lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Foto/Video
Connect with Facebook

Foto/Video Aici discutam despre tot ce tine de foto/video, inclusiv creeatiile forumistilor lab501.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 22-06-2015, 15:28   #2161
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
1. lentilă de 23mm (echivalent 35mm) și distorsiunile mi se par deranjante. Se corectează ușor din Lightroom, în schimb.

2. undeva deasupra tembelilor. Trepiedul nu ajută prea mult decât dacă pui aparatul pe el, îl ridici sus de tot apoi controlezi camera cu telefonul

3. îl prinzi de gulerașul copilului

4. situației din .ro
1. Eu vb de video si tu o dai cu Lightroom; trepied+mic=video, hellooO; video in Lightroom=meh

Am fotograf de familie, ca sa zic asa; el fotografiaza si eu filmez

2. Si ce plm filmez de deasupra tembelilor? Crestetul copiilor? Au 4 ani si inaltime medie de 1000 mm

3. copiilor, LOR, ca filmez toata petrecerea/serbarea (la mine in gasca sunt 10 copii minim si la gradinita 18 maxim; treci tu pe aici sa pui microfonul la fiecare cand iese in fata sa spuna poezia? Si ce te faci cand e o sceneta (capra cu 3 iezi, de exemplu)? al meu se va auzi in film si restul pla; cum o sa se auda?

4. asta era cauza; de fapt la orice, e de vina .ro; daca as putea ti-as inteerzice sa mai intri pe pagini .ro si sa ti se rupa picioarele daca mai calci in Romania pe viitor (stiind ca esti medic, te-as lasa sa ti si repari singur, de-al dreac).
Sunt de vina noile gadgeturi, accesibile tuturor maimutelor. Maimute sunt si in UK, stai flex. Si nu sunt romani toti.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 22-06-2015 at 15:33.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2015, 15:50   #2162
PasatoiuTD
VIP
 
PasatoiuTD's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,178
Mentioned: 17 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Tu nu pricep de ce te axezi pe ideea de ultra wide. Orice sub 35mm induce distorsiuni nasoale care apoi trebuie să le corectezi. De asemenea, un wide/ultra wide este pentru a te apropia mai mult de subiect + prins stuffs în cadru decât "trag de unde sunt și prind super mult". Este o diferență subtilă între aceste două abordări.
Depinde, acum, si ce vrei sa fotografiezi. Prin excursii, o varianta ok ar fi doua body-uri: FF + Sigma 12-24 mm (ca bani de Canon 11-24 F/4 L USM nu cred ca are multa lume) sau APS-C + Sigma 8-16 mm si inca un obiectiv cu focale mai normale pentru oameni/portrete etc. Dupa ce pui mana pe un Ultrawide, 28 mm, 24 mm si chiar 20 mm incep sa ti se para incomode.

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
dar pentru head shots 70-200 f/2.8 este rege.
La Nikon, poate. Pe Canon, daca merg sa fac poze cuiva cu Canon EF 100 mm F/2 si Canon 70-200 mm F/2.8 L IS USM, procentul de poze ok este mult mai mare in primul caz si cele care-mi sar in ochi tot cu 100-le par sa fie facute (la F2.2, in general, ca pe la F2 are prostul obicei sa focalizeze aiurea de multe ori). Probabil de un EF 135 mm F2 as fi si mai multumit.
PasatoiuTD is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2015, 16:53   #2163
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
1. Eu vb de video si tu o dai cu Lightroom; trepied+mic=video, hellooO; video in Lightroom=meh
Stai lejer, mă refeream la poze.

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Am fotograf de familie, ca sa zic asa; el fotografiaza si eu filmez
Mda.

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
2. Si ce plm filmez de deasupra tembelilor? Crestetul copiilor? Au 4 ani si inaltime medie de 1000 mm
Serios, am impresia că mă trollezi, wtf.

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
3. copiilor, LOR, ca filmez toata petrecerea/serbarea (la mine in gasca sunt 10 copii minim si la gradinita 18 maxim; treci tu pe aici sa pui microfonul la fiecare cand iese in fata sa spuna poezia? Si ce te faci cand e o sceneta (capra cu 3 iezi, de exemplu)? al meu se va auzi in film si restul pla; cum o sa se auda?
Am crezut că filmezi pentru familia ta și atât, dacă vrei să prinzi tot iei un microfon pe stativ și ăla care iese-n față să spună poezia vorbește în microfon. Scenetă - câteva microfoane cu transmitters, altfel iese aiurea oricum ar fi.

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
4. asta era cauza; de fapt la orice, e de vina .ro; daca as putea ti-as inteerzice sa mai intri pe pagini .ro si sa ti se rupa picioarele daca mai calci in Romania pe viitor (stiind ca esti medic, te-as lasa sa ti si repari singur, de-al dreac).
You're a cunt.
SPOILER:


Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Sunt de vina noile gadgeturi, accesibile tuturor maimutelor. Maimute sunt si in UK, stai flex. Si nu sunt romani toti.
Da, stau foarte flex, dar numărul maimuțelor cu care mă ciocnesc zilnic aici este semnificativ (statistic) mai mic decât numărul maimuțelor de care mă ciocneam în .ro.



Și ca s-o-nchei, îți iei ce vrea pla ta sau o rezolvi românește și zbieri "gura" la mârlanii cu telefoane. Funcționează și-i mai ieftin.

@PasatoiuTD - mi se pare super incomodă ideea de a căra 2x body în vacanță, eu plec de-acum exclusiv cu Fuji X100T după mine, DSLRul este doar pentru lucru. Nu știu ce să spun cu 100mm pentru că n-am tras cu el, dar 70-200 f/2.8 de la canon (mk1) este oarecum lent la focalizare și uneori dă rateuri, dar compresia la 200mm este mult mai bună decât cea pe care o obții la 100mm. Că ies portretele mai soft este probabil pentru că la 200mm și f/2.8 DOFul este foarte greu de poziționat bine. La fel cum tragi cu 100mm la f/2.2 poți încerca un f/4 să vezi cum ies.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2015, 17:34   #2164
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Am crezut că filmezi pentru familia ta și atât, dacă vrei să prinzi tot iei un microfon pe stativ și ăla care iese-n față să spună poezia vorbește în microfon. Scenetă - câteva microfoane cu transmitters, altfel iese aiurea oricum ar fi.
Pai aici am cerut sfat, ca nu stiu ce sa iau.
Stereo clar, dar nu stiu ce tip, ca am vazut ca sunt mai multe tipuri.

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Da, stau foarte flex, dar numărul maimuțelor cu care mă ciocnesc zilnic aici este semnificativ (statistic) mai mic decât numărul maimuțelor de care mă ciocneam în .ro.
Sau poate pentru ca esti in UK ai ingnorant mode=on si nu ii vezi.
Statistic, esti roman. Deci pentru ei, tot statistic, esti tigan. Nu conteaza ca tu te invarti intr-un mediu social cu oameni normali la cap; pentru marea masa a lor esti tigan. Obisnuieste-te cu ideea.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 22-06-2015 at 17:38.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2015, 18:23   #2165
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Sau poate pentru ca esti in UK ai ingnorant mode=on si nu ii vezi.
Statistic, esti roman. Deci pentru ei, tot statistic, esti tigan. Nu conteaza ca tu te invarti intr-un mediu social cu oameni normali la cap; pentru marea masa a lor esti tigan. Obisnuieste-te cu ideea.
LOL ok m8
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2015, 18:33   #2166
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Don't get it.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2015, 19:05   #2167
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

It's ok, not a lot of people do
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2015, 22:40   #2168
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

@kretzu77 nu am citit ce s-a mai scris în ultima vreme, însă am fost în aceeași dilema ca și tine.
Variante ar fi urmatoarele, nu tocmai ieftine:
- țin 190xprob ul pe care tocmai l-am dat și pun un cap video
- iau un monopied cu cap video din seria 7 (cam piperat pt hobby) sau 5. Discut doar de Manfrotto aici. Preț calitate am fost foarte mulțumit până acum.
Acum vine problema și de buget. Un cap video, nu foto, care este fluid într-adevăr, fără hopuri, fără sa agațe, sare de 800. Un monopied cu talpa gen transformars, cu cap video, vine kit dedicat ajunge la 1200.
Am încercat câteva capete de foto, ca sa îmbin plăcutul cu utilul, însă nu au nici o treabă. Se pot folosi însă. Ce e mișto la capul video e ca te joci doar cu el din băț. Plus reglaje.
Momentan am lasat-o baltă cu joaca. Am dat și 322rc2. Și 055 și 190, am rămas doar cu carboanele.

tapatalk-A
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2015, 23:16   #2169
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

@mirciusx, e mult peste bugetul meu, tinand cont ca o sa-l folosesc de Paste si Craciun (Gradi+prieteni), Serbari gradi.

Cred ca o sa merg pe SLIK Sprint Pro II 3-Way pentru ca nu am greutate mare de pus pe el.
Daca nu o sa-mi placa ce are pe el (sigur nu o sa-mi placa pt video ca pare cap foto), o sa iau un cap fluid, dar care sa nu ma rupa la bani: http://www.f64.ro/slik-504-qf-ii-cap...details_second
Or I'll go full retard and buy http://www.f64.ro/manfrotto-mvh500ah...deo-fluid.html
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 22-06-2015 at 23:18.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-2015, 00:20   #2170
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

@mirciusx Uite o idee pentru poze de nunti.
http://9gag.com/gag/a8jbDRV
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 28-06-2015, 16:42   #2171
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
@mirciusx Uite o idee pentru poze de nunti.
http://9gag.com/gag/a8jbDRV
Mi-ar place maxim o drona...mi-as filma cainele cu ea, plus datul pe bicla. Ar fi fun, dar doar daca vine moca )


Mda...carrefour 2. Sa fie pe banda, la greu.

http://thenewcamera.com/nikon-d850-d...specification/
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2015, 12:39   #2172
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,308
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

Salutare,
am revenit din vacanță cu un mic gust amar din cauza aparatului foto, un Nikon L120, care de ceva timp îmi face probleme la declanșarea foto, butonul de shuter release. A mai făcut probleme în trecut, am desfăcut aparatul, curățat cu alcool tehnic, îmbăiat cca. 1 oră, a mers ceva timp ok, iar în a 4-a zi de vacanță au început iar problemele, trebuie să apăs foarte tare pentru a face poza
O să văd care va fi prețul pentru reparație la Nikon România, pentru că placa cu butonul de shutter release + zoom este 20$ + transport (cca. 7$) pe ebay.
Așa că m-am hotărât să caut o săpunieră, ideală pentru vacanțe la mare... nisip.

Am pus ochii pe un Sony DSC WX350, la 900 lei.
Pare un aparat cu raport bun preț/calitate.

Aștept și alte sugestii, din gama Canon și Sony, în ceilalți nu mai am încredere.
Mulțumesc anticipat.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2015, 18:36   #2173
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu nu mai am încredere în nimic, nu știu ce să te sfătuiesc. Doar bullshituri sunt pe piață în materie de calitate. Exagerez nițel, însă nu sunt departe de adevăr. Plus ca n-am mai citit nimic de ceva timp bun încoace despre noile apariții.
Cu siguranță o sa fie mai scump la noi.

tapatalk-A
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2015, 18:37   #2174
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Bionz X? What da duck name is that?

tapatalk-A
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2015, 19:19   #2175
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,308
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

Aparatul Bionic X? Cred
M-am jucat cu unul asemănător la Altex, un Sony WX220, și pare foarte ok.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2015, 20:07   #2176
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Senzorul de imagine
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 29-08-2015, 23:33   #2177
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

În 1 aprilie am luat un D750. De atunci l-am schimbat o data cu altul, iar al doilea tot prin service a stat din cauza erorilor de focus.
Se zice ca D750 e mai bun ca D3s, însă în majoritatea cazurilor ne nici pe jumătate cât D700.

Am trimis un 35 Sigma în service în Germania, în ultima zi de garanție. Avea probleme de focus când trăgeam sub linia orizontala, în rest era ok. A venit din service perfect, corectat, etc. Merge brici. Plm de idioți, astia de la Restart nu sunt în stare sa își facă o data măcar ca lumea. Din aprilie pana acum sunt 5 luni de zile și nu e în stare sa facă fata acolo unde D700 face cu brio.
Am testat un D750 zilele trecute, iarăși, printre altele, la cineva cu un 85 afs, cum am și eu. Zici ca era alt aparat. Din vreo 40 de cadre am avut un singur cadru ratat și asta din cauza mea ca n-am împiedicat de un prag.

Am ajuns în culmea disperării cu astia de la Restart. Orice am dus la ei, niciodată nu au făcut vreun service ca lumea. Ba mai mult, mi-au dat 2470 lovit în lentila frontala și mi-au zis ca așa era. Au descoperit ca fost vina lor și l-am reparat. Prost. Am schimbat și cauciucurile la el, ca deh, dacă e tot în service sa o fac și pe asta. După vreo 10 folosiri s-a umflat cauciucul pe obiectiv pentru ca nu a fost lipit cum trebuie.

Smf în ea tara populată de gunoaie de oameni!

tapatalk-A
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 31-08-2015, 20:06   #2178
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

@Bugsy004 - Sony RX10 sau RX10 mk2 sunt weather sealed. Problema cu săpunierele este că nu sunt weather sealed de obicei.

Am fost la Stonehenge sâmbăta asta și erau 10254130 retardați care făceau poze cu chestii care nu erau sealed, de la DSLRuri Nikon până la telefoane. RIP. Eu am tras cu D800 și 70-200 VRII și tot eram cu morcovul, dar weather sealingul s-a simțit și n-am avut probleme

@mirciusx - ți-am repetat de jdemii de ori să-ți iei D800 used sau D810 used și nu mizeria aia de D750, dar vezi tu, căpoșenia...
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 31-08-2015, 21:01   #2179
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,308
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

4000 lei? Cam mult pentru o compactă... Cu banii ăștia schimb mobila în sufragerie.
Între timp am recuperat Nikonul L120, l-am mai curățat încă odată și văd că merge foarte bine, pentru mare și nisip e ok.
Merci, oricum.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-2015, 21:22   #2180
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Sunt compacte și compacte, aparate și aparate, mașini și mașini, lista poate continua.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
SeVeN - Galerie Foto sevenrulz Foto/Video 38 27-09-2011 19:53
Schumy - Galerie foto Schumy Foto/Video 71 18-03-2011 03:57
glaser - Galerie Foto glaser Foto/Video 14 24-07-2010 16:04
Recomandare camera foto godfather Foto/Video 11 15-02-2010 18:34

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,142
Total Online: 3570

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 03:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.