta (apar ciocniri in interiorul sau datorita incompresibilitaii lichidului)
* O supraincalzire prea mare ne indica faptul ca in instalatie este prea putin agent frigorific. In acest caz vaporii sint aspirati mai calzi de catre compresor, refulati mai calzi, si temperatura compresorului creste.
Intervalul in care supraincalzirea e normala este: 6 - 12*C
Supraincalzirea are loc in vaporizator.

2. Subracirea:
Reprezinta diferenta de temperatura intre temperatura de condensare a agentului frigorific si temperatura la care acesta paraseste condensatorul.
Efectele sale sint doar benefice. O subracire mai accentuata poate aduce imbunatatiri perfrormantelor sistemului frigorific pentru aceeasi cantitate de agent.
O subracire normala oscileaza in intervalul 5 - 10*C.
Subracirea are loc in condensator
Ca o mica paranteza: doar lichidul se subraceste si doar gazul se supraincalzeste (vaporii)
Nu intru in mai multe detalii pentru ca nu isi au rostul, asa ca va prezint componentele:
__________________
AsRock Fatal1ty Z68 Prefessional gen 3 + Intel Core i7 2600K @ 4444MHz 1.305V
16GB GeIL Evo Corsa @ 1885 9-11-11-24
2xKingston 120GB SSD Raid 0
Seasonic X-Series 660W
V0rt3x is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2009, 22:40   #2
V0rt3x
Ancient friend
 
V0rt3x's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 53
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to V0rt3x
Default Componente - part 1

1. Compresorul:
Usefull info:
In principiu e bine ca puterea compresorului sa fie cit mai mare, insa e nevoie de atentie la alegerea agentului frigorific, pentru ca acesta sa fie compatibil cu uleiul compresorului.


Am optat pentru Danfoss NL11F. Cred ca bucata asta de fier a fost lucrul pe care mi l-am dorit cel mai mult,pentru ca a durat doua saptamini sa intru in posesia lui. Necazul a fost ca l-am gasit doar la o firma in Bucuresti al carei nume chiar nu are rost sa il mentionez, iar persoana de contact de acolo mi-a lasat impresia unui IQ de primata. Spun asta pentru ca dupa vreo 10 zile de povesti a zis ca imi trimite compresorul, dar l-a trimis la sediul firmei sale din TM. Deci si l-a trimis el - lui . Dar toate s-au terminat cu bine, si am apucat sa il prind la o sesiune foto sa va fac cunostinta cu el:




Condensatorul:

Usefull info:
Dimensionarea condensatorului este destul de importanta. E bine sa fie mare, dar nu exagerat. Ideal este astfel:
Puterea condensatorului = Puterea compresorului + Caldura disipata de procesor.

Spre deosebire de compresor, cu condensatorul am avut noroc. L-am primit de pe o zi pe alta, numai ca starea in care se afla era jalnica. Nu avea fisuri, insa arata mizerabil.
Mai jos se vede cum arata la inceput:



Dupa citeva ore de munca asidua cu penseta, am reusit sa ii schimb putin aspectul:




Iar apoi i-am aplicat un srat de vopsea neagra (spray).Rezultatele se observa in imaginea urmatoare:


Dimensiunile condensatorului sint: 330mm x 275mm x 45mm (Lungime x Inaltime x Grosime)
Inainte de condensator (chiar la iesirea din compresor) am montat o "serpentina" din teava de cupru de 6mm (4-5 spire), care are rol dublu:
- de-supraincalzeste vaporii refulati de compresor
- elimina din vibratiile compresorului.


Capilar:

Usefull info:
Dimensionarea corecta a capilarului este extrem de importanta. Dupa cum am gasit pe XS, ideal ar fi in felul urmator:

Pentru o sarcina de 150W, se vor folosi 3 metri de capilar cu diametrul interior de 0.7mm. Pentru fiecare crestere a sarcinii cu 15W, capilarul trebuie scurtat cu 30cm. Pentru fiecare scadere cu 15W a sarcinii, capilarul trebuie prelungit cu 30cm.
- Pentru R22 / R290 (Propan), lungimea totala a capilarului trebuie scurtata cu 30cm.
- Pentru tub capilar cu diametrul interior de 0.6mm, lungimea totala se înmulteste cu 0.7
- Pentru tub capilar cu diametrul interior de 0.8mm, lungimea totala se înmulteste cu 1.6
Este recomandat ca dimensiunea sa finala sa ramina în intervalul 1.5m - 5m.


Eu am folosit 1.8 - 2m de capilar de 0.7mm, ceea ce ar trebui sa faca fata la o sarcina de aproximativ 200W.


Vaporizatorul:
Model Chilly1. Schema si rezultatul final:









Tin sa mentionez extraodrinarul talent de care a dat dovada strungarul care mi-a facut vaporizatorul. Nu a avut tarod pentru a taia filetul. Totul este facut manual. Am ramas uimit. Am aflat si ca a facut la strung filet cu pas de 0.3mm pe o bucata de metal mai subtire decit un ac. Am ramas perplex, mai ales cind am vazut ca strungul era cit 2 dulapuri.
Defectele care se observa pe vaporizator au aparut deoarece a fost modificat putin, si urmele sint de la mandrina strungului in care a fost strins a doua oara.
Oricum, ele nu sint deranjante, asa ca am trecut la lapping, iar rezultatul este urmatorul:



In partea superioara, pentru aspiratie a fost montat un racord cu filet, unde se va prinde furtunul de aspiratie

Circulatia agentului frigorific in vaporizator se face astfel:
* Prin tubul capilar patrunde lichidul subracit si ajunge pina la baza vaporizatorului;
* Cind lichidul paraseste capilarul si presiunea scade incepe procesul de vaporizare;
* Vaporii trebuie sa fie aspirati, iar singura cale este de a circula in sus pe spirala, racind miezul de cupru al vaporizatorului.
* In partea superioara a spiralei acestia patrund prin gaurile respective si ajung in furtunul de aspiratie, iar apoi in interiorul compresorului



__________________
AsRock Fatal1ty Z68 Prefessional gen 3 + Intel Core i7 2600K @ 4444MHz 1.305V
16GB GeIL Evo Corsa @ 1885 9-11-11-24
2xKingston 120GB SSD Raid 0
Seasonic X-Series 660W
V0rt3x is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2009, 22:40   #3
V0rt3x
Ancient friend
 
V0rt3x's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 53
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to V0rt3x
Default Componente - part 2

Furtunul de aspiratie:
Din comoditate am ales ceva mai deosebit. De obicei se foloseste flex-line de inox, dar pentru mine era scump, departe, greu de gasit, si mai ales incomod de sudat. Asa ca am optat pentru un furtun de presiune, din cauciuc, cu racorduri de 3/8.
Asa arata furtunul singur:


si conectat la vaporizator:




Mounting plate:
Ca sa pot prinde vaporizatorul pe procesor am procedat astfel.
La strung a fost facut in canal in baza sa, unde se introduce veriga de metal care se vedea in imaginiea de mai sus (cea cu moneda). Pe ea se va sprijini mounting-plate-ul.
L-am construit din 2 bucati:
Cilindrul de metal, si placa de plexiglass. Pe gulerul facut la strung in cilindru, se sprijina placuta de plexiglass.








Pentru cosmetizarea lor am folosit spray negru, care schimba cu totul aspecul mounting-plate-ului:





Doresc sa pun aici si o schema cu mounting plate-ul. Nu e facuta inginereste, dar am notat pe ea exact distantele la care trebuie date gaurile. Tot aici aveti si dimensiunile pentru urmatoarele platforme:
* Socket A (of course )
* Socket 754 / 939 / 940
* Socket AM2
* LGA775
Pentru socket 478 nu am mai facut:

__________________
AsRock Fatal1ty Z68 Prefessional gen 3 + Intel Core i7 2600K @ 4444MHz 1.305V
16GB GeIL Evo Corsa @ 1885 9-11-11-24
2xKingston 120GB SSD Raid 0
Seasonic X-Series 660W
V0rt3x is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2009, 22:41   #4
V0rt3x
Ancient friend
 
V0rt3x's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 53
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to V0rt3x
Default The Box

The Box:
Am inceput lucrul pe o placa de MDF de 18mm deoarece instalatia este foarte grea si am avut nevoie de o baza solida. Pentru a-i reduce din inaltime, am frezat pe o adincime de 12mm locasul in care am montat condensatorul. La fel am facut si cu capacul.

Planul a fost in felul urmator:
* Baza, capacul si spatele incintei sa fie facute din MDF, iar fata si lateralele din tabla perforata.
* Cum nu avem posibilitatea de a taia tabla perfect, am decis ca ea sa fie "ingropata", in MDF, si astfel marginile placilor au fost frezate pentru a facilita o asemenea asezare. Adincimea la care am frezat a fost de 4mm, deoarece am luat in calcul si mocheta care urma a fi aplicata.
* In partea din spate a incintei am decupat un spatiu unde am pus spatele unei surse seasonic. Arata mai sexi asa. Oricum, destul de rezistenta carcasa sursei, nu a fost usor nici cu flexul.
* Ca sa pot misca mai usor toata jucaria i-am pus roti pentru mobilier.

Toate aceste operatii se pot vedea in imaginile de mai jos:








Prima data am montat pe placa din MDF condensatorul si compresorul, dupa care am calculat traseele tevilor.





Dupa ce si restul componentelor au fost montate, a urmat mochetarea. Dupa cum se observa, aceasta a fost facuta la marea precizie. Pentru acest proces, cit si pentru frezare, trebuie sa ii aduv mari multumiri unui prieten, care va ramine in anonimat deoarece nu are user pe forum .
In continuare, va pun la dispozitie inca niste poze de pe durata procesului:









__________________
AsRock Fatal1ty Z68 Prefessional gen 3 + Intel Core i7 2600K @ 4444MHz 1.305V
16GB GeIL Evo Corsa @ 1885 9-11-11-24
2xKingston 120GB SSD Raid 0
Seasonic X-Series 660W
V0rt3x is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2009, 22:42   #5
V0rt3x
Ancient friend
 
V0rt3x's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 53
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to V0rt3x
Default Finishing up

Finishing up:







Fiind montat si backplate-ul sursei, nu ramine decit sa inchidem cutia..







Pentru a preveni condensul si a permite o manevrare mai usoara, am izolat furtunul de aspiratie.
La final, in panoul din fata al cutiei am inclus un termometru digital, al carui senzor este amplasat in talpa vaporizatorului.
In cele ce urmeaza, se poate observa toata instalatia in stadiu final.... up and running:











Din nefericire, personal nu am prea avut timp sa testez jucaria. Cu toate acestea, a ajuns pe miinile cui trebuie, si Monstru a reusit urmatoarele rezultate:

i7 920 @ 4999MHz

DDR3 @ 2400MHz


Mentiune:
Agentul frigorific folosit este R404a. La presiune atmosferica, acesta se vaporizeaza la -46.6*C.
Cum temperatura scade odata cu presiunea, sistemul a fost incarcat astfel incit temperatura minima sa se invirta in jurul valorii de -54*C (aproximativ 0.7bar). Acest fapt atrage dupa sine o cantitate mai mica de agent in sistem, si implicit o capacitate de racire mai slaba.
Pentru load mai mare, recomand adaugarea de R404a in sistem, pina temperatura minima in idle ajunge in jurul valorii de -35*c (~1.7bar). Astfel cantitatea de agent creste de mai mult de 2 ori, si implicit aduce un spor considerabil de performanta, facind-ul sa manince pe piine un Nehalem .... sau cel putin asa sper
__________________
AsRock Fatal1ty Z68 Prefessional gen 3 + Intel Core i7 2600K @ 4444MHz 1.305V
16GB GeIL Evo Corsa @ 1885 9-11-11-24
2xKingston 120GB SSD Raid 0
Seasonic X-Series 660W
V0rt3x is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2009, 22:58   #6
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Felicitarile mele sincere, ai proiectat si ai construit singur o unealta deosebita!!!Ca fapt divers, se poate monta in doua puncte pe LGA1366, cu putin efort, iar contactul obtinut este foarte bun. Am mai adaugat o bucata de izolatie cilindrica mai groasa pe evap, ca sa se inchida perfect izolatia in jurul socket-ului si sa nu apara nici un fel de probleme cu condensul. Pe Intel Core i7 920 am atins 5GHz folosind acest Single-stage, si chiar am rulat o serie de benchmark-uri la 4900MHz. Este adevarat, in momentul in care rulezi benchmark-uri care stiu sa foloseasca 8 fire de executie, si voltajul este mare, in sarcina temperatura la baza evap-ului creste pana in jurul valorii de ~ -15....-20 oC. In benchmark-uri de genul SuperPi temperatura variaza intre -35 si -40 oC. Este totusi adevarat ca un Intel Core i7 cu hyper-threading activat, pe la 5GHz cu 1.55v, este unul dintre cele mai infioratoare procesoare din punct de vedere al caldurii disipate, punand in dificultate orice sistem de racire cu un singur compresor. Dupa cum l-am vazut ca se comporta pe i7, probabil ca pe Wolfdale-uri (sau in viitor pe Clarkdale-uri) fluiera linistit pe la -40 oC fara sa isi faca prea mari probleme.

Ca si critica si observatie trebuie sa remarc rigiditatea furtunului de aspiratie, care se datoreaza probabil tipului de furtun folosit de tine.


Oricum, un proiect de nota zece, pe parcursul caruia s-a putut observa foarte clar cum pasiunea, rabdarea si priceperea pot compensa lipsa unui buget adecvat sau eterna lipsa a timpului liber. Ceea ce ai facut tu poate servi drept exemplu oricarui pasionat si sper sincer sa vedem din ce in ce mai multe threaduri de acest gen pe aici.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2009, 23:01   #7
V0rt3x
Ancient friend
 
V0rt3x's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 53
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to V0rt3x
Default

Multumesc pentru apreciere..
Si tu vorbeste cu cineva sa iti mai bage niste R404a, sa vezi cu fluiera si cu i7
__________________
AsRock Fatal1ty Z68 Prefessional gen 3 + Intel Core i7 2600K @ 4444MHz 1.305V
16GB GeIL Evo Corsa @ 1885 9-11-11-24
2xKingston 120GB SSD Raid 0
Seasonic X-Series 660W
V0rt3x is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2009, 23:09   #8
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Impresionant, multa munca si pasiune, felicitari
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 29-07-2009, 23:15   #9
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Originally Posted by V0rt3x View Post
Multumesc pentru apreciere..
Si tu vorbeste cu cineva sa iti mai bage niste R404a, sa vezi cu fluiera si cu i7
Bine domnule, voi face cum recomanda doctorul

Si daca am putin timp cand ma intorc in Bucuresti, o sa ii mesteresc si o prindere numai buna pentru LGA1366 si LGA1156.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2009, 00:13   #10
matose
Administrator
 
matose's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,803
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose
Default

Felicitari V0rt3x pentru excelentul ghid! Ne bazam pe tine si pentru alte tutoriale .
matose is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2009, 01:22   #11
Triplu_Z
Subzero Wins
 
Triplu_Z's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: OC Club
Posts: 3,042
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu



Default

O placere sa recistesc acest ghid.Sincere felicitari !
__________________


Quote:
DICE = Doing Incredibly Crazy Experiments
Triplu_Z is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2009, 11:56   #12
Vladutz20
Senior Member
 
Vladutz20's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bucharest
Posts: 2,405
Mentioned: 0 Post(s)


Default

hehehe am avut placerea sa-l vad alive. Bun rau ss asta
Vladutz20 is offline   Reply With Quote
Old 31-07-2009, 10:57   #13
Miru
Ancient friend
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,518
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Foarte frumoasa prezentarea, sincere felicitari! Tin minte ca un nene care se ocupa cu frigiderele mi-a zis ca imi poate mesteri si mie asa ceva, insa mi-a zis ca este riscant, deoarece se face condens, dar dupa cum eplici totul este ok.
Miru is offline   Reply With Quote
Old 05-08-2009, 20:48   #14
silvertuxx
Junior Member
 
silvertuxx's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Brasov
Posts: 7
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to silvertuxx
Default

Genial. Tot respectul. De cand asteptam sa citesc un ghid asemanator fara Google Translate langa mine. )
silvertuxx is offline   Reply With Quote
Old 01-09-2009, 13:53   #15
guppster
porkster
 
guppster's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Tîrgu Mureş
Posts: 555
Mentioned: 2 Post(s)




Send a message via Yahoo to guppster
Default

bestial! ma pun pe treaba ;
__________________
guppster is offline   Reply With Quote
Old 10-12-2012, 19:25   #16
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,577
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default

acum am vzt thread-ul,scuze dar prin 2009 nu ma uitam pe forumuri asa mult.
genial proiectul si arata si bine.felicitari cu intarziere.
ai mai avut proiecte asemanatoare dupa acesta ?
__________________
suzuki is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,124
Total Online: 3464

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 21:37.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.