lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 26-04-2015, 14:57   #20741
Kspic
Banned

Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Daca ai fost fata ar fi sunat intr-adevar ciudat ))

@rio , filmarea este ca o completare pt serotonina. Nu am mai avut atatea tentative de poc intr-o zi. Caldura asta tampeste. Spre Poaiana Bv temperatura a scazut si nici un bizon nu a mai aparut.
Daca te referi la trafictube.... Acolo vezi tot felul de filmari in care unii se injura pe altii ca merg inainte pe banda de obligatoriu dreapta, ca unul sau altul trece pe rosu, ca x merge cu mai mult de 50 km/h in localitate, ca pe pista de biciclete sunt nu stiu cate masini sau tomberoane trase ... Etc. Sper ca nu te-a deranjat atat de tare filmuletul meu.
Kspic is offline   Reply With Quote
Old 26-04-2015, 15:01   #20742
andreea
Senior Member

Mentioned: 21 Post(s)

PC-ul meu

@Enz0 Sure, dar nu ma da pe spate designul si, in plus, capeti si ceva greutate (fata de asta care oricum are aproape 1.5 T).

Last edited by andreea; 26-04-2015 at 15:05.
andreea is offline   Reply With Quote
Old 26-04-2015, 15:26   #20743
Seatpower
Senior Member

Seatpower's Avatar

Mentioned: 50 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Kspic View Post
Am iesit cu masina de cateva ori si nu s-a putut sa am un drum fara vre-o problema.
Stii ce aduce claxonul folosit ostentativ? ... Un drum gratis cu duba aia cu girofare pana la unitatea de primiri urgente
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 26-04-2015, 19:19   #20744
s3r0t0n1n
Senior Member

s3r0t0n1n's Avatar

Mentioned: 110 Post(s)

PC-ul meu

Nu mai speria ma baiatu'. Ala e cazul pesimist. Cazul optimist: o amenda pentru folosirea claxonului fara motiv. Meh...
s3r0t0n1n is offline   Reply With Quote
Old 26-04-2015, 21:48   #20745
Bogd4n
Ancient friend

Bogd4n's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Din decembrie si pana acum am folosit claxonul de vreo 5 ori. De vreo 2 ori pt ca ala din fata de la semafor nu a plecat nici dupa ce i-am dat de 2 ori flashuri sa plece ca s-a facut verde. Ca idee, trecusera cred vreo 7 secunde de cand s-a facut verde. Ca sa fac o paralela, un amic din Buc imi zicea referitor la traficul din Bucuresti ca, citez "in momentul in care s-a verde la semafor, a 5-a masina din coloana claxoneaza. Pai ce mortii ma-tii , sunt racheta sa decolez?".
O data am mai claxonat in Arad, cand era una sa intre in mine cu un S-Class...eu eram cu un Peugeot 207...rosu. Iar de celelalte 2 ori am claxonat ca imi era lene sa injur.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 26-04-2015, 21:50   #20746
Kspic
Banned

PC-ul meu

Claxonul scurt nu il baga nimeni in seama. Cand iti taie unul calea si ii dai claxon scurt nici nu te baga in seama. Cu claxon lung se mai sperie.
Pe euro85 acum 1 an pe banda 1 m-am oprit pentru a da prioritate la trecerea de pietoni unor femei mai batrane. Afara fiind cald daca au vazut ca eu m-am oprit au crezut ca la fel o sa faca si cea care venea pe b2. Teapa. O grasa libidinoasa cu un ford ka venea tare din spate. Am claxonat scurt si nici nu s-au uitat la mn babutele si imediat claxon lung si s-au oprit sa ma injure fiind exact in fata pozitiei soferului. Pana sa ma injure a trecut pein dreapta lor animalulmalamde femeie cu viteza.
Dupa le-am explicat de ce am facut asta si cand au realizat ca le-am salvat de la moarte pentru ca nu erau atente... mi-au multumit. Caldura si oboseala au sporit neatentia.

Am vazut ceva de genul asta tot acum un an cand peste o femeie pe trecere a dat o masina si efectiv toti treceam pe langa ea si ne uitam cu tremura si cum sangereaza pe jos. Asta pentru ca ambulanta nu putea sa ajunga la timp.

La iesirea din Sinaia spre Brasov cei care vin de pe varianta au stop. O duba a plecat de pe loc iar la claxonul scurt nu a reactionat. La cel lung da.
Prefer sa fiu injurat pentru claxon excesiv si sa imi protejez tractorul de toti obositii care nu se uita pe unde merg.

Mai e si faptul ca atunci cand treci pe langa o masina ca mea din o masina mai noua si mai faina cum a fost acel mercedes zici mai da-l in pla mea si pe asta.
Drept dovada asta :

Nimeni nu da doi bani pe masina asta pentru ca e veche si se considera superiori deci au prioritate.
Am mers cu astra j-ul tatalui meu. In aia nici draq nu mi-a taiat calea. Poate un bosorog obosit sau un incepator.
Cu polonezul mamei mele e jale, toti te fwt in gat cand vad 1.2. De la taiat calea la neacordare de prioritate. Parca esti invizibil.

Last edited by Kspic; 26-04-2015 at 21:56.
Old 26-04-2015, 22:13   #20747
Bogd4n
Ancient friend

Bogd4n's Avatar

PC-ul meu

Din ceea ce spui tu pe aici, moldovenii si sudistii sunt cei mai prosti soferi.
Old 26-04-2015, 22:24   #20748
Kspic
Banned

PC-ul meu

La Buzau e ok cu traficul. La cel mai finut claxon stii cum revin pe banda lor ?
Pe la Ploiesti n-am mers chiar mult dar n-am avut probleme cat am mers.

Spre Brasov drumul duminica e belea. Depasiri la limita si tot felul de retarzi pentru care trebuie sa franezi. In Brasov e belea. Un Bucuresti 2 la trafic uneori. N-au nici o treaba cu claxonul. Pana nu la spargi urechile nu se lasa. Trecerile se pietoni sunt multe si oamenii se uita ciudat ca ma opresc si le fac semn sa treaca. Adica ei stau si asteapta pana ramane app goala soseaua. Asta de cele mai multe ori sau pana apare unul mai cu tupeu. Dupa ca oile se tin dupa el.
Autobuzele ? Soferi de 55-60 de ani la greu.
Taximetristii .... Artisti.

Aici semnalul e un lux si coada pute. Multi se baga fara ca macar sa se asigure. Dupa isi cer scuze si zambesc. Oameni faini dar adormiti.
Tin minte ca o doamna mi-a a trecut de pe b1 pe b2 fara semnal fara nimic pentru ca un autobuz a iesit din statie in fata ei. I-am dat doar faza lunga ca era noapte si la primul semafor si-a cerut scuze ca e obosita si nu s-a asigurat.
Aia e. Toti gresim dar sa invatam ceva din greselile astea.

Nu uit faza cu cel care era sa ma ia pe trecere. Am crezut ca nu e adevarat. Sa ma vada si sa accelereze...

Sunt si soferi cu bun simt dar putini

Calm ardelenesc.

Last edited by Kspic; 26-04-2015 at 22:29.
Old 26-04-2015, 22:26   #20749
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 256 Post(s)

De ce circuli pe acostament ?
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is online now   Reply With Quote
Old 26-04-2015, 22:32   #20750
Kspic
Banned

PC-ul meu

Nu e acostament. La examen iei puncte daca nu mergi pe b1 asa cum o considera politia. In scoala de soferi instructorul ma obliga sa merg exact pe banda aia.
Si politia circula pe banda aia cand merge cu radarul. Sau fara radar.

M-am bagat pe b1 pentru ca cel cu bmw-ul s-a simtit lezat ca nu a facut fata la ce a stimulat. Daca il vad ca e idiot ori ma duc ori il las sa se duca.

Last edited by Kspic; 26-04-2015 at 22:35.
Old 26-04-2015, 22:43   #20751
Seatpower
Senior Member

Seatpower's Avatar

Pai ce a stimulat ala cu bmw-ul ca nu imi dau seama? Va dadeati din mers sau care a fost faza?
Old 26-04-2015, 22:51   #20752
Hemisphere
Senior Member

Hemisphere's Avatar

Mentioned: 52 Post(s)

Send a message via Yahoo to Hemisphere Send a message via Skype™ to Hemisphere

E strigător la cer să schimb un singur disc de frīnă pe spate? E ovalizat și deși nu e scump, ACUM (luna asta) n-am bani de două. Să mai umblu așa o lună și să iau musai doo?
Old 26-04-2015, 22:52   #20753
Bogd4n
Ancient friend

Bogd4n's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Seatpower View Post
Pai ce a stimulat ala cu bmw-ul ca nu imi dau seama? Va dadeati din mers sau care a fost faza?
Nici eu nu m-am prins. Cred ca asta micu are impresia ca toti care au BMW se dau la intrecere cu el.
Old 26-04-2015, 22:58   #20754
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 663 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
E strigător la cer să schimb un singur disc de frīnă pe spate? E ovalizat și deși nu e scump, ACUM (luna asta) n-am bani de două. Să mai umblu așa o lună și să iau musai doo?
E ATAT de ovalizat incat sa nu mai poti astepta? Daca faci pana in 500km intre cele doua seturi eu zic ca e ok. Dar e o solutie de compromis.
Old 26-04-2015, 22:59   #20755
Kspic
Banned

PC-ul meu

I-am dat un blitz, s-a dat si dupa am accelerat usor. Cand am vazut ca ii da de la 60 am ajuns la 130-140 si treceam pe langa el super greu. Deci omul s-a simtit deranjat si a vrut sa imi arate ce poate masina lui. Benzile de pe mijloc spun totul dar si sunetul motorului.
E destul de ciudat sa ii dai talpa si sa vezi ca te duci greu fata de cel de langa tine. Daca eram cu polo mai ziceam dar cu asta a mea nu.
I-am facut pe plac.

Asta patesti cand ai un opel vechi de 14 ani si vrei sa depasesti un bmw. Multi sfideaza prin faptul ca au masini din categoria premium sau mai noi. Am la filmulete de genul asta la greu ...
Am sa renunt la astra nu ca nu mai duce ci ca multi te sfideaza. Spun asta pentru ca la acelasi drum cu astra j n-am avut stres. Tot suspensie sport dar mai mult confort.
Cand esti in dapasire cred ca farurile au laser si cei din fata ma vad si nu imi taie calea. La fel si prin oras. Si lampile din spate au ceva .... Dar e si plictisitor. Nimeni nu se mai ia cu tine la intrecere, nimeni nu iti mai arata ce motor are.

Si asta e motivul nr 1 pentru care cei cu masini faine iti taie fata prin Brasov. Vechiturile la draq trece bossu cu nava spatiala.

Last edited by Kspic; 26-04-2015 at 23:06.
Old 26-04-2015, 23:14   #20756
Hemisphere
Senior Member

Hemisphere's Avatar

Mentioned: 52 Post(s)

Send a message via Yahoo to Hemisphere Send a message via Skype™ to Hemisphere

Simțeam vibrații īn volan și am fost la service pentru test de frīne și amortizoare. Frīnele au ieșit ok cu excepția discului dreapta-spate, dar eficiența la frīnare cică e bună. Amortizoarele sīnt la 71-68% pe față și 46-46% spate. Mecanicul a zis să nu iau disc nou că merge rectificat ăsta, plm, am găsit disc nou la 78 lei (Starline???).

Old 26-04-2015, 23:14   #20757
Seatpower
Senior Member

Seatpower's Avatar

@Hemisphere, schimba pe ambele!
@Kspic, tu te-ai "dat" cu cei mai prosti detinatori de bmw-uri. 316, te bate de iti suna apa in cap (am luat 316 ca e cel mai mic motor de la bmw),

Iti doresc sa dai de unu ca Enz0 ... sa numai stii pe ce pedala sa apesi sau incotro sa mai misti levierul sa mearga mai repede. Daca iau 10 soferi de bmw, 2 sunt in stare sa le conduca asa cum se conduce un bmw, restul sunt tamaie. Tu dai fix de aia 8 care reprezinta majoritatea proasta...

Last edited by Seatpower; 26-04-2015 at 23:30.
Old 26-04-2015, 23:20   #20758
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 256 Post(s)

Quote:
Nu e acostament. La examen iei puncte daca nu mergi pe b1 asa cum o considera politia. In scoala de soferi instructorul ma obliga sa merg exact pe banda aia.
Si politia circula pe banda aia cand merge cu radarul. Sau fara radar.
Quote:
Pe euro85 acum 1 an pe banda 1
1. Prostule, e acostament consolidat http://www.trafictube.ro/politia-rut...ia-acostament/ ai degeaba ochelari daca nu faci diferenta intre marcajele care delimiteaza benzile de mers si marcajul ala
2. Tu ai dat examen inafara localitatii ?
3. Ca mai sunt si alti prosti inafara de tine nu mira pe nimeni
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is online now   Reply With Quote
Old 26-04-2015, 23:23   #20759
Kimi
Ancient friend

Kimi's Avatar

Mentioned: 125 Post(s)

kspic mars in ***** matii de pe forumul asta
Kimi is offline   Reply With Quote
Old 26-04-2015, 23:24   #20760
Bogd4n
Ancient friend

Bogd4n's Avatar

PC-ul meu

La ceea ce spune Kspic pe aici cred ca se aplica proverbul: "cei care se aseamana se aduna." Am avut Astra F, conduc Megane si ocazional 207 de la firma. Nu am reusit sa fac o asemenea catalogare precum cea de mai sus.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules