lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 16-07-2018, 14:29   #41
EXxx
Senior Member

Mentioned: 21 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx

Quote:
Originally Posted by droopy_ro View Post
Sunt multe metode.
Personal mi se pare o tampenie sa nu mai mananci alimentele X si sa iei Y kcal cu Z carbo si Q proteine.
Atata timp cat nu castigi bani din asta si nu iti depinde viata de performanta fizica sau sa ai alergii, diabet si alte boli care iti pun viata in pericol.
Inteleg de exemplu bodyguarzii, trupele speciale, atletii profesionisti, sa se abtina pana la 40-50 de ani cand ies la pensie de la alimente. Sa te chinui cu regimuri draconice la care adaugi problemele din viata de zi cu zi, copii, cumparaturi, stresul de la munca, rate, boli, inmormantari, doar ca sa slabesti, trebuie sa ai un anumit fel de personalitate.
Iar daca ai personalitatea aia, ma indoiesc ca te-ai ingrasat
exista oameni si oameni. Sunt destui care mananca numai prostii si nu se ingrasa (pana ii pocneste pragul de 30-40 ani). Acesti oameni au gene BUNE. De aia sunt oameni care dupa 1 an de sala arata ca arnold, si altii nu. Exista niste limitari genetice.
Pentru restul dintre noi care au gene proaste, trebuie sa ne chinuim putin.

Also, zaharul e FOARTE rau pentru tine. Citeste "Case against sugar". Atat timp cat stii chestia asta si iti asumi sa iesi sa mananci ce vrea barba ta e ok.
Also chestiile astea nu sunt regimuri draconice, nici pe departe. Prostiile alea pe care le faceau(fac?) fetele cand ajung la 16 ani si vor sa dea jos 2 kg sunt draconice si prostesti.
Nu stiu cum mai sunt lucrurile in .ro dar aici in UK, gasesti zahar peste tot in orice mancare, si nu vorbim de cantitati minuscule.

Chestiile de genul intermitent fasting si low-carb/keto sunt foarte usor de trait, dupa perioada initiala. In plus mai sunt bune pentru corp si bunastare.
Nu de alta dar daca ne uitam la life expectancy
In UK M: 79, F: 83
In italia M:80, F:84.8
In franta M:79, F:85
...
In Romania M:71, F:78
Si vreau sa-ti zic ca vad mosuleti pe la 65+ ani care se tin bine. Ca sa nu mai zic ca am lucrat cu oameni care au 50 de ani si arata de 35-40.
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2018, 15:21   #42
droopy_ro
Member

droopy_ro's Avatar

Mentioned: 9 Post(s)

PC-ul meu

Eta plua, gene proaste. E de noroc, ca si orice in viata, sanatatea tine de noroc, te-ai nascut cu cancer sau fara o mana, poti tu sa tii zece mii de diete ca nu iti creste la loc.
Stiu oameni atat femei cat si barbati de baga cantitiati astronomice de zahar in ei si nu se ingrasa deloc, dar sunt genul fosila cum le zic eu, slabi. Ce e bine pentru ei, e ca se simt bine asa, daca ar fi sa puna muschi sa vezi atunci chin cu proteine si suplimente.
"You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
- Captain Jack Donovan

Last edited by droopy_ro; 16-07-2018 at 15:42.
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2018, 16:24   #43
icsu
Ancient friend

icsu's Avatar

Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to icsu

Eu atat va recomand! Functioneaza pentru oricine, orice corp se adapteaza!
Am ajuns de la 102 unde eram obosit si fara chef de viata tot timpul la avea 85kg cu multa energie si buna dispozitie in doar 4 luni, nu e despre slabit, este despre un still de viata. Analizele un an mai tarziu sunt mai bune ca niciodata.
Nu te infometa, manca proteine (unt, oua, carne vita, porc, peste, seminte, legume fara carbs) si salate intre orele 12 si 20 (ramai cu 16 ore de fasting) ori de cate ori ti-e foame, mananca la o viteza normala/mica, nu te culca mai tarziu de ora 22 si consuma un pic mai multa apa decat simti nevoia. Renunta la carbohidrati - ZAHAR, fainoase, orez, cartofi, fasole, fructe ce contin mult zahar - TOATE astea = GLUCOZA, poti asimila mai multe vitamine din legume sanatoase decat din fructe fara a asimila zahar. Prajeste cu unt sau ulei de cocos. O sa spuneti ca vorbesc balarii.. dar omul nu a evoulat mancand quinoa si cereale, alea le mananca gainile si porcii, asa se ingrasa, omul a evoluat mancand vanat/carne. Inlocuieste faina din grau porumb cu faine de migdale, inlocuieste zaharul si mierea cu stevia sau xylitol. Un pic de miscare ce nu "uzeaza" corpul si accelereaza metabolismul este binevenit dar nu va epuizati. Inotul este cel mai bun pentru spate, tenisul de camp este un sport destul de complet, orice va face placere.
E nevoie de vointa, nu exista suferinta in stilul asta de viata.
icsu is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2018, 16:26   #44
icsu
Ancient friend

icsu's Avatar

Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to icsu

Quote:
Eta plua, gene proaste. E de noroc, ca si orice in viata, sanatatea tine de noroc, te-ai nascut cu cancer sau fara o mana, poti tu sa tii zece mii de diete ca nu iti creste la loc.
Stiu oameni atat femei cat si barbati de baga cantitiati astronomice de zahar in ei si nu se ingrasa deloc, dar sunt genul fosila cum le zic eu, slabi. Ce e bine pentru ei, e ca se simt bine asa, daca ar fi sa puna muschi sa vezi atunci chin cu proteine si suplimente.
Faptul ca nu se ingrasa, nu inseamna ca sunt sanatosi.
Sanatatea nu tine de noroc, sper sa nu ia nimeni in considerare ce spui.
icsu is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2018, 16:29   #45
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 677 Post(s)

PC-ul meu

Ba fix genele iti dicteaza cum abordezi situatia. Asa cum sunt unii care nu fumeaza toata viata si fac cancer de plamani, si altii care baga un pachet pe zi si ajung la +90 ani. Dupa gene, pe locul doi e cum ti-ai obisnuit corpul. Iar pana nu mai avanseaza CRISPR asta se poate schimba.
Old 16-07-2018, 16:50   #46
Gaminggrade
Senior Member

Gaminggrade's Avatar

Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Gaminggrade

Asta cu genele e cu dus si intors...inainte sa ne plangem de genetic hai sa bagam si noi un 3-4 ani de sala/sport,sa avem grija ce mancam,cum dormim,la alchool...si abia dupa sa ne plangem ca nu am atins potentialul genetic sau ca nu ai de exemplu gambe de la "natura".
Gaminggrade is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2018, 17:29   #47
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 531 Post(s)

PC-ul meu

Nu mai beau bauturi acidulate de 8 ani
Zahar nu mai mananc de 4 ani. Nici la deserturi nu ma mai infig de multa vreme (dulciurile f dulci - gen baclava - deja imi fac greata de dulci ce sunt.
Cu toate astea ...... cred in greutate si freu imi controlez greutatea.
Old 16-07-2018, 17:39   #48
EXxx
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Ba fix genele iti dicteaza cum abordezi situatia. Asa cum sunt unii care nu fumeaza toata viata si fac cancer de plamani, si altii care baga un pachet pe zi si ajung la +90 ani. Dupa gene, pe locul doi e cum ti-ai obisnuit corpul. Iar pana nu mai avanseaza CRISPR asta se poate schimba.
Quote:
Originally Posted by Gaminggrade View Post
Asta cu genele e cu dus si intors...inainte sa ne plangem de genetic hai sa bagam si noi un 3-4 ani de sala/sport,sa avem grija ce mancam,cum dormim,la alchool...si abia dupa sa ne plangem ca nu am atins potentialul genetic sau ca nu ai de exemplu gambe de la "natura".
@droopy_ro O analogie la ce ai spus tu e ceva de genul, pentru ca toata lumea traverseaza strada pe rosu si EU/TU nu stiu pe nimeri care a fost lovit, de acum am sa trec si eu doar pe rosu.
Nu ai cum sa te bazezi pe ceva care nu depinde de tine. Ce gene ai nu depinde de tine, ce depinde de tine e cum te comporti cu propriul corp.
Also daca filozofia ta de viata se baseaza pe "noroc", ceva da cu minus.

@Boggy Ai dreptate, gene + cum ti-ai obisnuit corpul. Dar daca la gene inca nu prea ai ce sa faci si probabil nimic pentru ceva ani buni(vb si de cost aici) corpul ti-l poti re-antrena. PB e de disciplina.

@Gaminggrade +1

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Nu mai beau bauturi acidulate de 8 ani
Zahar nu mai mananc de 4 ani. Nici la deserturi nu ma mai infig de multa vreme (dulciurile f dulci - gen baclava - deja imi fac greata de dulci ce sunt.
Cu toate astea ...... cred in greutate si freu imi controlez greutatea.
da` berea? ceva miscare se intampla? also de pe la o varsta incolo metabolismul se strica putin.

Last edited by EXxx; 16-07-2018 at 17:58.
Old 16-07-2018, 17:42   #49
droopy_ro
Member

droopy_ro's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by icsu View Post
Faptul ca nu se ingrasa, nu inseamna ca sunt sanatosi.
Sanatatea nu tine de noroc, sper sa nu ia nimeni in considerare ce spui.
Povesteste tu asta oricui e bolnav de la spitalul Grigore Alexandrescu, Marie Curie sau oricare alt spital de copii din lume.

E usor sa crezi ca ai facut ceva pentru a fii sanatos cand te-ai nascut asa, asta pe langa mediul social, politic, financiar si familiar care conteaza enorm la cum te dezvolti atat fizic cat si ca om.
"You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
- Captain Jack Donovan
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2018, 18:23   #50
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by EXxx View Post
da` berea? ceva miscare se intampla? also de pe la o varsta incolo metabolismul se strica putin.
Berea imi face rau - nu beau (daca o fac, o fac asumat, stiind ca sa o sa sufar)
Vinul alb imi face rau in majoritatea cazurilor - nu beau
Vinul rosu e ok daca nu breau ca poarcul - mai beau
Taria nu imi face rau - mai beau din cand in cand
Miscare fac dimineata (alergare). O sa incep si bicla mai mult ca sigur (Serviciu si seara), poate poate.
Ma fut in ea de modificare de metabolism.
Old 16-07-2018, 18:34   #51
EXxx
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Berea imi face rau - nu beau (daca o fac, o fac asumat, stiind ca sa o sa sufar)
Vinul alb imi face rau in majoritatea cazurilor - nu beau
Vinul rosu e ok daca nu breau ca poarcul - mai beau
Taria nu imi face rau - mai beau din cand in cand
Miscare fac dimineata (alergare). O sa incep si bicla mai mult ca sigur (Serviciu si seara), poate poate.
Ma fut in ea de modificare de metabolism.
mergi si fa un set de analize daca se poate ceva si la hormoni(in special testosteron).
Si eu vreau sa-mi fa cun set de analize cat de repede se poate, ceva si pentru horomoni. un nivel bun de testosteron ajuta la multe lucruri: recuperare, muschi, anduranta, nivel de energie. Unele mancaruri si activitati iti fac un boost la nivelul de testosteron
Old 16-07-2018, 18:41   #52
war4peace
VIP

Mentioned: 227 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Quote:
Originally Posted by poparamiro View Post
Daca consumi un maxim de ~ 30g de carbo pe zi (nu zahar sau fructoza, ci carbo din legume), organismul se va adapta si va invata sa foloseasca grasimea ca sursa de energie, totul se va schimba din "temelii".
Mă gândesc să încerc cu problemele mari, ca să zic aşa. Primul lucru, de ieri am început să mă trezesc la 6 dimineaţa şi timp de 60-90+ de minute alerg, exersez diverşi muşchi (pe nişte fiare publice în parc), mă "obosesc", ca să zic aşa. Vreau să fac chestia asta zilnic atât cât se poate. Deja am febră musculară uşoară la picioare, asta nu m-a împiedicat să vin pe jos la lucru.
În paralel cu efortul fizic crescut, am abandonat energizantele şi reduc dulciurile la minim. Sunt oameni care mi-au spus că mă îngrijorez degeaba, că e normal să faci un pic de burtă la aproape 40 de ani, dar nu sunt de acord cu ei. Doar nu o să aştept până am 100 d ekile şi de-abia mă deplasez prin casă!

Quote:
Originally Posted by Bennedict View Post
Renuntati la racoritoarele acidulate si la zahar si o sa vedeti rezultate fara sa va infometati sau sa trageti de fiare. Exista destul zahar in alimentatia zilnica: fructe, legume etc.
Da, exact asta fac de câteva zile.

Quote:
exista oameni si oameni. Sunt destui care mananca numai prostii si nu se ingrasa (pana ii pocneste pragul de 30-40 ani).
Adică eu. Anul trecut în primăvară aveam 66 de kile şi eram slab ca naiba, mâncam ce pofteam şi nu era nicio problemă. De atunci am pus 15 kile pe mine, şi niciunul din acele kile nu e de muşchi.

Quote:
Nu stiu cum mai sunt lucrurile in .ro dar aici in UK, gasesti zahar peste tot in orice mancare, si nu vorbim de cantitati minuscule.
Exact la fel e şi aici, poate chiar mai rău, fiindcă acele alimente care sunt ca lumea sunt practic inaccesibile ca preţ pentru majoritatea populaţiei.

Quote:
Originally Posted by icsu View Post
Eu atat va recomand! Functioneaza pentru oricine, orice corp se adapteaza!
Am mai avut conversaţia aia, nu vreau să intru în polemici dar nenea ăla zice unele chestii bine şi la altele aberează grav.
Anyway... la subiect, de unde cumpăr nişte gantere ca lumea? Pe decathlon.ro am găsit doar vreo 3 modele şi nu-mi inspiră încredere. Prefer un set mai scump dar ca lumea. După cum zice nevastă-mea... "alea-s fără moarte, nu te zgârci!"

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2018, 18:43   #53
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
mergi si fa un set de analize daca se poate ceva si la hormoni(in special testosteron).
Si eu vreau sa-mi fa cun set de analize cat de repede se poate, ceva si pentru horomoni. un nivel bun de testosteron ajuta la multe lucruri: recuperare, muschi, anduranta, nivel de energie. Unele mancaruri si activitati iti fac un boost la nivelul de testosteron
Tot ce tine de testosteron e ok.
Am ajuns la o varsta la care examenul urologic este periodic
Iar la fiecare set de analize anuale, bag autotam detaliaere colesterol, trigliceride si testosteron.
Old 16-07-2018, 18:45   #54
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Exact la fel e şi aici, poate chiar mai rău, fiindcă acele alimente care sunt ca lumea sunt practic inaccesibile ca preţ pentru majoritatea populaţiei.
Confirm.
Am ajuns sa facem suc de rosii si ketchup in casa (soacra-mea face de fapt), pentru ca si in alea gasesti zahar.
Nu mai zic de inghetata&Co

O sa fie fi-miu un fitos. \Haleste majoritatea dulciurilor facute in casa (inclusiv ciocolata) si a inceput sa-i puta alea de comert,
Old 16-07-2018, 18:57   #55
Celmaicorupt
Senior Member

Send a message via Yahoo to Celmaicorupt

Găsești și în comerț o grămadă de produse fără zahar adăugat. Trebuie doar sa citești etichetele. Și nici măcar nu sunt scumpe.
Atenție însă că unele produse conține glucide în mod natural.
Sa nu credeți ca și în alea au adăugat producătorii zahar.
Sa va dau un exemplu sau doua asa la repezeala.
La Ketchup ca tot se vorbea mai sus. 3xista Ketchup foarte ieftin, chiar printre cele mai ieftine fără pic de zahar adăugat. E doar ce e din roșie. Căutați la minut picant.
Are doar 30 de kcal pe 100 de grame aka puțin mai mult decât o suta de grame de roșie, și asta pentru ca e făcut din concentrat.
Sa va mai spun ca e și de 2,3 ori mai ieftine ca Ketchup-urile scumpe gen Heinz, Tommy și care mai sunt? Și alea au și 200 kcal pe 100 de grame.
La iaurturi la fel. Sunt 2 mărci care se găsesc la noi fără zahar adăugat și foarte bogate în proteine.
Iaurt simplu de la zuzu stors, are doar 3,5 grame de zahar și alea sunt glucidele din lactoza găsită natural în lapte.
Și iaurt grecesc de la Olympus, cel de 2% grăsime care are aceasi macronutrienti și anume tot 3,5 grame sau ceva de genul glucide, și 8 grame de proteine pe suta.
E ok și cel de 10% grăsime doar ca are mai puține proteine și mai multe grăsimi.
Și pâine se găsește și cam orice produs. Nu sunt scumpe, sunt chiar la îndemână oricui.
E drept ca nu e la fel de ieftin cum ar fi sa mănânci parizer cu pâine sau cremvusti sau orice alte mezeluri dar e sănătos și acceptabil ca preț.
Asa ca citiți etichetele mai mult și o sa fiți surprinși. Și nu va mai duceți la raioanele bio, ca e cel mai mare bulshit al secolului.
Celmaicorupt is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2018, 18:58   #56
EXxx
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
O sa fie fi-miu un fitos. \Haleste majoritatea dulciurilor facute in casa (inclusiv ciocolata) si a inceput sa-i puta alea de comert,
pentru ca au gust de dulce fals. Oricum foarte tare

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Am mai avut conversaţia aia, nu vreau să intru în polemici dar nenea ăla zice unele chestii bine şi la altele aberează grav.
Anyway... la subiect, de unde cumpăr nişte gantere ca lumea? Pe decathlon.ro am găsit doar vreo 3 modele şi nu-mi inspiră încredere. Prefer un set mai scump dar ca lumea. După cum zice nevastă-mea... "alea-s fără moarte, nu te zgârci!"
Depinde cat spatiu ai. Daca vrei sa iti faci o mini sala si ai loc, cumpara un squat rack si un bench. Pb pe langa spatiu, e costul ( un squat rack bun merge spre 1000$). Altfel ia un kit de bara si niste greutati. Nu-ti pot recomanda insa sa ai o bara lunga si greutati(i tried) pentru ca e greu tare. N-ai unde sa lasi bara dupa ce termini exercitiul (think bench press, squat)

Also every day is leg day Iti pot spune sigur ca dupa o perioada iti trece permanent febra musculara la picioare.
Old 16-07-2018, 19:51   #57
war4peace
VIP

Mentioned: 227 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Quote:
Originally Posted by Celmaicorupt View Post
Găsești și în comerț o grămadă de produse fără zahar adăugat. Trebuie doar sa citești etichetele. Și nici măcar nu sunt scumpe.
Stai liniştit că citesc etichetele la greu, şi degeaba n-.au zahăr dacă au dextroză, fructoză, sirop de porumb sau oricare din cele 777 de denumiri alternative ale zaharurilor.

Quote:
Și pâine se găsește și cam orice produs. Nu sunt scumpe, sunt chiar la îndemână oricui.
N-aş fi aşa sigur ca tine. Uite, data viitoare te rog fă o poză la ingredientele unei astfel de pâini.

Quote:
Depinde cat spatiu ai.
Also every day is leg day Iti pot spune sigur ca dupa o perioada iti trece permanent febra musculara la picioare.
Spaţiu n-am. De-aia caut gantere de-alea mici, pentru mâini.
Da, ştiu, exact motivul pentru care mă duc în fiecare dimineaţă la alergat şi merg pe jos la muncă.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2018, 20:21   #58
Celmaicorupt
Senior Member

Send a message via Yahoo to Celmaicorupt

Uite aici paine buna.
http://velpitar.ro/painea-grau-intreg/
Ingrediente are doar faina integrala de grau, drojdie,apa sare, maia si extrem de putina faina de soia (o,6%) nemodificata genetic.
Celmaicorupt is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2018, 20:58   #59
guest13
Ancient friend

Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Uite aici paine buna.
http://velpitar.ro/painea-grau-intreg/
Ingrediente are doar faina integrala de grau, drojdie,apa sare, maia si extrem de putina faina de soia (o,6%) nemodificata genetic.
+1 si de la mine. Folosesc de ceva ani de acum si e mai mult decat ok.
guest13 is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2018, 22:34   #60
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
pentru ca au gust de dulce fals. Oricum foarte tare
Nu e dulce fals. Doar ca este mult mult mai dulce decat mananca el de obicei si zice ca "are gust de chimicala"
Asta cu chimicala este indusa de noi, siba plecat de la ceaiul nestea: i-am facut ceai de piersica uscata in casa si l-am pus sa compare cu cel din comert. I-a placut cel facut in casa.

Singura priblema la noi este culoarea dulciurilor. E ciudata din cauza ca nevasta-mea foloseste zahar nerafinat (din ala care, daca nu-l pastrezi in recipiect ermetic, se intareste pietroi)
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules