lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 15-11-2017, 21:31   #1201
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

FUN FUN FUN...

Urmatoarele doua episoade o sa fie mai "light" insa ultimul, cel cu VLB stuff o sa fie maricel plus ceva EXTRA: RIVA128 4MB PCI pe Socket 3/5x86 133MHz, hmmmm

Cred ca pe la finalul lunii Noiembrie o sa postez tot ce am facut acum mai bine de o luna de zile, asta daca nu cumva mai cumpar ceva...

A trebuit sa lipesc din nou etichetele adezive Innovative de pe spatele ventilatoarelor procesorului Pentium II-450 pentru ca din cauza caldurii si a faptului ca lipiciul era slab au cazut. No problem though

Rammstein - Amour

Last edited by Robert B; 15-11-2017 at 21:38.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 16-11-2017, 23:12   #1202
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 60 Post(s)

PC-ul meu

Cu cooler-ul ala am ciobit pentru prima data un procesor, sempron 2200+
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old Yesterday, 18:41   #1203
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Portugal. The Man - Feel It Still (ZHU Remix)

Old Yesterday, 19:47   #1204
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Beer? CHECK!!! Beer Assistant? Hardware NOT FOUND! well...Beer is still GOOD!

Let's get on with the next EPISODE.

Housekeeping aka heastinks, RAM and some FUN

Dupa episoadele anterioare in care v-am prezentat fel de fel de goodies, a venit si momentul in care trebuie sa ne ocupam si de componentele pe care uneori le putem trece cu vederea. Heatsinks & RAM baby!

Cyrix HEATSINKS

Intr-una dintre vizitele efectuate la talcioc pe la inceputul lunii octombrie, am gasit si trei chestii interesante.

In timp ce ma plimbam si ma uitam pe la diferite tarabe si prin cutii cu te mai miri ce, mi-a atras atentia ceva de culoare verde dintr-o gramada formata din fel de fel de heastink-uri. Initial am zis ca nu am apuc sa sap si am intors spatele gata sa plec mai departe.

Nu a durat mult si de cum am facut cativa pasi ma chinuia gandul: WHAT IF THERE IS SOMETHING GOOD IN THAT FRIGGIN PILE? Peste cateva secunde cine credeti ca umbla in gramada? EU!

Vazusem de departe doua heatsink-uri care aratau ca cele de la procesoarele 4x86 Cyrix si deja imi crescuse pulsul cand am vazut ca a pus alticineva mana pe ele.

M-am apucat sa sap si intr-adevar am gasit doua heatsink-uri de la procesoare Cyrix 4x86 DX 40MHz si DX-2 66MHz. Din pacate, procesoarele ceramice fusesera demult tocate pentru GOLD RECOVERY! RIP!

BONUS a fost un heatsink pentru procesoare Pentium I.

Am platit 5 lei pentru ele si am refuzat "generoasa" oferta de 15 lei pentru toata gramada de fiare.

Au fost curatate bine si vor fi pastrate intr-o cutie. Nu am idee la ce sau cand le voi folosi...pacat de procesoare...

gallery: https://postimg.org/gallery/1mqgn7rcs/

Arctic Cooling Copper Silent 3

Heatsink-ul asta a fost tot rezultatul unei vizite la talcioc. A fost cumparat pentru suma de 5 lei si a avut parte de un tratament SPA asa cum se cuvine.

Am fost placut impresionat de performanta si silentiozitatea sa. Ventilatorul este in stare foarte buna.

A trebuit sa indrept putin bracket-ul care ancoreaza coolerul de socket deoarece fusese deformat si nu se aseza cum trebuie pe socket. Un patent si un ochi format au fost indeajuns.

Rama de la ventilator a fost lipita cu superglue.

gallery: https://postimg.org/gallery/1joo0sb3w/

Last edited by Robert B; Yesterday at 20:35.
Old Yesterday, 19:49   #1205
Robert B
Senior Member

Robert B's Avatar

PC-ul meu

RAM Random Access Memory

"Bratul" asta de RAM a fost obtinut din talcioc SIMM-urile de 30 si 72 de pini au fost cadou cand am cumparat placile Diamond Savage 4 PRO si RIVA 128 si placa de baza ASUS VL/I-486SV2GX4 REV. 2.0.KingMax-ul a fost rezultatul altei vizite la talcioc.

Avand pe mana stick-urile astea de RAM am zis sa le bag direct in baie de alcool izopropilic 99% ca sa le termin dintr-un singur foc.

Nu cred ca o sa mai repet treaba asta pentru ca in cele din urma am folosit mai mult alcool izopropilic 99% decat trebuia insa nu am fost deranjat de"risipa" as it was for the GREATER GOOD!

Anul trecut cand am cumparat placa de baza ACorp 5VX32 ma rodea faptul ca nu aveam nici un stick de cache: C.O.A.S.T - Cache On A STick si de fiecare data cand am mers in talcioc am cautat asa ceva.

Intr-o vizita la talcioc am gasit primul meu stick C.O.A.S.T. - 256KB COAST module Elpina HT-VX Ver. 3.1 Era asezat pe un raft langa un procesor ceramic DURON de 750MHz. Am platit 2 lei pentru stick. NO BRAINER! Parea afectat de un contact cu umezeala insa chiar si asa l-am vrut. Vanzatorul nu stia ce vinde. Pentru el era o memorie jigarita.

Cel de-al doilea modul C.O.A.S.T. a fost gasit tot la talcioc si era infipt intr-o placa de baza cu un design ce purta marca HP - 256KB SPB CACHE - COAST module - HP 0960-094. A fost destul de greu de scos din slot si a trebuit sa negociez pentru el pana sa platesc suma de 5 lei. Vanzatoarea s-a uitat la mine si a zis ca sigur pot da mai mult

Cred ca data viitoare ma duc la talcioc imbracat mai ponosit ca sa obtin preturi mai bune...cred ca paltonu' lu' bunicu e numa' bun!...daca e mancat de molii o sa fie si mai bine, sigur o sa-mi fie mai usor sa blend in

gallery: https://postimg.org/gallery/dhgadc8s/

some FUN?

Daca va intrebati unde este partea de FUN din acest episod, I think you're missing the point. All of this was a very satisfying activity Tratez in mod egal fiecare componenta fie ca vorbim de 3dfx sau o banala memorie SIMM...

More later.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules